Днес сенавършват 29 години от атентата на гара Буново във вагона с майки и деца. Вечна им памет на загиналите!
Атентат на гара Буново е най-големият железопътен атентат в българската история по брой на жертвите. Извършен е на на 9 март 1985 г. посредством бомба, поставена във вагона за майки с деца на влака Бургас - София.
Същият ден избухва бомба в кафе-сладкарницата на хотел "Сливен" в Сливен.
Широко разпространено е мнението, че атентатите са дело на членове на нелегална организация, наречена Турско национално-освободително движение в България, въпреки че тя е създадена няколко месеца по-късно. Мотивът са действията на държавната власт по това време, които са обединени под термина „Възродителен процес”.[1]
Бомбата е поставена във вагона за майки с деца на влак № 326, който се движи от Бургас за София. Бомбата е с часовников механизъм, а часът е разчетен да съвпадне с навлизането на влака в тунела в района на гара Буново. Там паниката и липсата на достатъчно въздух биха довели до възможно най-голям брой жертви.
Заради маневра на гара Златица влакът закъснява с две минути и взривът избухва в 21:31 ч. на гарата, а не в тунела.
На мястото на инцидента пристигат министрите на вътрешните работи и на транспорта Димитър Стоянов и Васил Цанов. Вагонът е откачен. Шест часа жертвите и ранените се извозват в околните градове, а останалите пътници са подложени на строга проверка от страна на органите на реда - кой и кога си е закупил билета, къде се е качил и с какъв багаж. Едва тогава влакът продължава своя път към София.
Атентатът, както и последвалия го в град Сливен, е извършен от протурски терористи, български граждани, според Павел Шопов членове или симпатизанти на нелегалната организация, наречена Турско национално-освободително движение в България (ТНОДБ).[4] Тази версия е оспорена от Сабри Мехмедали, брат на един от осъдените на смърт[5].
На 25 април 1988 са осъдени на смърт лицата, пряко участвали в атентата (в скобите е рожденното име): Елин Маджаров (Емин Мехмедали), Алцек Чакъров (Абдула Чакър) и Сава Георгиев (Саафет Реджеб), няколко месеца по-късно същата година присъдата е потвърдена от Държавния съвет на НРБ и осъдените са екзекутирани и кремирани.[6] Емин Мехмедали (Елин Маджаров) и Абдула Чакър (Алцек Чакъров), са били агенти на окръжното управление на Държавна сигурност в Бургас през 70-те и 80-те години. Осъдени за помагачество са: на 6 години затвор - Севдалин Алипиев Маджаров (Сабри Мехмедали), брат на първия терорист (лежи 2 г. амнистиран от Желю Желев и освободен в 1990г.), на 2 години затвор Никола Николов, на по 1 година затвор Севда Латинова и Милко Вълканов. Терористите стават обект на сделка с Турция и са разменени. По-късно Сабри Мехмедали израства до пост областен координатор на ДПС за Бургас.[7]
През 1990-те год. на сградата на гара Буново е открита паметна плоча. На 11 септември 2007, близо до гарата, е открит паметник на жертвите на атентата. Паметникът представлява монументална скулптурна композиция, висока 7 метра.
Тероризма в България
Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist
Тероризма в България
Това, че медузите оцеляват повече от 700 млн. години без мозък дава шанс на турско-сините свини!:)
- Levskar_90
- Мнения: 4214
- Регистриран на: 05 авг 2009 10:40
- Местоположение: Варна
Re: Тероризма в България
Атентатите са извършени от фенове на Ботевь Пловдивь
ЛЕВСКИ - ОТБОРА НА НАРОДА
Re: Тероризма в България
[quote="Levskar_90"]Атентатите са извършени от фенове на Ботевь Пловдивь[/quote
Започнах темата, за да се преклоним пред паметта на загиналите, а не да слушам комплексарските ти заяждания!
Започнах темата, за да се преклоним пред паметта на загиналите, а не да слушам комплексарските ти заяждания!

Това, че медузите оцеляват повече от 700 млн. години без мозък дава шанс на турско-сините свини!:)
- Bombardier
- Мнения: 388
- Регистриран на: 26 сеп 2013 11:32
Re: Тероризма в България
Винаги, когато минавам покрай мемориалният комплекс Левски на път за и от София, поднасям цветя и за жертвите на този терористичен акт.
Re: Тероризма в България
Не му се сърди. То от толкова бой е нормално да не са му останали живи мозъчни клетки. Към такива като тоя индивид трябва със съжаление да постъпваме. Представяш ли си на роднините му колко им е трудно?
[center]
[/center]


Re: Тероризма в България
В крайна сметка убииците са си получили заслуженото(днес законите не важат).
[offtopic]Levskar_90 ще си умреш идиот(не знам защо някои индивиди изписват името ЛЕВСКИ на латиница),вчера такива като теб не можаха да млъкнат поне за минута в памет,за един по-голям от теб.[/offtopic]
Вечна им памет.
[offtopic]Levskar_90 ще си умреш идиот(не знам защо някои индивиди изписват името ЛЕВСКИ на латиница),вчера такива като теб не можаха да млъкнат поне за минута в памет,за един по-голям от теб.[/offtopic]
Вечна им памет.
Re: Тероризма в България
Levskar_90 написа:Атентатите са извършени от фенове на Ботевь Пловдивь
Ти първо се научи, че в такива моменти се свежда глава в памет на загиналите. После отваряй буквара и учи езика на Апостола. 3-то: изписано Левски, се отнася за Васил Левски. Изписано "Левски" се отнася за ФК "Левски". Изписано "Васил Левски" се отнася за стадиона. 4-то - като няма какво да кажеш си мълчи и чети подписа на Славия Форевър.
5-то: Местан кога ще се извини за атентата?
Спрете да си хвърляте поне фасовете на земята.
Дедите ви не са ляли кръв тук за това.
Дедите ви не са ляли кръв тук за това.
Re: Тероризма в България
Атентатътите трябва да тежат на съвестта на сегашните управляващи партии БСП и ДПС
Изчезнали са динозаврите и неандерталците, сега идва ред на комунистите, фашистите и расистите !
Кой е на линия
Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 91 госта