Как програмистите ограбват България!

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
Groucho
Мнения: 17132
Регистриран на: 30 май 2012 22:17
Контакти:

Re: Как програмистите ограбват България!

Мнениеот Groucho » 19 мар 2021 16:08


Егати статията :lol:
Данните са от класация на Стацковарфлоу,

Стацковарфлоу :lol: :lol: :lol: :lol:

Имената вътре сериозно ме съмнява да са в топ 10 на най-добре платените програмисти в България :lol:
Има специалисти, които взимат 15-20 000 долара, а не лева на месец, работейки за Майкрософт и други чужди компании.
По принцип не трябва да си много умен, за да вършиш тази работа според мен. Трябва да имаш достатъчно добро логическо и комбинативно мислене, както и да четеш/учиш.

П.п. 149 госта долу :roll: Програмистите са хакнали Форона и симулират посещения :lol:

Потребителски аватар
pomiqrat
Мнения: 17583
Регистриран на: 20 юни 2009 14:57
Контакти:

Re: Как програмистите ограбват България!

Мнениеот pomiqrat » 19 мар 2021 17:22

Познавам момче, което си продаде компатията за $1 млн. Сега си има друга фирма. Пълна простотия е тази класация.
2 000 и пак ми задай същия въпрос.

Става въпрос за 1989 г. :lol: :oops: :lol:
Drunken_Master написа:а доходът на глава от населението - 7500 долара годишно (повече, отколкото през 2011 г.)


Drunken_Master написа:България щеше да е 50-60 млн., ако не бяхме под Османско робство.

natsional_patriot
Мнения: 4
Регистриран на: 17 мар 2021 19:02
Контакти:

Re: Как програмистите ограбват България!

Мнениеот natsional_patriot » 19 мар 2021 19:06

pomiqrat написа:Познавам момче, което си продаде компатията за $1 млн. Сега си има друга фирма. Пълна простотия е тази класация.



продал я е защото българските програмисти не са много високо в световната йерархия на програмистите и се занимават главно с аутсорсинг - т.е. не си продават сами програмите.
а ако някой вземе да си подаде главата го изкпупуват. така едно време купуха една фирма телерик ако си чувал - по принцип не е много известна ако не се интересуваш от темата.

големите риби са в чужбина и нашите тука са им само подъзпълнители дето се радват на трохите.
и Бил гейтс е програмист ама е по-високо в йерархията - за него почнаха да излизат някои неща напоследък ,ама трябва да четеш от правилните източнижи.

Дежф Безос и Илън Мъск също са си направили милиярдите като програмисти и са се насочили да дигитализират и други бизнеси за да станат още по-богати. насочили са се към космоса и него искат да го дигитализират защото там няма регулаций. нали знаеш - в мътна вода най-лесно се хваща риба.

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7867
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Как програмистите ограбват България!

Мнениеот doktora25 » 20 мар 2021 20:06

Темата като цяло е интересна и важна. Тук основно двама с нови регистрации спорят, като единият повдига въпроси и дава някои отговори, представяйки нещата като черни и конспиративни, което повече буди недоверие и скептицизъм, а другият като бели, аргументирайки се с немалко истини. Очевидно те виждат и осмислят едни същи неща по коренно различен начин, живеят сякаш в различни светове и едва ли е възможно някога да стигнат до консенсус. Според мен истината е някъде по средата, в сивата цветова гама, проблеми има и е много важно те на първо място да бъдат точно формулирани, на второ обсъдени пред възможно най-широка аудитория и на трето да се дадат правилни и адекватни решения, като за целта всички трябва да заговорят на един език.

И така, има ли ИТ мафия или нещо подобно? Според мен да, но тя по-скоро е на най-високите етажи при големите технологични гиганти. Не са ни нужни чипове да ни следят, контролират и манипулират, просто уиндоус, гугъл, фейсбук, ютуб така са се впили в нашата душа и ежедневие, че на тях споделяме повече отколкото на любовниците си. За какво им е на почти всички мобилни приложения да ни искат достъп до нашите снимки, контакти и други такива? Да не говорим че смартфоните застрашително и притеснително бързо ни превзеха и зомбираха, което мога да го нарека по един единствен начин - пандемия. Пандемия, предшестваща ковид кризата и на която обаче никой не обръща внимание и не взима мерки. Какво може да се направи по въпроса за зависимостта не съм достатъчно компетентен да отговоря, но това което ми се иска и което според мен е правилно е тъй като ние като страна нямаме достатъчно ресурс сами да реализираме това, то Европейският съюз да направи опити за откъсване от американските технологични гиганти чрез създаване на собствени платформи, в които личното пространство да е по-добре защитено. Държави като Германия и Нидерландия имат ресурса и потенциала да бъдат и хардуерни производители. Какво прави ЕС към момента - ами общо взето нищо. Семинари и отпускане на средства за електронно управление, които съвсем отделен въпрос е как се усвояват и ако някоя технологична компания създаде качествен продукт губи после години за борба за осигуряване на максимална защита на авторските права и лобиране за закони на възможно най-много места, които да я наложат. Изобщо не се мисли как потребителите да останат най-доволни, как продуктът да стане възможно най-масов и с какво те могат да допринесат за развитието на цялата общност. Просто е нужно стратегическо планиране и управление на сектора на ниво ЕС и нещо много важно - превръщането на Европа в световен лидер в ИТ образованието, тя може и да не стане, но трябва да се предприемат решителни и конкретни действия в тази посока.

Къде е нашият ИТ сектор в тази картина? Не мисля че се докосва до гореспоменатите върхове на системата. По-скоро е една обособена, бранеща интересите си и търсеща политическа подкрепа гилдия, която със сигурност носи повече позитиви, отколкото негативи на икономиката ни, дори би могла да я дърпа стремително напред, но която не оценява по най-правилния начин някои значими проблеми и реагира през призмата на собствените си разбирания и това което го пише в някои утопични книги, понякога с доза лицемерие.

Каква е картината? Българското образование като цяло и българското ИТ образование и култура са в клинична смърт. Мога да го определя като 80:20. 20% са трудолюбивите, амбициозни млади хора, които попиват това което кадърните учители и преподаватели им дават, печелят олимпиади, ще работят добре платена работа, било като програмисти или нещо друго, самообразовали се или придобили знания и умения в частните ИТ академии (възпитаниците на които се реализират в голямата си част), а някои от тях ще заминат да работят зад граница. ИТ секторът ги привлича и гълта като топъл хляб, но те не могат да му осигурят бройките, от които той има нужда. Като резултат той се оплаква, разрушил е комуникацията си с държавата, сочи я с пръст и то с право за проблемите си, концентрирал се е върху тесните си бизнес интереси, инвестира в частните академии, изпада в ужас от мисълта че могат да му вдигнат данъците, живо се интересува от проектите за електронно управление (което само по себе си е хубаво нещо, но е малко като на свинче звънче в случая). Не си дава обаче сметка, че ключът към неговите проблеми и към почти всички проблеми в тази държава са 80-те %, които са важните, лицето и потенциалът на дадена нация. Пропастта между 80-те и 20-те % се увеличава, а на ИТ сектора не му пука за първите и игнорира тяхното съществуване.

Какво може и какво трябва да се направи? На първо място властимащите трябва да признаят че картината е такава и че дистанционното обучение в момента е провал, защото картината е такава, на второ - да поемат своята отговорност и вина и на трето - да изготвят стратегия за излизането от тази ситуация. Или най-просто казано ИТ образованието в училищата и университетите качествено да се подобри с активното съдействие и непрекъсната комуникация с ИТ сектора - да се прецизират бройки и изисквания, да се наложат насила образователни програми за сметка на свободното пазарно конкуриране в образованието и нещо от изключителна важност - ИТ фирмите да поемат ангажимента да осигурят практика и стажове посредством правителствени програми на всички заинтересовани ученици и студенти. И това нещо да се случва във всички образователни дисциплини - практика, практика и пак практика, развиване на умения, аналитично мислене и запалване на интереса към дадена материя, натрупването на назубрени знания, оценки, матури и разни други, които психически обременяват учениците и ги губят за каузата трябва да останат на заден план. Не трябва да се прави компромис само с грамотността и правилната употреба на родния език и е наложително да се търсят начини за борба със зависимостта от мобилните устройства, но това както казах не е лесна задача.

Направи ли се всичко това много от проблемите в тази държава ще започнат да намаляват. Бих призовал ИТ сектора търсейки политическа подкрепа от новите формации (нека не пренебрегват и БСП) и живот и здраве поздравим ли се с ново правителство да имат предвид всичко това. Тогава и работници ще си намират, икономиката ще живне, продуктите им повече ще се търсят и едно евентуално увеличаване на данъците (аз вярвам че е редно по-богатите, независимо дали са лекари, програмисти, нотариуси или депутати да плащат по-големи данъци) ще им е най-малкият проблем. В противен случай е много вероятно да започнат да се увеличават мненията че са грабители, умно-красиви и др. от сорта.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

the.one
Мнения: 2
Регистриран на: 19 мар 2021 14:01
Контакти:

Re: Как програмистите ограбват България!

Мнениеот the.one » 22 мар 2021 08:30

Много добър коментар от doktora25 горе. Проблемът наистина е колосален, и наистина са два свята без допирна точка. Защото аз съм убеден, че авторът истински си вярва на всяка една дума. И съм убеден, че част от четящите тук виждат "истината" по същия начин. И да, панацеята е грамотността. Както да не пишеш "конспирациЙ", така и функционалната грамотност, да си адекватен на средата около теб. Да я съзнаваш, разбираш, рационализираш, да си активна част от градящите я, от създаващите я.

П.П. Единственото, с което не съм съгласен с doktora25 е отношението му към данъчната система. По-успешните не бива да се наказват затова че са по-успешни. Напротив, трябват стимули. В този смисъл, с БСП айде няма нужда. ;)


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Soulen и 35 госта