Сагата около "Спортен комплекс Варна"
През 2005 г. община Варна и "Химимпорт" влязоха в съдружие. Целта бе повече от благородна - с общи сили да възстановят градския стадион "Юрий Гагарин", от който бяха останали само руини. Така се роди "Спортен комплекс Варна" АД. В акционерното дружество холдингът на ТИМ се включи с 22,474 млн. лв., а местната управа - с 12,101 млн. лв. под формата на апортна вноска. В прессъобщението на новата фирма до медиите се уточняваше: "За изпълнителен директор и единствен представител на "Спортен комплекс Варна" АД единодушно бе избран г-н Марин Митев." "Надявам се, че след една година ще открием първата част от бъдещия комплекс", бе заявил той при учредяването.
Сайтът на дружеството дава ясна картина на имотите, с които на практика се е простила община Варна,
за да се сдобие с модерен стадион за 30 000 души - 145 декара от може би най-атрактивния градски квартал "Чайка":
- Стадион "Варна", състоящ се от зема с площ 69 300 кв. м и застроени върху нея обекти.
- Терени с обща площ от 54 000 кв. м.
- Прилежащ паркинг за обществено паркиране с площ 18 405 кв. м.
- Покрит плувен басейн, представляващ сграда със застроена площ 3900 кв. м, състояща се от 4 нива.
- Спортна зала със застроена площ 1467 кв. м и земя с площ 4000 кв. м.
Още в годината на учредяването си "Спортен комплекс Варна", чрез 100% дъщерното си дружество "Спортен мениджмънт" ООД, купува чрез търг спортния комплекс "Корабостроител" в квартал "Аспарухово" заедно с прилежащага инфраструктура. Така АД-то се сдобива с още един урегулиран поземлен имот от 51,4 дка в чертите на града и футболно игрище с площ 24 300 кв. м.
На практика стартът на общото дело, даден с апорта на община Варна, е летящ.
Той обаче прелива в протяжна строителна сага, която продължава вече шест години, а краят й се губи някъде в бъдещето. Въпреки декларираните амбиции първата част от комплекса да бъде открита през 2006 г., а за три години всичко да бъде изградено, работата започва реално през 2007 г. - с разрушаването на стария стадион. Оттам нататък пак влизаме в жанра на сериалите. А от серия на серия продуцентите вдигат бюджета и отсрочват края:
На 27 февруари 2008 г. в интервю за спортния сайт Ole-bg.com Марин Митев заявява:
"Първите срокове, които бяхме планирали, малко се промениха. Това стана поради простата причина, че допълнително започнахме да апликираме още 7000 кв. м в източната част на комплекса. Целта е следната. Едно подобно съоръжение работи два пъти в седмицата при възможно най-доброто менажиране. Опитът от Германия, например, показва именно тази цифра. За да е и рентабилно подобно съоръжение, е необходимо да се развива стопанска дейност. Това е идеята. Мисля, че за гражданите на Варна ще бъде нещо интересно. Същинският фитнес само е на площ около 1000 кв. м. Ще има детски центрове, шопинг център, барове, а и музеят на спорта, който ще правим, също ще бъде доста интересен. Ще ни трябват може би 2 години, 2 години и половина. Да се надяваме, че през 2009 г. комплексът ще е завършен. Крайната стойност на инвестицията ще стане ясна, след като подпишем и последния договор. Приблизително обаче тя ще е около 50 милиона евро, само за спортния комплекс и стадиона."
9 май 2008 г., "Радио Фокус":
"На пресконференция на "Спортен комплекс Варна" АД днес стана ясно, че бъдещият градски символ - "Стадион Варна" с предвидените към него спортен и търговски комплекс и обществени пространства ще може да функционира едва през 2011 г. Очаква се цялостната инвестиция да възлезе на 160 млн. лв."
13 март 2009 г., Агенция БГНЕС:
"Строителството на стадион "Варна" ще продължи, когато немската проектантска фирма GMP International предаде пълния технически проект, уточниха от главния акционер "Химимпорт" АД. Вчера във варненския общински съвет бе коментирано, че в момента по обекта, в който и община Варна е акционер, строителството е спряло. До момента за стадион "Варна" са изразходени 15 000 000 лв. за проектиране, изграждане на шлицовата стена, която укрепва изкопа и за преместване на магистрални комуникации."
26 август 2009 г., в. "Позвънете":
Превеждане на немските проекти за строителството на стадион Варна към условията на българското законодателство са причината за забавянето при изграждането му, каза вчера председателят на съвета на директорите на "Спортен комплекс Варна" Николай Николаев. Все още съществуват проблеми с пълното инфраструктурно осигуряване на новия обект. Само за изграждането на пътните връзки са необходими 12 млн. лв., каза още председателят на СД. Той добави, че проектът значително се е оскъпил в сравнение с първоначалните предвиждания. При стартирането на обекта бе обявено, че в него ще се инвестират приблизително 30 млн. евро (60 млн. лв). Последните калкулации са показали, че строителството на стадиона ще излезе поне 3 пъти по-скъпо. Специалистите пресметнали, че сега ще трябват поне 186 млн. лв. До 2,5 г. от днешна дата се очаква Варна да има емблематичното си спортно съоръжение, прогнозира Николаев."
9 октомври 2010 г., в. "Позвънете":
"Световната финансова криза премахна от проекта на стадион "Варна" хотелската, жилищната и търговската част. На този етап те няма да се строят, за да бъде намалена цялата стойност на инвестицията, която възлиза на 400 млн. лв. Това обяви членът на Съвета на директорите на "Спортен комплекс Варна" Красимир Ботушаров. "Изграждането на стадиона се забавя именно заради оптимизацията на проекта, която върви в момента. По никакъв начин обаче няма да бъдат осакатявани заложените спортни съоръжения - стадиона, залите, съблекалните, конферентните зали. Те ще останат в първоначално проектирания си вид. Отпадат предвидените хотели, жилищни сгради и магазини. На този етап не мога да се ангажирам със срок кога точно ще бъдем готови за строеж. Иначе мисля, че максимум до две години и половина след изготвянето на новите проекти стадионът ще бъде пуснат в експлоатация", каза Ботушаров. По негови думи оптимизираният проект ще бъде със стойност около 30-35% по-ниска от първоначалната. Това означава, че само спортната част ще глътне над 250 млн. лв."
Дали ще има още отсрочки от по "две години и половина" ще покаже бъдещето. Пак в неговите ръце е и цената на спортното съоръжение, която май е на път да стопи дела на община Варна в акционерното дружество. Шест години след учредяването му и четири след първата копка варненци вече се питат дали ще доживеят деня, в който ще гледат футболен мач на новия стадион. А някои открито прогнозират, че стадион няма да има. --/ 03.12.2012 /
http://www.novatarealnost.bg/?id=38888453