ЕВРОПЕЙСКО ПЪРВЕНСТВО ПО ФУТБОЛ 2020
Европейското първенство 2020 е 16-ото европейско първенство по футбол, организирано от УЕФА. То ще се проведе в различни европейски страни от 11 юни до 11 юли 2021 г.
На 17 март 2020 УЕФА отлага турнира с 1 година поради пандемията от коронавирус. На 17 юни УЕФА публикува ревизирана програма за провеждането на първенството.
Стадион „Уембли“ в Лондон е домакин на полуфиналите и финала на турнира.
Настоящи шампиони са футболистите на Португалия, които спечелват турнира през 2016 г.
СТАДИОНИ
ПРЕДСТАВЯНЕ НА УЧАСТНИЦИТЕ
Група 1
Програма
11 юни от 22:00 Турция - Италия
12 юни от 16:00 Уелс - Швейцария
16 юни от 19:00 Турция - Уелс
16 юни от 22:00 Италия - Швейцария
20 юни от 19:00 Швейцария - Турция
20 юни от 19:00 Италия - Уелс
Турция: втори (Група H), 4 предишни участия (1996, 2000, 2008, 2016)
Италия: победител (Група J), 9 предишни участия (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Уелс: втори (Група Е), 1 предишно участие (2016)
Швейцария: победител (Група D), 4 предишни участия (1996, 2004, 2008, 2016)
Група 2
Програма
12 юни от 19:00 Дания - Финландия
12 юни от 22:00 Белгия - Русия
16 юни от 16:00 Финландия - Русия
17 юни от 19:00 Дания - Белгия
21 юни от 22:00 Русия - Дания
21 юни от 22:00 Финландия - Белгия
Дания: втори (Група D), 8 предишни участия (1964, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012)
Финландия: втори (Група J), дебют
Белгия: победител (Група I), 5 предишни участия (1972, 1980, 1984, 2000, 2016)
Русия: втори (Група I), 11 предишни участия (1960, 1964, 1968, 1972, 1988, 1992, 1996, 2004, 2008, 2012, 2016)
Група 3
Програма
13 юни от 19:00 Австрия - Северна Македония
13 юни от 22:00 Нидерландия - Украйна
17 юни от 16:00 Украйна - Северна Македония
17 юни от 22:00 Нидерландия - Австрия
21 юни от 19:00 Северна Македония - Нидерландия
21 юни от 19:00 Украйна - Австрия
Австрия: втори (Група G), 2 предишни участия (2008,2016)
Северна Македония: Победител в плейоф на Лига D, дебют
Нидерландия: втори (Група C), 9 предишни участия (1976, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Украйна: победител (Група В), 2 предишни участия (2012, 2016)
Група 4
Програма
13 юни от 16:00 Англия - Хърватия
14 юни от 16:00 Шотландия - Чехия
18 юни от 19:00 Хърватия - Чехия
18 юни от 22:00 Англия - Шотландия
22 юни от 22:00 Хърватия - Шотландия
22 юни от 22:00 Чехия - Англия
Англия: победител (Група А), 9 предишни участия (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012, 2016)
Хърватия: победител (Група Е), 5 предишни участия (1996, 2004, 2008, 2012, 2016)
Шотландия: Победител в плейоф на Лига C, 2 предишни участия (1992, 1996)
Чехия: втори (Група А), 9 предишни участия (1960, 1976, 1980, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Група 5
Програма
14 юни от 19:00 Полша - Словакия
14 юни от 21:00 Испания - Швеция
18 юни от 16:00 Швеция - Словакия
19 юни от 22:00 Испания - Полша
23 юни от 19:00 Словакия - Испания
23 юни от 19:00 Швеция - Полша
Полша: победител (Група G), 3 предишни участия (2008, 2012, 2016)
Словакия: Победител в плейоф на Лига B, 1 предишно участие (2016)
Испания: победител (Група F), 10 предишни участия (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Швеция: втори (Група F), 6 предишни участия (1992, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Група 6
Програма
15 юни от 19:00 Унгария - Португалия
15 юни от 22:00 Франция - Германия
19 юни от 16:00 Унгария - Франция
19 юни от 19:00 Португалия - Германия
23 юни от 22:00 Португалия - Франция
23 юни от 22:00 Германия - Унгария
Португалия: втори (Група В), 7 предишни участия (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Унгария: Победител в плейоф на Лига А, 3 предишни участия (1964, 1972, 2016)
Франция: победител (Група Н), 9 предишни участия (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Германия: победител (Група С), 12 предишни участия (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Класиране за директните елиминации
Първите два отбора от всяка група заедно с първите 4 тима с най-добри резултати в общото класирането на отборите на 3-то място в групите си се класират за осминафиналите.
Схема
Европейското първенство 2020 е 16-ото европейско първенство по футбол, организирано от УЕФА. То ще се проведе в различни европейски страни от 11 юни до 11 юли 2021 г.
На 17 март 2020 УЕФА отлага турнира с 1 година поради пандемията от коронавирус. На 17 юни УЕФА публикува ревизирана програма за провеждането на първенството.
Стадион „Уембли“ в Лондон е домакин на полуфиналите и финала на турнира.
Настоящи шампиони са футболистите на Португалия, които спечелват турнира през 2016 г.
СТАДИОНИ
ПРЕДСТАВЯНЕ НА УЧАСТНИЦИТЕ
Група 1
Програма
11 юни от 22:00 Турция - Италия
12 юни от 16:00 Уелс - Швейцария
16 юни от 19:00 Турция - Уелс
16 юни от 22:00 Италия - Швейцария
20 юни от 19:00 Швейцария - Турция
20 юни от 19:00 Италия - Уелс
Турция: втори (Група H), 4 предишни участия (1996, 2000, 2008, 2016)
Италия: победител (Група J), 9 предишни участия (1968, 1980, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Уелс: втори (Група Е), 1 предишно участие (2016)
Швейцария: победител (Група D), 4 предишни участия (1996, 2004, 2008, 2016)
Група 2
Програма
12 юни от 19:00 Дания - Финландия
12 юни от 22:00 Белгия - Русия
16 юни от 16:00 Финландия - Русия
17 юни от 19:00 Дания - Белгия
21 юни от 22:00 Русия - Дания
21 юни от 22:00 Финландия - Белгия
Дания: втори (Група D), 8 предишни участия (1964, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012)
Финландия: втори (Група J), дебют
Белгия: победител (Група I), 5 предишни участия (1972, 1980, 1984, 2000, 2016)
Русия: втори (Група I), 11 предишни участия (1960, 1964, 1968, 1972, 1988, 1992, 1996, 2004, 2008, 2012, 2016)
Група 3
Програма
13 юни от 19:00 Австрия - Северна Македония
13 юни от 22:00 Нидерландия - Украйна
17 юни от 16:00 Украйна - Северна Македония
17 юни от 22:00 Нидерландия - Австрия
21 юни от 19:00 Северна Македония - Нидерландия
21 юни от 19:00 Украйна - Австрия
Австрия: втори (Група G), 2 предишни участия (2008,2016)
Северна Македония: Победител в плейоф на Лига D, дебют
Нидерландия: втори (Група C), 9 предишни участия (1976, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012)
Украйна: победител (Група В), 2 предишни участия (2012, 2016)
Група 4
Програма
13 юни от 16:00 Англия - Хърватия
14 юни от 16:00 Шотландия - Чехия
18 юни от 19:00 Хърватия - Чехия
18 юни от 22:00 Англия - Шотландия
22 юни от 22:00 Хърватия - Шотландия
22 юни от 22:00 Чехия - Англия
Англия: победител (Група А), 9 предишни участия (1968, 1980, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2012, 2016)
Хърватия: победител (Група Е), 5 предишни участия (1996, 2004, 2008, 2012, 2016)
Шотландия: Победител в плейоф на Лига C, 2 предишни участия (1992, 1996)
Чехия: втори (Група А), 9 предишни участия (1960, 1976, 1980, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Група 5
Програма
14 юни от 19:00 Полша - Словакия
14 юни от 21:00 Испания - Швеция
18 юни от 16:00 Швеция - Словакия
19 юни от 22:00 Испания - Полша
23 юни от 19:00 Словакия - Испания
23 юни от 19:00 Швеция - Полша
Полша: победител (Група G), 3 предишни участия (2008, 2012, 2016)
Словакия: Победител в плейоф на Лига B, 1 предишно участие (2016)
Испания: победител (Група F), 10 предишни участия (1964, 1980, 1984, 1988, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Швеция: втори (Група F), 6 предишни участия (1992, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Група 6
Програма
15 юни от 19:00 Унгария - Португалия
15 юни от 22:00 Франция - Германия
19 юни от 16:00 Унгария - Франция
19 юни от 19:00 Португалия - Германия
23 юни от 22:00 Португалия - Франция
23 юни от 22:00 Германия - Унгария
Португалия: втори (Група В), 7 предишни участия (1984, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Унгария: Победител в плейоф на Лига А, 3 предишни участия (1964, 1972, 2016)
Франция: победител (Група Н), 9 предишни участия (1960, 1984, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Германия: победител (Група С), 12 предишни участия (1972, 1976, 1980, 1984, 1988, 1992, 1996, 2000, 2004, 2008, 2012, 2016)
Класиране за директните елиминации
Първите два отбора от всяка група заедно с първите 4 тима с най-добри резултати в общото класирането на отборите на 3-то място в групите си се класират за осминафиналите.
Схема
Офтопик: