Повлия ли психологията на губещия на спортистите ни в Лондон

Модератори: TodorT, paceto, kartago, SkArY_9, rhaegar, ntodorov, slavia_forever, Madridist

Повлия ли психологията на губещия на спортистите ни в Лондон?

Можете да изберете само 1 отговор

 
 
Виж резултатите

e_cvetcov
Мнения: 202
Регистриран на: 18 ное 2011 17:29
Контакти:

Re: Повлия ли психологията на губещия на спортистите ни в Лондон

Мнениеот e_cvetcov » 13 авг 2012 10:48

Повлия нагласата че от определени единици се очакват резултати и на тях се гледа като единствена надежда. Когато тази надежда на хората се разпредели между повече хора, тогава намалява и напрежението върху самите спортисти. Казвам ви го като човек който се занимава със спортна психология.

Потребителски аватар
Alex
Мнения: 3469
Регистриран на: 06 юни 2009 19:43
Контакти:

Re: Повлия ли психологията на губещия на спортистите ни в Лондон

Мнениеот Alex » 13 авг 2012 10:55

Ама то не смо на Олимпиадата, ние сме така всеки ден, навсякъде в живота ни - от най-дребните неща, до политика на международно ниво... просто сме си доста емоционално нестабилни и неуверени... : /
Тъжна работа да си комплексар и да го знаеш :D
[center]Изображение[/center]

Потребителски аватар
Captain Stottlemeyer
Мнения: 9979
Регистриран на: 02 окт 2009 16:25

Re: Повлия ли психологията на губещия на спортистите ни в Лондон

Мнениеот Captain Stottlemeyer » 13 авг 2012 10:55

За волейбола: Лично мое мнение е, че още преди мача с Италия волейболистите бяха решили (подобно на колегите си футболисти преди 18 години в САЩ, преди мача с Швеция), че вече са си свършили работата. Русия и Бразилия за нас са (почти) непреодолими отбори, но италианците ни имат страха. Точно тях можехме и трябваше да бием. В случая смятам, че не става въпрос за "психика на губещия" (срещу Италия нямаше какво да губим), а по-скоро за "психика на задоволяващия се с малко", колкото и странно да звучи това на фона на несъмнено големия български успех в този спорт.
За другите спортове: До голяма степен това според мен важи и за останалите наши представители (изключвам Станка Златева и състезателите, подобрили личните си постижения - ако има такива, нямам спомен). Спортистите ни бяха решили, че с класирането си на олимпиада са си свършили работата и бяха отишли в Лондон на екскурзия (възнаграждение за несъмнено положения от тях труд). 8-)
П.П. Разбира се, тук говорим само за фактора "психика", а не за степента и качеството на състезателната подготовка. Французите казват: На каквото си постелеш - на такова ще легнеш. Спортни чудеса благодарение на психиката на спортистите се случват, но главно във филмите. ;)
Последна промяна от Captain Stottlemeyer на 13 авг 2012 11:44, променено общо 5 пъти.
"Има една страна България и в тази страна България има един отбор „Левски”. В този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!" Георги АСПАРУХОВ

Потребителски аватар
RedeviL
Мнения: 9021
Регистриран на: 08 сеп 2008 14:30
Контакти:

Re: Повлия ли психологията на губещия на спортистите ни в Лондон

Мнениеот RedeviL » 13 авг 2012 10:56

e_cvetcov написа:Повлия нагласата че от определени единици се очакват резултати и на тях се гледа като единствена надежда. Когато тази надежда на хората се разпредели между повече хора, тогава намалява и напрежението върху самите спортисти. Казвам ви го като човек който се занимава със спортна психология.

Това което си написал ми звучи повече като клиширано оправдание, но да приемем, че е така..Аз освен Станка не виждам кой друг е бил натоварен с толкова големи очаквания!Въпреки това тя стигна до безпроблемно до финал и не мисля, че загуби заради слаба психика (ако беше така нямаше да има толкова много успехи на международна сцена).За другите какво е оправданието, че записаха такива посредствени резултати (някои дори много под личните си през сезона) ?
Последна промяна от RedeviL на 13 авг 2012 11:13, променено общо 1 път.

venger
Мнения: 1520
Регистриран на: 02 мар 2011 20:28
Контакти:

Re: Повлия ли психологията на губещия на спортистите ни в Лондон

Мнениеот venger » 13 авг 2012 11:00

Отговарям директно, без да съм прочел началото. Психиката не повлия. От такова състояние на държавата, от такова състояние на спорта, от липсата на пари това може да се очаква. Късметът е на силния. В момента ние не сме такива. Въпросът е какво ще се прави оттук нататък.
"Бела жига, това сега си ти!
И цела книга много ще те измори!"

Потребителски аватар
RedeviL
Мнения: 9021
Регистриран на: 08 сеп 2008 14:30
Контакти:

Re: Повлия ли психологията на губещия на спортистите ни в Лондон

Мнениеот RedeviL » 13 авг 2012 11:05

venger написа: Късметът е на силния. В момента ние не сме такива. Въпросът е какво ще се прави оттук нататък.

Абсолютно!

Потребителски аватар
ivo23
Мнения: 242
Регистриран на: 24 мар 2008 18:25
Контакти:

Re: Повлия ли психологията на губещия на спортистите ни в Лондон

Мнениеот ivo23 » 13 авг 2012 11:10

Късмета е на страната на подготвения!
Много може да се пише по темата, но психиката е част от подготовката. Видя се как хората с талант са се подготвили и какви постижения направиха.
В САЩ живеят за Олимпиадата, в Китай също, Русия не е по-назад в това отношение.
А и сами сме си виновни за малкото квоти и застаряващите ни атлети на тези форуми.
Само с това ли разполагаме???
Nil satis nisi optimum

Изображение

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7864
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Повлия ли психологията на губещия на спортистите ни в Лондон

Мнениеот doktora25 » 13 авг 2012 11:31

Признавам, че аз съм русофил и съжалявам че давам пример с тях, защото знам че не всички ги харесвате, но искам да попитам следното. Ако хипотетично ние бяхме на тяхно място на финала по волейбол и губехме с 2:0 гейма и 22:19 в третия, дори и срещу по-слаб противник от Бразилия, колко от вас смятат, че можехме да обърнем мача и да спечелим? Ако това не е психика и психология не знам кое е. Иначе за мен нашите волейболисти много достойно се представиха, заслужават нашата безрезервна подкрепа, вярвам че имат добро бъдеще и ако утихнат веднъж завинаги скандалите във волейбола и се оставят треньорите спокойно да работят смятам, че следващият турнир (не знам какъв е) ще го спечелят. Но трябва да поработят върху шампионския си дух и непримиримост.
Последна промяна от doktora25 на 13 авг 2012 13:08, променено общо 1 път.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

Потребителски аватар
Theos
Мнения: 1414
Регистриран на: 26 май 2011 15:22
Местоположение: Sofia
Контакти:

Re: Повлия ли психологията на губещия на спортистите ни в Лондон

Мнениеот Theos » 13 авг 2012 11:37

venger написа:Отговарям директно, без да съм прочел началото. Психиката не повлия. От такова състояние на държавата, от такова състояние на спорта, от липсата на пари това може да се очаква. Късметът е на силния. В момента ние не сме такива. Въпросът е какво ще се прави оттук нататък.

И коя е липсата на пари че не ми е ясно 23 милиона за 63 спортисти за подготовка, това ли е липса на пари?
Обещания за по 100 хил евро за злато при обещшано 25 хил на спортист от Великобритания и 0 от САЩ?

venger
Мнения: 1520
Регистриран на: 02 мар 2011 20:28
Контакти:

Re: Повлия ли психологията на губещия на спортистите ни в Лондон

Мнениеот venger » 13 авг 2012 11:48

Theos написа:
venger написа:Отговарям директно, без да съм прочел началото. Психиката не повлия. От такова състояние на държавата, от такова състояние на спорта, от липсата на пари това може да се очаква. Късметът е на силния. В момента ние не сме такива. Въпросът е какво ще се прави оттук нататък.

И коя е липсата на пари че не ми е ясно 23 милиона за 63 спортисти за подготовка, това ли е липса на пари?
Обещания за по 100 хил евро за злато при обещшано 25 хил на спортист от Великобритания и 0 от САЩ?

Ами да дадат реална статистика за това колко пари са изхарчени и колко откраднати. Ако 23 млн. са отишли директно при спортистите, ами че то тогава те щаха да бъдат "на самолет"! :) От това какво се говори по медиите до реалната ситуация има много голяма разлика.
И аз говорех за ситуацията като цяло. Не може болшинството от хората да имат пари само за основни неща за съществуване, а в спорта да се наливат 23 млн. (ако е истина), пак нещо е сбъркано. Да приемем, че е така, че тези пари са дадени на спортистите, за мен и това не е правилно, парите действат в обратна посока, виж какво стана с футболистите, изкараха им заплати от по 10- 15 хил. ЕВРО, а за нищо не стават на практика. Това да живееш над равнището те прави недосегаем... до Олимпиадата.
Както и да е, факт е, че нещо трябва да се направи и пари няма или ако има, те не отиват по предназначение (нещо обичайно).
"Бела жига, това сега си ти!
И цела книга много ще те измори!"


Върни се в “Лондон 2012”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 5 госта