В Левски и ЦСКА изкарват пари от децата, в Ловеч ги инвестират
Ферарио Спасов
ексшеф на Академията
Академията на Литекс е най-добрата в България, защото още преди време въведохме много високи методически изисквания към треньорите и към това как да се правят отбори в школата. Не говорим за групи от футболисти или набори, а за отбори. Както се процедира в мъжкия отбор, така се процедира и в юношеските. Това е голямата разлика. На края на годината се освобождават играчи, привличат се нови. Групите се попълват с други футболисти. Тези партенки, че трябват 6-7 или 10 години, за да се види резултатът от работата на школата, са пълна глупост. Школата на Литекс я има от доста време, а резултатите се виждат за 2 години и половина. Стига да е истинска тази работа!
Важно е не само да имаш пари и да инвестираш, а и да подбираш хората, с които работиш. Те трябва задължително да разбират от тази работа. Смея да твърдя, че това се получи в Ловеч и академията е работеща. Търсенето на масовост, което го има в другите школи, в Литекс го няма. Най-елементарният пример е как в набор '95, когато влезе в елитната юношеска група, остават само 7 човека, родени 1995 година. За да попълни отбора, треньорът взима най-добрите от набор '96. Но и те са 6-7 човека, а отборът трябва да е от 22-ма. Следователно се обръща към родените през 1997. Ако от там тези, които изпъкват, са трима или четирима, се взимат най-добрите от следващия набор. Така се получават нещата, че в отбора в елитната група играят най-добрите от най-добрите в цялата школа въобще. Когато се направи равносметката, тези момчета са изиграли 120 мача срещу най-добрите юноши в страната и по още двайсетина за националния отбор. Ако след 130 мача в Литекс не можем да преценим дали тези момчета стават за мъжкия футбол, значи не сме нормални.
Проблемът на българските школи е, че всеки търси масовост, никой не иска отбори. Правят се състави от по 30 момчета от един набор и треньорът няма избор, трябва да пуска момчета от този набор и не може да си позволи да интегрира играчи от следващия. Отделен въпрос е, че от тези 30 не може да отсее най-добрия, защото сред по-слабите и неговото ниво пада.
На всички е ясно, че в тези школи има по 400-500 деца, чиито родители трябва да плащат такси. За това и се разчита на масовостта - да се прибират пари! Никой не търси качеството, както се прави в Ловеч. Там основата се прави от отбор с 20-30 човека, но всяка година се редуцира, докато не останат най-добрите, които да играят в елитните групи. Това е пътят към резултатите. Трябва да се поставя цел и тя да е първото място независимо за какви турнири става въпрос. Чиста демагогия е, че не трябва да се искат резултати от малките. Ако тогава не им искаш резултати, кога? Като станат на 18 години, не може да им се каже да излязат да бият Левски и ЦСКА, след като не са ги били 7-8 години при юношите. Когато имаш цел, е съвсем друго. Неслучайно отборите на Литекс няколко години поред печелят юношеските групи. Това означава, че те няма да се стреснат, като стигнат до първия отбор и им се каже, че трябва да излязат и да бият Левски и ЦСКА. Те от малки ще са свикнали с това мислене.
Трябва много работа - мениджърска, треньорска, с родителите също. В момента всеки нормален родител ще предпочете ловешката школа пред тази на Левски или ЦСКА. На теория и на практика в момента в първия отбор на Литекс има 12-13 момчета от школата. Това не беше приумица на хората от академията, бяхме подкрепени от цялото спортно-техническо ръководство, както и от собственика на клуба Гриша Ганчев. Когато има единомислие, нещата стават, и то за кратко време.
Преди бюджетът на първия отбор да бъде намален, също имаше доста момчета от школата - братята Миланови, Страхил Попов, Александър Цветков, Момчил Цветанов. Всички те успяха и показаха, че нещата може да се случват.
Гриша Ганчев лично сложи ред в кочината
Резултатите на Академия “Литекс” щяха да са невъзможни без Гриша Ганчев. Не защото откакто е в клуба е осигурил почти 10 милиона за школата. А защото лично се ангажира с този проект.
Идеята за Академията е от лятото на 2004-а. Тогава по предложение на главния мениджър Стойчо Стоилов и на един спортен журналист, Гриша Ганчев решава да започне революция в школата. До момента тя функционира, колкото, за да може клубът да се лицензира. Резултатите са никакви, а в отбора има само местни момчета. Повечето от тях тренират за здраве.
Със съдействието на френския Оксер се провежда първия мащабен тест през юни. Шеф на комисията е Димитър Пенев. От над 250 момчета, са отсеяни 30-ина. Тогава се появява и първият конфликт. Юношите трябва да бъдат настанени в общежитието, но се оказва, че няма стаи. Лично Ганчев води делегацията на клуба, която разчиства “туристите” от общежитието. На другия ден става страшно пред стадиона. Майки и бащи на хлапета, които ползват общежитието, за да живеят при по-евтин наем, пристигат пред сектор "А". Някои от тях носят кокошки и печени прасета, за да омилостивят Ганчев. Той обаче е категоричен: “От тук нататък в школата ще има само... футболисти”!
Още при първата пиянска издънка пък е изхвърлен директорът на Академията Драголюб Симонович. Натирен по-късно заради нежни забежки е и холандският специалист Ян Деркс. Така се стига до избора на Ферарио Спасов. Най-големият успех на Феро е, че успява да извоюва автономност на школата. Тя функционира с отделен бюджет, нямащ нищо общо с този на първия тим. Допреди това общата издръжка е проблем, защото при издънка на батковците, Ганчев спира на момента парите и за подрастващите.
Продукцията е за 26 милиона лева!
До момента Академия “Литекс” е произвела футболисти за повече от 26 милиона лева, показват сметките на авторитетния мениджърски сайт Трансфермаркт. Говорим обаче за футболисти, които са между 16 и 23 години, което означава, че в бъдеще сумата ще става още по-сериозна.
Другото, което е повече от респектиращо – футболисти, произведени в ловешката Академия имат общо над 1000 мача в “А” група в последните 6 години. Нито една друга школа в България не може да се похвали с подобно нещо.
Ето защо Parmalatche колкото и ПР да правиш на Лудогорец никога няма да е като Литекс.