LokoMaina написа:v.r.s. написа:intelektualen написа:Това е времето, когато в А група се играеше истински футбол и имахме силен национален отбор и силни клубни отбори!
И тогава имаше уредени мачове, но бяха по-малко и в последните кръгове, когато вече се знаеше кой за какво се бори и какви точки му трябват.
А през сезоните в които имаше безумно правило да не се дават точки при резултат 0:0, беше станало правило ако до 85-та минута резултата е такъв, първо гостуващият отбор се оставяше да вкара гол, а след това и домакинският за да си поделят по една точка.
Но като цяло футболът наистина беше на много по-високо ниво от сега и уговорените срещи бяха по-малко.
В началото имаше мачове, които свършваха без голове... и без точки.
След това отборите се изтарикатиха и започнаха да си вкарват по един гол след 85-87-а минута, като първо гостите вкарваха, а веднага след центъра домакините изравняваха.
И понеже това взе да става прекалено ачик, следващата уговорка бе размяна на голове до 10-ата минута. Контраатака за гостите в началото, домакинските защитници правеха така, че изоставаха и оставяха нападателя да вкара без проблем. После веднага гостите връщаха жеста, 1:1 и... мачът вече можеше да почне.
Ако някой бе по-добър, печелеше, ако не-/както най-често ставаше/, резултатът си оставаше 1:1.
Жалко. че по онова време нямаше залози за точен резултат, защото тези мачове се знаеха предварително с вероятност да излязат точно така около 50 процента.
Така е, първият мач завършил 0:0 беше на откриването на първенството 1984-1985 между Миньор и Левски-Спартак, тогава Миньор имаше два такива резултата и накрая изпадна точно заради тези две нулеви равенства, както и служебните победи на Дунав и Берое срещу ЦСКА и Левски, а ЖСК Спартак се оказа с една точка пред Миньор, независимо, че Миньор имаше 11 победи и 5 равенства, а те имаха 11 победи и 4 равенства. Пълно безумие беше това правило за нулев точков актив при нулево равенство. И самите отбори го премахнаха, чрез уговарянето за 1:1 след започването на мача или минути преди края на срещата. Глупаво беше правилото да тичаш, да се бориш 90 минути и накрая без да те е победил противника, да не вземеш точка.
Така, че от това правило Миньор се оказа най-прецакан, но отначало беше така, докато не се усетиха отборите и задължително започнаха да си разделят по една точка, а после каквото стане.