Историята на Лудогорец

Модератори: Модератор ЦСКА, paceto, modor, kartago, SkArY_9, slavia_forever, Casper, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
mad forest
Мнения: 1034
Регистриран на: 12 авг 2011 21:31
Контакти:

Re: Историята на Лудогорец

Мнениеот mad forest » 01 юни 2012 22:52

Futbolen_istorik написа:
tsonpen написа:Нещо по темата:
...През 1919 г. в Разград се играе и първият международен мач. Местният отбор се изправя срещу... тим от сенегалски войници. Те са част от френските окупационни войски, разположени в Русе...

http://ludogorec.net/novina/274-%D0%97% ... 1%86%D0%B8

И така кога е основан Ботев Разград 1920г. ли


Това ти ще кажеш, като по-компетентен! Тази статия е само предната информация, че в Разград отбор е имало от 20-те година на миналия век! Дали е 1919 или 1920 мисля няма кой знае какво значение!
2012 - Шампион и носител на Купата на България!
2013 - Шампион на България!

Потребителски аватар
Futbolen_istorik
Мнения: 251
Регистриран на: 09 ное 2011 15:41
Skype: nankera
Контакти:

Re: Историята на Лудогорец

Мнениеот Futbolen_istorik » 02 юни 2012 14:00

" През 1919 г. в Разград се играе и първият международен мач. Местният отбор се изправя срещу... тим от сенегалски войници. Те са част от френските окупационни войски, разположени в Русе. Разградчани губят мача, но година по-късно основават футболно дружество с устав, председател и спортна екипировка."
Според тази статия Ботев Разград е основан 1920г. Но трябва да имаме информация дали тази статия е автентична и от кой източник е. Има голямо значение дали е 1919 или 1920г. всеки отбор поставя точна година на основаване.
4 май 1924г. е велика дата за спорта в Ст. Загора на него ден спортистите от "Борислав" и "Рекорд" си подават другарска ръка и поставят основите на една здрава и мощна организация "Бероя"

drvasko98
Мнения: 7100
Регистриран на: 24 мар 2008 23:34
Контакти:

Re: Историята на Лудогорец

Мнениеот drvasko98 » 02 юни 2012 14:19

Тук ми стана интересно. не само конкретно за историята на Лудогорец, но и за футбола в други градове, които имат по един представител.
Та, въпросът ми към господин историка е: - Как в един такъв град, може да се прецени дали клубът от 1945 е правоприемник на този от 1920 (ако все пак липсва съответния архив в дружеството, както най-вероятно е и се черпи информацията от статии), и дали този от 2002 има правото да присвои историята до тази 2002 на другия клуб. Същото го има и в Търново, където на практика Етър, шамипонът от 1991 не съществува, новият отбор, токущо влязъл в А група има нова емблема и футболната саттистика според мен правилно го търкува като нов различен клуб. от друга страна огромната част от града го приема като стария Етър, който се е върнал в А група. Същото положение според мен го имаше и в Сливен, да не говорим за десетките Черноморец-и и Пирин-и, на които аз окончателно изгубих дирите. Локомотив Пловдив, в момента Локомотив Пловдив на Христо Бонев ли е или Велбъжд, или трети клуб? Ботев Пловдив, Ботев на Динко Дерменджиев ли е или Металик Сопот или трети клуб? Как е в Италия с Наполи и Фиорентина. И на какво трябва да се даде предимство при решаване на подобен казус. На чисто формалните юридически неща или на идентичността на феновете, разпознаващи даден клуб като отбора Х.
Въпросите ми въобще на се провокативни към никой. Аз лично много си блъскам главата и не намирам правилен отговор

Потребителски аватар
Futbolen_istorik
Мнения: 251
Регистриран на: 09 ное 2011 15:41
Skype: nankera
Контакти:

Re: Историята на Лудогорец

Мнениеот Futbolen_istorik » 04 юни 2012 23:38

drvasko98 написа:Тук ми стана интересно. не само конкретно за историята на Лудогорец, но и за футбола в други градове, които имат по един представител.
Та, въпросът ми към господин историка е: - Как в един такъв град, може да се прецени дали клубът от 1945 е правоприемник на този от 1920 (ако все пак липсва съответния архив в дружеството, както най-вероятно е и се черпи информацията от статии), и дали този от 2002 има правото да присвои историята до тази 2002 на другия клуб. Същото го има и в Търново, където на практика Етър, шамипонът от 1991 не съществува, новият отбор, токущо влязъл в А група има нова емблема и футболната саттистика според мен правилно го търкува като нов различен клуб. от друга страна огромната част от града го приема като стария Етър, който се е върнал в А група. Същото положение според мен го имаше и в Сливен, да не говорим за десетките Черноморец-и и Пирин-и, на които аз окончателно изгубих дирите. Локомотив Пловдив, в момента Локомотив Пловдив на Христо Бонев ли е или Велбъжд, или трети клуб? Ботев Пловдив, Ботев на Динко Дерменджиев ли е или Металик Сопот или трети клуб? Как е в Италия с Наполи и Фиорентина. И на какво трябва да се даде предимство при решаване на подобен казус. На чисто формалните юридически неща или на идентичността на феновете, разпознаващи даден клуб като отбора Х.
Въпросите ми въобще на се провокативни към никой. Аз лично много си блъскам главата и не намирам правилен отговор

Всеки клуб в България е минавал през много метаморфози, през есента на 1949г. са закрити всички клубове с изключение на тогавашните военни клубове: ЦСКА, Ботев (Пловдив) и Черно море (Варна). През есента на 1949г. са основани нови клубове т. н. ДСО-та. Феновете припознават своите отбори на базата на повечето играчи попаднали в едно ДСО. Пример ДСО Динамо включва 14 играчи от всичките 21 от преди разпадането на Левски. В ДСО Строител попадат около половината играчи на бившия Славия, другата половина е пръсната в останалите ДСО-та спрямо местоработата им, това е била идеята всеки състезател да се състезава в отбора към който се води местоработата му. В миналото са се разпадали доста клубове поради финансови причини или наказания от федерацията. След време са възстановени, както беше възстановен Ботев Пловдив. И така всички изброени клубове от вас са си истинските, на феновете, не се гледат юридически парапатки, а традициите на клубовете. Ако се гледат само юридическите документи Левски ще е основан на 21.09.1949г. когато е основан ДСО Динамо, а Славия щеше да е основан през януари 1951г. когато е основан ДСО Ударник.
4 май 1924г. е велика дата за спорта в Ст. Загора на него ден спортистите от "Борислав" и "Рекорд" си подават другарска ръка и поставят основите на една здрава и мощна организация "Бероя"

Потребителски аватар
tsonpen
Мнения: 4642
Регистриран на: 20 ное 2011 13:36
Контакти:

Re: Историята на Лудогорец

Мнениеот tsonpen » 11 окт 2012 11:31

Летописецът на разградския спорт и по-специално на футбола, покойният Йордан Узунов /1925-2001/ документално доказва, че трима разградски младежи са играли футбол в ученическия отбор на Варненската мъжка гимназия през 1894 година. Техен треньор и учител по физическо възпитание е бил швейцарецът Жорж де Реджебус, считан за родоначалник на българския футбол. На снимката в архива на Йордан Узунов /притежание на съпругата и дъщеря му/ съществува снимка от това далечно време с тримата наши съграждани: Йордан Савов, Пеньо Пенков и Добри Стоянов. На снимката е и техният съученик, шуменецът Васил Коларов – министър-председател на НРБ след Георги Димитров. Едва ли по онова време е имало някой софиянец в този първи футболен тим в България.
В историята на Узунов има и редица други прелюбопитни данни за дълбоките корени на футбола в Разград. Моята препоръка към настоящото ръководство на футболния клуб „Лудогорец“, творящ пленителна история в наши дни, да отдели внимание и на миналото чрез издаването на тази професионално написана история от нашия бивш колега журналист. Ще съдействаме в тази насока от сърце и душа.
Росен ЛИЦОВ

http://www.ekip7.bg/index.php?option=co ... 4&Itemid=1

Автор на логото на Лудогорец е покойният треньор и спортен деятел Владимир Софрониев, създател на лудогорската баскетболна школа, почетен гражданин на Разград, за когото още се помни, че освен добър спортист, е бил и твърде сръчен художник.

http://www.ekip7.bg/index.php?option=co ... 5&Itemid=1
[center]Изображение[/center]

Потребителски аватар
tsonpen
Мнения: 4642
Регистриран на: 20 ное 2011 13:36
Контакти:

Re: Историята на Лудогорец

Мнениеот tsonpen » 23 окт 2012 10:24

Eдна интересна статия от времето на надеждите за пробив в елита:
На полусезона 1972/73 година вторият по авторитетност тогава след „Работническо дело” вестник „Народна младеж” написа статия под надслов „В Разград стягат екипите за „А”РФГ”. В нея се визираше добрата игра на „Лудогорец”, който в онзи период зимува на второ място в крайното есенно класиране. Спомням си, че по онова време стадионът се пукаше по шевовете си, като празни пейки по него почти не се намираха. Еуфорията в града бе голяма, защото тогавашният наставник на тима Петър Колев – Трапера бе изградил изключително боеспособен състав. На вратата се редуваха Малката и Голяма Тафра, като бекове играеха Васко Ганчев и Бекир Халидов, а в центъра на защитата бяха Енчо и привлеченият от „Миньор” Сеново играч, чието име за съжаление, сега не мога да си спомня. В средната линия се разпореждаха дошлият от София Ганчо Диманов, русенецът Благомир Дончев- Боцмана, а в нападението голове нижеха Гошо Билев и Хайредин Етемов. Ако съм пропуснал някой от тогавашното славно поколение футболисти, моля да ме извинят, защото не съм го направил съзнателно, тъй като оттогава минаха почти 40 години и спомените ми вече са избледнели. Мнозина от тях вече не са сред нас, но повечето, които все още се крепят на крака, могат да се видят на стадиона по време на тазгодишните двубои от „Б” група.
В крайна сметка, в онзи период „Лудогорец” не успя да влезе в майсторската група, като завърши на седмо място в крайното класиране.
Средното поколение приятели на футбола от Разград си спомнят и другото най-добро класиране във втория ешалон на българския футбол. Това бе през сезон 1980/81 година, когато отборът повтори постижението си, приключвайки първенството на седмо място.
Тогава отборът се водеше от най-добрия разградски треньор, лека му пръст, Димитър Генчев. Негов помощник бе Николай Петков – Карата, като шапката на треньорския дует бе Росен Генчев. Това трио бе наблегнало на местни момчета, от клубната школа, които израснаха в нея пред погледа на Димитър Генчев. Той спечели за разградския футбол момчета като Младен Ангелов, Григор Черников, Метин Узунов, Ружди Ахмедов, Рафи Рафиев, Захари Минчев, Тодор Алексиев, Валери Бойчев и още други, които малко или много дълги години защитаваха честта на „Лудогорец”. Гръбнакът на тогавашния тим бе съставен от местни момчета, към които бяха привлечени вратарят Константни Костадинов- Косю/юношески национал/, Никола Влъчков и Наско Атанасов- Фазана, дошъл от Русе. Пред Косю, в защитата като бекове играеха Стоян Станчев вдясно и покойният Добрин Добрев – Добката, вляво.
След някоя и друга година започна упадъкът на разградския футбол заради който болното сърце на Димитър Генчев не издържа. Имаше моменти, в които над тима висеше дилемата” да го бъде, или не”. И, за да гледаме днес професионален футбол, сегашното поколение любители на футбола в града трябва да са благодарни преди всичко на Стойчо Стефанов-Пегаса, който правеше какви ли не „гимнастики”, за да го държи на крака. Трябва да благодарят и на Тодор Алексиев и Валери Бойчев, които наблягайки на юношеската школа, продължиха традицията, създавайки „Разград 2000”. С безрезервната си любов към футбола и водени най-вече от патриотични чувства, футболисти като Иво Станчев, Галин Цонев, Димитър Чендев, Сунай Вели, Иван Кръстев, Мишо Спасов, Мехмед Неджибов и Георги Иванов – Гонзов, играха къде с премии, къде без тях, и върнаха „Разград 2000” в играта. Ще бъде кощунство, ако не споменем името на Иво Андриянов-Малката Чапа, който в един момент осигури финансов комфорт на тима. И когато след неговото оттегляне някои предричаха краха на футбола в града, на сцената се появи Александър Александров – Сашо Морския. Бившият възпитаник на треньора Валери Бойчев, дори когато учеше в Англия, не преставаше да се интересува от футбола в Разград и се опитваше да му помага чак от Мъгливия Албион. След завръщането си застана начело на клуба и благодарение на него, „Лудогорец” не само, че влезе в „Б” група, но и афишира официално намеренията си за майсторския ешалон. В онзи момент мнозина го вземаха за луд, но с последващите си действия той доказа, че не си е хвърлял думите на вятъра. Само за това, че Сашо Морския успя да привлече такъв мастит бизнесмен като Кирил Домусчиев, заслужава да му се изгради паметник на стадиона.
За голямата цел като треньор на „Лудогорец” бе привлечен никому неизвестният в бранша Ивайло Петев. Като футболист Кмета, както е известен Петев сред тези среди, бе постигнал много в кариерата си. Още в първото ми интервю с него той заяви, че „Лудогорец” е отличен трамплин за кариерата му на треньор. По време на тренировките се видя, че Кмета „чува петела”, а занимания като неговите не бяха водили такива именити треньори на „Лудогорец” като Никола Ковачев – Тулата, Тодор Тодоров и Красимир Зафиров- Зафа.
Поради късното включване на отбора в „Б” група той се градеше в движение. Бяха привлечени футболисти, които доскоро са били резерви в тимовете си. До четвъртия –петия кръг „Лудогорец” показа колебливи игри, като дори в един момент, президентът бе готов на чистка. След привличането на Димов и Каптиев нещата тръгнаха в желаното русло. През зимния трансферен прозорец се очаква да бъдат привлечени нови попълнения, като дори из града упорито се носи слух, че напролет в основния състав можем да видим и чужденци.
Ако се върнем към заглавието на това писание, спокойно можем да кажем, че „виновници” за Ренесанса на „Лудогорец” са преди всичко финансовият благодетел Кирил Домусчиев, клубният президент Александър Александров и наставникът Ивайло Петев. При такова стечение на обстоятелствата ще използваме тавтологията и ще припомним заглавието на „Народна младеж” отпреди 40 години : „ В Разград стягат екипите за „А” РФГ”!
МЕХМЕД ХОДЖОВ/БЛИЦ

http://www.blitz.bg/sport/article/75159
[center]Изображение[/center]

Потребителски аватар
snakebite
Мнения: 2080
Регистриран на: 23 яну 2012 20:39
Контакти:

Re: Историята на Лудогорец

Мнениеот snakebite » 23 окт 2012 11:04

Добра статия
Никой не говори за треньорите на Лудогорец , а тука сме имали чудесни треньори - Никола Ковачев, Иван Зафиров, Тодор Тодоров ( наставник на златната ера на Шумен и Шогуните) Григор Петков (създател на добрия Локомотив София от 80-те години), Стефан Богомилов, Красимир Зафиров, Людмил Горанов....
Ето и едно интервю на Нако Дойчев от Локо София :
"Получих обаче солидна оферта от “Лудогорец”. “Б” група - верно, ама даваха яки кинти! С Борето Илиев дори тренирахме два дни там, треньор беше Григор Петков. Хората ни даваха и по една секция, цял камион с мебели, само и само да останем в Разград. Генералът от Горна Оряховица обаче не ни пусна. Изпрати едно такси, натовариха ни и ни върнаха" :)

И тогава сме били паралии ;)
ЛУДОГОРЕЦ
ПРЕДИ - НАШАТА ЧЕСТ, СЕГА - НАШАТА СЛАВА

http://forum.ludogorec.com/


Върни се в “Лудогорец”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 7 госта