ivan56 написа:bubka написа:THE G.A.M.E написа:Не казвам, че не са "дръпналЕ" технологично, просто посочих, че е повече от смехотворно да се твърди, че имат неща, дето САЩ нЕмали. :lol: :lol: :lol:
Не е смехотворно, а е факт. В поне половината от най-иновативните технологии (тези, които реално ще определят бъдещето след 10 до 50 години) са по-напред от САЩ.
Малко се изхвърляш тука, колкото и да се интересуваш от Китай.
До къде я докараха с чиповете, щото последно като четох изоставаха с 10 години от това на Ю.К. Тайван и САЩ, Отделно забраната към Nvidia да изнася към Китай.
Така, че посмали малко, защото точно чиповете определят бъдещето.
Евентуално може да се случи ако превземат Тайван в близко бъдеще.
На първо четене са по-напред в разработката и практическото внедряване на зелена енергия, зелен водород, почти на едно ниво в разработката на термоядрен синтез (там САЩ също имат някои по-големи пробиви), 6G технологии, практическото внедряване на AI в определни сфери (докато в САЩ и Европа предимно си "играят" на някакви AI асистенти за сферата на услугите, в Китай се действа повече към военната индустрия, производство и такива неща), да не говорим, че много от главните градове вече са изградени или трансформиране на принципа на Сингапур, Дубай, Сеул и т.н като изцяло технологични мегаполиси.
50 % от световните мощности за производство на зелен водород се падат на Китай
Китай поема водеща роля в ядрения синтез
Китай е дом на проекта Experimental Advanced Superconducting Tokamak (EAST), често наричан „Изкуствено слънце“. Управляван от Институтите по физика на Хефей, EAST вече премина няколко важни етапа. През 2021 г. EAST постигна температура на плазмата от 120 милиона градуса по Целзий, поддържайки я за 101 секунди. По-късно бе достигната още по-висока температура от 160 милиона градуса по Целзий за 20 секунди, надминавайки много международни стандарти. Китай също така планира да разработи своя първи експериментален термоядреен енергиен реактор, China Fusion Engineering Test Reactor (CFETR), планиран да бъде завършен през 2030-те години. Китай допринася с ключови компоненти за ITER, като свръхпроводящи, а CFETR има за цел да преодолее пропастта между ITER и комерсиалните термоядрени електроцентрали, което ще позиционира Китай като лидер в разгръщането на термоядрена енергия.
„Преди 25 години Китай не беше в играта, сега разработи възможности от световна класа в сектора“, отбелязва Сирил Май Тан, директор по въпросите на ЕС за Асоциацията на термоядрената индустрия.
Според японския бизнес портал Nikkei от 2011 г. насам Китай е подал повече патенти във веригата за доставки на синтез, отколкото всяка друга страна. Страната има десет пъти повече докторанти по термоядрена наука и инженерство от САЩ. Китайското правителство инвестира близо 1,5 милиарда долара годишно в енергия от термоядрен синтез, което е почти два пъти повече от бюджета на САЩ за тази технология. През април 2024 г. Пекин прие нов Закон за атомната енергия, който ще ръководи регулирането на термоядрения синтез през следващите години. Технологията за синтез също беше добавена за първи път към годишните доклади за работата на правителството на Китайската комунистическа партия. Пекин се стреми да има индустриален прототип на машина за синтез до 2035 г., готова за търговска употреба до 2050 г.