Месец след като апелира за скоростно преструктуриране на българския футбол, председателят на Съвета на директорите на ПСФК Черноморец Митко Събев даде интервю по темата за RING.BG. Публикуваме го с незначителни съкращения:
- Г-н Събев, кое оправдава влагането на пари в българския футбол, заради кое си струва да инвестираш в един общо взето засега не генериращ печалба бизнес?
- Този въпрос ме връща 10 години назад. 1999 г. бе най-успешна в бизнеса ни. Тогава завършихме приватизацията на Петрол, нашият холдинг се включи в национално значимия бизнес в България и по тази причина взехме няколко кардинални решения. Едно от тях беше, че сме морално задължени да отделяме средства за благотворителност и за спорт. В частност преценихме, че най-популярната игра ще бъде тази, в която ще инвестираме и тъй като бизнесът ни е свързан с региона решихме това да бъде бургаският футбол.
- Защо се насочихте точно към футбола?
- Защото спортът е здравето на нацията. Чрез най-масовата игра мисля, че всички големи компании следва да имат отношение към това. Освен това се създава алтернатива за децата. Днес всеки ден едно дете стои средно 3 часа и 17 мин пред компютъра. Решихме да създадем условия за младите да се развиват, да израстват като характери . На трето място – където и да съм пътувал навсякъде съм чул да споменават имената на Балъков, Стоичков... Това няма как да не е повлияе върху мен. И не на последно място – защото футболът е спортът, който за кратко време може да организира хората в една обща цел – при това с положителни емоции. Три години подпомагахме нашия клуб от Бургас, а след като го закупихме се наложи да направим анализ - какво представлява футболът, как се развива по света и как е у нас. Проучихме кои одиторски компании правят стратегически анализи и стигнахме до извода, че ще възложим това проучване на Delloitte & Touche Sport. Тази компания в края на 2003 г. ни предостави две разработки. Едната е какво трябва да бъде променено в българския футбол и другата - как трябва да изглежда идеалният футболния клуб.
- На какво се базират техните разработки?
- Това са анализи как се е развивал футболът в предишни години, в различни европейски дъргжави, какви проблеми е имал, защо са се наложили промените и до какво са довели. През 2003 година, след като получихме стратегическите разработки, ги изпратих на всички отбори от А група. Както и до БФС, разбира се. Очаквах реакции, но за съжаление – никакъв отговор. Това ни доведе до извода, че тогава футболното общество не бе готово за промени, нямаше и разработено телевизионно отразяване. Сега, това което ни окуражи отново да поискаме промени, са стъпките на правителството, техните действия да се извади на светло футболът, да се въведат финансови и инфраструктурни критерии. Казах си: сега е моментът да покажем, че ние не сме стояли със скръстени ръце през тези 6 години и че е време всички да се вместим в европейските изисквания. През този период ние изградихме стадиона, закупихме парцели за бъдещия кампус, сложихме изкуствена настилка за да поемем повече деца за занимания, инвестирахме.
- Споменахте, че през 2003 г. не сте получили подкрепа, но каква е гаранцията че сега това ваше послание ще бъде разбрано?
- Ще се опитаме с примери до покажем на колегите, а когато цифрите говорят предполагам всички ще се убедят, че вече няма за кога да се отлага и промените са наложителни. В Англия например има 92 професионални отбора, като 20 от тях са във Висшата лига, останалите – в други по-долни дивизии. Държава с 61 милиона жители и професионална лига разпределяща над 1.2 милиарда лири не си позволява да има повече от 92 професионални клуба. Основният извод е, че в България - която е с почти 10 пъти по-малко население и с много пъти по-малък бюджет - не можем да си позволим лукса да имаме 48 професионални клуба. Тоест – първият извод е редуциране на отборите в елита и изобщо в професионалния футбол. Ако се върнем в историята на английския футбол ще видим, че промените там са се случили когато ситуацията и там е била много сходна с нашата сега – окаяни стадиони, финансови проблеми в клубовете, хулиганство, което дори изважда страната от евротурнирите...И през 1992 г. се стига до там, че 22 клуба се събират и решават да създадат Професионалната футболна лига, която – забележете – да отговаря на строги правила, критерии и бизнесразчети за да просъществува. И по-важното – да прави пари за да се развиват клубовете.
- Но и ние тук, в България, имаме и то отдавна ПФЛ. Какво пречи тя да управлява процесите в първенството както в Англия?
- Нищо не пречи, но виждате, че не се случва. Разликата между Европа и нас е, че професионалният футбол навсякъде се управлява от професионални футболни лиги. В Англия близо 50 човека – служители в различните отдели на лигата - за 17 години са направили така, че днес разпределят принадена стойност от 1.2 милиарда лири на година. Това е големият извод – за да има професионален футбол трябва да се изгради структура с професионалисти. Тези хора следва да отговарят на съответните критерии, избрани не чрез препоръка, а като им се поставят цели и се изпълняват. Футболната лига на практика служи чрез действаята си като застраховател, като гарант на футбола изобщо.
- В момента управлението на първенството, неговото администриране се извършва от БФС – в организационно, правно, маркетингово, комуникационно отношение - всичко...
- Точно така и това е проблемът. Има смесване на функции. Хората, които трябва да отговарят за професионалния футбол, отговарят и за аматьорския. Но защо да е така? Защо, след като това е въведено навсякъде, защо у нас да има специален модел? Тоест – второто важно условие за просперитет е – цялостно администиране от специлиазиран орган - в случая Профилигата. В Англия например в структурата на Професионалната висша лига, местната Футболна асициация има само една златна акция и тя е с право на вето, но - забележете - само по отношение на футболните правила. За всички други въпроси решенията се взимат от клубовете. Футболната асоициация изобщо не се меси в управлението на Професналната лига. Ако искаме прогрес, качествен футбол и конкуретноспособност на другите тимове в Европа – следва да въведем този принцип час по-скоро.
- Давате пример с Англия, в която футболът е разработен продукт както никъде по свете. Но засегнати ли са в анализа държави сходни по територия и население на България.
- Да - изследвахме Гърция, Австрия, Шотландия. Например шотландците са въвели едно важно решение в тяхната Висша лига: в края на сезона първият отбор от втората по сила дивизия влиза в елита само ако покрил критериите. Те са стигнали до извода, че дори и да си се наредил последен в елита, по добре е да останеш там и да не изпаднеш, отколкото един отбор не отговарящ на условията и не притежаващ финанси да влезе и да обърква професионланата подреденст и структура на най-добрата дивизия. Защо е важно това? Защото всеки, който иска да премина в по-висша лига ще знае, че това може да стане само ако инвестира в своя клуб. Ето един голям стимул да се гради инфраструктурата и да се отговори на лицензионните стандарти. Това не бива да се приема като ограничение, а като стимул клубовете да се развиват и да инвестират.
- Има ли разработка как в България конкретно може да се постигне този устойчив и печеливш модел на футболното първенство.
- Да – има го в най-малки подробности. Общо казано специалистите препоръчват елитната ни футболна група да бъде с 10 отбора, които се срещат 4 пъти всеки срещу всеки през сезона. От нея отпада един тим. „Б” групата е с 20 отбора, Хората препоръчват третата по сила дивизия да бъде полупрофесионална – тоест в сегашните „В” групи да се позволява на отборите да държат правата на няколко професионални футболисти и така да генерират средства. Тези „В” групи запазват сегашнното териториално разделение на 4 региона, за да не влизат в големи разходи по транспорта.
Хората ни препоръчват повече плейофи. Не само за влизане в елита, но и за изпадане. В Холандия например има друго правило – ако до една седмица не се изплатят заплатите, първо отнемат точки и три седмици по-късно отборът се вади от групата. Вижто колко безкомпромисни са там. Защо да не бъде така и тук? Трябва да се разбере от всички собственици на ФК – това е пътят. Иначе можем да кажем, че като не вървим по печелившия модел, като правим непрестаннни компромиси, като не постигаме успехи в Европа - сами започваме да се самоунищожаваме.
- Какво точно имате предвид?
- Нека погледнем как се финансира един ФК в Европа: 35 % от бюджета се формира от от ТВ права, около 30 % - от реклама и спонсорство, следват билети, трансфери, клубни артикули и приходи от евротурнирите... И погледнете тук как е. Ние трябва да имаме обща цел. Въвеждането на феърплея, на спортсменството и ясните правила ще подпомогне финансирането и – оттам – успехите. Вижте, клубът който достига до евротурнири не трябва да само надява бързо да си върне инвестициите, а да участва в Европа за да допринесе за инвестиции в българския спорт. Този клуб например ще получи средства, с които ще пазарува от по-назад класиралите се у нас тимове, така пък те ще получават свежи пари и ще имат стимул да развиват таланти, които да им носят финанси.
- Да, по света тези проценти са така. Но у нас в момента как биха могли да се правят пари от футбола?
- За да функционира тази нова елитна група или Висша лига, общият бюджет на клубовете у нас не бива да бъде по-малък от 150 млн. лева. Европа много ясно ни показва как те могат да бъдат набавени.
- Как конкретно могат да бъдат набавени?
- На практика в България ТВ права реално няма. Или по-скоро има, но те не правят пари. Телевизиите, които инвестират и финансират предаването на футболното първенство всъщност използват предимно собствени средства или донякъде средства от реклами. Според Закона за радио и телевизия, СЕМ има право да изготви списък на мероприятията с обществена значимост. Тук е и футболът. Крайно време е да се разграничи, че става въпрос за националните формации и да погледнем какво става и как са го направили в Европа. Там всички водещи национални футболни първенства са заключени по платени тв-канали. Във всяка една държава, когато се излъчва футбол на живо той се заплаща. Става дума за мачовете от вътрешните шампионати, не за срещите на националните отбори и турнирите.
- Разбирате, че това което казвате ще предизвика бурна реакция. Вие предлагате всички клубове да изискат кодиране на мачовете. Зрителите да плащат за тяхното гледане и от това да се натрупват приходи, с които отборите да развиват своята инфпраструскура, стадиони, школи, отбори, терени…
- Да, това е схемата.
- Но сигурно ще срещнате страхотна реакция.
- Не виждам защо. Направени са изчисления. ТВ пакетът с български футболни мачове би трябвало да струва на месец между 5 и 7 лева на домакинство. Пет лева е цената на една кутия цигари, която милиони българи плащат всеки ден. Какво излиза – ако на месец човек иска да гледа по телевизията 20 мача, то той трябва да се лиши на ден от една цигара. Една кутия цигари срещу 20 мача по телевизията.
- Г-н Събев, в РИНГ през 2003 година се пробва заключване на спортни събития със стартовете във Формула 1. Не се получи. Преди няколко години и Диема опита да пуска платени най-качествените мачове от Английската висша лига. И там бързо се отказаха. Вярно интересът към родното първенство е много голям и това показват рейтингите, дори и при застъпване по време с мочовете от Англия, Германия, Испания... Българският футбол е най-търсеният спортен продукт у нас. Той бе развит и телевизионно в последните 2 години, бе опакаван така да се каже. Но дали няма да се получи същото, както с Формула 1 и с Англия... Смятате ли обществото ни е узряло да купува футбол?
- Не мисля, че това може да стане веднага. Но ако се направят такива промени, които предполагат БГ-футболът да бъде атрактивен, непредсказуем, да участва с успех в Еворпа – тогава убеден съм, че обществето ще съзрее и за такава стъпка.
- Да не забравяме също, че стандартът у нас е най-нисък в ЕС, заплатите са мизерни.... Хората нямат пари за храна, камо ли за футбол…
- Аз за това направих сравнение – 5 лева са една кутия цигари. Двайсет цигари срещу 20 мача на месец. Разберете - няма как да се прави футбол без пари. Сега отборите мъждукат – без запалати, без бази, без средства за инвестиции – повечето живеят мач за мач. Това не е устойчив модел. Не е възможно така да продължава, това е работа на парче…
- Сондирахте ли си с ваши колеги идеята за платените мачове?
- Не, не съм, защото преди години не видях реакция. За мен тази разработка е основополагаща, базисна за развитиета на играта у нас. Ние 6 години работим по нея с убедеността, че ще дойде време и ние следва да бъдем готови за него.
- Очевидно е, че щом така го правят хората по цял свят, ще се случи и в България. Въпросът е кога?
- Мисля, че е настъпил моментът.
- Консултирали ли сте това с Боби Михайлов и ръководството на БФС?
- Опитах се да провокирам дебат и реакция от БФС по време на заседанието на Комисията за борба с корупцията в Народното събрание. След това изпратих предложения за законодателни промени в Министерския съвет. До ден днешен няма реакция. Не зная защо в България се страхуват да кажат истината каквато е. И защо се притесняваме да вземем пример от Европа. Естествено, не искаме драстични промени, но когато те на 90 % са доказали успех - няма защо дори да се обсъждат. Те просто трябва да се приложат.
- Споменахте законодателни промени, които сте внесли. Какви са те и какво целите с тях?
- В Парламента ни попитаха какви практики трябва да бъдат прложени, за да са избегне корупцията във футбола. Ние веднага предложихме 4 законодателни промени. Първата е за преотстъпването ДОО ако един клуб инвестира в инфраструктура. И днес много от клубовете не плащат този данък, ако го плащаме и ни го върнат обратно това ще е за доброто на футбола. Може да е за 3-5 години. Но – за да няма злоупотреби - това следва да става само при едно условие – ако парите се влагат в строителството на инфраструктура, на база за тима.
Второто ни предложение е въпросните облекчения да важат и за корпоративния данък. Вместо държавата да прибира данъка от печалбата на клуба, тя може да отива за клуба. Предлагаме също и премахване таксите за охрана на мачовете. На сезон те натоварват отборите с по 150 000 – 200 000 лева. Това може да се спести и така държавата да помогне на футбола. И още – сега държавата на практика ни наказва, за това, че инвестираме и е редно за футболните клубове ДДС да се възстоновява изцяло.
- Знаете ли какво е движението на тези законодателни промени?
- Бях при министър Нейков, готов съм да ги обсъдим и с финансовия министър. Държавата няма да загуби много от тях, но ще стимулира инвестициите във футбола и в развитието на спорта. Вижте, в Комисията за борба с корупцията с нас се държаха като с най-големите престъпници. А всъщност какво излиза – че държавата не си е вършила работата през последните 5 години. Защо не си е събирала данъците? Нас ни проверяваха непрекъснато, други – не. И сега не съм съгласен всички да ни слагат под един знаменател. Че точно ние първи предложихме да отворим данъчната тайна и да извадим на светло заплати, осигуровки, данъци, премии – всичко.
- В тази връзка, смятате ли, че БФС е способен да осигури ясни правила, да извърши това преструктуриране и да въведе европейските стандарти? Отговаря ли сегашната управа на севтовните тенденции в управлението на играта?
- Ръководството на БФС трябва да предприеме едно просто решение. Да предостави управлението на футболното първенство на професиналната лига.
- Но очевидно това не се случва вече 15 години…
- Най-вереятно и в Англия това не се е случвало, докато не са са събрали 20 отбора за да решат, че правата и администирането ще бъдат по този начин, ако се търси професионален футбол и качествен прогрес. Това също подсказва, че е време за промени. И още – в цял свят националната футболна асоциация – в случая у нас БФС - администрира взамоотношенията с УЕФА, ФИФА администрира детско-юношеския футбол, дисциплинарни въпроси, национални отбори, Купа на България. При нас е обратното – ПФЛ организира Купата, а не първенството?!
Проучването показва, че в професионалните лиги клубовете гласуват с 2/3 мнозинство важни решения. Дали ще бъдат 10 или 12 тима - това ще решат хората. Най-важното е, че ПФЛ трябва да развива търговската стойност на футбола, което в България днес не се прави. Не се разбира, че футболът може да върви напред и да вдига стойността си само ако се ръководи от професионалисти.
- И сега клубовете са в ПФЛ...
- Така е и аз вярвам, че ще се провокира една дискусия и че няма как това не бъде въведено. Не вярвам, че може да продължи така. В разработката на Delloitte & Touche Sport са посочени и общите задължителни характеристики на един печеливш модел за футбола. Ето как изглеждат те:
1. Непредвидимост
2. Постоянен интерес
3. Да не се доминира от един-два отбора
4 . Съпоставимост с най-доброто, конкуретноспособност
5. Момент на изненада, възможност за неочаквана слава
6. Да създава фенски и медиен интерес
7. Да прави пари за отборите
8. Да създава качество
9. Успех на участващите в евротурните клубове
Но от всичко най-важното е едно футболно първенство да създава търговска стойност. И още – да поставя общи цели за всички футболни клубове. Днес българските тимове нямат общи цели.
- Г-н Събев, много хора днес ще си кажат: лесно им е в Черноморец – голяма фирма стои зад отбора, регионът е най-бързо развиващ се у нас, общината е мощна, имат изграден стадион, база. Вярно, всичко това сте го направили през годините и все пак - един отбор от Мездра или Своге няма толкова бизнес възможности, нещата там са съвсем други..
- Сигурно е така. Затова държавата, имайки предвид какви големи инфраструктирлни проекти ще се случват - Южен поток, АЕЦ Белене, магистрали - може да сложи критерии. Тези компании, които влизат в страната да отделят средства за спорта. И още: ако се въведе печеливш както навсякъде по света модел – приходите от права, финансите, които ще влизат в клубовете ще направят така, че няма да си струва да продаваш мачове, да подкупваш рефери и т.н. Това е взаимосвързано. Ето кое следва да е водещо при преструктурирането на българския футбол.
http://ring.bg/statija/football_bg/mitk ... echen.html
Ние това колко пъти сме го повтаряли във форума , че отборите трябва да са 10.Сега разбирам от интервюто че навсякъде по света ПфЛ отговаря за първенството,а фС(в нашия случай БфС) за купата, докато при нас е точно обратното?!Така ще е докато тикви управляват футбола ни като Б.Михайлов и др.Най-много ми хареса това че даден отбор не отговаря ли на критериите неможе да участва във А група независимо че си е спечелип промоция.За Б групата мисля че 20 отбора е много и може да се намали до 16 или дори 12.
Митко Събев: Без промени футболът ни е обречен
Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, ntodorov, slavia_forever, Madridist
Митко Събев: Без промени футболът ни е обречен
[center]R.I.P[/center]
[center]Този ник вече е невалиден и никой не го използва.[/center]
[center]Този ник вече е невалиден и никой не го използва.[/center]
- CSKARCHETO-BS
- Мнения: 1105
- Регистриран на: 08 сеп 2009 21:40
- Контакти:
Re: Митко Събев: Без промени футболът ни е обречен
Абе той хубаво го казва но днес четох интервю с михайлов,самите отбори не искът намаляне на бройката
Re: Митко Събев: Без промени футболът ни е обречен
CSKARCHETO-BS написа:Абе той хубаво го казва но днес четох интервю с михайлов,самите отбори не искът намаляне на бройката
Не искат защото ще има по-малко уредени мачове,а и на повечето им е изгодно така .Става въпрос за грандовете и тези от 10 място надолу!
[center]R.I.P[/center]
[center]Този ник вече е невалиден и никой не го използва.[/center]
[center]Този ник вече е невалиден и никой не го използва.[/center]
Re: Митко Събев: Без промени футболът ни е обречен
Всичко хубаво, ама шотландското първенство, което следва тоя пример с 10 отбора, на колко ли от характеристиките на Delloitte & Touche Sport отговаря? Защото на 1, 3, 5 и 9 определено не отговаря. И друго, споменава "щом са се доказали идеите, защо да не ги приложим?". Ами аз лично не виждам къде идеята с 10-12 отбора се е доказала като успешна (по горните характеристики), че да я налагаме.
Другите идеи са добри, но намалянето на отборите само ще улесни разпределянето на баницата. Затова и само грандовете го искат, особено шопските.
Другите идеи са добри, но намалянето на отборите само ще улесни разпределянето на баницата. Затова и само грандовете го искат, особено шопските.
Типичното гнусно и комплексарско синьо-червено мислене:
Morgause написа:Нека купува съдии и мачове, през оная работа ми е стига да сме шампиони!
Re: Митко Събев: Без промени футболът ни е обречен
Не съм съгласен единствено частта, в която предложи мачовете да са платени. Това към този момент е просто неприложимо. Продуктът "български футбол" има изключително ниска стойност. Първо качеството на играта трябва да се оправи, тогава да се мисли за подобни неща. Към този момент, български футбол така или иначе се гледа изключително малко от хората, с въвеждането на такса, зрителите ще намалеят още, на кого е нужно това ?
Ако си спомняте преди няколко години, Диема се опита да въведе подобна практика, видяхме обаче, че тогава всичко се правали с гръм и трясък.
Ако си спомняте преди няколко години, Диема се опита да въведе подобна практика, видяхме обаче, че тогава всичко се правали с гръм и трясък.
Re: Митко Събев: Без промени футболът ни е обречен
Нека първо А група стане 10 отбора и се подобри качеството на продукцията на отборите, а после вече след време може и да се плаща,но при слаб продукт да се плаща не е сериозно 

[center]R.I.P[/center]
[center]Този ник вече е невалиден и никой не го използва.[/center]
[center]Този ник вече е невалиден и никой не го използва.[/center]
-
- Мнения: 8
- Регистриран на: 08 юли 2008 17:40
- Контакти:
Re: Митко Събев: Без промени футболът ни е обречен
Това го писах ведна друга тема, но мисля чемястото му е за тази:
А представете си да бяха 10 отборите в АПФГ:
Като махнем точките на първите 10 от мачовете им с последните 6 и се получава:
1.Литекс 17т.
2.Локо Сф 14
3.ЦСКА 13
-------------------------
4.Левски 13
5.Перник 12
6.Берое 12
7.Черноморец 11
-------------------------
8.Черно море 10
9.Славия 9
10.Пирин 9
3 точки разлика от ЕКТ, до бараж за оставане в групата.....
Яко а!
...
...Дори борбата в средата на таблицата ще я има.При 10 отбора парите от ТВ права ще са повече,което прави четвъртото място доста по-желано от 7-то.Сега на някои отбори не им пука дали ще са 13-ти или 5-ти, което пък води до продаване/купуване на мачове и липса на конкуренция.Което обяснява представянето на българските отбори в Европа ,както и на националния в последните няколко цикъла.Жалко,че за да стане това май ще трябва да чакаме да паднем от Малта с разлика,а шампиона на България да почва като НЕпоставен в 3-ти клалификационен кръг на ЛЕ.Дано тогава се сетят
А представете си да бяха 10 отборите в АПФГ:
Като махнем точките на първите 10 от мачовете им с последните 6 и се получава:
1.Литекс 17т.
2.Локо Сф 14
3.ЦСКА 13
-------------------------
4.Левски 13
5.Перник 12
6.Берое 12
7.Черноморец 11
-------------------------
8.Черно море 10
9.Славия 9
10.Пирин 9
3 точки разлика от ЕКТ, до бараж за оставане в групата.....
Яко а!
...
...Дори борбата в средата на таблицата ще я има.При 10 отбора парите от ТВ права ще са повече,което прави четвъртото място доста по-желано от 7-то.Сега на някои отбори не им пука дали ще са 13-ти или 5-ти, което пък води до продаване/купуване на мачове и липса на конкуренция.Което обяснява представянето на българските отбори в Европа ,както и на националния в последните няколко цикъла.Жалко,че за да стане това май ще трябва да чакаме да паднем от Малта с разлика,а шампиона на България да почва като НЕпоставен в 3-ти клалификационен кръг на ЛЕ.Дано тогава се сетят
Re: Митко Събев: Без промени футболът ни е обречен
Това с намаляването на отборите е пълна глупост! Те много могат да приказват и да имитират работа, но приказките без подкрепа от действия си остават да летят из въздуха като балони, които рано или късно изпихват, забравяме ги, а хората който ги приказват си остават началници и си вземат заплатките... Мислите ли че е лесно това съкращение, това са 6 отбора които трябва да изпаднат!
YA GUNNERS YA
Кой е на линия
Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 1 гост