Кратка история на вливанията и сливанията на ФК в България

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
botevforever
Мнения: 974
Регистриран на: 29 юли 2010 19:11
Контакти:

Кратка история на вливанията и сливанията на ФК в България

Мнениеот botevforever » 04 яну 2012 12:10

Мнение назаем:
Обединенията, преместванията и преименуванията на клубовете нарушават традициите в българския футбол

В последните години, темата за обединенията на отборите стана отново актуална, след множество извършени обединения на футболни клубове. В края на 80-те години на миналия век, след политическите промени след 10.XI.1989г., повечето Български футболни отбори възвърнаха имената си, с които бяха популярни сред футболната общественост - пр. Левски (София), ЦСКА (София), Ботев (Пловдив), Ботев (Враца) и др. В тези години изглеждаше, че веднъж завинаги ще се спре порочната практика на обединения и преименувания на отборите, прилагана дотогава по-политически съображения (9.IX.1944 г.-10.XI.1989 г.). Но уви.

В периода след 10.XI.1989 г. станахме свидетли на множество такива обединения, преименувания, както и на преместване на отбори от едно населено място в друго.Повечето от тях бяха продиктувани от чисто икономически интереси.В същото време имаме и новосформирания на отбори, някои от които носят имена на популярни отбори от близкото и далечно минало - Тича (Варна), Белите орли (Плевен), Спартак (София) и др.

Нека сега да се върнем назад в историята и да разгледаме по съществените обединения и преименувания в "тоталитарния период". Ето как, те са отразени от Георги Манов в Енциклопедичния справочник "85 години Левски (София)", както и в някои негови публикации в периодичния печат.:
1944г.
"През есента на 1944г. се извършва реорганизация на спортните клубове от новата ОФ власт под диктовката на компартията. Сменени са всички ръководители на клубовете. Изключени са редица играчи и треньори (някои от тях дори са ликвидирани без съд и присъда). Извършени са редица обединения на клубовете и смяна на имената им. Относно клубовете от София: Левски е обединен с "Княз Кирил", който преди това е преименуван на Пощенски спортен клуб (ПСК). Новото име на клуба е "ПСК Левски". "ЖСК" става "Локомотив", "Славия" е обединена с "България" и "Бежанец" и се преименува на "Славия 45". "АС 23", "Шипка" и "Цар Борис III" са претопени в един клуб на армията наречен "Чавдар". Създаден е клуб на МВР от "Раковски" и "ФК 13", който по-късно е наименован "Спартак". "Ботев", "Спортклуб", "Свобода" и други по-малки клубове от III-ти район са обединени под името "Септември". Само "Бенковски" и "Спортист" запазват като по чудо статута си." В същото време време варненските Тича и Владислав (отбори с много традиции и успехи преди 9.IX.1944г.) са обединени в "ТВ 45" - понастоящем "Черно море".
1948г.
"През сезон 1947/48, два кръга преди края на Столичното Първенство, Септември (I-ва Дивизия) се обединява с ЦДВ (II-ра Дивизия, бивш Чавдар) и под името "Септември при ЦДВ" (понастоящем ЦСКА), и с благословията на БСФС, продължава първенството с актива на Септември".
1949г.
"По-решение на ЦК на БКП от 28.VIII.1949г., клубовете и цялото спортно движение се преконструират на "производствен принцип".На повечето клубове са им сменени имената със съветски такива." Шампионатът също преминава по "съветска система" (сезона съвпада с календарната година). Все пак разума надделява и през 1957г., повечето клубове си възстановяват популярните имена и шампионата отново става по системата "есен-пролет", а клубовете преминават след нова реорганизация на "териториaлен принцип".
1968г.
"След есенния полусезон на 1968/69, по решение на ЦК на БКП става реорганизация на спортните дружества.Левски (София) е обединен със Спартак (София), ЦСКА "Червено знаме" (София) със Септември (София), Славия (София) с Локомотив (София), Ботев (Пловдив) със Спартак (Пловдив) и т.н."Последните примери са изключително фрапиращи, тъй като се обединяват отбори, които малко по-рано са били шампиони или носители на Националната Купа. Начко Михайлов, по повод обединението на Славия (София) с Локомотив (София), шеговито се изразява: "Единственото нещо общо между двата клуба е автобус #77, който пътува от Овча Купел до Надежда".
1985г.
"Поради редица остри сблъсъци по време и след мача "Левски-Спартак" - "ЦСКА Септемврийско знаме" 1:2 (финал за Купата на България), секретариатът на ЦК на БКП препоръчва на БФС да извади от класирането двата клуба и да ги разформирова. Естествено, БФС изпълнява поръчката."За шампион е обявен Ботев (Пловдив)- тогава Тракия, а за купата на България няма обявен носител (така България няма представител за КНК 1985/86!). Двата най-популярни клуба в България се формират наново като изцяло футболни дружества (отделят се от спортните такива) и получават странните имена "Витоша" и "Средец". Едва през 1990г., БФС коригира тази несправедливост и обявява, за сезон 1984/85 Левски за шампион, а ЦСКА за носител на купата.

Да разгледаме сега юридическият аспект по отношение на преобразуванята на дружествата.В правото се използват 4 основни термина в това отношение:
1)"вливане" - Дадено дружество (А) се влива в друго (Б), като (Б) приема пасивите и активите на (А).Влятото дружество (А) прекратявя съществуването си.;
2)"сливане" - Две дружества се съединяват, като новото е правоприемник на двете стари.;
3)"разделяне" - Дружеството прекратява съществуването си и от него се създават две нови. и
4)"отделяне" - Дружеството, което се отделя наследява части от старото дружество.
Обръщам внимание на терминологията, защото "обединение" не се използва като правен термин, по отношение на преобразуваниата на дружествата. Очевидно, когато говорим за обединение, трябва да уточним за какъв тип обединение става дума - "вливане" или "сливане".

През лятото на 2001 г., буквално за броени часове, отбора на ПФК "Велбъжд" (Кюстендил) стана ПФК "Локомотив 1936" (Пловдив).Как точно стана това:
1)ПФК "Велбъжд" АД (Кюстендил) се премества в Пловдив;
2)ПФК "Локомотив" АД (Пловдив)се "влива" в ПФК "Велбъжд" АД (Пловдив) и
3)ПФК "Велбъжд" АД (Пловдив) се преименува на ПФК "Локомотив 1936" АД (Пловдив).
Така, напрактика, настоящия Локомотив (Пловдив) е наследник на "стария" кюстендилски "Велбъжд", а "стария" Локомотив (Пловдив) е прекратил съществуването си и от 2 години вече е в "историята"! Да припомня само, че последния отбор за който пиша е в първата десетка по успехи на Българските отбори на родно и международно (има 12 участия в Еврппейските клубни турнири) поле! Понастоящем, повечето статистици считат настоящия "Локомотив" (Пловдив), като наследник на "стария" - което е абсурдно. Други пък считат, настоящия "Локомотив" (Пловдив) за наследник на "Велбъжд" (Кюстендил) и "стария" Локомотив (Пловдив) - което пък е спорно, тъй като това очевидно ще е така, ако имахме обединение тип "сливане". Хипотетично, ако ПФК "Велбъжд" АД (Пловдив) се беше "влял" в ПФК "Локомотив" АД (Пловдив), то тогава новия отбор трябваше да играе в "Б" група (тогава Локомотив (Пловдив) играеше във второто ниво на футбола ни).

В родната ни футболна история, имаме и преобразувания тип "разделяне"/"отделяне".Непосредствено преди започването на шампионата - сезон 1951, тогавашния "Строител" (София) - стария "Славия" се "разделя" ("отделя" се нов клуб?) на "Сроител" и "Ударник".Вторият отбор, поема всички активи и пасиви на "Строител" ("Славия") и е пратен да играе в "Б" група .На 16.VIII.1971 г., тогавашното "мутантно" обединение "ЖСК Славия" се "разделя" на Славия и Локомотив, за радост на привържениците и на двата отбора.Всъщност, за този случай, повечето статистици приемат, че Локомотив се е "отделил" от "ЖСК Славия", като в исторически аспект смятат постиженията на "ЖСК Славия" към актива на настоящия тим на Славия.

Примерът, даден по-горе с "Велбъжд" (Кюстендил) и "Локомотив" (Пловдив), е показателен, как с няколко елементарни юридически похвата, може да се разруши нещо което е градено с години и е носело радост на поколения. Сега, нито кюстендилци могат да се радват на своя отбор, нито пък пловдивчани да претендират, че това е истинското Локо. Подобен тип трансформации (премествания, обединения, преименувания, както и новосформирания на отбори) засегнаха и много други футболни центрове у нас - Стара Загора, Русе, Велико Търново, София, Враца, Сливен, Видин, Пазарджик, Петрич и др. В почти всички случаи, отбора "майка" (този, който е наследник на отбора с традициите) е оставен на заден план. В Стара Загора имаме две Берое-та (от следващия сезон 2003/04 ще станат 3, а славния някога "Берое" последните 5 сезона е в Областната група - четвърто ниво), във Велико Търново имаме два Етър-а, във Враца два отбора Ботев (Ботев 1921 и Ботев 21!, имаше и Ботев 2001) и т.н. Време е и Футболния ни Съюз, както и Футболната Лига, да вземат отношение по порочната практика на премествания, обединения и преименувания, за да се спре този процес, нарушаващ духа на традициите в българския футбол. Да се надяваме, че вбъдеще няма да имаме отбор, който ще се казва "Левски-ЦСКА" или пък "ЦСКА-Левски".
източник:http://www.bulgarian-football.com/bg/comments/08072003.html

Допълнение в аванс(от автора на темата):

На 23.07.2010 г.ФК "Металик"-Сопот се ВЛИВА(цитат:"вливане" - Дадено дружество (А) се влива в друго (Б), като (Б) приема пасивите и активите на (А).Влятото дружество (А) прекратявя съществуването си) във ФК"Ботев"-Пловдив.Влятото дружество ФК "Металик"-Сопот прекратява съществуването си,а приемното дружество ФК "Ботев"-Пловдив наследява пасивите(50000лв.задължения към БФС И държавата) и активите,сред които правото на участие в ЮИ "В" група,на влятото дружество.
НИЙ ПАК ЩЕ БЪДЕМ НА ВЪРХА-ТОВА Е НАШАТА СЪДБА!
Фен на Локо:
"ПРОУМЕЙТЕ ИСТИНАТА И СЕ ПРИМИРЕТЕ ,БОТЕВ Е ПО-ПОПУЛЯРНИЯ ОТБОР И ПО УСПЕШЕН В ИСТОРИЧЕСКИ ПЛАН ,ЛОКОМОТИВ Е ВТОРИЯ ОТБОР В ПЛОВДИВ.
http://sport.plovdiv24.bg/368514.html (стр.6)

Потребителски аватар
child in time
Мнения: 5016
Регистриран на: 24 ное 2008 14:30
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Кратка история на вливанията и сливанията на ФК в България

Мнениеот child in time » 04 яну 2012 12:22

Много " интересна" и "поучителна" тема! :) Какво целиш с нея? Оправдание на отбора ти чрез другите за собствената ви недостоверност? Или имаш повечко свободно време? С толкова ровичкане за скелети в последно време форума заприлича на учебник по псевдо история! ;)
БюрекOFF и Цветан перфектните НЕпознати! :-)

Потребителски аватар
mironi88
Мнения: 1802
Регистриран на: 23 дек 2008 17:17
Местоположение: навсякъде с ЦСКА
Контакти:

Re: Кратка история на вливанията и сливанията на ФК в България

Мнениеот mironi88 » 04 яну 2012 12:39

Аз от цялата тема всичко горе-долу разбрах, но едно не ми стана ясно относно този отбор от Пловдив. Велбъжд, Локо, Юве, кои са всъщност те?
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
botevforever
Мнения: 974
Регистриран на: 29 юли 2010 19:11
Контакти:

Re: Кратка история на вливанията и сливанията на ФК в България

Мнениеот botevforever » 04 яну 2012 12:41

child in time написа:Много " интересна" и "поучителна" тема! :) Какво целиш с нея? Оправдание на отбора ти чрез другите за собствената ви недостоверност? Или имаш повечко свободно време? С толкова ровичкане за скелети в последно време форума заприлича на учебник по псевдо история! ;)


Уважавам мненията ти,когато не са преднамерени.Темата наистина е интересна,а това,което целя с пускането и е истината и само истината.А в нея се съдържат само неоспорими факти.Що се отнася до ровичкането,за което говориш,ако и аз се сещам за същото,то започна от ...знаеш кой и къде.Още веднъж,тази тема няма нищо общо с това ровичкане.Тя засяга истински случки от футболния живот в България.
НИЙ ПАК ЩЕ БЪДЕМ НА ВЪРХА-ТОВА Е НАШАТА СЪДБА!
Фен на Локо:
"ПРОУМЕЙТЕ ИСТИНАТА И СЕ ПРИМИРЕТЕ ,БОТЕВ Е ПО-ПОПУЛЯРНИЯ ОТБОР И ПО УСПЕШЕН В ИСТОРИЧЕСКИ ПЛАН ,ЛОКОМОТИВ Е ВТОРИЯ ОТБОР В ПЛОВДИВ.
http://sport.plovdiv24.bg/368514.html (стр.6)

Потребителски аватар
костенурк
Мнения: 2597
Регистриран на: 14 юли 2011 11:26
Контакти:

Re: Кратка история на вливанията и сливанията на ФК в България

Мнениеот костенурк » 04 яну 2012 12:42

mironi88 написа:Аз от цялата тема всичко горе-долу разбрах, но едно не ми стана ясно относно този отбор от Пловдив. Велбъжд, Локо, Юве, кои са всъщност те?

Написано е точно и ясно.

През лятото на 2001 г., буквално за броени часове, отбора на ПФК "Велбъжд" (Кюстендил) стана ПФК "Локомотив 1936" (Пловдив).Как точно стана това:
1)ПФК "Велбъжд" АД (Кюстендил) се премества в Пловдив;
2)ПФК "Локомотив" АД (Пловдив)се "влива" в ПФК "Велбъжд" АД (Пловдив) и
3)ПФК "Велбъжд" АД (Пловдив) се преименува на ПФК "Локомотив 1936" АД (Пловдив).
Така, напрактика, настоящия Локомотив (Пловдив) е наследник на "стария" кюстендилски "Велбъжд", а "стария" Локомотив (Пловдив) е прекратил съществуването си и от 2 години вече е в "историята"! Да припомня само, че последния отбор за който пиша е в първата десетка по успехи на Българските отбори на родно и международно (има 12 участия в Еврппейските клубни турнири) поле! Понастоящем, повечето статистици считат настоящия "Локомотив" (Пловдив), като наследник на "стария" - което е абсурдно. Други пък считат, настоящия "Локомотив" (Пловдив) за наследник на "Велбъжд" (Кюстендил) и "стария" Локомотив (Пловдив) - което пък е спорно, тъй като това очевидно ще е така, ако имахме обединение тип "сливане". Хипотетично, ако ПФК "Велбъжд" АД (Пловдив) се беше "влял" в ПФК "Локомотив" АД (Пловдив), то тогава новия отбор трябваше да играе в "Б" група (тогава Локомотив (Пловдив) играеше във второто ниво на футбола ни).
Феновете на Локо (Пд) и кандидатът за собственик Левент Назифоглу тайно се срещнаха вчера сутринта в пловдивския хотел "Кендрос".От фенклуба заявиха, че е тяхна инициативата за визитата под тепетата на турския бизнесмен.

Потребителски аватар
optimista
Мнения: 293
Регистриран на: 29 май 2009 14:07
Контакти:

Re: Кратка история на вливанията и сливанията на ФК в България

Мнениеот optimista » 04 яну 2012 12:53

истината си е истина, но пък какво да направят колегите от лаута, да спрат да ходят на мачове ли, това са едни недоразумения, които държавата позволи да се случат, но мисля че за щастие тези неща вече не могат да се случат

Потребителски аватар
nesto
Мнения: 138
Регистриран на: 28 сеп 2009 14:04
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кратка история на вливанията и сливанията на ФК в България

Мнениеот nesto » 04 яну 2012 12:55

инж.Антон Йовчев (а_iovchev@abv.bg) - 08.07.2003

Можете да изкажете СВОБОДНО вашето мнение по темата в нашия ФОРУМ

Изказаното мнение е лично виждане на автора му. Не е задължително коментара да съвпада с мнението на екипа на bulgarian-football.com.



Както е видно,ако мислите,че едно мнение от форум е някакъв документ,то мог да ви изкарам много документи и факти! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
СВЕЩЕНОТО ЧЕРНО-БЯЛО РАЙЕ СЕ НАДЯВА НЕ НА ТЯЛОТО, А НА ДУШАТА! И ТО НЕ СЕ ПРОДАВА И НЕ СЕ ПОДАРЯВА: ЗА НЕГО СЕ ВОЮВА, ЗА ДА ГО ЗАСЛУЖИШ ПРЕД ТЕЗИ ФЕНОВЕ, КОИТО НАЙ-ДОБРЕ ЗНАЯТ ЦЕНАТА МУ!

Потребителски аватар
Древен и Вечен
Мнения: 425
Регистриран на: 13 авг 2011 13:16
Skype: 2ZHB8M10

Re: Кратка история на вливанията и сливанията на ФК в България

Мнениеот Древен и Вечен » 04 яну 2012 12:57

Чудесна тема,особено за тези ,които обичат да четат история избирателно и в само в тяхна полза.

Потребителски аватар
костенурк
Мнения: 2597
Регистриран на: 14 юли 2011 11:26
Контакти:

Re: Кратка история на вливанията и сливанията на ФК в България

Мнениеот костенурк » 04 яну 2012 13:02

nesto написа:инж.Антон Йовчев (а_iovchev@abv.bg) - 08.07.2003

Можете да изкажете СВОБОДНО вашето мнение по темата в нашия ФОРУМ

Изказаното мнение е лично виждане на автора му. Не е задължително коментара да съвпада с мнението на екипа на bulgarian-football.com.



Както е видно,ако мислите,че едно мнение от форум е някакъв документ,то мог да ви изкарам много документи и факти! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

В документите на българския съд пише че сте закрити и вляти във Велбъжд.От тва по достоверни документи има ли :lol: Чудно що не наследявате историята на Кюстендил след като се вливате в него!
Феновете на Локо (Пд) и кандидатът за собственик Левент Назифоглу тайно се срещнаха вчера сутринта в пловдивския хотел "Кендрос".От фенклуба заявиха, че е тяхна инициативата за визитата под тепетата на турския бизнесмен.

Потребителски аватар
nesto
Мнения: 138
Регистриран на: 28 сеп 2009 14:04
Местоположение: София
Контакти:

Re: Кратка история на вливанията и сливанията на ФК в България

Мнениеот nesto » 04 яну 2012 13:02

Древен и Вечен написа:Чудесна тема,особено за тези ,които обичат да четат история избирателно и в само в тяхна полза.

История ? От форум? А бе вие от сдружение 2010 сте много "умни" бре,брат'чеда,пуснал темата е забравил да копира цялото мнение от форума :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
СВЕЩЕНОТО ЧЕРНО-БЯЛО РАЙЕ СЕ НАДЯВА НЕ НА ТЯЛОТО, А НА ДУШАТА! И ТО НЕ СЕ ПРОДАВА И НЕ СЕ ПОДАРЯВА: ЗА НЕГО СЕ ВОЮВА, ЗА ДА ГО ЗАСЛУЖИШ ПРЕД ТЕЗИ ФЕНОВЕ, КОИТО НАЙ-ДОБРЕ ЗНАЯТ ЦЕНАТА МУ!


Върни се в “Архив”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 10 госта