На какво се дължи прогресът на албанската музика?

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7867
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

На какво се дължи прогресът на албанската музика?

Мнениеот doktora25 » 20 яну 2019 13:46

Направи ми впечатление през последните 2-3 години колко албански певици придобиха световна популярност - Рита Ора, Дуа Липа, Арилена Ара, Биби Рекса, Ера Истрефи - правят песни с известни диджеи, канят ги на откриване на световно първенство по футбол в Русия и т.н. Не мога да кажа, че съм им фен, може би ми харесват някои техни песни, но нищо повече и нищо по-специално. Запитах се обаче защо те да, а ние не. Кои са факторите за успех в този бранш и каква е тяхната тежест?

1) Качествата на песните - музика, текст и аранжимент
2) Вокалните умения на изпълнителя
3) Спечелени от него награди и постижения, в т.ч. участия в популярни формати и конкурси
4) Да се наблегне на стила на песните - или да се търси нещо ново, новаторско или точно обратното - максимално да копира нещо вървежно в момента зад граница
5) Пи ар, активност в Интернет и социалните мрежи, SEO
6) Продуцентът, музикалната компания и какви връзки и международни контакти има тя
7) Да е роден или израсъл в чужбина (специално за изброените албанки някои са, други - не)
8) Един пробил изпълнител от дадена националност дърпа след себе си още
9) По "другия" начин (внесли са се или са спали с когото трябва)
10) Външни фактори и политика в световния шоубизнес, независещи от нас

Ако някой има повече информация по т. 10 ще съм благодарен ако я сподели. Всичко свързано с политиката в музиката, на национално, европейско и световно ниво. Защо Казка, защо Гангнам стайл и защо не достига до нас нищо от Китай, Аржентина или Камерун примерно? Как музикалните радиа и телевизии установяват обратната връзка кое се харесва повече, за да го излъчват повече, при положение че в програмите им не преобладават предавания за поздрави, гласувания и т.н.?

Всеки всъщност е свободен да слуша и харесва каквото си иска, обаче ако нещо не е вървежно и изпълнителят няма други източници на доход или стабилен продуцент зад гърба си може скоро и да преустанови заниманията си с музика. Затова питам какво родните изпълнители могат и трябва да правят?

Между другото подобни разсъждения важат и за футбола. Албания участва на европейското 2016, имат доста представители в Серия А, да не говорим за косоварите къде играят.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 23314
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: На какво се дължи прогресът на албанската музика?

Мнениеот Thsmith » 22 яну 2019 05:38

doktora25 написа:Направи ми впечатление през последните 2-3 години колко албански певици придобиха световна популярност - Рита Ора, Дуа Липа, Арилена Ара, Биби Рекса, Ера Истрефи

Ни един от тези не съм чувал дори : )
[center][wrapimg=]https://s31.postimg.cc/edpbxz4ob/Avatar_250.png[/wrapimg]

Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet[/center]

THE G.A.M.E
Мнения: 49959
Регистриран на: 02 авг 2008 22:59
Skype: За к'во ми е ?
Местоположение: Сливен

Re: На какво се дължи прогресът на албанската музика?

Мнениеот THE G.A.M.E » 22 яну 2019 13:22

Thsmith написа:
doktora25 написа:Направи ми впечатление през последните 2-3 години колко албански певици придобиха световна популярност - Рита Ора, Дуа Липа, Арилена Ара, Биби Рекса, Ера Истрефи

Ни един от тези не съм чувал дори : )

Щото не гледаш MTV и VH1 ... :mrgreen: :mrgreen:
Дарвин е в грешка !
Човекът не е произлязал от маймуната !
Oт маймуната човек, никога не е ставало... Но за обратното, никога не е късно !

[center][wrapimg=]http://www.rozetabg.com/wp-content/themes/corporate/iyi/logo.jpg[/wrapimg][/center]
[wrapimg=]http://cache.images.core.optasports.com/soccer/teams/75x75/353.png[/wrapimg][rimg]http://cache.images.core.optasports.com/soccer/teams/75x75/661.png[/rimg] [rimg]http://cache.images.core.optasports.com/soccer/teams/75x75/687.png[/rimg]

Потребителски аватар
HoUs4oOL
Мнения: 12425
Регистриран на: 03 окт 2010 18:27
Skype: ??

Re: На какво се дължи прогресът на албанската музика?

Мнениеот HoUs4oOL » 22 яну 2019 13:54

Колега, Дуа Липа и Рита Ора, които наистина са известни са си британски певици от албански произход, другата нашумя около оная песен Бонбон. Но не знам какво те учудва? Аз много добре си спомням, че като бях по- малък, някъде около 5ти клас, тоест 2008 година, масово се слушаше румънска музика, Актив, O - Zone, после Ина беше страшен хит, не е учудващо.


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZSpbcCSY0is[/youtube]

Относно КАЗКА и Гагнамстайл не мисля, че е коректно да се сравнява. Гагнаймстайл си беше отделен тренд, който не се отнасяше до корейската музика като цяло, вече през последните няколко години Кпоп - а набра зверска популярност. КАЗКА е украинска група и като такава е свързана с рускоезичния пазар, въпреки че е на украински език, а този пазар е огромен, включва територията на бившия СССР, а това е огромна маса население, когато някоя песен пробие по- сериозно в тренда там, то веднага има отлив и насам към нас, а и изобщо в източна Европа. Елджей например е страшно слушан в Полша, а и по принцип по- известните изпълнители като Тимати(които имаше концерти тук миналата година), Егор Крид, Грибите и Време и Стъкло, които са украински групи, но пеят на руски, IOWA, които са белоруси, но също пеят на руски, както и Елджей, Федък, Miyagi, както и целия канал на Black Beats са си слушани тук...
[center][wrapimg=]https://media.giphy.com/media/YSC4XfUOp4LclYppml/giphy.gif[/wrapimg][/center]

organzata
Мнения: 554
Регистриран на: 11 окт 2014 15:20
Контакти:

Re: На какво се дължи прогресът на албанската музика?

Мнениеот organzata » 22 яну 2019 16:32

HoUs4oOL написа:Колега, Дуа Липа и Рита Ора, които наистина са известни са си британски певици от албански произход, другата нашумя около оная песен Бонбон. Но не знам какво те учудва? Аз много добре си спомням, че като бях по- малък, някъде около 5ти клас, тоест 2008 година, масово се слушаше румънска музика, Актив, O - Zone, после Ина беше страшен хит, не е учудващо.


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZSpbcCSY0is[/youtube]

Относно КАЗКА и Гагнамстайл не мисля, че е коректно да се сравнява. Гагнаймстайл си беше отделен тренд, който не се отнасяше до корейската музика като цяло, вече през последните няколко години Кпоп - а набра зверска популярност. КАЗКА е украинска група и като такава е свързана с рускоезичния пазар, въпреки че е на украински език, а този пазар е огромен, включва територията на бившия СССР, а това е огромна маса население, когато някоя песен пробие по- сериозно в тренда там, то веднага има отлив и насам към нас, а и изобщо в източна Европа. Елджей например е страшно слушан в Полша, а и по принцип по- известните изпълнители като Тимати(които имаше концерти тук миналата година), Егор Крид, Грибите и Време и Стъкло, които са украински групи, но пеят на руски, IOWA, които са белоруси, но също пеят на руски, както и Елджей, Федък, Miyagi, както и целия канал на Black Beats са си слушани тук...


Именно,а Bebe Rexha e американска такава!Само едната мома е родена у шиптарско и не знам автора,за какъв прогрес на албанската музика говори/пише!Това е все едно да се твърди,че заради Нина ДобревА (тая мома дори и фамилията си не изписва правилно) Бг кино индустрията е в прогрес.
Последна промяна от organzata на 22 яну 2019 16:46, променено общо 1 път.

organzata
Мнения: 554
Регистриран на: 11 окт 2014 15:20
Контакти:

Re: На какво се дължи прогресът на албанската музика?

Мнениеот organzata » 22 яну 2019 16:34

Thsmith написа:
doktora25 написа:Направи ми впечатление през последните 2-3 години колко албански певици придобиха световна популярност - Рита Ора, Дуа Липа, Арилена Ара, Биби Рекса, Ера Истрефи

Ни един от тези не съм чувал дори : )



Га слушаме чалгия как! :mrgreen:

Потребителски аватар
zuman1912
Мнения: 110
Регистриран на: 04 яну 2009 19:49
Контакти:

Re: На какво се дължи прогресът на албанската музика?

Мнениеот zuman1912 » 22 яну 2019 20:00

Тя и Арменската е в прогрес System Of A Down и GODSMACK чупят рекорди :o
Изображение

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7867
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: На какво се дължи прогресът на албанската музика?

Мнениеот doktora25 » 22 яну 2019 20:13

organzata написа:
HoUs4oOL написа:Колега, Дуа Липа и Рита Ора, които наистина са известни са си британски певици от албански произход, другата нашумя около оная песен Бонбон. Но не знам какво те учудва? Аз много добре си спомням, че като бях по- малък, някъде около 5ти клас, тоест 2008 година, масово се слушаше румънска музика, Актив, O - Zone, после Ина беше страшен хит, не е учудващо.


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZSpbcCSY0is[/youtube]

Относно КАЗКА и Гагнамстайл не мисля, че е коректно да се сравнява. Гагнаймстайл си беше отделен тренд, който не се отнасяше до корейската музика като цяло, вече през последните няколко години Кпоп - а набра зверска популярност. КАЗКА е украинска група и като такава е свързана с рускоезичния пазар, въпреки че е на украински език, а този пазар е огромен, включва територията на бившия СССР, а това е огромна маса население, когато някоя песен пробие по- сериозно в тренда там, то веднага има отлив и насам към нас, а и изобщо в източна Европа. Елджей например е страшно слушан в Полша, а и по принцип по- известните изпълнители като Тимати(които имаше концерти тук миналата година), Егор Крид, Грибите и Време и Стъкло, които са украински групи, но пеят на руски, IOWA, които са белоруси, но също пеят на руски, както и Елджей, Федък, Miyagi, както и целия канал на Black Beats са си слушани тук...


Именно,а Bebe Rexha e американска такава!Само едната мома е родена у шиптарско и не знам автора,за какъв прогрес на албанската музика говори/пише!Това е все едно да се твърди,че заради Нина ДобревА (тая мома дори и фамилията си не изписва правилно) Бг кино индустрията е в прогрес.

Да, но Нина е една, а тук говорим за 6 едновременно (ще добавя и Иги Азалея, родена в Австралия). От тях 4 родени зад граница и 2 - в Албания и Косово. Ако 4 или повече актриси или певици от български произход направят пробив в даден момент това ще направи впечатление не само у нас.

Иначе и аз румънците ги слушах много, но в последните години изневериха нещо на стила си, унесоха се по латиното и не всичко им се получава.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 23314
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: На какво се дължи прогресът на албанската музика?

Мнениеот Thsmith » 23 яну 2019 00:32

Тези System Of A Down поне съм ги чувал като име :lol:
organzata написа:
Thsmith написа:
doktora25 написа:Направи ми впечатление през последните 2-3 години колко албански певици придобиха световна популярност - Рита Ора, Дуа Липа, Арилена Ара, Биби Рекса, Ера Истрефи

Ни един от тези не съм чувал дори : )



Га слушаме чалгия как! :mrgreen:

Честно казано, бих предпочел Вагнер. Колкото чалгия, толкова и тия горните ще тръгна да ги слушам :lol:
[center][wrapimg=]https://s31.postimg.cc/edpbxz4ob/Avatar_250.png[/wrapimg]

Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet[/center]

organzata
Мнения: 554
Регистриран на: 11 окт 2014 15:20
Контакти:

Re: На какво се дължи прогресът на албанската музика?

Мнениеот organzata » 23 яну 2019 00:38

doktora25 написа:
organzata написа:
HoUs4oOL написа:Колега, Дуа Липа и Рита Ора, които наистина са известни са си британски певици от албански произход, другата нашумя около оная песен Бонбон. Но не знам какво те учудва? Аз много добре си спомням, че като бях по- малък, някъде около 5ти клас, тоест 2008 година, масово се слушаше румънска музика, Актив, O - Zone, после Ина беше страшен хит, не е учудващо.


[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=ZSpbcCSY0is[/youtube]

Относно КАЗКА и Гагнамстайл не мисля, че е коректно да се сравнява. Гагнаймстайл си беше отделен тренд, който не се отнасяше до корейската музика като цяло, вече през последните няколко години Кпоп - а набра зверска популярност. КАЗКА е украинска група и като такава е свързана с рускоезичния пазар, въпреки че е на украински език, а този пазар е огромен, включва територията на бившия СССР, а това е огромна маса население, когато някоя песен пробие по- сериозно в тренда там, то веднага има отлив и насам към нас, а и изобщо в източна Европа. Елджей например е страшно слушан в Полша, а и по принцип по- известните изпълнители като Тимати(които имаше концерти тук миналата година), Егор Крид, Грибите и Време и Стъкло, които са украински групи, но пеят на руски, IOWA, които са белоруси, но също пеят на руски, както и Елджей, Федък, Miyagi, както и целия канал на Black Beats са си слушани тук...


Именно,а Bebe Rexha e американска такава!Само едната мома е родена у шиптарско и не знам автора,за какъв прогрес на албанската музика говори/пише!Това е все едно да се твърди,че заради Нина ДобревА (тая мома дори и фамилията си не изписва правилно) Бг кино индустрията е в прогрес.

Да, но Нина е една, а тук говорим за 6 едновременно (ще добавя и Иги Азалея, родена в Австралия). От тях 4 родени зад граница и 2 - в Албания и Косово. Ако 4 или повече актриси или певици от български произход направят пробив в даден момент това ще направи впечатление не само у нас.

Иначе и аз румънците ги слушах много, но в последните години изневериха нещо на стила си, унесоха се по латиното и не всичко им се получава.



Да,но стига да изписват правилно фамилията си!Тая не се има за българка дори,че и 100 да са като нея не биха допринесли за нищо на Бг киното,ако се крият зад фалшиви фамилии.
А Игито си е австралийка от всякъде:
Amethyst Amelia Kelly was born in Sydney and brought up in Mullumbimby, New South Wales. Her father, Brendan Kelly, was a European-Australian painter and comic artist, while her mother, Tanya, cleaned holiday houses and hotels. Azalea lived in a house that her father built by hand from mud-bricks, surrounded by 5 hectares (12 acres) of land.According to Azalea, she has some Aboriginal (Indigenous Australian) ancestry: "My family came to Australia on the First Fleet. My family's been in that country for a long time, over 100 years.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 26 госта