Стадионите са по-важни от химна на клуба, по-важни от цветовете и дизайна на екипите, понякога - по-важни от самите отбори. Феновете ги боготворят, определят като храмове, а когато клубът върви нагоре, ги изпълват с толкова история и емоция, че после няма значение какво се случва на тях - те си остават навеки митични.
Също така обаче, стадионите не рядко стават жертва на грандомански амбиции, стремеж към оригиналност, който пък на свой ред убива сериозно тяхната практичност. Доста от тях вместо да будят страхопочитание, будят насмешка.
Разбира се, има и такива, които са идеална комбинация между уникална архитектура и удобство, което винаги помага за повишаване посещаемостта на събитията, пък дори и те да не представляват огромен публичен интерес.
1. Националния стадион ''Васил Левски''
На мястото на Националния стадион преди построяването му са се намирали игрище „Левски“ и стадион Юнак. След разрушаването на двата стадиона в края на 1940-те години на същото място започва построяването на многофункционален комплекс. Стадионът е завършен през 1953 г. и има 80 000 седящи места. В този си вид стадионът остава до 1998 г. когато започва реконструкция, за да може съоръжението да отговаря на изискванията на УЕФА. През 1997 г. е решено да се положат седалки и да се направят козметични подобрения. През 1998 започва самата реконструкция. Работата обаче не върви по план, заради липсата на средства и план за извършване на реконструкцията. След разкритие на нередности през 2000 г. работата е спряна и е създадена работна група. През 2001 работата отново започва и стадионът е завършен през октомври 2002 г. преди срещата България - Хърватия, с която е открит отново. След завършване на реконструкцията и спазване на разпоредбите на УЕФА капацитетът е намален почти на половина до 43 340 седящи места.
Националният стадион "Васил Левски" е лицензиран през 2002 г. от УЕФА и притежава четиризвездна категория по стандартите на УЕФА и ФИФА за капацитет на стадион от такъв ранг.
2.Лазур
Лазур е български стадион, намиращ се в квартал Лазур в Бургас. Построен е през 1967 г., а през 1997 г. е основно реконструиран. Официалното му откриване след реконструкция е на 13 април 1997 г. Северната и южната трибуни са с козирки, под които са раэположени 10 000 седалки. Размерите на игрището са 116 х 78 метра. До 2002 г. стадионът се казва Нефтохимик, а след това - Нафтекс.През 2006 година стадиона е преименуван на сегашното си име.
След закрването на футболен клуб Нафтекс той остава притежание на другият елитен бургаски тим. На него играе както ПСФК Черноморец (Бургас), така и провинциални отбори (Локомотив Пловдив, Литекс и Черно море преди години), които домакинстват там на мачове от евротурнирите. В миналото националният отбор на България го използва за официални срещи докато стадион Васил Левски е в ремонт, а в днешни дни - за някои приятелски мачове.
Освен централния терен в спортния комплекс има още един затревен терен със стандартни размери и осветление за провеждане на тренировки на представителния отбор, както и кортово игрище, което се предоставя на спортни клубове за провеждане на турнири от републикански и градски мащаб. В комплекса са създадени и възможно най-добрите условия за работа на журналисти, които отразяват футболните срещи: 11 самостоятелни кабини оборудвани с пултове за директни предавания, телевизионни монитори, които проследяват ситуациите на терена, телефони с възможности за осъществяване на сателитна връзка.
3. Градски (Поморие)
Стадион "Градски" в Поморие е с капацитет 2500 закрити седящи места,с 3 съблекални, размери 67/105 м,и осветление, което позволява използването му не само за тренировъчни игри, но и за провеждането на официални футболни мачове.Футболното съоражение е с изкуствено тревно покритие от последно поколение, което позволява целогодишна безпроблемна експлоатация.
В непосредствена близост до официалния вход на Гранд Хотел Поморие, между бреговете на Поморийското солено езеро и стадиона, се намира многофункционалната спортна зала. Предлагаща игрище подходящо за минифутбол, баскетбол, волейбол и тенис на корт. Част от залата са двете зали за скуош, както и зала за аеробика.
Втора зала се намира на територията на стадиона и е предназначена за по-силови тренировки, подходящи за професионални спортисти.
4.Георги Аспарухов - Гунди
През 1960 година Левски започва да строи поредния си и последен (засега) стадион в квартал „Герена”. След политическите промени хората поискаха той да се нарича „Георги Аспарухов” на името на легендарния футболист, загинал трагично през 1971 г. при автомобилна катастрофа. Стадионът разполага с 29 200 седящи места, разделени в 26 сектора и 3 официални ложи. Посетителите използват 12 входа за достъп до трубуните. Журналистическата ложа разполага с 130 места, от които 24 са оборудвани с постоянна високо-скоростна интернет връзка. Теренът е с размери 105 на 68 метра и е засаден с уникална тревна покривка. Осветлението от 1500 лукса е най-доброто във България. Гордост на стадиона е и супер модерният фитнес салон, в който едновремнно може да се подготвя цял отбор.
5. Скала
Село Бов се намира в района на Своге и този сгушен в ридовете на Стара Планина терен би бил изключително красив, ако бе поддържан и използван. Уви, няма да има трибуни. Но пък ще има изобилие от прясна вода, заради минаващата на метри бистра река.
6.Стадион Пловдив

Стадион Пловдив (бивш "9-ти Септември") е най-големият стадион в България. Стадионът има 55 000 седящи зрителски места. Официално е открит през 1950г.Капацитетът тогава е едва 30 000 седящи места.Основно е реконструиран през 1962 г.,като се построява втори етаж на сектор "А" и части от секторите "Б" и "Г".Капацитетът нараства на 42 000 места,като се поставят и четири стоманобетонени кули с осветление.През 1991 г. е издигната останалата част от втория етаж на стадиона в сектор "В".Старите лампи са демонтирани и са поставени четири нови стоманени кули с височина 70м,внесени от Полша.За съжаление,поради липса на средства,ремонтът е прекратен малко преди пълното завършване на съоръжението.
На стадион "Пловдив" са се играли предимно дерби мачовете между четирите пловдивски отбора,както и други срещи от републиканската футболна лига.Тук са се провели и великите мачове на Ботев Пд с Реал Сарагоса (3-1), Цървена Звезда(2-2), Барселона(1-0),Байерн Мюнхен(2-0).Локомотив Пд е имал своите незабравими моменти срещу Оксер(2-2), Ювентус(1-1) и Лацио(0-2).През 1991 на стадиона се провежда Европейско първенство по лека атлетика.
В момента на стадион "Пловдив" се провеждат лекоатлетически прояви от републикански мащаб,както и контролни футболни срещи.От 1996г.на стадиона не се провеждат официални футболни срещи,както и големи обществени мероприятия,поради липсата на "Акт 16" на съоръжението. Изключение прави концертът на Металика през 1999 г.
7.Стадион Градски в Ловеч
Градския стадион в Ловеч е построен през 60-те години на миналия век. Оттогава е дом на местния футболен клуб, сменил няколко имена, за да се казва днес ПФК Литекс. Съоръжението е с капацитет 7000 седящи места. От десет години стадионът има лиценз от УЕФА. Това му позволява да приема мачове от Шампионската лига, УЕФА, „Лига Европа”, както и официални квалификации.
През лятото на 2009 година административната сграда на стадиона е ремонтирана основно. Изградена е нова V.I.P. ложа, а съблекалните са оборудвани с всички удобства. В района на стадиона има малко игрище с изкуствена настилка, както и нов СПА център, който минава за един от най-добрите в региона.
Литекс разполага с отлична тренировъчна база, която се намира в близост до стадиона. Комплексът носи името „Салито” и разполага с няколко естествени и един изкуствен терен. Скоро базата ще има нова административна сграда, както и басейн с олимпийски размери.
1.Най-скъпите стадиони в света
3.Стадионите, които така и няма да построим в България
4.Най-големите трансферни провали