
Между 7 февруари и 23 февруари в Сочи ще се проведат 22-рите зимни олимпийски игри, като това ще е първото домакинство на Русия след падането на СССР в историята. Събитието ще привлече стотици хиляди гости в Краснодарския край на Русия, където се намира Сочи, и милиарди зрители пред малкия екран, които ще могат да се любуват както на надпреварите и изключителните постижения на най-добрите спортисти в целия свят, така и на внушителната природа, която ще бъде естествен декор на всички турнири на открито.
В следващите редове можете да получите синтезирана информация за Сочи, която би могла не само да повиши интереса ви към най-значимото спортно събитие на планетата за 2014 година, но и да запали у вас желанието да посетите най-големия черноморски център в Русия, който се намира приблизително на една и съща географска ширина с Варна /43-ти паралел/.
1. Ако си мислите, че тъй като се намира в Русия, а сезонът е зима, температурите в Сочи са много по-ниски от тези, с които сме свикнали в България, се заблуждавате. Средните годишни температури в Сочи са между +11 °C /през нощта/ и +18.4 °C /през деня/, а за най-студените месеци от годината – януари и февруари – стойностите са, съответно, +3 °C и + 10 °C. Най-ниската температура, отчетена в Сочи досега, е −13.4 °C /на 25 януари 1892 година/, а обичайно само в два или три дни от зимата температурите са отрицателни.
[center]

[center]Сняг, слънце и море - това е Сочи ![/center]
Затова и гледката сняг върху палми е нормална за улиците на Сочи.
2. И ако вече недоумявате как така при толкова мека зима Сочи ще домакинства зимни олимпийски игри, имайте предвид, че състезанията по ски /в т.ч. алпийските и северните дисциплини/ ще се провеждат в курорта Роза Хутор, намиращ се в непосредствена близост на Красная поляна и на 40 км от Сочи в западната част на Кавказките планини.
[center]

Курортът е изграден в периода 2003-2011 година и в най-високата си част се намира на 2300 метра надморска височина /1380 в най-ниската/. Снегът, който пада там всяка зима, е повече от достатъчен, за да осигури отлични условия за провеждането на съответните състезания. През февруари 2012 година там се проведоха състезания от календара на световния шампионат в алпийските дисциплини спускане и суперкомбинация
3. Но да се върнем в Сочи – градът-домакин на зимни олимпийски игри с най-високи средни годишни температури в сравнение с всички предходни. Със своя мек климат, сходен със средиземноморския, и великолепните си пясъчни плажове, Сочи си е спечелил прозвището "Кавказката ривиера" и ежегодно привлича над 2 милиона туристи, които избират да прекарат лятната си ваканция тук.
4. А кой, мислите, е човекът, изиграл особено важна роля за популяризирането на Сочи като едно от най-добрите места за закупуването на лятна вила или просто за ваканция? Самият Йозеф Сталин, който е притежавал дача там, в непосредствена близост до брега на Черно море.
5. Покойният бивш президент на Русия Борис Елцин също имаше слабост към Сочи.
6. Когато не гъмжи от туристи, Сочи е обитаван от около 430 000 души – постоянните жители на града, които не са много повече от тези на Пловдив или на Варна. Той се намира в пределите на Краснодарския край, който е едно от популярните места за летен отдих в Русия и има население от общо 5.1 милиона души.
7. Както вече стана дума в началото, Сочи е първият руски град-домакин на зимна олимпиада. Освен него единствено Москва е домакинствала зимния шампионат на планетата, но далеч преди падането на СССР – през 1980 година.
8. Още през пролетта на 2013 година Олимпийският комитет на Грузия реши, че страната няма да бойкотира олимпиадата в Русия, въпреки политическия конфликт между двете страни. Независимо от това Русия, която обяви, че ще наложи безпрецедентни мерки за сигурност за провеждането на олимпийските игри, мобилизирайки повече от 40 000 полицаи, ще разположи цялата 58-ма руска армия на границата с Грузия, която се намира само на около 300 км от Сочи.
[center]

9. От античността до XI век след новата ера, когато стават част от Грузинското кралство, земите на територията на Краснодарския край са били населени от гърци. Смята се, че на мястото на днешното селище Красная поляна се е намирала скалата, към която Зевс приковава Прометей като наказание за това, че е откраднал огъня на боговете, за да го даде на хората.
10. Мнозина гръцки митолози вярват също така, че Сочи е мястото, на което Одисей се натъква на циклопите.
11. Сред известните личности, родени в Сочи, е руският тенисист Евгени Кафелников.
12. Бившата No.1 в световната ранглиста Мария Шарапова не е родена в Сочи, но семейството й се премества заедно с нея там, когато тя е на две години. Бащата на Евгени Кафелников – Александър – й подарява първата тенис ракета, когато Мария е четиригодишна. До заминаването си за САЩ на седемгодишна възраст тя тренира тенис именно в Сочи.
13. Олимпийското селище, разположено в Сочи, ще подслони 6000 атлети.
[center]

14. Зимният стадион „Айсберг” е сред най-впечатляващите спортни съоръжения.
15. Над два пъти повече ще се представителите на пресата, които ще пристигнат в Сочи, за да отразяват игрите. Това означава, че всеки атлет би могъл да бъде следван неотлъчно от двама представители на медиите и пак ще останат около 1000, които да се разхождат наоколо с ръце в джобовете в очакване на доставчиците на кетъринг.
16. Международната преса ще се завърне в Сочи само четири години след олимпиадата, защото той е сред градовете, които ще домакинстват мачове от Световното първенство по футбол през 2018 година. Намиращият се в Сочи Олимпийски стадион "Фишт", на който ще се играят мачовете, е с капацитет 47 659 места и бе открит в края на 2013 година. Пак там ще се проведат церемониите по откриването и закриването на олимпийските и параолимпийските 22-ри зимни олимпийски игри.
[center]

17. Кулата, в която ще гори олимпийския огън е българско дело
„Хоризонт-Иванов” е единствената българска компания с проект в Сочи. Поръчката, която е спечелила фирмата, е за изграждането на конструкцията, върху която ще бъде запален олимпийският огън на 7 февруари, когато започват зимните Олимпийски игри. Кулата е висока 48.5 метра.
18. 11 нови спортни комплекса с общ капацитет от 120 000 седящи места бяха построени в Сочи специално за олимпийските игри. Така нареченият Coastal Cluster /крайбрежен комплекс/, където ще се проведат всички спортни надпревари на закрито, е изграден така, че всички арени и съоръжения да се намират на пешеходна дистанция едни от друго за максимално удобство на атлетите и посетителите.
19. Всичко друго, но не и пешеходна, е дистанцията, която ще бъде покрита от носителите на олимпийския огън. Със своите 40 300 мили това е най-дългият път на олимпийския огън в историята, а превозните средства, използвани за пренасянето му, включват кола, самолет, влак, руска тройка и дори шейна, теглена от северен елен.
20. Олимпиадата в Сочи е най-скъпата в историята. За организацията и провеждането й са похарчени приблизително 51 милиарда долара, или с близо 9 милиарда повече от разходите около лятната олимпиада в Пекин, която държеше този рекорд.