Thsmith написа:В мизерия в сравнение с кого?
Смит, знам, че мразиш комунистите, но не можеш да отречеш, че България по царско време е изключително изостанала страна, вероятно благодарение на участието ни във войните през първата половина на XX век. Андрей Пантев беше разкрил, че съотношението селско към градско население по това време бил 85 към 15. Колко развита държава може да бъде България с толкова много преобладаващо селско население ? Не искам да правя сравнения с други държави, понеже сегашните икономически статистики са манипулативни, но според изследователя Ангус Мадисън, България сред останалите европейски страни през прочутата 1939 г., когато уж бил достигнат „върхът“ в нашето икономическо развитие е... БВП на човек от населението в България тогава е бил 1603 единици, докато например в съседна Гърция той е бил 2638 единици. При това за Гърция 1939 г. не е най-успешната година през предвоенния период. Най-успешната за Гърция е 1937 г., когато БВП е 2769 ед/човек, а в България през същата година той е едва 1512 ед/човек или близо два пъти по-малък . С други думи, по това време България е била отзад напред на трето място в Европа...
Какво се случва на 9-ти Септември 1944-та ? Военни части свалят правителството на Константин Муравиев, завземат основните учреждения в столицата и блокират подстъпите на града. Това е един класически сценарий, който е упражняван и друг път. Позитивното е, че той не започва с клане, но си е военен преврат по български. Школата на Кимон Георгиев и Дамян Велчев – специалисти по организиране на преврати на базата на една организация, наречена „Военен съюз“ или „Таен военен съюз“, защото си мени имената в годините. Но определено смъртта на цар Борис създава голям проблем, защото той е добре лавиращ политик, който вече го няма и няма център, около който всички да се сплотят.
Но не може да се отрече и общественото недоволство от режима, понеже както написах по-горе е имало доста бедни хора. За 67-те години на Царство България огромната част от населението, най-вече селяните, продължават да живеят в мизерия, при условия, които не отговарят на идеята за модерен човек. Електричество ? В два-три града само, останалите на свещи като през турското "съжителство".
Между другото терминът "освобождение" е погрешен, защото ние не сме окупирани от Третия райх, не сме подвластни от Третия райх, освен, че сме негови съюзници.