Почина Борис Георгиев - Моката

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
djd
Мнения: 3961
Регистриран на: 10 мар 2014 16:18
Местоположение: София
Контакти:

Почина Борис Георгиев - Моката

Мнениеот djd » 29 яну 2017 22:51

Н 87г. почина първият ни медалист от Олимпийски игри боксьорът Борис Георгиев - Моката. През 1952г. на игрите в Хелзинки Моката печели бронзов медал. Състезател на ЦСКА, от 1950 до 1957г е републикански шампион. У нас има само 2 загуби от 289 мача и никога не е бил нокаутиран.
Светла му памет!

nakataa
Мнения: 69
Регистриран на: 04 май 2009 19:11
Контакти:

Re: Почина Борис Георгиев - Моката

Мнениеот nakataa » 29 яну 2017 23:47

бог да го прости

Потребителски аватар
защо
Мнения: 4748
Регистриран на: 05 мар 2009 13:47
Контакти:

Re: Почина Борис Георгиев - Моката

Мнениеот защо » 29 яну 2017 23:56

Лека му пръст, не знаех, че е бил още жив до вчера. Медиите ни занимават с разни 20-годишни звезди, които се борят за 20-то място на олимпиадите, а от истинските не се интересуват.
Когато Пенев говори, боговете си водят записки. Когато Пенев пърди, боговете си записват нотите.

Потребителски аватар
Captain Stottlemeyer
Мнения: 9979
Регистриран на: 02 окт 2009 16:25

Re: Почина Борис Георгиев - Моката

Мнениеот Captain Stottlemeyer » 30 яну 2017 10:42

Лека му пръст и дълбок поклон. Ето част от едно разтърсващо интервю на легендарния боксьор (годината е 2005):
"Аз съм самоук боксьор. Ставах в четири заранта. Разнасях ореховките и баклавите от фурната на вуйчо. Продавах вестници и кафета по хановете. После отивах на училище с обща тетрадка по всичко и един молив. Нямах учебници.
Следобед аргатувах на полето. Спях в яслите на конете. Но завърших гимназия и имах сили да спортувам!
Започнах с футбола. Но ритнитопката не ми хареса. Там едни тичат, а други чакат на готово. После станах колоездач и тенисист. Но не можех да си купя екипировка и спрях. Прочетах статия за бокса. По илюстрациите се готвех сам. На 17 години влязах в боксовия салон на бай Драго Часовникаря, за да го питам как се бие кроше. Той не ми поиска пари и останах. Влязох във военното артилерийско училище в София и ме взеха в ЦСКА..."
"...Не разбрах, че печеля медал. Ръководителите ни също не знаеха регламента. Затова дойдох с костюм да гледам финала. Изведнъж казаха да се явя на награждаването. Насила ме качиха на стълбичката. Аз се дърпах, понеже не бях по екип и се срамувах. Насила ме избутаха на стълбичката. Оттам видях да се вее българското знаме и се разплаках. За бронза не ми дадоха пари, кола или жилище. Не ме приеха тогавашните ръководители на държавата Вълко Червенков и Антон Югов. Дори шефът на БОК ген. Стойчев не дойде да ме поздрави в Хелзинки!
Върнахме се с влак през СССР. Шеф на бокса тогава беше писателят Павел Вежинов. В Москва той накара посрещачите от посолството да ми подарят един несесер за бръснене. Това ми беше премията! По-късно на конгрес на БСФС ми връчиха сребърен орден на труда..."

http://www.blitz.bg/article/489
"Има една страна България и в тази страна България има един отбор „Левски”. В този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!" Георги АСПАРУХОВ

Steve Wayne
Мнения: 557
Регистриран на: 12 юли 2011 01:39
Контакти:

Re: Почина Борис Георгиев - Моката

Мнениеот Steve Wayne » 30 яну 2017 14:14

Поклон пред паметта на един от многото ни големи спортисти :!:

Потребителски аватар
Drunken_Master
Мнения: 19609
Регистриран на: 30 май 2012 15:50
Местоположение: TD Garden
Контакти:

Re: Почина Борис Георгиев - Моката

Мнениеот Drunken_Master » 30 яну 2017 17:36

Captain Stottlemeyer написа:Лека му пръст и дълбок поклон. Ето част от едно разтърсващо интервю на легендарния боксьор (годината е 2005):
"Аз съм самоук боксьор. Ставах в четири заранта. Разнасях ореховките и баклавите от фурната на вуйчо. Продавах вестници и кафета по хановете. После отивах на училище с обща тетрадка по всичко и един молив. Нямах учебници.
Следобед аргатувах на полето. Спях в яслите на конете. Но завърших гимназия и имах сили да спортувам!
Започнах с футбола. Но ритнитопката не ми хареса. Там едни тичат, а други чакат на готово. После станах колоездач и тенисист. Но не можех да си купя екипировка и спрях. Прочетах статия за бокса. По илюстрациите се готвех сам. На 17 години влязах в боксовия салон на бай Драго Часовникаря, за да го питам как се бие кроше. Той не ми поиска пари и останах. Влязох във военното артилерийско училище в София и ме взеха в ЦСКА..."
"...Не разбрах, че печеля медал. Ръководителите ни също не знаеха регламента. Затова дойдох с костюм да гледам финала. Изведнъж казаха да се явя на награждаването. Насила ме качиха на стълбичката. Аз се дърпах, понеже не бях по екип и се срамувах. Насила ме избутаха на стълбичката. Оттам видях да се вее българското знаме и се разплаках. За бронза не ми дадоха пари, кола или жилище. Не ме приеха тогавашните ръководители на държавата Вълко Червенков и Антон Югов. Дори шефът на БОК ген. Стойчев не дойде да ме поздрави в Хелзинки!
Върнахме се с влак през СССР. Шеф на бокса тогава беше писателят Павел Вежинов. В Москва той накара посрещачите от посолството да ми подарят един несесер за бръснене. Това ми беше премията! По-късно на конгрес на БСФС ми връчиха сребърен орден на труда..."

http://www.blitz.bg/article/489

;(
ПОЧИВАЙ В МИР ШАМПИОНЕ !!!
ivan56 написа:Когато се говори за Украйна удобно винаги се слага период около 17-18 век, украинци по тези места е имало още от 10 в. Историята им е доста сходна с нашата, дълги периоди са били под шапката на някой, но това не значи, че няма такава държава.

НЕдебил!

Потребителски аватар
galin56
Мнения: 2510
Регистриран на: 01 мар 2010 15:52
Местоположение: Ботевград
Контакти:

Re: Почина Борис Георгиев - Моката

Мнениеот galin56 » 30 яну 2017 22:24

djd написа:Н 87г. почина първият ни медалист от Олимпийски игри боксьорът Борис Георгиев - Моката. През 1952г. на игрите в Хелзинки Моката печели бронзов медал. Състезател на ЦСКА, от 1950 до 1957г е републикански шампион. У нас има само 2 загуби от 289 мача и никога не е бил нокаутиран.
Светла му памет!

Определено е бил страхотен боксьор, жалко, че тогава спорта не е бил толкова комерсиален и бокса не му е помогнал особено в живота. Не разрах какво значи - у нас има 2 загуби, но нявсякъде пише, че никога не е изпадал в нокдаун и е бил най-добрия боксьор в страната за времето си. Жалко, че губи едното си око млад и прекратява кариерата си преждевременно. Удрят го лошо в окото на турнир още първия мач. И вместо да се откаже, побеждава и продължава турнира. До края на турнира получава още няколко удара в същото око и след турнира ослепява с него.
Добър и народен човек е бил.
Вечна му светла памет.

Потребителски аватар
bobbi
Мнения: 238
Регистриран на: 15 ное 2009 05:22
Контакти:

Re: Почина Борис Георгиев - Моката

Мнениеот bobbi » 30 яну 2017 22:38

Дълбок поклон и Бог да го прости!

Потребителски аватар
loko1
Мнения: 3799
Регистриран на: 10 мар 2010 12:22
Контакти:

Re: Почина Борис Георгиев - Моката

Мнениеот loko1 » 31 яну 2017 13:53

Да почива в мир, БОЕЦ!
ОБИЧАМ ЛОКО СОФИЯ
АНКЕТА любим отбор http://forum.gong.bg/viewtopic.php?f=53&t=114333
Левски 23%, ЦСКА Локо Пд Локо Сф Манчестър Ю Славия Черно море Лудогорец

Ако не можеш да ПОДКРЕПЯШ отбора си когато ГУБИ нямаш право да го ПОДКРЕПЯШ когато ПОБЕЖДАВА


Върни се в “Други спортове”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 3 госта