Гангстерска икономика според Юрген Рот

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
Alexx
Мнения: 6530
Регистриран на: 19 мар 2011 09:52
Контакти:

Гангстерска икономика според Юрген Рот

Мнениеот Alexx » 25 ное 2012 12:41

"Гангстерска икономика" според Юрген Рот

Гангстерска икономика не означава нищо друго, освен че част от икономическият и политически елит сътрудничат с мафията, с престъпни синдикати, за да печелят. Няма значение дали по парите има засъхнала кръв, стига да има печалба. Така обяснява заглавието на новата си книга (ИК “Слънце”) журналистът Юрген Рот.

Защо днес организираната престъпност така се улеснява да си пазарува икономика, а оттам и политика? Тезата на Рот е, че принципите на законност и морал и ценностната система на конституцията за все повече представители на икономическия и политически елит са само театър за пред медиите.

Това, което е особено актуално в контекста на българската действителност, са препратките на Юрген Рот към историческото развитие на организираната престъпност. Днешната й икономическа мощ и политическо влияние се дължат на тежки престъпления като изнудване, измами, убийства, фалшифициране на документи, подкупи, контрабанда с цигари, алкохол, дрога, търговия с оръжия, екологични престъпления и укриване на данъци.

Крадци и измамници в рамките на немного години се превръщат в магнати, а бандити и мародери – в олигарси. Искат да живеят неосветявани, да изперат спорните си биографии. С добре заплатени PR агенции преследват единствено целта да внедрят криминално придобитите си средства в легалния икономически цикъл, за да имат влияние върху политическите решения в своя изгода.

В първата част на книгата журналистът се спира на начините, по които се свързват престъпни структури със законни икономически субекти. Втората част разглежда конкретни примери за такива връзки и механизма на функционирането им. Замесени са големи реномирани предприятия, които в една или друга степен партнират с представители на организираната престъпност. Третата част е посветена на стратегиите за борба с организираната престъпност, които шумно се рекламират, но всъщност се провалят. Причините за този провал също са маркирани.

В книгата си „Гангстерска икономика” Юрген Рот дава многобройни примери. От германското строителство, финансирано от сицилианската Коза Ностра, през все по-изкусното пране на пари от калабрийската Н’дрангета, случаят „Опел”, Дерипаска, руските олигарси в Германия, Газпром и Коза Ностра, Тюркменистан и Казахстан до германските корабостроителници и метода „яж или умри”, руската мафия в Испания, Фрапорт АГ, Луфтханза, аферата „Манила”.

И… България - разказва за омагьосаната обвързаност между парите и властта, за връзките между елитите, различните власти, икономиката и организираната престъпност. Базира се изцяло на примера ТИМ (неясното минало на холдинга, управително тяло, икономически интереси, конфликти с конкуренти – например от кръга „Капитал”, и т.н.). Всички тези разкази са плод на сериозни и задълбочени журналистически разследвания и стъпват върху огромно количество фактология и данни.

„Гангстерска икономика” е своеобразна енциклопедия за европейската и световна мафия. Изводът на Рот е тъжен. Всяващият ужас и страх имидж на организираната престъпност е продукт на борците срещу нея (т.е. държавите и техните органи). А самата организирана престъпност вече е част от общото социално-икономическо семейство. Фанфарно огласяваната борба срещу нея не може успешно да бъде доведена докрай. Просто няма как да бъде позволено това!

Лидерите на организираната престъпност вече купуват избори, армии, дори президенти; може до вчера да са били прости гангстери, но днес са акционери с власт и огромно влияние…

Юрген Рот е сред водещите разследващи журналисти в Германия. От години следи процесите, свързани с организираната престъпност, мафиотските структури, и срастването им с политическите кръгове както в бившите комунистически страни, така и в Западна Европа и други държави по света. Рот се занимава и с разследванията на икономически престъпления и корупционни практики. Автор е на много статии и книги, сред които “Червените босове”, “Мрежите на терора”, “Олигархът”, “Гангстерите от Изтока”, “Новите български демони” и др.

По ИК “Слънце”

http://e-vestnik.bg/10299/gangsterska-i ... urgen-rot/
----------------------------------------------------

И после ми говорете,че политиците в България имат реалната власт! :lol:

Потребителски аватар
BLUE CHAMPIONS
Мнения: 8858
Регистриран на: 06 авг 2010 15:32

Re: Гангстерска икономика според Юрген Рот

Мнениеот BLUE CHAMPIONS » 25 ное 2012 13:22

Alexx написа:И после ми говорете,че политиците в България имат реалната власт! :lol:

Който се опитва да те убеждава, че България е независима държава със собствена политика и решения е или голям наивник невиждащ по-далеко от наса си или подкупен интересчия към чужди неправителствени организации 8-)
Първо "изревахме" от Луканов, после Виденов, Костов, "царя", Станишев...днес е Бойко и така до следващите и последващите "герои". Народът е невеж и безпомощен...изход от ситуцията за съжаление няма.
[offtopic][wrapimg=]https://fbcdn-sphotos-h-a.akamaihd.net/hphotos-ak-frc1/q71/s480x480/576815_272513049560227_557336297_n.jpg[/wrapimg][/offtopic]

Потребителски аватар
Alexx
Мнения: 6530
Регистриран на: 19 мар 2011 09:52
Контакти:

Re: Гангстерска икономика според Юрген Рот

Мнениеот Alexx » 25 ное 2012 13:56

Нашите политици са васали на определени български и чужди частни интереси. Никой няма да им позволи да "правят добро",а и те не са там за "правят добро".

HEATSEEKER
Мнения: 2296
Регистриран на: 29 ное 2008 15:18
Контакти:

Re: Гангстерска икономика според Юрген Рот

Мнениеот HEATSEEKER » 26 ное 2012 07:47

Всичко ок, ама самият Рот е наемна к..ва на точно такива интереси.
“Това показва колко интелигентни и учени хора са основали футбола в България”, обяснява Милчев. Малко по-късно през 1909 година, във Варна се появява и “Спортист”, който е предшественик на “Тича” и днешния “Черно море”

Потребителски аватар
Alexx
Мнения: 6530
Регистриран на: 19 мар 2011 09:52
Контакти:

Re: Гангстерска икономика според Юрген Рот

Мнениеот Alexx » 13 яну 2013 14:11

Ето доказателството,че България не е някакъв изолиран случай и в

Българите не "са най-зле"


Българите са най-зле - тези думи се чуват често, щом стане дума за организирана престъпност и корупция. Едно ново изследване оборва това твърдение - чрез някои интересни сравнения между България, Гърция и Западна Европа.

Префектът на Марсилия "дарява" брат си с обществени поръчки за милиони евро и организира покупка на гласове за преизбирането си. А кметовете на известния с мафията си френски островен департамент Корсика живеят не по-малко опасно от босовете в българския футбол, изтъква аташето по митническите дела към френското посолство в София Пиер Салдучи. В същото време френското правителство твърди, че организирана престъпност в страната няма. Случаите на корупция сред френските полицаи били едва 20, а сред митничарите - само два. Филип Гунов от софийския Център за изследване на демокрацията се съмнява в истинността на тези твърдения и припомня, че наскоро във Франция 7 митничари бяха уличени в контрабанда и корупция. Заедно с италианския криминолог проф. Винченцо Руджеро, Гунов е автор на монографията "Организираната престъпност и корупцията в Европа".
”В рамките на изследването посетихме и Великобритания, където научихме за стотици случаи на полицейска корупция. Именно този вид подкупност е най-често срещаното прегрешение сред държавните служители в Европа - от Финландия до остров Крит. В цяла Южна Европа пък - от Румъния до Испания, корупцията здраво се загнездва в съдебната система. Във Великобритания, в скандинавските държави и Холандия това явление е много по-рядко. Интересна е и една друга географска зависимост. В Северозападна Европа организираната престъпност се практикува преди всичко от престъпници от дребен и среден калибър. А на юг-югоизток тя все повече се слива с корупцията на „белите якички” (главно сред държавните служители) и с висшата политическа корупция, какъвто е и случаят с България”, твърди старши изследователят Тихомир Безлов от Центъра за изследване на демокрацията.

Българският случай


Навсякъде в Европа, а и по света, корупцията и организираната престъпност вървят ръка за ръка. На Балканите тяхната връзка е особено тясна.

Изследването на Филип Гунов и Винченцо Руджеро разглежда под лупа някои от уникалните особености на организираната престъпност и корупцията в България след 1989 година. Страната навлиза в демократичните си времена с относително малоброен елит - овластената партийна номенклатура на БКП и нейните сателити обхващат едва 8 процента от населението. Дотогава организираната престъпност е осъществявана от Държавна сигурност с нейните контрабандни канали, пазар на наркотици почти няма, а МВР санкционира доста вяло всекидневната битова корупция. Тези явления се изострят рязко покрай преразпределението на държавните активи - приватизацията. Бившата номенклатура масово назначава нови капиталисти, които слагат ръка върху най-печелившите сектори от тогавашната държавна икономика.
По време на югоембаргото в началото на 90-те години избуяват не само контрабандата, но и рекетът, а организираната престъпност прониква в държавния апарат, съдебната власт и партиите. И след влизането на България в Европейския съюз мафията продължава да оказва влияние върху управлението и на централно, и на местно равнище - това се вижда най-вече по време на избори. Лобистки групи непрестанно налагат определени корпоративни интереси чрез законодателството. Назначенията в правосъдната система и нейните решения се дирижират от „посредници”. В системата за събиране на приходите назначенията на чиновници на всички равнища са подчинени на корупционни практики. И до днес българската организирана престъпност продължава опитите си да използва правоприлагащите институции, за да получава облаги (например обществени поръчки) или да отстранява своите конкуренти, четем в изследването за корупцията и организираната престъпност в Европа.

Мафия по гръцки
От години Гърция заема едно от първите места в Европейския съюз по размах на корупцията, а през 2010-та е посочена от "Трансперънси Интернешънъл" като най-корумпираната страна-членка. Пак по данни на международното антикорупционно сдружение, обемът на раздаваните в Гърция рушвети се равнява на 8 процента от брутния й вътрешен продукт. Корупционните практики в страната често се обясняват с традицията на рушветчийството в Османската империя и/или с чисто гръцкия манталитет на "факелакията" - пари в плик.

Въпрос на манталитет?
Но изследователите виждат далеч по-убедителни причини за разцвета на гръцката корупция. Сред тях на първо място е огромният размер на публичния сектор и свързаният с него чиновнически апарат. Корупционните практики в южната съседка на България са улеснени и от още обстоятелства: бюрократичният апарат в Гърция е тежко централизиран, в сила са огромен брой закони, които дават широки възможности за интерпретация. Освен това в страната е налице мрежа от държавни учреждения, нямащи никаква връзка помежду си.
„Проявите на организираната престъпност в Гърция често надхвърлят дори българските представи за наглостта и силата на това социално зло”, смята Тихомир Безлов. За пример той дава опита на гръцката полиция и специалните части да атакуват пристанище на остров Крит, чиито жители са били уличени в активен трафик на дрога към Европа. След като преговорите не осигурили на властите достъп в укрепеното село, се стигнало до въоръжен сблъсък, при който било установено, че половината от жителите са въоръжени до зъби.
Автор: Н. Цеков, Редактор: А. Андреев

http://www.dw.de/%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0% ... a-16085011


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 9 госта