Тема за политика - Свят

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
язе
Мнения: 3345
Регистриран на: 26 дек 2014 23:42
Skype: noskype
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот язе » 13 мар 2016 19:37

diplomat написа:
язе написа:
Uncle_Sam написа:Благодаренб съм на САЩ, че ги има. Без тях все още щях да живея потиснат от руската система. Без САЩ все още щяха да ни пробутват тъпите си петилетки. Без САЩ нямаше да имам никаква възможност за развитие. Без САЩ все още щях да живея в сив дом. Без САЩ щяха да продължат да ми пробутват марципан за шоколад. Без САЩ все още щях да ходя на моря в миризлива барака с обща баня и тоалетна. Да не забравяме скапаните руски коли и телевизори.


Какво му трябва на едно прасе- кочина и възможност да спи в лайната си...

Точно като по соца. :lol: Имало два салама, имало къде да се изсереш, имало да ходиш 1 седмица на море - идилия за всяко комунистическо прасе. :mrgreen:


Имаше повече от два салама (които за твоя изненада се правеха от месо) и ходехме не за една, а за две седмици на море за 30 лв, което включваше квартира или станция, и храна 3 пъти дневно. Обядът беше с първо, второ и десерт... за 30 лв, ол инклузив за 2 седмици! При заплати от порядъка на 200 лева... А за учениците имаше лагери по морето, които бяха съвсем без пари. Нещо около 7 лева за две седмици ми се върти из главата... може и да греша. И това включва всичко- спане, храна, занимания, специални спасители...
... и после внезапно си направих секуро.

Потребителски аватар
diplomat
Мнения: 9418
Регистриран на: 27 яну 2014 18:22
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот diplomat » 13 мар 2016 19:41

язе написа:Имаше повече от два салама (които за твоя изненада се правеха от месо) и ходехме не за една, а за две седмици на море за 30 лв, което включваше квартира или станция, и храна 3 пъти дневно. Обядът беше с първо, второ и десерт... за 30 лв, ол инклузив за 2 седмици! При заплати от порядъка на 200 лева... А за учениците имаше лагери по морето, които бяха съвсем без пари. Нещо около 7 лева за две седмици ми се върти из главата... може и да греша. И това включва всичко- спане, храна, занимания, специални спасители...

Какво му трябва на едно прасе- кочина и възможност да спи в лайната си...

Потребителски аватар
язе
Мнения: 3345
Регистриран на: 26 дек 2014 23:42
Skype: noskype
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот язе » 13 мар 2016 19:47

diplomat написа:
язе написа:Имаше повече от два салама (които за твоя изненада се правеха от месо) и ходехме не за една, а за две седмици на море за 30 лв, което включваше квартира или станция, и храна 3 пъти дневно. Обядът беше с първо, второ и десерт... за 30 лв, ол инклузив за 2 седмици! При заплати от порядъка на 200 лева... А за учениците имаше лагери по морето, които бяха съвсем без пари. Нещо около 7 лева за две седмици ми се върти из главата... може и да греша. И това включва всичко- спане, храна, занимания, специални спасители...

Какво му трябва на едно прасе- кочина и възможност да спи в лайната си...


Наистина ли ти прилича на кочина? :? Какво да кажем за сега, тогава...
... и после внезапно си направих секуро.

Потребителски аватар
CTAHKO
Мнения: 25662
Регистриран на: 29 апр 2010 00:45
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот CTAHKO » 13 мар 2016 19:54

И като стана въпрос за двата вида салам по времето на соца...


Българите не са яли истинско месо от години


Д-р Сергей Иванов е молекулярен биолог. Защитава дисертация в БАН, свързана с остатъчните количества пестициди в растенията. От 2008 г. е управител на Център по биология на храните и безспорен експерт по качество и безопасност на храните.


- С какво се занимава вашият Център по биология на храните?
- Това е малка, независима лаборатория, която изследва от суровини за храни, през хранителни добавки и питейна вода до анализи на качеството и безопасноста на храните, включително откриване на замърсители в тях. В последната година и половина изследваме млечни продукти. Открихме фалшифициране на краве масло. В около 50% от изследваните проби през 2014 г. имаше съдържание на немлечни мазнини. Тази година открихме немлечни мазнини в 4 от десетте изследвани марки.

За първи път в България това доведе до глоба на некоректните производители. Преди нашето изследване, което правихме с “Активни потребители” за фалшивите масла, в България за 7 години не беше хванат нито един проблемен млечен продукт - не само масло, а и мляко, сирене, кашкавал. А изведнъж се оказа, че в почти 50% от маслата са добавени немлечни мазнини.

- Какво представляват немлечните мазнини в кравето масло?
- Обикновено се казва, че това е палмово масло или някаква друга растителна мазнина. Става въпрос за хидрогенирани растителни мазнини, които се влагат, защото са евтини, но те не са полезни за здравето на консуматорите.

Търговската измама е толкова добра, че не може подправените продукти да се различат от истинските. Мога само да посъветвам хората да изискват от държавата това, за което й плащат данъци - да осъществява контрол на храните. Не можем да им кажем: “Тествайте си всичко в лаборатория”, защото тестът на едно масло струва 50 пъти неговата цена.

- Какво вас ви тревожи най-много?
- Най-тревожно е какво съдържат саламите, кренвиршите, малотрайните колбаси, защото те масово се ядат. Има българи, които не са консумирали от години истинско месо. Саламите и колбасите се правят от най-нискокачественото вносно месо, избирано на принципа най-ниска цена; правят се от прат. В масовия случай саламите и колбасите отговарят на критериите за микробиология, в тях няма опасни патогенни бактерии. Но това не означава, че това са качествени продукти.

При нас контролните органи години наред пренебрегват този проблем. Тях ги интересува само да са безопасни, т.е. да няма салмонела. Салмонела няма, защото минават термична обработка, за сметка на това в тях може да има куп други неща. В тях няма пълноценно месо, няма същото съотношение между мазнини, белтъци и въглехидрати. Белтъците в пратовете са колагени със съвсем различен състав от протеините, които се съдържат в мускулната тъкан. Образно казано, ядете продукт, който имитира друг продукт. И ние продължаваме да си затваряме очите пред проблемите с качеството на храната.

- Значи е вярно това, че в саламите има смлени кости, кожа, сухожилия, нокти и сланина?
- Да, в този порядък са съставките на прата. Той се използва, защото е много евтин. Производителите залагат на евтини продукти, които вървят на пазара, търговците активно ги промотират, а държавният орган бездейства. Няма значение дали един салам е по стандарт “Стара планина”, или не е. Според мене, е по-добре да се вложи соя в колбасите, отколкото прат.

Първо, това не е пълноценна храна. Второ, рискът от различни замърсители в пратовете е много по-голям. Съединителната тъкан, от която се правят пратовете, например мазнините, са депа, в които организмът складира различни видове токсини. Консумацията на колбаси с прат представлява риск за здравето на хората, защото е много по-голяма вероятността да са се отложили тежки метали или всякакви видове биотоксини.

Откакто сме влезли в Европейския съюз, за осем години има само два случая на открити несъответстващи салами в България, при това за съдържание на конско месо. На пръв поглед изглежда, че нашите продукти са перфектни. Но в действителност това означава, че никой не се занимава с тях.

- Има ли други продукти, които българинът редовно употребява, а всъщност са ментета?
- Ще дам пример с друг млечен продукт - айрян. Продава се навсякъде в България, консумацията е доста голяма. В Европейската общност само ние произвеждаме айрян, поради това няма европейски изисквания как и от какво да се прави. Повечето хора разбират под айрян кисело мляко, разредено с вода. За съжаление голяма част от производителите го правят по друг начин - взема се суха смес, в която понякога има сухо мляко, а понякога няма, добавя се вода, разбърква се и се бутилира.

В този айрян няма кисело мляко, а понякога няма и мляко

Модифицирани нишестета придават на продукта плътна бяла консистенция, подобна на млякото.

- А в киселите млека има ли истинско мляко?
- Някои колеги твърдят едно, други твърдят друго. Въпросът опира до това колко изследвания се правят, кой ги прави, какви са резултатите и дали се обявяват. Разбира се, на пазара има качествени кисели млека. Проблем обаче при много от производителите е поддържането на качеството

- Има ли обаче кисело мляко, в което липсва млечнокиселата пръчица, която го прави полезно за здравето?
- Аз лично съм намирал кисели млека без живи бактерии. Но не мога да кажа колко масово са разпространени. Всеки ден трябва да се изследват по няколко десетки проби от различни производители, за да се направи обективна статистика и в края на годината да се каже какво е киселото мляко в България. Това е напълно по силите на контролния орган, въпрос е само на желание.

Има ли антибиотици и хормони в месото?

Трябва да се знае, че хормоните винаги присъстват в телешкото или в свинското, но това са естествените хормони, които тези животни произвеждат. В някои страни е разрешено преживни животни да се инжектират с хормонални препарати, но не и в европейските страни, където тази практика е забранена. Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) би трябвало да изпълнява вече осма година една задължителна за ЕС програма за наблюдение в месото на остатъци от ветеринарномедицински продукти, в които се включват антибиотиците и хормоните. Но досега БАБХ не е публикувала нито един отчет дали се изпълнява програмата. Така че и при най-добро желание не мога да ви кажа какво е състоянието на българския пазар, при положение че държавата не върши своето задължение, коментира д-р Иванов.

Зеленчуци с пестициди се хващат всеки месец

При граничен контрол в България всеки месец се хващат вносни храни от Китай и Турция, главно зеленчуци, надвишаващи лимитите за съдържание на пестициди. Това е единственият тип замърсители, за които може да се каже, че има контрол. Обикновено разрешените лимити са леко надвишени и от еднократна консумация на такива зеленчуци няма да се отровите. При постоянна употреба това също не представлява сериозен риск за здравето. Пестицидите са необходимото зло в борбата например срещу микотоксините, които са най-съвършеният естествен убиец. Микотоксините са отровни съединения, отделяни от плесените. Сред микотоксините най-токсичен и канцерогенен е афлатоксинът, който поразяват черния дроб. Афлатоксинът е хиляди пъти по-канцерогенен и от най-опасния пестицид. С риск за замърсяване с афлатоксини са зърнените храни (пшеница, ръж, ечемик, царевица и др.), ядките (фъстъци, бадеми), млякото и млечните продукти, сушените плодове и подправките. За съжаление, всяка година у нас има случаи на хванати продукти с микотоксини. И преди два месеца имаше такъв случай: микотоксини от фуражите бяха попаднали в кравите и оттам - в млечните продукти. За разлика от микроорганизмите микотоксините са термоустойчиви и готвейки, не ги обезвреждаме.

Микотоксините се развиват при определена влажност, да речем, при съхранение на пшеница. Много по-добре е да напръскате пшеницата с пестицид, отколкото да оставите в нея да се развият гъбички, които да продуцират микотоксини. Разбира се, при пръскането с пестициди има правила, карантинни срокове, които трябва да се спазват.

Друг микотоксин е патулинът, който се среща във ферментирали ябълки и други презрели плодове. В днешно време, когато плодовете се изпращат и от другия край на земята, няма как производителите да не използват химикали. Въпросът е да са в нормите. И когато някои твърдят, че тяхната продукция е биологична, защото не използват пестициди, дали това не я прави по-опасна!
delqnski47 написа:Трябва да има бой до посиняване

Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 25154
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот Thsmith » 14 мар 2016 01:53

CTAHKO написа:
diplomat написа:
язе написа:
Uncle_Sam написа:Благодаренб съм на САЩ, че ги има. Без тях все още щях да живея потиснат от руската система. Без САЩ все още щяха да ни пробутват тъпите си петилетки. Без САЩ нямаше да имам никаква възможност за развитие. Без САЩ все още щях да живея в сив дом. Без САЩ щяха да продължат да ми пробутват марципан за шоколад. Без САЩ все още щях да ходя на моря в миризлива барака с обща баня и тоалетна. Да не забравяме скапаните руски коли и телевизори.


Какво му трябва на едно прасе- кочина и възможност да спи в лайната си...

Точно като по соца. :lol: Имало два салама, имало къде да се изсереш, имало да ходиш 1 седмица на море - идилия за всяко комунистическо прасе. :mrgreen:

Сега и толкова няма 8-)

няма ако си с квадратно глава и можеш само да копаеш картофи или нещо подобно...


язе написа:
diplomat написа:
язе написа:Имаше повече от два салама (които за твоя изненада се правеха от месо) и ходехме не за една, а за две седмици на море за 30 лв, което включваше квартира или станция, и храна 3 пъти дневно. Обядът беше с първо, второ и десерт... за 30 лв, ол инклузив за 2 седмици! При заплати от порядъка на 200 лева... А за учениците имаше лагери по морето, които бяха съвсем без пари. Нещо около 7 лева за две седмици ми се върти из главата... може и да греша. И това включва всичко- спане, храна, занимания, специални спасители...

Какво му трябва на едно прасе- кочина и възможност да спи в лайната си...


Наистина ли ти прилича на кочина? :? Какво да кажем за сега, тогава...


а на какво ти прилича?

Кой те спира да живееш по същия начин? Хвърляш западните дрехи и взимаш едни дочени гащи за 5 лв, хвърляш скъпия западен ТВ, PC, спираш кабелната и интернет, махаш климатика и готово. Почти нямаш разходи. Взимаш един черно-бял кашон и един декодер и си гледаш безплатно канал 1, махаш западната кола и си намираш някоя изоставена жигула и си готов. Спестяваш пари като се лишаваш от всичко цветно идващо от цивилизования свят и отиваш за 1 месец в сграда подобна на общежитие и си "почиваш" много добре.
[center][wrapimg=]https://s31.postimg.cc/edpbxz4ob/Avatar_250.png[/wrapimg]

Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet[/center]

Потребителски аватар
fcb_bg
Мнения: 15702
Регистриран на: 10 окт 2008 08:57
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот fcb_bg » 14 мар 2016 08:44

Ееееех, демократчета мамини, колко библиотеки настроихте в Студентски град? Колко магазина, които продават цигари алкохол на ученици затворихте с потресаващи глоби за назидание? Колко наркодилъри тикнахте доживот в затвора - тези, които зарибяват същите деца с разни омагьосани чайове? Мога да давам примери до другия 14-ти март.

Тиливизори, жисиеми, интернети, коли, парцалки - животът стана изцяло подичинен на материалното, духовното е на смъртно легло. Никой не уважава никого, хората се пребиват за 2 думи накръст. Младото с ценноста система вижда помията и бяга навън и не смята да се върне. Сутринта младежите си го казваха директно. Показаха и как чуждите учебни заведения "ловят" мозъците с потенциал и ги привличат.

Кажете какво направихте, вие демократите, преди да давате оценки на тези преди вас!
Спрете да си хвърляте поне фасовете на земята.
Дедите ви не са ляли кръв тук за това.

Потребителски аватар
boabbb
Мнения: 24615
Регистриран на: 07 авг 2013 09:19
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот boabbb » 14 мар 2016 10:51

Къде видяхте западни дрехи, телевизори, климатици и прочее :?: Дрехите на всички големи марки се правят в Югоизточна Азия, предимно Китай и Бангладеш :? Моя телевизор е Самсунг, там даже и марката е източна ... Климатици - Daikin, Toshiba ... Стана много, променяме въпроса - дайте нещо западно :lol: :lol: Сетих се - Фейсбук е западен, изхвърлям го без ядове ... Компа и всичко, което носите в момента е източно, дрехите в добър случай може и да са български ...
Леевски, оле :lol: :lol: :lol:

Потребителски аватар
1982
Мнения: 30287
Регистриран на: 13 юни 2012 15:17

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот 1982 » 14 мар 2016 11:39

Япония и Южна Корея, географски може и да се намират на изток, но отвсякъде принадлежат към модерния западен свят.
A. ПРЕДСТВЯНЕ НА КАНДИДАТА

4. ЦСКА-София е футболен клуб, състезавал се преди това под името „Литекс Ловеч”, заявил кандидатура по същество да бъде лицензиран и да участва в ЛЕ.

THE G.A.M.E
Мнения: 50960
Регистриран на: 02 авг 2008 22:59
Skype: За к'во ми е ?
Местоположение: Сливен

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот THE G.A.M.E » 14 мар 2016 11:53

fcb_bg написа:Тиливизори, жисиеми, интернети, коли, парцалки - животът стана изцяло подичинен на материалното, духовното е на смъртно легло. Никой не уважава никого, хората се пребиват за 2 думи накръст. Младото с ценностна система вижда помията и бяга навън и не смята да се върне. Сутринта младежите си го казваха директно. Показаха и как чуждите учебни заведения "ловят" мозъците с потенциал и ги привличат.

Подчертаното е тенденция в световен мащаб.
Нема Русия, нема САЩ, нема Китай, това е световна "мода".

Другото дето си зачекнал, пък се случва в около 80 % от Страните.
Винаги е било така - от как човекът е създал цивилизация, богатите привличат бедните, а последните, един вид им "слугуват", за да живеят подобно на първите.
Тук въобще не виждам причина да се упреква дадена Държава, че "младите" деградирали.
В ерата на информационните технологии, невъзможно е да се избяга от някои пороци.
България, все пак, е на Планетата Земя.

Но това, д'ет младите са "хаймани", не е само сега.
Бащата и майка ми, като са разправяли за детството си... Гонитба с милиционери, пушене, пиене, слушане на забранена музика, крадене на плодове, атакуване на площите с грозде, царевица и т.н. в некое ТКЗС и тем подобни щуротии. :lol:
Неща, дето ги правехме и моето поколение... Неща, дето са ги правили и дядовците и бабите ни.

Не се сещам към момента кой от древните гръцки мислители беше писал, че по-него време младите не уважават старите, даже напротив, иронизирали ги, обиждали ги, не ги зачитали по-никакъв начин.
А за старите поколения тогавашните младежи били лентяи, мързеливци и идиоти.
Явно бунтът на младите, не е от сега.
Дарвин е в грешка !
Човекът не е произлязал от маймуната !
Oт маймуната човек, никога не е ставало... Но за обратното, никога не е късно !

[center][wrapimg=]http://www.rozetabg.com/wp-content/themes/corporate/iyi/logo.jpg[/wrapimg][/center]
[wrapimg=]http://cache.images.core.optasports.com/soccer/teams/75x75/353.png[/wrapimg][rimg]http://cache.images.core.optasports.com/soccer/teams/75x75/661.png[/rimg] [rimg]http://cache.images.core.optasports.com/soccer/teams/75x75/687.png[/rimg]

Потребителски аватар
icko65
Мнения: 7334
Регистриран на: 07 дек 2013 12:45
Контакти:

Re: Тема за политика - Свят

Мнениеот icko65 » 14 мар 2016 11:57

E затова няма да сме добре..Щото делим всичко на източно и западно.А може и правилно е на хубаво и лошо.И от двете посоки.
Черно море-вицешампион на България за 2024г. и първи шампион на България


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 0 госта