Мнениеот CskaUl7rasB0ysS0f1a » 07 май 2015 09:15
Цитат:Понеже се пише доста за модела на управление на Борусия Дортмунд, то ето какво представлява той горе долу
Проблемите започнаха през 2002 г., когато заради лошото управление на финансите на клуба се наложи "Борусия" да продаде стадиона си - известният "Вестфаленщадион" на фонд за управление на недвижими имоти. Всички средства, набрани от листването на фондовата борса през 2000 г., бяха пропилени. Най-лошото дойде през 2005 г., когато клубът реши да си възстановява статута на водещ отбор с привличането на скъпоплатени футболисти. Този процес вече доведе до срива на един голям европейски клуб - английския "Лийдс". "Борусия" се надяваше с този ход да си осигури редовно участие в Шампионската лига, а оттам по-добри постъпления. Но когато резултатите липсваха, а отборът едва се спаси от изпадане, ръководството обяви, че се намира в "животозастрашаваща ситуация".
Оказа се, че успехът не може да се купи, което е добър пример за повечето амбициозни клубове, освен ако не разполагаш с неограничени финансови ресурси. Новият президент Ханс-Йоахим Вацке тогава резюмира ситуацията така: "Имаме проблеми, защото нашият успех не беше такъв, какъвто се надявахме. Похарчихме пари, с които не разполагахме. Смятахме, че можем дълги години да играем в Шампионската лига." Линията между успеха и провала във футбола обаче отново се оказа тънка.
Големите и популярни клубове рядко се предават и в случая с "Борусия" беше така. Феновете застанаха зад тима и инициираха кампанията "Ние сме Борусия", която обедини гражданите, компаниите и публичния сектор за спасяването на клуба. През 2008 г. в отчета на дружеството вече пишеше: "Три и половина година след реалната опасност от несъстоятелност "Борусия" (Дортмунд) е здраво стъпил икономически на краката си и, изглежда, вече не трябва да се притесняваме за финансите, да не говорим за въпроса за нашето съществуване."
За да се стигне до този момент, клубът трябваше да разчита на помощта и разбирането на кредиторите и банките, както и на добрия мениджмънт. През 2006 г. клубът взе нов 15-годишен заем от 79 милиона евро от "Морган Стенли", за да бъде стабилизирана финансово компанията. С 57 милиона от тях бяха изкупени обратно 51% от акциите на стадиона от инвестиционния фонд "Молсирис", като по този начин се избегнаха разходите по високия наем и се даде възможност за по-добро управление на стадиона. С останалите 22 милиона бяха намалени други задължения.
Процесът по преструктурирането приключи две години по-късно, когато клубът подписа 12-годишен договор с маркетинговата компания "Спортфайв" за 50 милиона евро. С тях клубът изплати дълга си към "Морган Стенли" далече преди крайния срок. По този начин ръководството се надяваше да освободи средства, които да бъдат инвестирани в отбора в следващите години. Прогресът в представянето доказва правилността на решението. Преди три години "Борусия" завърши на 13-о място в класирането, през миналата на пето и спечели място в Лига Европа, а през тази... е на път стане безапелационно шампион.
Във всяко отношение показателите на клуба се подобряват. Приходите нараснаха с 42% от 2005 г. досега, като основно клубът печели от търговската дейност. "Борусия" трудно се конкурира с водещите клубове по приходи от тв права и билети, въпреки че е отборът е с най-високата средна посещаемост в Европа заради наличието на 90-хилядния "Сигнал Идуна парк". Но в същото време клубът държи цените на билетите сравнително ниски (по 12 евро), за да прави мачовете достъпни за тези средно 76 400 зрители. За пръв път границата от 100 милиона евро приходи беше достигната през 2008 г. и оттогава ръстът е сравнително малък. Което означава, че може би таванът на възможностите за подобряване на показателите вече е достигнат. Сега трябва да се търсят нови и неразвити до момента ниши, като например очакваните приходи от участие в Шампионската лига наесен, което веднага ще попълни липсващите 7 милиона евро в годишния бюджет.
Друга подобна ниша е продажбата на играчи. Откакто Клоп дойде, той заложи на млади футболисти, които играят футбол "на пълна скорост със страст". Повечето от тях доскоро бяха в юношеска възраст. Когато през лятото се контузи опитният полузащитник Мохамед Зидан, треньорският щаб привлече напълно непознатия 21-годишен японец Шинджи Кагава за 350 хиляди евро. Днес той е една от интересните трансферни цели за по-големите клубове. Перлата в короната е 22-годишният турски национал Нури Шахин, който дебютира в Бундеслигата на 16 години. Защитната двойка Невен Суботич и Матс Хумелс също е на по 22 години и логично също е в списъка за трансфери на водещите отбори от другите първенства. Особената аура на този млад и амбициозен състав и отношенията с играчите е важна. Повечето от тях подписаха дългосрочни договори, така че да не избягат без пари като свободни агенти. Тъй като са все още млади, перото за заплати, което е най-притеснителното в големите клубове, е сравнително ниско. В сравнение с "Байерн" заплатите в Дортмунд са три пъти по-ниски и са общо 46 милиона евро на година.
Треньорът също се обвърза с дългосрочен договор до 2014 г. и по този начин зададе тона в преговорите с футболистите. Наскоро шефовете на клуба заявиха, че Клоп има право да подпише договор до живот. А когато се заговори за възможността "Ливърпул" да му предложи освободения от Рой Ходжсън пост, той беше достатъчно коректен, за да обяви, че поне четири години има работа в Дортмунд. Реално той все още не е обрал плодовете на тригодишния си труд, което вероятно ще стане през късната пролет и през следващия сезон. А освен това има нуждата да докаже, че този проект е състоятелен в дългосрочен план. А когато всичко това се случи, може би след четири години ще е готов за национален селекционер на Германия...
СЕКТОР Г
ТОВА СИ ТИ!