Бойко Борисов: Да спестяваш в банка е мързел

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
RedeviL
Мнения: 9021
Регистриран на: 08 сеп 2008 14:30
Контакти:

Бойко Борисов: Да спестяваш в банка е мързел

Мнениеот RedeviL » 03 фев 2012 16:47

Изображение

Правителството търси начини да стимулира предприемчивостта и потреблението на Българите, като използва за това постоянно растящите спестявания в банките. Това показва стенограмата от правителственото заседание в сряда, когато премиерът Бойко Борисов, заместникът му Симеон Дянков и още няколко министри обсъждат как да развижат икономиката.

Всичко започва с изказване на Симеон Дянков за това как спестяванията на българите се увеличават с 4 млрд. лв. през миналата година и предложението му: "Редно е може би да направим някакъв анализ по какъв начин този увеличаващ се ресурс може да се използва по-добре за по-добри доходи на населението".

Дебатът започва с кратка сесия уточняващи въпроси дали спестяванията са на голяма част от домакинствата, които заделят от страх за бъдещето, или на малък брой заможни семейства, които просто увеличават богатството си. Тук министър-председателят Борисов упреква спестяващите българите, че са станали мързеливи и разчитат на удобството да получават сигурна и висока банкова лихва, вместо да потребяват или инвестират.

"За премиера спестителите са "мързеливи"

Обяснението, на първо четене, за мене е, че банковата ни система от всички стрес тестове и това, което има, е стабилна. Доверието в нея е голямо и всеки, който продаде къща, вила, нива, а да не говорим, че сега стотици милиони даваме за отчуждителни процедури по магистрали, всъщност ние много хора направихме богати – пречиствателни станции, жп линии, субсидиите в земеделието са огромни пари. С една дума, банката, веднъж, е стабилна институция, второ, лихвите са големи. В началото на кризата това е сигурност, в края на кризата това вече е мързел. Свикваш, всеки месец отиваш и си взимаш лихвичката и колкото – толкова. Майката, голямата сума, си седи в банката. Но в същото време, когато попиташ тези хора навън, те казват: Бедни сме, ужасно мизерстваме. А в същото време имат влог от 100, 200 или 50, 40, 30 хиляди лева. Така че, донякъде високите лихви, лихварството е точната дума, това е най-мързеливото нещо, то е най-непродуктивното", казва министър председателят.

Смяната на дограмата и телевизора

Монологът му продължава с исторически преглед на последните 20 години как подмяната на старата бяла и черна техника, обзавеждането и дограмата всъщност е било мащабно потребление и сега трябва отново този процес да се събуди.

Министър председателят обръща внимание и на намалената предприемаческа активност и предлага да се търси решение и за нея: "Постепенно да накараме хората да бъдат по-инициативни в бизнеса. Да предложим варианти, да предложим такива бизнеси. Като най-важното, най-бързо и реално, което може да се случи, това е енергийната ефективност. Това са жилищата на хората. Да ги убедим, че тези панелни спални, които имат, след някоя друга година вече няма да струват и нула пари. Ако сега започнат да им прилагат тази програма за енергийна ефективност, модернизация, ще им додадат с 30-40 години живот. Е, значи този имот, който имаш сега, след 5 или 10 години ще стане опасен за теб. И ако вместо да си държиш парите в банката, с тази програма, Лили Павлова, която имаме при теб, ако можем, трябва да убедим хората да си направят енергийно ефективни жилища, те всяка година ще печелят повече от лихвите от тези пари".

После Бойко Борисов развива тезата, че програмите за саниране на жилища могат да са тръгнат като се спечели инициативността на жените в семействата, които традиционно се грижат за домовете.

"Просто това трябва да стигне до съзнанието на всяка една домакиня. Мъжете, надали ще се засилим да правим подобно нещо. Но ако до всяка домакиня достигне това, българските семейства така са структурирани, че тези неща се решават от жените, до тях трябва да достигнем с всякакви програми. Ако искате – през фризьорски салони, чрез брошури. Там отиват, там говорят, там най-много си приказват. И когато едната дойде и каже – аз вече плащам с 30% по-малко парно, у нас е топло, едвам работи радиаторът понеже е добре импрегнирано, много съм доволна, другата отиде и каже – чакай сега, защо да не направя и аз така, само тя ли да е доволна – и аз да съм доволна".

Поредното блестящо умотворение, с което Боко ще сложи много икономически светила в малкия си джоб.. :mrgreen:

Ето и линк към статията: http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2012/02/03/1758918_boiko_borisov_da_spestiavash_v_banka_e_murzel/

Потребителски аватар
Red Warrior
Мнения: 9211
Регистриран на: 10 авг 2011 15:50
Местоположение: София
Контакти:

Re: Бойко Борисов: Да спестяваш в банка е мързел

Мнениеот Red Warrior » 03 фев 2012 16:52

Само че Боко Тиквата пропуска да каже, че влоговете в банките са на един малък процент граждани. Това са бивши мутри, доносници на ДС и забогатели бакали. Другите влогове са толкова малки, че не си залсужава да се коментират.
Пиеш ли вода, мисли за извора. - китайска мъдрост


Потребителски аватар
sirius123
Мнения: 3186
Регистриран на: 05 юни 2008 13:12

Re: Бойко Борисов: Да спестяваш в банка е мързел

Мнениеот sirius123 » 03 фев 2012 17:08

Те , не се интересуват от мен , аз от тях.

Потребителски аватар
ehh
Мнения: 7838
Регистриран на: 20 окт 2008 12:06
Контакти:

Re: Бойко Борисов: Да спестяваш в банка е мързел

Мнениеот ehh » 03 фев 2012 17:13

И кое точно не ви харесва в тази статия или си храчите просто ей така?
Тайна ли е, че наистина нашите панелки имат нужда от тотално саниране?
Тайна ли е, че тези, които имат пари, предпочитат да ги "закопаят" в злато, сребро, жилища и т.н., вместо да се инвестират в реалната икономика? Тайна ли е, че наистина трябва да се увеличи потребителското търсене?
Sisi 1914 написа:Посветих 1 кючек, на футболистите на Левски!

Sisi 1914 написа:Кашчей, не ми лази по-нервичките!

Потребителски аватар
Corwin
Мнения: 2733
Регистриран на: 02 дек 2008 09:36
Контакти:

Re: Бойко Борисов: Да спестяваш в банка е мързел

Мнениеот Corwin » 03 фев 2012 17:20

ehh написа:И кое точно не ви харесва в тази статия или си храчите просто ей така?
Тайна ли е, че наистина нашите панелки имат нужда от тотално саниране?
Тайна ли е, че тези, които имат пари, предпочитат да ги "закопаят" в злато, сребро, жилища и т.н., вместо да се инвестират в реалната икономика? Тайна ли е, че наистина трябва да се увеличи потребителското търсене?

Махни златото и среброто, за съвсем друго говори Бойко. Влогът в банка си е инвестиция в реалната икономика, защото банката оперира с тези пари. Човек, който може да си позволи стабилен влог (50-60-70-100 к) може да ги удвои за 7-8(добре, може и да са малко повече, не съм много навътре в материята) години, без да прави абсолютно нищо с тези пари, не ги губи, получава си стабилна сумичка всяка година, едновременно с това работи, издържа си семейството. Хората не са мързеливи, а мислят за бъдещето си.

Виж, за 'благородните метали' съм съгласен, както и за манията за жилища (добре , че тя поне попремина).

Потребителски аватар
Alex
Мнения: 3469
Регистриран на: 06 юни 2009 19:43
Контакти:

Re: Бойко Борисов: Да спестяваш в банка е мързел

Мнениеот Alex » 03 фев 2012 17:22

аз имам някакъв наистина незначителен заем, но моите родители прилични задължения към банки. Нормални хора са, добре-образовани, цял живот са работели......... къде ги видя тия влогове Боко Тиквата...
[center]Изображение[/center]

Потребителски аватар
RedeviL
Мнения: 9021
Регистриран на: 08 сеп 2008 14:30
Контакти:

Re: Бойко Борисов: Да спестяваш в банка е мързел

Мнениеот RedeviL » 03 фев 2012 17:23

Corwin написа:
ehh написа:И кое точно не ви харесва в тази статия или си храчите просто ей така?
Тайна ли е, че наистина нашите панелки имат нужда от тотално саниране?
Тайна ли е, че тези, които имат пари, предпочитат да ги "закопаят" в злато, сребро, жилища и т.н., вместо да се инвестират в реалната икономика? Тайна ли е, че наистина трябва да се увеличи потребителското търсене?

Махни златото и среброто, за съвсем друго говори Бойко. Влогът в банка си е инвестиция в реалната икономика, защото банката оперира с тези пари. Човек, който може да си позволи стабилен влог (50-60-70-100 к) може да ги удвои за 7-8(добре, може и да са малко повече, не съм много навътре в материята) години, без да прави абсолютно нищо с тези пари, не ги губи, получава си стабилна сумичка всяка година, едновременно с това работи, издържа си семейството. Хората не са мързеливи, а мислят за бъдещето си.

Виж, за 'благородните метали' съм съгласен, както и за манията за жилища (добре , че тя поне попремина).

Тук идва въпросът колко са тези които могат да си позволят да натрупат толкова голям влог..? :roll:

Потребителски аватар
фифи перото
Мнения: 4116
Регистриран на: 27 яну 2009 21:04

Re: Бойко Борисов: Да спестяваш в банка е мързел

Мнениеот фифи перото » 03 фев 2012 17:25

ehh написа:И кое точно не ви харесва в тази статия или си храчите просто ей така?
Тайна ли е, че наистина нашите панелки имат нужда от тотално саниране?
Тайна ли е, че тези, които имат пари, предпочитат да ги "закопаят" в злато, сребро, жилища и т.н., вместо да се инвестират в реалната икономика? Тайна ли е, че наистина трябва да се увеличи потребителското търсене?


А тайна ли е,че няма "реална " икономика?Подобието на такава се гради на група монополисти; по-малка,която произвежда за износ,на ишлеме, средно голяма-занимаваща се с търговия,предимно на вносни стоки и голяма,която по принцип е "безработна",но реално тя трупа печалби в "сивият" сектор.
Тайна ли е,че да се увеличи потребителското търсене,трябва да има стабилност в икономиката,правила,които не се променят ,според"нашите" хора,трябва да няма монополи,ниски данъци и ниски лихви по кредити и влогове, и т.н.....
Последна промяна от фифи перото на 03 фев 2012 17:27, променено общо 1 път.
Make love ,not war!`

Тошо, кажи си!

[offtopic]На много хора тук... не им трябва мозък за да живеят.... правят го несъзнателно...[/offtopic]

Потребителски аватар
Corwin
Мнения: 2733
Регистриран на: 02 дек 2008 09:36
Контакти:

Re: Бойко Борисов: Да спестяваш в банка е мързел

Мнениеот Corwin » 03 фев 2012 17:26

RedeviL написа:
Corwin написа:
ehh написа:И кое точно не ви харесва в тази статия или си храчите просто ей така?
Тайна ли е, че наистина нашите панелки имат нужда от тотално саниране?
Тайна ли е, че тези, които имат пари, предпочитат да ги "закопаят" в злато, сребро, жилища и т.н., вместо да се инвестират в реалната икономика? Тайна ли е, че наистина трябва да се увеличи потребителското търсене?

Махни златото и среброто, за съвсем друго говори Бойко. Влогът в банка си е инвестиция в реалната икономика, защото банката оперира с тези пари. Човек, който може да си позволи стабилен влог (50-60-70-100 к) може да ги удвои за 7-8(добре, може и да са малко повече, не съм много навътре в материята) години, без да прави абсолютно нищо с тези пари, не ги губи, получава си стабилна сумичка всяка година, едновременно с това работи, издържа си семейството. Хората не са мързеливи, а мислят за бъдещето си.

Виж, за 'благородните метали' съм съгласен, както и за манията за жилища (добре , че тя поне попремина).

Тук идва въпросът колко са тези които могат да си позволят да натрупат толкова голям влог..? :roll:

Да, прав си. Но ако са малко, то това значи малки суми (на фона на мащабната картина), защото говорим за обикновените хора, а не за разни големи фирми и т.н., ако са много, то тези именно хора осигуряват стабилността на банковата система. Бойко казва 'окей, стабилна е'. Но ако всички си изтеглят депозитите, за да си купят нови печки и коли, то тогава банковата система ще се дестабилизира (както е станало трийсетте години в САЩ, примерно, а и наскоро пак там).


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: bubka и 40 госта