Любопитни факти за Пловдив

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
PLOVDIV PEE 1912
Мнения: 5407
Регистриран на: 30 юни 2008 23:05
Местоположение: Тракия,Пловдив

Любопитни факти за Пловдив

Мнениеот PLOVDIV PEE 1912 » 08 дек 2008 12:20

От BUTTERFLY http://bleubutterfly.wordpress.com/



Седя и разглеждам стари фото-албуми. Аз по морето, аз във Велико Търново, аз във Варна, аз в столицата, аз в Плевен, аз в Шумен, аз в Габрово, аз в Стара Загора, аз там, където има що да се види…
Изображение
Всеки град има своите прелести. Един град обаче винаги ще остане в сърцето ми…

или

Сто неща, които обичам в Пловдив :
Изображение
Обичам Альоша, който с автомат в ръка `пази` града ни.

Обичам Марица нощем, когато светлината от лапмите по брега и се отразяват във водата. Обичам Драматичния театър и огромния внушителен полилей на тавана му. Обичам `Иван Вазов` през есента, когато дърветата от двете му страни са обагрени в красиви цветове. И противно на това, което съм казва много пъти, обичам да обикалям часове за обувки по магазинчетата му. Обичам да минавам по бетонния мост, когато слънцето залязва над релсите.

Обичам хотел `Тримонциум`, един от символите на града.
Изображение
Обичам Панаира и палата с ескалаторите, които като дете толкова ме забавляваха. Обичам завод `Каменица` и факта, че половината мъже в България пият пловдивска бира. Обичам странните скулпури по главната, върху които често виждам малките деца да се катерят неуважително. Обичам Симфонията, когато фонтаните пеят. Обичам ледените топки сладолед на `Стената` през лятото. Обичам широките празни улици на Тракия.

Обичам Античният театър и всички останки от римско време.
Изображение
Обичам стадион `Ботев`, когато е обрисуван в жълто и черно. И Лаута обичам, въпреки чувството, че всеки момент ще се срути под краката ми. Обичам автогара Юг и автобуса от Истанбул. Обичам поделенията и маршируващите войници рано сутрин. Обичам пиците в `Годзила` и свръхлюбезния им персонал. Обичам градската билиотека, в която никога не мога да намеря книгата, която търся и от която никога не излизам с празни ръце.

Обичам Гребната база, когато вятърът гали водите и.
Изображение
Обичам лятното кино, сгушено в подножието на тепето. Обичам лъскавите магазини по главната, в които никога не влизам. Обичам зоологическата градина и измъчените животинки, които я населяват. Обичам гъзарските кафета. Обичам Casa de Cuba. Обичам тоалетната на Casa de Cuba. Обичам кв. Кючук Париж. Обичам часовника на пощата, под който съм чакала кой ли не.

Обичам гълъбите, които се събират по площада пред Общината.
Изображение
Обичам Френска езикова гимназия. Обичам статуята на Сашо Сладура, който все така държи своята цигулка в двора на Музикалната академия. Обичам заснежените върхове на Родопите, които се виждат от града. Обичам Балабановата къща. Обичам Екскалибур и боулинг пътечките. Обичам подлеза на гарата. Обичам Концертна зала. Обичам горещите летни вечери в`Конюшните на царя` с бира в ръка.

Обичам статуята на Филип Македонски, бащата на Пловдив.
Изображение
Обичам фактът, че градът ми е стар почти токова, колкото Троя. Обичам Природонаучния музей, който все още ме забавлява. Обичам малкия уютен куклен театър и спрелия пред него шарен автобус. Обичам тунела. Обичам книжарница `Хеликон`, от която толкова пъти съм купувала книги за приятели и никога за себе си. Обичам площад Съединение и ангела, който го `закриля`.

Обичам статуята на Мильо, който подава любопитно ухо за градските клюки и макар че отдавна вече не подвиква на хубавите жени по главната, все още продължава да ги заглежда…
Изображение
Обичам Часовниковата кула. Обичам терасите на `Сладоледената къща`. Обичам къщата- музей `Златю Бояджиев`. Обичам билярд-клубовете. Обичам гледката от прозореца на стаята ми. Обичам звука от латерната, който се носи из тесните улички на Стария град и онази `древна` аптека, по чиито равтове стоят наредени мистични билки и лекарства .

Обичам стадион `Пловдив`, на който се надявам някой ден да имам удоволствието да гледам футболен мач.
Изображение
Обичам Бир-фестът на площада пред Пощата. Обичам уличните котки. Обичам `Цар Симеоновата градина` през всички сезони на годината. Обичам градската художествена галерия. Обичам картините по Джумаята. Обичам църквата `Св. Петка`. Обичам уличките на Капана, в които винаги успявам да се загубя.

Обичам шестте моста над Марица.
Изображение


Обичам най-пловдивската дума - `майна`. Обичам къщите на Стария град. Обичам мъглите около реката рано сутрин, когато времето е влажно. Обичам тепетата. Обичам павираните улици…ч
Последна промяна от PLOVDIV PEE 1912 на 19 юни 2011 20:21, променено общо 3 пъти.

bazrumbaz
Мнения: 92
Регистриран на: 03 ное 2008 15:09
Контакти:

Re: 100 неща ,които обичам в Пловдив

Мнениеот bazrumbaz » 08 дек 2008 12:40

АЗ В ПЛОВДИВ,НАЙ- МНОГО ОБИЧАМ ТАБЕЛАТА ЗА СТАРА ЗАГОРА! :D :D :D :D :D FORZA BER0E

evelinho
Мнения: 210
Регистриран на: 30 юни 2008 15:30
Контакти:

Re: 100 неща ,които обичам в Пловдив

Мнениеот evelinho » 08 дек 2008 12:41

Предимството да живееш в София е че виждаш какво дишаш!!!

Потребителски аватар
lewstherin
Мнения: 430
Регистриран на: 11 юли 2008 23:12
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: 100 неща ,които обичам в Пловдив

Мнениеот lewstherin » 08 дек 2008 12:41

Обичам Пловдив !

Потребителски аватар
djany76
Мнения: 109
Регистриран на: 15 окт 2008 16:18
Контакти:

Re: 100 неща ,които обичам в Пловдив

Мнениеот djany76 » 08 дек 2008 13:23

Ех ПЛОВДИВ, майна!
BOTEV FOREVER

tprodanov
Мнения: 6018
Регистриран на: 02 авг 2008 16:40
Местоположение: София
Контакти:

Re: 100 неща ,които обичам в Пловдив

Мнениеот tprodanov » 08 дек 2008 14:22

я, баси готината тема. Евала!!! Аз имам едни спомени от детството ми - като съм ходил в Пловдив и винаги миришеше на тютюн. Явно е имало фабрика, или нещо подобно. Е, дано града ви се развие по по-хубав начин от София, и строителството ви подмине. Ако не е късно вече...

Потребителски аватар
botev_1912
Мнения: 2597
Регистриран на: 28 авг 2008 17:20
Skype: има
Местоположение: Колежа
Контакти:

Re: 100 неща ,които обичам в Пловдив

Мнениеот botev_1912 » 08 дек 2008 14:28

tprodanov написа:я, баси готината тема. Евала!!! Аз имам едни спомени от детството ми - като съм ходил в Пловдив и винаги миришеше на тютюн. Явно е имало фабрика, или нещо подобно. Е, дано града ви се развие по по-хубав начин от София, и строителството ви подмине. Ако не е късно вече...


колега миришело е на тютюн понеже или си идвал с влак на централна гара и после си минавал по Иван Вазов за да стигнеш Главната улица, а вторият вариант е да си идвал с автобус и да си слизал на Автогара Юг - където са тютюневите складове :)
100
покривни прозорци

великата публика на Локомотив си прави великите хореографии с фотошоп:
[/offtopic]

tprodanov
Мнения: 6018
Регистриран на: 02 авг 2008 16:40
Местоположение: София
Контакти:

Re: 100 неща ,които обичам в Пловдив

Мнениеот tprodanov » 08 дек 2008 16:50

Абе не, дядо ме караше, ама наистина минавахме покрай централна гара, щото там имаше някакъв магазин, където продаваха пушени пилешки кремвирши. Всъщност, това беше нещо, което в София го нямаше - при нас бяха само телешки, бали му мамата що. Както и да е, сега тая миризма я няма, явно е закрито каквото и да било, мен си ме кефеше :mrgreen: . На Пловдив са му много хубави градините и тепетата, а лошото му е, че нема градски кенефи. А тая река кви пари може да носи, не е истина. Ей, в България има ли един кмет, дето да става за нещо бе, майка им, в белене всички!

maina
Мнения: 284
Регистриран на: 15 юли 2008 17:21

Re: 100 неща ,които обичам в Пловдив

Мнениеот maina » 08 дек 2008 16:57

това е моят град :)

Потребителски аватар
Meto_1912
Мнения: 963
Регистриран на: 20 авг 2008 12:07
Местоположение: Пловдив

Re: 100 неща ,които обичам в Пловдив

Мнениеот Meto_1912 » 08 дек 2008 17:00

evelinho написа:Предимството да живееш в София е че виждаш какво дишаш!!!


:D :D :D

Пловдив най-красивия град в България !!!


Върни се в “Ботев”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта