Защо „интервюто за работа“ всъщност трябва да бъде диалог

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
South_Park
Мнения: 4115
Регистриран на: 20 яну 2010 14:14

Защо „интервюто за работа“ всъщност трябва да бъде диалог

Мнениеот South_Park » 14 ное 2016 21:43

Съвети за няколко неща, от които да се интересувате при постъпване в нова фирма

Хващам се за самата дума „интервю“. За мен тя е ужасна, когато говорим за преговорите между потенциален работодател и потенциален работник. Да — преговори! Т. нар. интервю всъщност би трябвало да бъде диалог. Както работодателят иска да знае възможно най-много за вас — дали ще му вършите работа, — така и вие би трябвало да знаете, дали той отговаря на очакванията ви.

Това е естествено, нали?

Но не му се обръща внимание. Ако потърсите подобни статии в интернет, включително в сайтове, като Jobs.bg, ще попаднете на хиляди насоки как да оставите добро впечатление на интервюто. И понеже се говори за интервю, съветите са ограничени и звучат така, сякаш е нормално интервюто да бъде еднопосочно задаване на въпроси, нещо като полицейски разпит.

Изображение

Усещането се засилва още повече, ако четете изказванията на „представители на бизнеса“ за вечните им недоволства към служителите. Тази статия цели да напомни, че и те са далеч от съвършенството. И не става дума за често смешните заплати, които дават.

Съгласим ли се да сме единствените, които отговарят, без да задаваме въпроси, може би заслужаваме съдбата си. Човек намира това, което търси. Всеки би трябвало да погледне и от тази гледна точка.

Ясно е, че много кандидати за дадена работа са притеснени финансово и биха се съгласили с всеки разпит и на компромиси, само и само да намерят по-бързо работа и да закърпят бюджета си. Но минават първите седмици и месеци на новата работа, през които се ориентират, че „нещата не са добри“ или „не отиват на хубаво“. Рано или късно се стига до поредното интервю.

Докога така? — Зависи и от вас


Първият ми съвет е:

1. Знайте цената си (във всякакъв смисъл)

Тук нямам предвид само готов отговор на въпроса: „Каква заплата очаквате?“ По принцип е редно човек да е наясно и с това. Но в по-широкия смисъл всеки, кандидатстващ за нова работа, би трябвало да се интересува дали новата работа няма да е странно повторение на старата работа. Защото човек ще бъде подлаган на един и същ изпит, докато го вземе успешно.

Няма отърваване от този всемирен Закон!

Ония „горе“, които ви изпитват, не пишат тройки по милост, колкото и да са олицетворение на милостта. Тяхната представа за милост е да ви помогнат да изградите характер. Ако за тази цел се налага да ви прекарат 100 пъти през огън и студен душ, ще го направят.

В момента, в който се калите, ще знаете, че работодателят не е ваш господар. Той има свои отговорности. Вие — ваши. Отношенията ви трябва да са равноправни. Колкото повече изисквания имат към вас, имате основание да поставяте свои насрещни изисквания.

2. Искайте подробна служебна характеристика

И не просто я поискайте. Ако се наложи — настоявайте за нея. В случай че ви откажат да оформят такава, можете да сте сигурни, че има нещо гнило във фирмата. Както и че ви очаква префинена или груба експлоатация, съпроводена от сблъсъци с некадърно ръководство. (Да, някои фирми дори не знаят какво е това чудо „длъжностна характеристика“.)

Няма никакво значение как е наречена длъжността ви. Няма значение и как е била описана в обявата за работа. Служебната характеристика се изготвя при постъпването ви на новата длъжност, но може да се коментира още в диалога, наречен интервю.

Тя трябва да описва всичките ви задължения към работодателя, срещу които той ви дава договорената заплата. Наистина обърнете внимание на думата „всичките“. Защото, ако работодателят е забравил да спомене нещо важно, което е очаквал от вас, това трябва да бъде негов проблем. И в никакъв случай не допускайте да се изтипосва като ваш проблем.

Последното не означава, че е недопустимо да се добавят и нови задължения към онези, описани в служебната характеристика. Зависи от вас, дали ще се съгласите да се добави официално определен ангажимент със съответното запазване или предоговаряне на заплатата. От вас зависи и дали ще се съгласите да поемете допълнителни функции на добра воля.

Но служебната характеристика ви гарантира, че, да речем, ако работата ви е свързана с компютър, не могат да изискват от вас нещо, в което не сте квалифициран или не се вписва в представите ви за личностен и професионален напредък. Например, да сменяте изгорели луминесцентни лампи или да чистите офиса тогава, когато на шефа ви му е щукнало. Примерът не е хипотетичен!

Изображение

3. Обърнете внимание дали ръководството приема отговор „не“

От опит съм научил, че има една порода шефове, които дотолкова са се самопровъзгласили за свръхчовеци, че за тях отговор „не“ от служителите е едва ли не недопустим. Имам два любими епитета за този типаж — „робовладелците“ и „византийците“. Ако си поставите за цел, можете да ги разпознаете още в преговорите, наричани интервю или диалог.

Чудесен повод да ги изпитате е дори гореспоменатата длъжностна характеристика. В момента, в който я поискате, такива шефове веднага разбират, че не сте от онзи тип работници, готови да правят всичко, което им се възложи. Перспективата, че може да чуват „не“ от устата ви, се изписва на лицето им. Може да е само за миг, така че гледайте да не изпуснете подсказката.

Ако работодателят прецени, че ще му вършите работа, но е твърдо решен да ви „върже“ без ясни правила за взаимоотношенията ви, ще премине в режим на тарикатлък. Ще стане многословен и сладкодумен. Тъй нареченото интервю ще се превърне в негов монолог с елементи на древногръцка тирада.

Целта му е да ви се хареса. Ще опита да ви омае, че всичко ще бъде наред и без да имате ясно установени правила и граници. Или най-малкото ще се постарае да ви отегчи до такава степен, че да ви писне да го слушате и да приемете играта по неговите правила.

Когато човек играе на чужда игра, при това с променящи се в движение правила, никога не може да я спечели. Затова е по-добре и да не я започва.

Понякога е по-добре да си тръгнете от интервюто, като запазите хладнокръвие. Може пък и да ви се обадят броени минути след това, за да ви обяснят, че на интервюто е станало „недоразумение“ и са готови да ви запознаят подробно с длъжностната ви характеристика. Сещате се, те са били длъжни да опитат да ви подхлъзнат… ако мине — мине.

Това обаче е мисъл, която е добре да остане неизказана при подновените преговори. Шефовете може и да започнат да толерират вашето „не“, но никога няма да позволят техен служител да им казва в очите, че са ужасни човешки същества. Определено не и още на интервюто.

Източник : http://www.otizvora.com/2016/11/8418
[/quote]
Абе курви сини как едно теле от присъстващите не повдига въпроса от къде тея пари за скъпи играчи и треньори, как ще се платят 30те милиона дългове, тръгнал ли е клуба към фалит, и все такива неудобни въпроси.[/quote]

THE G.A.M.E
Мнения: 50776
Регистриран на: 02 авг 2008 22:59
Skype: За к'во ми е ?
Местоположение: Сливен

Re: Защо „интервюто за работа“ всъщност трябва да бъде диало

Мнениеот THE G.A.M.E » 14 ное 2016 23:06

Tук е България.
Тук почти нищо не е като в "белите" и нормалните страни.

Такова нещо като интервюта, преговори, събеседване и т.н. се случват изключително рядко, да не кажа, че едва в два-три бранша.
В 90 % от случаите когато някой търси работа и говори с шефа или там, с който отговаря за набирането на персонал, следва поставяне и уведомяване на условията за работа и заплата от страна на фирмата, като не се навие кандидатът, няма никви преговори, просто следва - "да влиза следващият". :lol:
Дарвин е в грешка !
Човекът не е произлязал от маймуната !
Oт маймуната човек, никога не е ставало... Но за обратното, никога не е късно !


Image Image

КРАСОТА ВЯРА БОРБА
Мнения: 2742
Регистриран на: 18 окт 2010 07:32
Контакти:

Re: Защо „интервюто за работа“ всъщност трябва да бъде диало

Мнениеот КРАСОТА ВЯРА БОРБА » 15 ное 2016 06:06

Интервюто е договаряне на две страни и е много важна част.Едната страна знае повечето за теб от СВ, а другата от интернет и отзивите.Новите варвари се възползват от безработицата и знаят заплатите в бранша.Задават провокативни въпроси от рода на каква заплата очаквате,какво сте готови да дадете за фирмата,как ще реагирате ако... и прочие.За това е хубаво да поитате,за извънреден труд,осигуровки,празници,бонуси,социални придобивки,разстеж .Важно е да мислите переспективно.не само за себе си,но и за фирмата,тоест дали работата не е временна ,сезонна и дали има бъдеще във времето.Ако успеете да се договорите следват изненади.Приказвах с познат и му намекнах че в тези минусови градуси работниците ще се разболяват и ще се амортизират.Отговора беше смазващ.Ще дойдат други.

Потребителски аватар
luxorus
Мнения: 2482
Регистриран на: 11 авг 2009 11:44
Контакти:

Re: Защо „интервюто за работа“ всъщност трябва да бъде диало

Мнениеот luxorus » 15 ное 2016 08:38

Ако до момента си направил кариера,изградил си връзки,контакти с подходящите хора имаш право да седнеш и да преговаряш с бъдещите работодатели,какво можеш да дадеш за фирмата,как да помогнеш за просперитета и,но от друга страна,поставяш собствени условия това да се случи.Тоест ако имаш реална представа за възможностите си,успехът в "преговорите" ти е гарантиран.
I'M BLIND!IMPRESS ME!

Потребителски аватар
k_oleto
Мнения: 4245
Регистриран на: 06 юни 2008 14:38
Контакти:

Re: Защо „интервюто за работа“ всъщност трябва да бъде диало

Мнениеот k_oleto » 15 ное 2016 10:17

Стига Ве,
тая реклама на тоя сайт я виждам по-често от смислените ти постове

Потребителски аватар
South_Park
Мнения: 4115
Регистриран на: 20 яну 2010 14:14

Re: Защо „интервюто за работа“ всъщност трябва да бъде диало

Мнениеот South_Park » 15 ное 2016 12:21

k_oleto написа:Стига Ве,
тая реклама на тоя сайт я виждам по-често от смислените ти постове

Не е реклама , а цитиране откъде съм взел информацията.
Не съм крадец , за да си присвоявам статията, без да цитирам първоизточника - факт 8-)
[/quote]
Абе курви сини как едно теле от присъстващите не повдига въпроса от къде тея пари за скъпи играчи и треньори, как ще се платят 30те милиона дългове, тръгнал ли е клуба към фалит, и все такива неудобни въпроси.[/quote]

Потребителски аватар
Blue1914
Мнения: 2067
Регистриран на: 25 фев 2012 14:59
Контакти:

Re: Защо „интервюто за работа“ всъщност трябва да бъде диало

Мнениеот Blue1914 » 15 ное 2016 20:27

Добри и юридически издържани взаимоотношения между работник и ралботодател струват скъпо... и на двете страни. ;)

Не искам да защитавам шефове-дебелосерци, но това е факт в много ситуации. Имаш да кажем годишен бюджет от 24 000 лева за работна сила, която да върши определена работа. Отнемаща средно по 100 човекочаса седмично. Два варианта:

Двама наети, които да се бъхтят по 50 часа седмично за 950 лева, постигнати с осигуровки на къси кинти.

Трима наети, които мизерстват с 500 на месец, но клатят крака сутрин и да си трътват по-рано надвечер, осигурявани на някакви по-нормални суми от "мил, коректен и неексплоатиращ работодател".

В кой случай българина ще обича повече шефа и ще се задържи по-дълго на работа като научен служител?

Потребителски аватар
South_Park
Мнения: 4115
Регистриран на: 20 яну 2010 14:14

Re: Защо „интервюто за работа“ всъщност трябва да бъде диало

Мнениеот South_Park » 15 ное 2016 20:34

Blue1914 написа:Добри и юридически издържани взаимоотношения между работник и ралботодател струват скъпо... и на двете страни. ;)

Не искам да защитавам шефове-дебелосерци, но това е факт в много ситуации. Имаш да кажем годишен бюджет от 24 000 лева за работна сила, която да върши определена работа. Отнемаща средно по 100 човекочаса седмично. Два варианта:

Двама наети, които да се бъхтят по 50 часа седмично за 950 лева, постигнати с осигуровки на къси кинти.

Трима наети, които мизерстват с 500 на месец, но клатят крака сутрин и да си трътват по-рано надвечер, осигурявани на някакви по-нормални суми от "мил, коректен и неексплоатиращ работодател".

В кой случай българина ще обича повече шефа и ще се задържи по-дълго на работа като научен служител?

Определено в първият случай - поне аз съм така , предпочитам повече работа (като часове и натоварване) за повече пари, отколкото по-малко и за по-малко 8-)

ПП: не съм научен служител.
[/quote]
Абе курви сини как едно теле от присъстващите не повдига въпроса от къде тея пари за скъпи играчи и треньори, как ще се платят 30те милиона дългове, тръгнал ли е клуба към фалит, и все такива неудобни въпроси.[/quote]

КРАСОТА ВЯРА БОРБА
Мнения: 2742
Регистриран на: 18 окт 2010 07:32
Контакти:

Re: Защо „интервюто за работа“ всъщност трябва да бъде диало

Мнениеот КРАСОТА ВЯРА БОРБА » 16 ное 2016 07:51

Не отивай на интервю без да си ти казали възнаграждението.Би трябвало да знаеш как е в заведенията и не очаквай изненади.Ако заплата е съмнително голяма проучи по-добре условията.Тъй като си наведена страна очаквай не всичко да е така както е представено на интервюто.Успех.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 272 госта