[center][/center]
Мавзолеят на Ленин е мавзолей, който се намира на Червения площад в Москва, Русия. В него е изложено на показ балсамираното тяло на Владимир Ленин от момента на неговата смърт през 1924 г. Монументалната гранитна сграда на Алексей Шчусев взаимства някои елементи на античните мавзолеи (напр. Пирамидата на Джосер).
[center][/center]
[center]Пирамидата на Джосер[/center]
Всичките 3 проекта на мавзолея са на архитекта Алексей Шчусев. Първоначално е построен от дърво във формата на куб само за 6 дни след смъртта на Владимир Ленин за неговото погребение. През пролетта на същата година е издигнат пак дървен мавзолей, като са пристроени трибуни. В сегашния си вид - от железобетон, с тухлени стени и облицовка от гранит, мрамор, лабрадор и порфир, е построен през 1929-1930 г.
Първите 2 саркофага за тялото на Ленин са по проект на архитекта Константин Мелников. По време на Великата отечествена война тялото е евакуирано в Тюмен от юли 1941 до април 1945 г., след което то е поместено в саркофаг по проект на А. Шчусев и скулптора Борис Яковлев.
През 1953-1961 г. тук е съхранявано и тялото на Йосиф Сталин, след което е положено.
От построяването му мавзолеят е използван като трибуна, на която се появявали ръководителите на Съветската държава и са наблюдавали тържества, шествия и паради на Червения площад. До октомври 1993 г. на входа на мавзолея е бил Пост №1 на почетния караул, сменящ се всеки час по камбанения сигнал на Кремълските куранти. (Постът е възстановен - но пред Гроба на неизвестния воин в Александровската градина, през декември 1997 г.)
Мавзолеят в наши дни
[center][/center]
Мавзолеят е открит за посещения всеки вторник, сряда, четвъртък и събота от 10 до 13 часа. Достъпът се осъществява през контролно-пропускателен пункт с проверка с металдетектор. Забранено е внасянето на фото- и видеотехника (вкл. мобилни телефони с видеокамери), чанти, големи метални предмети и бутилки с течности.
Тялото на Ленин ежегодно преминава биохимическа обработка - вана с разтвор от треви с балсамиращо действие. Технологията, която е една от най-строго пазените тайни в света, е уникална и благодарение на нея тялото ще оцелее още поне сто години, твърдят учените.
В Русия се води спор дали изобщо то да остане в мраморния си саркофаг или пък трябва да бъде заровено. По време на президентството си Владимир Путин заяви, че Ленин ще бъде погребан, ако повечето руснаци подкрепят тази идея. Допитванията обаче показаха, че 64% от руснаците са "за" оставането на мумията в мавзолея./АСН
Кой е Владимир Ленин?
[center][/center]
Владимир Илич Улянов, по-известен като Владимир Илич Ленин, е руски революционер,от руско-еврейско-чувашки произход, водач на болшевишката партия, пръв министър-председател на Съветския съюз.
Друго нещо което трябва да се добави е че много богати хора американци, руснаци дори и политици са искали тялото на Ленин да се даде на търг нещо което е скандално.Други известен мавзулей е този на виетнамския комунистически лидер Хо Ши Мин.
[center][/center]
Rазположен е в столицата на управляваната от него 22 години Виетнамска демократична република.Построен е на мястото на което на 2 септември 1945 година Хо Ши Мин прочита декларацията за независимост , даваща началото на комунистическата и независима история на ВНР.Строежа започва на 2 септември 1973 , а мавзолея е открит 3 години по-късно.
Дизайна на мавзолея е вдъхновен от този на Ленин в Москва , тогава столица на братската на Виетнам РФСР - част от СССР.Височината му е 23 метра,а широчината 43.Мавзолея има и платформи за проследяване на паради.Градините около мавзолея са с богато разнообразие на растителни видове над 240.
Тялото на Хо Ши Мин е изложено в централната зала на Мавзолея в слабоосветен саркофаг. В залата ежедневно стоят на пост Виетнамски войници. Мавзолеят бива затварян периодично , за извършването на дейностите по балсамирането и съхранявянето на тялото на Хо Ши Мин.Мавзолеят отваря врате ежедневно от 09:00 часа.
Надявам се темата да е интересна и да научите нещо ново.Какво е вашето мнение трябва ли Ленин и Хо Шо Мин да бъдат погребани?
Аз съм на мнение че въпреки като символи на своите държави тези хора трябва да почиват в мир и да бъдат погребани.