galin56 написа:Безработица е съвсем постижимо да няма, не знам защо мислиш така. Разбира се в капиталистическия свят където началника ти иска да вършиш работа за 3-ма а да ти плаща 1/3 от нормална заплата е трудно постижимо. Проблемите на образованието не са толкова много просто трябва малко промени и ред и дисциплина при най-малките за да се възпитават. Увеличението на заплатите в тези компании които изкарват много пари няма да доведе до инфлация, защото ти тези пари си ги заработил и са на лице, просто шефа взима по-големия пай, не го дели с тебе а си прави хотел, купува си езеро, прави си голф игрище, спа център(визирам Златев за пример), и т.н. А ползите за една компания от вдигането на заплатите може да е само една, която вече цитирах - намаляване на данъците, но те в момента в Бг и без това ги няма, така че трябва да се започне първо с вдигането на данъците и от там облекчение за коректните работодатели.
А в чуждите инвестиции няма нищо лошо, стига да не се правят като по начина който е в Бг. Във България сега на практика корпоративен данък няма, когато изнасяш в чужбина няма ддс, няма и мито за ЕС. Тоест единствената помощ е заплатата на персонала, която обикновено граничи с минималната и цялата печалба се изнася за съответната страна. Тоест приноса им към бюджета на страната е толкова незначителен че е смешно да говорим че приоритет на държавата са чуждите инвестиции(с цел едва ли не някой да дойде и да ни "оправи"). А още по-лошо е когато български предприятия се продават на чужденци - като БТК, Авио компания Балкан, МДК Пирдоп, енергото, Булгартабак. При това положение без реални данъци от които държавата печели, целия тоя капитал се изнася вече в чужбина и печалбите от тези компании отиват в бюджетите на други държави. Това нещо се казва изнасяне на държавен капитал за сметка на чужденците. А и за последната година чуждите инвестиции са 500-600млн. което на фона на бюджета ни и на БВП е смешно да се обсъждат такива пари като приоритет.
Истината е както казаха и от Българската стопанска камара Инвестирайте и купувайте българското. Най-големия инвеститор в България трябва да е българина, не германеца, не китаеца, не французина(а те в последно време не се и натискат много да идват)!!!
При смесената икономика и дума не може да става за нулева безработица. В момента по последни данни най-ниската безработица в ЕС е 4% (в Австрия). А за връщане към планова икономика мисля, че не е нужно да говорим.
Никак не са прости промените в образованието. Нишката е скъсана и аз лично не мога да видя решение на проблемите. Икономическото, социалното, демографското състояние на държавата се отразяват изключително много на образованието. Най-простите примери: Ниската раждаемост е причина за по-малкия брой ученици и студенти. А пък икономическото състояние на страната води до финансови проблеми за училищата и университетите. Недоброто възпитание в семейството води до това, че децата са с лоша дисциплина, със слаб интерес към обучението си и т.н. И какво се получа: Училищата и университетите свалят изискванията си, за да може да приемат (и да завършват) и не толкова подготвени млади хора, защото в противен случай губят част от и без това недостатъчната финансова помощ от държавата. А пък неподготвените кадри след това задълбочават още повече проблемите в държавния и частния сектор и всичко започва отначало.
И за инфлацията не е точно така. Все пак езерото и голф-игрището не влизат в потребителската кошница, чрез която се измерва инфлацията.

Ако шефът раздаде парите за игрището на работниците и те купуват с тях основните продукти, това може да доведе до увеличаване на търсенето и до увеличаване на цените. А за ползите от вдигането на заплатите имах нещо друго предвид, от чисто управленска гледна точка. Например ако компанията увеличи заплатата до колко това ще мотивира персонала и може ли да се увеличи производителността. За намаляване на данъците си има и други легални начини, друг е въпросът дали са морални.
И за чуждите инвестиции не мога да се съглася. Дори и само заплатата/намаляването на безработицата, внасянето на ноу-хау, подобряване на инфраструктурата на регионално или на местно ниво, малките приходи за държавата и т.н. не са за пренебрегване. Разбира се това не е свързано със заличаване на родно производство.