paceto написа:но после като нещата се обръщат и червената армия наближава нашите граници и е готова да ни смаже за няколко часа ние късаме връзки с Германия и пускаме съветската армия да влезе в България.
Ти имаш ли представа, кой какво е свършил в нашата политика, че да се обяви или да не се обяви война на Германия ? Никой изобщо не си мърда пръста. Дори и Муравиев нищо не върши, той оставя нещата да се случат по естествен път. Това е една от големите грешки на нашите политици.
Освен това, това, че ние не пращаме войски на Източният фронт не значи нищо. Ние пак си воюваме срещу СССР, но индиректно. България участва с войски във войната още преди 9-ти септември 1944 г. В Беломорска Тракия, Македония и Сърбия има изпратени окупационни корпуси, чрез което се освобождават немски войски за операции в Западна Европа и срещу СССР. Партизанските съединения в Югославия (ЮНА) и Гърция (ЕЛАМ и ЕЛАС) са част от войските на съюзниците и са включени в техния оперативен простор. Освен това по споразумение между Хитлер и Борис Фердинандов основната част от българската армия пази немския югоизточен флаг срещу Турция, при която има индикации, че ще се включи на страната на Англия и САЩ. Т.е. по този начин се освобождават още човешки ресурси на Германия. Българските пристанища в Бургас и Варна са основна база на немския черноморски флот и атаките му над съветския черноморски флот и бази. Т.е. да се твърди, че България не участва с войски във войната е смешно и невярно. Да, тези войски не са на Източния фронт и това е огромно щастие за българите като цяло, защото знаем какво става с италиански, румънските и особено унгарските войски там през 1943 г. Но не са там и заради опасенията на самия Фердинандов, че част от командния състав може и да са германофили, но армията като войнишка маса е русофилска и може като нищо да остане без армия, която да дезертира на страната на противника. Още повече, че както се оказва след войната част от оперативното командване на българската армия са съветски агенти или с анти германски разбирания, като например Владимир Заимов, Кирил Станчев, Владимир Стойчев, Дамян Велчев, Иван Маринов, Владимир Кецкаров, Петър Илиев, Крум Лекарски и още десетки други. През ПСВ, българската армия се е била с русите, при това както трябва, но за своите си територии, през ВСВ военните действия щяха да са на съветска територия, а българинът за чуждо няма как да го накарат да се бие.