10 ноември 1989 г. ...... 29 години по-късно

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
boabbb
Мнения: 24525
Регистриран на: 07 авг 2013 09:19
Контакти:

Re: 10 ноември 1989 г. ...... 29 години по-късно

Мнениеот boabbb » 12 ное 2018 15:29

rane написа:
boabbb написа:..... А колко сме по-добре от преди 1989 - това е спорен въпрос. Нетно сега взимаме повече пари - факт е. От друга страна обаче - колко сме сигурни, почнаха всеки ден да се колят къде ли не в държавата ... Взимаш повече пари, но какво реално можеш да си купиш с тях :?: Всичко, което виждаме построено е направено преди 1989 ( айде, 90% ). Аз лично не мога да си представя как ще почна да строя къща, макар да не се оплаквам, че взимам малко пари ...
Хайде стига червена пропаганда, а?!
Всичко, което било построено е построено от комунистите...или поне 90% Ти, за идиоти ли ни имаш?
Сега сигурно ще последва дежурната пропаганда, че България не е имала армия преди 1944, а преди това сме се биели едва ли не с прашки и лъкове? Тази простотия пък колко пъти съм я чел :evil:
Я се разходи из България да видиш, дали няма много неща построени преди 1944! Гнусните твари, които управляваха тогава България, къде са се нанесли? Чий къщи и апартаменти са заграбили? Предполагам знаеш какво е казал Г. Димитров за едно настаняване в удобните и топли жилища? Предполагам знаеш и какво се е случило с елита на България? За национализация чувал ли си? Ако не си, вземи поразпитай и попрочети.
А това, че не можеш да си постоиш къща откъде го измисли?
Навремето, съвсем в началото на онзи строй, когато баба ми и дядо ми са вдигали къща е имало купонна система. Пироните са им ги давали с купони Смях Аз също съм свидетел на купонна система, на режим на тока. Нека тогава да беше по-добре :mrgreen: Нашите чакаха да им дойде ред за Лада.... 11 години :roll: Яко, нали?!
Не забравяй и друга пропаганда да напишеш - как едно време сме ходили по 2 пъти на почивка....на море и планина. Нищо, че сега хората света обикалят, включително ходят из мръсните капиталистически държави.

Такива, като теб, за какви ни взимате с тези евтини лъжи?


Ами, какво да ти кажа - не мисля да те взимам за никакъв, просто не съм фен на тия работи :lol: Имам колега, който доскоро строеше, а сега вече оправя отвътре къща. Къщата е на 3 етажа ( сутерен + 2 етажа ) и до тука на груб строеж с мазилка и дограма е около 100 бона, при положение, че мястото си е негово. Знаеш каква е средната заплата в България - около 1000 лв. и това е нето :!: Какво излиза - къща на груб строеж, макар и голяма, ти излиза, че трябва да събереш всичките си заплати и да не ядеш близо 10-15 години :lol: Като я оправиш и отвътре, няма да ядеш още поне толкова :lol: За строенето говоря основно за частните сгради ( къщите ), а не за публичните ... Колкото до армията, макар никъде да не я бях споменал - там е съвсем лесно да се сравни ... тогава сме имали сериозна армия, а сега нямаме никаква :|
Леевски, оле :lol: :lol: :lol:

Потребителски аватар
dafquezz
Мнения: 1171
Регистриран на: 06 мар 2010 17:25
Контакти:

Re: 10 ноември 1989 г. ...... 29 години по-късно

Мнениеот dafquezz » 12 ное 2018 15:38

Ще опитам да погледна обективно на нещата, с плюсовете и минусите на сегашния "строй". Роден съм през 1987 и смятам, че съм положил достатъчно усилия да се информирам относно "соца". Единия ми дядо е "враг на народа" и семейството му е преселвано насилствено 4 пъти по различни краища на родината, а другият е "активен борец", с всичките възможни привилегии които подобен статут носи. Така че съм попил достатъчно и от двата вида пропаганда, за да мога да изградя мнение, близко до реалността.

Та, плюсовете на нашето време:
- Получавам много по-сериозна заплата, отколкото родителите ми някога да мечтали. Не само като цифра, но като реална покупателна способност. Майка ми е учителка, баща ми - преподавател в СУ, понастоящем са пенсионери и двамата.
Не съм висшист, ако не ме мързеше да уча като хората когато му беше времето и не бях прекъснал, сега вероятно щях да имам още по-добър доход. Това не са някакви мои евентуалности, става въпрос за конкретни позиции, които не можах да заема, тъй като едно от изискванията беше диплома за висше образование. Тези неща ме насочват към следващия плюс:

- Всичко в живота ми си зависи единствено и само от мен. Всичко което съм постигнал, е само мое като постижение. Пътят пред мен е отворен да се конкурирам с останалите хора за работни места, нови позиции, всичко. Работя това, в което съм добър. Никоя администрация не ме е "разпределила" къде и какво да работя, никъде не съм чакал роднини и приятели на началника да получат повишение преди мен. На повечето места, където съм работил, съм получил точно това, което съм заслужил, спрямо способностите и усърдието, което съм вложил. Ако някъде е имало несправедливост под някаква форма, съм имал свободата да си вдигна чуковете и да си търся късмета другаде. И успехите и провалите ми са си лично мои, в това съм се убедил нееднократно.

- Свободен съм. Мога да мисля и да говоря каквото пожелая, без да се страхувам, че ще ме чуе не който трябва и ще ида "на екскурзия" (за справка - единия ми дядо). Мога да живея където искам. Мога да ям, обличам, гледам и слушам каквото искам. Мога да си купя достъпен автомобил ДНЕС, а не след 10 години. Бензина е скъп - има газ. Мога сам да взимам решенията, засягащи бъдещето ми и бъдещето на детето ми. Мога да във всеки един момент да знам какво се случва по света, без някой да филтрира информацията по свои съображения. Когато нещо в държавата ми е зле и не работи както трябва, съм свободен да се информирам за него. Мога сам да сравня и преценя кое е по-зле и кое е по-добре в сравнение с други места, без някой да ми "спуска" само одобрена информация. Във всеки един момент, ако преценя, че тук става прекалено зле и имам бъдеще другаде, съм свободен да си събера багажа и до седмица да ме няма.

Нека да споменем и минусите:
- Няма реално бъдеще за хората с ниско образование и никакви умения. Докато през соца системата изкуствено и е създала сравнително нормални условия за живот, в среда на реална конкуренция те са обречени на мизерна гибел.

- Старите пенсионери са поставени в унизително положение спрямо "новите" такива. Разликата в пенсиите е няколко пъти. Майка ми е прясно пенсионирана учителка с над 40 години общ трудов стаж, и пенсията й е над 700 лева - за такава от "старите" пенсионери можеха да мечтаят само ченгета и военни. Свидетели сме чисто и просто на геноцид спрямо най-възрастните хора.

- Селянията и простотията все още са издигнати в култ за голяма част от младите хора. И докато едно време работническо-селският произход е можело и да ти донесе някоя привилегия, в днешно време арогантността и дребния тарикатлък се приемат за мъжкарство и се радват на широко одобрение.

В общи линии това са моите 5 стотинки, със сигурност има какво да се добави, но не ми се изпада в подробности.

Потребителски аватар
Странджата
Мнения: 3985
Регистриран на: 07 дек 2009 21:29
Контакти:

Re: dafquezz

Мнениеот Странджата » 12 ное 2018 16:49

Ще започна с това, че съм бил свидетел на тези времена, за които си слушал от дядовците си. Но независимо от това за мене преценката ти на днешното е много по-вярна от преценките на много други.
Ще се опитам да следвам логиката на твоя текст, за да докажа по-горното си твърдение.
Статусът на родителите ти само потвърждава значението на произхода – в смисъл, че едва ли би ценил толкова свободата, ако не беше дете на учител и преподавател във висше училище. Това, разбира се, има и горчиви плодове – заради това да бъдеш свободен и самостоятелен, не си завършил висше най-вероятно, защото не си послушал вашите и от перспективата на младежките години не си виждал с какво то ще те направи по-достоен, ако вярваш в собствените си сили и ако добре познаваш качеството на нашето образование.
Материалната ти осигуреност е резултат от твои усилия, а не от интегриране в държавно-партийни структури, което беше условие преди. Освен това преди за подобно положение неминуемо щеше да си задължен на структурата, т.е. нямаше да си толкова свободен и доволен от себе си, колкото сега. Но ако това е плюс за тебе, за много, които бяха родени по-рано и които не са разчитали на собствения си труд и способности, е несъмнен минус. Така че още от тук трябва да се коригира твоето мнение с една променлива – желанието и способността да си свободен.
По-сетнешните плюсове, представени в текста ти, са вариация на това, което е най-същностното за тебе – свободата да си такъв, какъвто можеш да бъдеш (различна от свободата да си такъв, какъвто си). И тук обаче има едно но – то е христоматийно – горчива е цената на свободата, конформизмът е далеч по-евтин и по-достъпен, изисква далеч по-малко усилия. Всъщност достатъчно е само едно – да престанеш да мислиш за себе си като за личност, за чиято съдба ти самият си отговорен. И този конформизъм беше и възпитан, и насаден, и вграден, ако искаш – по време на управлението от 44 до 89 година.
За съжаление след 89 нито крачка не бе направена към това, да бъде възстановена отговорността на човек пред собствената си съдба. Напротив - направи се крачка, даже и повече, назад с помощта на съвременната масова култура, която като с гигантски блендер миксира високата и ниската култура. Така се изтриха границите между тях и се отприщи културата на долницата, дълго време потискана в годините преди 89 по една проста причина – тя бе отъждествявана с по-ниското ниво на "пролетарската", идеологическата култура. И със свободния човек беше приключено. Днес той вече е бяла лястовица. Затова и днешна България е такава, каквато е. Затова и за трети път пиша – за мене на десети ноември нищо не се случи, даже и нямаше дворцов преврат. Просто се състоя един пореден пленум на БКП, в който беше начертан нов подход към експроприацията – основен инструмент в икономическата политика на т.н. комунисти. Този нов подход се изрази в създаване на условията да се експроприира народното имущество от „народната“ власт. И дойде днешният ден, по-мрачен от нощ ...

Потребителски аватар
dafquezz
Мнения: 1171
Регистриран на: 06 мар 2010 17:25
Контакти:

Re: 10 ноември 1989 г. ...... 29 години по-късно

Мнениеот dafquezz » 12 ное 2018 17:15

Странджа, в общи линии ме улучи с преценката си.
Два са моментите, които ме тласнаха в някаква сравнително правилна посока на развитие. Първият беше осъзнаването, че простия факт, че съществувам, не значи автоматично, че този свят ми дължи каквото и да било.
Вторият момент беше раждането на сина ми.
Не искам да бъда разбиран погрешно, чисто материално аз не съм "успял човек", поне не в сравнение с наистина успелите хора. Всичко, което притежавам е благодарение на чужди пари, които изплащам с големи трудности всеки месец. Обаче детето ми е здраво и не е лишено от нищо, а аз мога спокойно да кажа, че съм щастлив. В този смисъл може би съм успял.
А щом аз мога, без да съм нито най-способния, нито най-умния човек, който познавам, всеки умствено и физически здрав човек може. Трябват усилия и работа, вместо да излизаш на протест "за да вдигне правителството заплатите на хората"...

rane
Мнения: 1776
Регистриран на: 13 дек 2015 22:39
Контакти:

Re: 10 ноември 1989 г. ...... 29 години по-късно

Мнениеот rane » 12 ное 2018 17:24

boabbb написа:
Ами, какво да ти кажа - не мисля да те взимам за никакъв, просто не съм фен на тия работи :lol: Имам колега, който доскоро строеше, а сега вече оправя отвътре къща. Къщата е на 3 етажа ( сутерен + 2 етажа ) и до тука на груб строеж с мазилка и дограма е около 100 бона, при положение, че мястото си е негово. Знаеш каква е средната заплата в България - около 1000 лв. и това е нето :!: Какво излиза - къща на груб строеж, макар и голяма, ти излиза, че трябва да събереш всичките си заплати и да не ядеш близо 10-15 години :lol: Като я оправиш и отвътре, няма да ядеш още поне толкова :lol: За строенето говоря основно за частните сгради ( къщите ), а не за публичните ... Колкото до армията, макар никъде да не я бях споменал - там е съвсем лесно да се сравни ... тогава сме имали сериозна армия, а сега нямаме никаква :|
Аз пък имам съученик и бивш съсед, който си построй къща в Мрамор(близо до София). Купи си място, започна строежа в края на 90-те и отдавна всичко му е завършено. Разбира се къщата не е на 3 ката, т.к. не му трябва толкова голяма.
Нашите изплатиха 3 стаен апартамент, построен по времето на комунизма, в началото на 90-те(1990-91), а са започнали да го изплащат 1977, когато са се нанесли. Преди това са живеели в оборотно жилище, защото комунягите са им отчуждили къщата, строена от другия ми баба и дядо, преди да дойде комунизма.
Виждаш ли иронията? Отчуждават ти къща с дворно място строена преди тези крадци да дойдат на власт, а те набутват в 3 стаен апартамент без двор, като преди това са те навряли в оборотно жилище.
Чувал ли си,че по времето на този прокажен строй е имало случаи, когато 2 напълно непознати семейства им се е налагало да живеят и делят един апартамент. Това се случва с едната баба и дядо на жена ми. Изселват ги от къща на ул. Женева, строена преди комунизма, и ги пращат в края на София.
Отделно твоят колега, и ти самият, не мислите ли, че е нормално 3 етажна къща да иска финанси и кредит за поне 20-25 години?
Като си купува апартамент, човек обикновено тегли кредит. Какво остава пък за къща!
А това за армията, повечето комуняги даваха пример как като дошли те сме имали армия, а преди това не сме имали нищо. Обаче, като го попиташ какви подвизи и колко битки е спечелила комунистическата армия, отсреща има само -ами....ъъъъъ........ъъъъъъъ.....ами... такова. Същото е и като ги попиташ какво са постройли и как така за 45 години една магистрала не са завършили.
За щастие армия не ни е притрябвала - живеем в мирно време, а сега я и редуцираха, за да не точи чак толкова огромни средства от бюджета. Едно време фуражките бяха над 100 000 и изяждаха голяма сума, за да си правят учения и по 1-2 парада годишно.

rebel
Мнения: 1807
Регистриран на: 25 май 2012 16:32
Контакти:

Re: 10 ноември 1989 г. ...... 29 години по-късно

Мнениеот rebel » 12 ное 2018 20:07

Captain Stottlemeyer написа:Капитализмът е хубаво нещо, но не и когато се прави от бивши комунисти - тези, които навремето успяха да ни отвратят от социализма, а сега са на път да сторят същото и по отношение на капитализма... 8-)

Много точно, кратко и ясно!

THE G.A.M.E
Мнения: 49959
Регистриран на: 02 авг 2008 22:59
Skype: За к'во ми е ?
Местоположение: Сливен

Re: 10 ноември 1989 г. ...... 29 години по-късно

Мнениеот THE G.A.M.E » 12 ное 2018 23:57

anker1878 написа:На 10.11.89 стана дворцов преврат в БКП. По-напредничевата , но и по-алчна част на ЦК взе власта от Чавдарци.
Съгласен.
Правя уточнението - ДС се цепна на две крила - Едните останаха верни на Москва ( БСП ) ... Останалите ( така-наречените "десни" ) припознаха Запада, усещайки крахът на СССР.
В последствие всяка от групировките се сдоби с "армия", познати на обществото като СИК и ВИС.
Войната между двете крила на ДС не е приключила и до ден днешен.
Само че днес е преди всичко икономическа. Едни бизнесмени ( Кремъл е зад тях ) стоят зад БСП, другите зад ГЕРБ ( "десните" ) ... Продължавайки да вярват, че Запада е надвил Русия.
Е, в тези последните вече изникват известни колебания и май-май отново започват да поглеждат към Москва.
Какво тук значи някакви си "идеология" ? Важна е власта... И кинтите.
Дарвин е в грешка !
Човекът не е произлязал от маймуната !
Oт маймуната човек, никога не е ставало... Но за обратното, никога не е късно !


Image Image

nickkal
Мнения: 111
Регистриран на: 07 сеп 2008 10:13
Контакти:

Re: 10 ноември 1989 г. ...... 29 години по-късно

Мнениеот nickkal » 13 ное 2018 13:43

Щом сравняваме с преди...няма смисъл. Сами си ковем съдбата. В пряк и в преносен смисъл.

кристи3
Мнения: 368
Регистриран на: 06 дек 2008 14:51
Контакти:

Re: 10 ноември 1989 г. ...... 29 години по-късно

Мнениеот кристи3 » 13 ное 2018 14:39

Прави впечатление, че времената се менят, но тенденцията на българина все някой/нещо друг/о да му е виновен за собствените му несполуки, не замира. Сега чета от прежде-изказалите се, че комунизмът е виновен (на други места можете да срещнете като обичайни заподозрени за нашите несгоди Русия, САЩ, Сорос и т.н.). Това, че той си отиде преди 30 год. не било от значение, защото властта била у наследниците му. Явно, и след 100 год. пак причината ще е на същото място, защото ще са се появили наследниците, на наследниците, на наследниците на комунистите. По времето пък на самия комунизъм (разбираемо, тогава нямаше как той да е виновен за каквото и да било) отдавахме дължимата вина на турското робство (заради насадения ни покорен манталитет), на злия западен империализъм и т.н. Изобщо търсим вината навсякъде другаде, но не и там, където всъщност тя се намира - в нас самите. Защото, ако комунизмът си отиде преди 30 год., къде сме ние като общество през това време? Какво направихме, за да променим живота си? Зададе ли си всеки от нас въпроса какъв е неговия личен принос, за да настъпи някаква промяна? Или всеки си казва "от мен нищо не зависи, я да си гледам собствения интерес". Само един елементарен показател за сосбтвената ни "ангажираност" към управлението на родината - над 50% НЕ гласуват на избори от не знам колко години назад... При този грешен подход, още дълго ще сме в края на класирането. Пък нека комунизма ни е виновен. Той и за глобалното затопляне е виновен, та за едната малка България няма да бъде. Хайде де...!
Аз подкрепям плана на Гриша Ганчев за възраждането на ЦСКА

pomiqr272
Мнения: 1730
Регистриран на: 24 ное 2015 15:41
Контакти:

Re: 10 ноември 1989 г. ...... 29 години по-късно

Мнениеот pomiqr272 » 13 ное 2018 18:56

boabbb написа:
rane написа:
boabbb написа:..... А колко сме по-добре от преди 1989 - това е спорен въпрос. Нетно сега взимаме повече пари - факт е. От друга страна обаче - колко сме сигурни, почнаха всеки ден да се колят къде ли не в държавата ... Взимаш повече пари, но какво реално можеш да си купиш с тях :?: Всичко, което виждаме построено е направено преди 1989 ( айде, 90% ). Аз лично не мога да си представя как ще почна да строя къща, макар да не се оплаквам, че взимам малко пари ...
Хайде стига червена пропаганда, а?!
Всичко, което било построено е построено от комунистите...или поне 90% Ти, за идиоти ли ни имаш?
Сега сигурно ще последва дежурната пропаганда, че България не е имала армия преди 1944, а преди това сме се биели едва ли не с прашки и лъкове? Тази простотия пък колко пъти съм я чел :evil:
Я се разходи из България да видиш, дали няма много неща построени преди 1944! Гнусните твари, които управляваха тогава България, къде са се нанесли? Чий къщи и апартаменти са заграбили? Предполагам знаеш какво е казал Г. Димитров за едно настаняване в удобните и топли жилища? Предполагам знаеш и какво се е случило с елита на България? За национализация чувал ли си? Ако не си, вземи поразпитай и попрочети.
А това, че не можеш да си постоиш къща откъде го измисли?
Навремето, съвсем в началото на онзи строй, когато баба ми и дядо ми са вдигали къща е имало купонна система. Пироните са им ги давали с купони Смях Аз също съм свидетел на купонна система, на режим на тока. Нека тогава да беше по-добре :mrgreen: Нашите чакаха да им дойде ред за Лада.... 11 години :roll: Яко, нали?!
Не забравяй и друга пропаганда да напишеш - как едно време сме ходили по 2 пъти на почивка....на море и планина. Нищо, че сега хората света обикалят, включително ходят из мръсните капиталистически държави.

Такива, като теб, за какви ни взимате с тези евтини лъжи?


Ами, какво да ти кажа - не мисля да те взимам за никакъв, просто не съм фен на тия работи :lol: Имам колега, който доскоро строеше, а сега вече оправя отвътре къща. Къщата е на 3 етажа ( сутерен + 2 етажа ) и до тука на груб строеж с мазилка и дограма е около 100 бона, при положение, че мястото си е негово. Знаеш каква е средната заплата в България - около 1000 лв. и това е нето :!: Какво излиза - къща на груб строеж, макар и голяма, ти излиза, че трябва да събереш всичките си заплати и да не ядеш близо 10-15 години :lol: Като я оправиш и отвътре, няма да ядеш още поне толкова :lol: За строенето говоря основно за частните сгради ( къщите ), а не за публичните ... Колкото до армията, макар никъде да не я бях споменал - там е съвсем лесно да се сравни ... тогава сме имали сериозна армия, а сега нямаме никаква :|


Този осемчленно семейство ли има, че му трябва къща на три етажа? На това му се казва прахосничество и неразчитане на нуждата с покупвателната ти способност. Най-хубавите сгради са строени преди 9 септември.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта