Да спасим лятното часово време!

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
locke
Мнения: 1803
Регистриран на: 13 юли 2014 12:00
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот locke » 04 ное 2018 08:20

https://m.capital.bg/politika_i_ikonomi ... se_otlaga/

Една добра новина, за момента
ViscaBarca написа:Байерн ще ни пусне аванта...не е в техен интерес да имат враг в наше лице!

kingofpop написа:По-вероятно да изчукам Мис Свят отколкото Челси да елиминират Байерн

smoothc написа:Наполи.
Да си спретнат с Ман Сити един "Небесносин плешив" финал?

:lol: :mrgreen:

Непринуден
Мнения: 1654
Регистриран на: 16 мар 2015 21:27
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Непринуден » 17 ное 2018 17:58

doktora25 написа:
Martin_K написа:Цивилизованите държави отдавна премахнаха това натрапено ни преместване на стрелките. Рано или късно и ние ще се присъединим към тях.
В един не много стар филм героят на Тошко Колев казваше, че икономията е майка на мизерията. Съгласен съм с него. А и предпочитам лятото риболовът ми да почва в 4.30, а не час по-късно.

Всъщност не е точно така. Цяла Европа, Северна Америка и половината Карибски басейн сменят часовниците.
Само Русия и Исландия от групата правят изключение, като са цяла година на зимно, Беларус е цяла година на лятно и Турция искаше да го въведе, но Конституционният съд им създаде пречки и не се знае каква ще е развръзката.

Добре ще е всички, които са за цяла година на зимно да дадат сериозни аргументи различни от:
-неразположение в 3-4 дни от годината
-няма смисъл
-не трябва да мислим какво ни е удобно и да възприемаме за даденост
-повишена склонност към самоубийства, инфаркти и т.н.


Веднага ти ги давам. Преди това да отчета за протокола, че съм на точно обратното мнение на твоето. За едно време съм и за това да е зимното.

1. Против смяната съм, защото ми влияе крайно отрицателно. Аз не съм привелигирован софиянец като теб и в страната робите, които ви хранят не започват работния ден традиционно в 9 часа сутринта. За мен има огромно значение това местене от 1 час. Поне месец ми влияе крайно отрицателно, а не както ти си го измисляш "някакви си 3-4 дни". В годината това са 2 месеца. Не е никак малко на краен дискомфорт. Представи си 2 месеца в годината да те будя против твоята воля 1 час по-рано или обратно изразено (ако е по-късното) заспиваш по никое време рано и си на крак без нужда час по-рано. Време за съм има, спокойно е, хубаво е, само дето не ти се спи. Стоиш бодър ей така за нищо.
Не знам не си ли ходил в казарма? Там с тия постоянните часове на нещата някак естествено в хода на времето си заспивах в 22 часа след вечерна проверка и се събуждах сутрин по едно и също време и ми се прияждаше в часовете за ядене. На това му се виса режим. И без будилник се събуждах рано сутрин. Нещо което е немислимо за градските чада без режим, а огладнявах все "правилно". Когато дойдеше момента за храна.
2. Изследванията показват точво обратното на написаното от теб. Не 3-4 дни на някакъв си дискомфорт, а някакви си спорни ползи от спестяване на ток. Когато това се е въвело е имало някакъв замисъл. Ако не се лъжа повода е ПСВ, но дори и да не е тогава технологиите не са били така развити и е било икономически по-оправдано да крадеш 1 час светлина. Сега къде е келипира? Сервитьорката в един бар ще си работи така или иначе до вечерта доколкото си работи бара, да речем до 22 часа, като въобще не съобразява дейността си с единия час светлина. Когато слънцето залезе в 18 или 19 часа да речем по едното или другото часово време това не вълнува бара. Той си работи.
3. Ако дотук обяснявах защо не искам да местим часа остава да видим и на кое да заковем. Зимното е правилното време, лятното е "местеното" (да се печели час светлина). Следователно оставаме на това което е без нашата намеса. Зимното.
4. От друга страна не виждам и какъв проблем настъпва ако няма лятно часово време през лятото както се опитваш да ме убедиш, че това едва ли не затваря хората един час по-рано вкъщи. Ами! В приятните топли летни нощи и сега никой не се прибира точно със залеза на слънцето, а продължават хиляди разходки, увеселителни паркове, бирарии, срещи под небето. Няма много значение дали в 20 или 21 часа се е скрило слънцето. Най-вероятно в 22 часа и при двата варианта ще вървят ръка за ръка момче и момиче в някой близък парк шепнейки си сладки и нищо не значещи думи.

Послепис:Най-дългия ден е 22 юни със залязване между 21.20 и 21.30 часа. Карам по спомен. Това ще стане около 20.30 часа при закотвено зимно часово време. Не мисля, че това ще наруши летните активности на хората, нито пък че в 21 часа някой ще изреве на умряло, че ако било преди щял да бъде в еди каква си ситуация, но сега това да му пречи.
"В началото на 1969 година Левски пък бе превзет от милиционерите и техния клуб Спартак"(Жаклин Михайлов)
50 години без софийския Левски (1914-1969), мир на праха му.

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7867
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот doktora25 » 17 ное 2018 21:52

Войник не съм ходил. Не съм привилегирован софиянец, никога не съм бил и нямам намерение да ставам. Разсъжденията ми за софиянците са сходни на твоите. Действително обаче предишната ми работа започваше в 9:00 и свършваше в 17:30, докато сегашната е от 8:00 до 17:00, като е и по-далеч от дома ми. От началото на месеца съм ужасен, че свършвам работа по тъмно, а като прибавим и студа, желанието да правя каквото и да било навън след работа, дори да вляза в магазин, различен от хранителен се изпарява и гледам да се прибера по най-бързия начин. Между другото до най-късия ден в годината, който е и начало на астрономическата зима, има повече от месец, а от момента в който ми се появи това чувство на неудовлетворение до слънцестоенето оставаше на практика половин сезон. И това ще е така поне до март. Ако слънцето залязваше по-късно това поне отчасти би се неутрализирало.

Към настоящия момент ЕК е взела принципно решение да отпадне местенето, събират се мнения зимно или лятно предпочитаме, идеята е преминаването към лятно напролет да е за последно, а които държави искат да се върнат окончателно към зимно наесен догодина. Още обаче крайни и окончателни решения няма - дали ще е от догодина и дали всяка страна ще си избере за себе си към кое от двете задължително да мине ще се решава допълнително, може и да се изчакат евроизборите. Но сега дискусията трябва да се води основно към цяла година на зимно или на лятно да преминем.

По отношение на електричеството (говорим електричество за домакинствата) аз направих някои изчисления които доведоха до интересни резултати. Ето каква е моята методика. Приемам че:
-В повечето домакинства има поне един човек: работник/ученик, който сутрин тръгва рано на работа/училище и му е нужно да светне лампата за 1 час, стига слънцето да не е изгряло преди повече от 1 час.
-В повечето домакинства има поне 1 човек: пенсионер, безработен, работник или ученик втора смяна, който би светнал лампата за 1 час след като се събуди без будилник ако слънцето не е изгряло преди 7:00.
-В повечето домакинства има поне 1 човек, който светва лампата след като залезе слънцето и я гаси по едно и също време (примерно 23:00)
-Часовете на изгрев и залез са по Софийско време и са закръглени с точност до 10 минути (разликата с градовете по морето е 20 минути), а при смятането на часовете в които свети лампата съм закръглял с точност до половин час.
Изображение
Какво показват цифрите:
Като разделим цифрите 68 и 61 на 12 ще получим средния брой часове на ден, в които свети крушката, съответно при цяла година на зимно и цяла година на лятно часово време. Появява се разлика от 7/12 или 35 минути на ден (18 часа на месец), които биха се спестили при цяла година на лятно часово време. Оказва се и че вариантът е по-икономичен за домакинствата от настоящата смяна на часовника 2 пъти в годината.
Разбира се, влиянието на този фактор намалява с използването на енергоспестяващи крушки и електроуреди, но те все още не са навлезли толкова масово особено в по-малките населени места, където финансовите проблеми на хората са по-големи и цената на електричеството за тях е проблем. Сам казваш решението е взето доста отдавна, при съвсем други условия и са отчитани основно интересите на бизнеса.

Пропускаш и още нещо: гледам, че свързваш тъмнината основно с любов и други подобни приятни занимания. Тъмнината навън обаче е и предпоставка броят на наркоманите, бандитите, бабаитите, джигитите, снежинките-жрици на любовта по улиците да нарасне и да се чувстват по-свободни да правят каквото си искат. Така че в зависимост от квартала, от осветеността на улиците, от това дали си сам, двама или цяла компания е доста относително приятно ли е за разходка дори лятно време.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

Непринуден
Мнения: 1654
Регистриран на: 16 мар 2015 21:27
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Непринуден » 17 ное 2018 23:44

ОК, приемам и твоите доводи що се отнася до лятното време. Вярно е, че е възможно човечеството да е утвърдило вече дейности, които да се вписват повече с него. Например почти унитарното започване в 7:30 на училище. Нещо което не е било повсеместно (най-малкото не всички са ходили на училище) преди повече от век. Друг въпрос е, че такива всестранни работи характерни за настоящото време е дали се вписват по-добре непременно с лятното време. Сигурно ще има такива и със зимното. Не съм правел изследвания и проучвания. Запазвам си по-позитивното отношение към зимното и наистина не мисля, че часа разлика би дал отражение на престъпността или проститцията през лятото. Приемам и другото мнение обаче за повечето ползи от лятното време. Не приемам обаче това със смяната. Крайно съм против да ходя като болен два месеца. Това е все едно, но в мини вариант, защото е само един час, да пътуваш със самолет на някоя далечна дестинация и да слезеш там примерно сутрин, а в България да е вечер. Съвсем естествено ще ти се спи, а там започва дневната активност. Малко наногорно идва в следващите дни и седмици да стъпиш в този режим. Да, с преместването на стрелките е само един час и изглежда малко, но не е така. Неприятно е накрая на деня да си изморен и с чувство, че всичко е свършило, а да има и още един час работа или пък в началото на деня да ти се спи като дивак, когато реално по това време предните 6 месеца ти си бил все още в леглото вкъщи, а сега се очаква от теб да си вече в ритъма на работа.

И за финал това е лично мнение. Всеки има право на различно. Аз казах моето и не го натрапвам. Давам си сметка, че няма как да е "правилното" ако на мен ми е удобно, а на 1 милион други не.
"В началото на 1969 година Левски пък бе превзет от милиционерите и техния клуб Спартак"(Жаклин Михайлов)
50 години без софийския Левски (1914-1969), мир на праха му.

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7867
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот doktora25 » 18 ное 2018 00:28

Това е целта на темата. Да се изложат аргументи във всички посоки и ако са достатъчно много мненията да се прецени кои преобладават, да се види на каква част смяната им влияе и така.
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

Потребителски аватар
Eminem
Мнения: 12791
Регистриран на: 11 апр 2011 17:25
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Eminem » 26 ное 2018 14:20

Смяната влияе много зле на организма и това е научен факт. Важно е да се премахне.
А кое време да остане - зимното е естественото време и организмът е синхронизиран с него. Лятното е изкуствено.
От това по-добър довод...
Престъпления стават и през деня, престъпниците не се спират от това, че е светло.
Трябва да си зададете въпроса защо ви е страх от тъмнината. Има някаква причина.
1 час повече светлина през лятото не е голяма работа.

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7867
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот doktora25 » 26 ное 2018 20:33

Защо мислиш, че организмът е синхронизиран със зимното време, при положение че през повечето месеци в годината сме на лятно? И нещо друго прави ли го естествено, освен че дълги векове е ползвано в следствие на решението на някои влиятелни лидери в световната политика, най-вече римски папи (субективен фактор)? Векове, през по-голямата част от които битът и дейностите на хората са били съвсем различни. Има ли несубективен, природен критерий според който зимното време да е "естествено", "истинско" или адекватно?
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

rane
Мнения: 1776
Регистриран на: 13 дек 2015 22:39
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот rane » 26 ное 2018 21:46

doktora25 написа:Защо мислиш, че организмът е синхронизиран със зимното време, при положение че през повечето месеци в годината сме на лятно? И нещо друго прави ли го естествено, освен че дълги векове е ползвано в следствие на решението на някои влиятелни лидери в световната политика, най-вече римски папи (субективен фактор)? Векове, през по-голямата част от които битът и дейностите на хората са били съвсем различни. Има ли несубективен, природен критерий според който зимното време да е "естествено", "истинско" или адекватно?

И на мен това ми е интересно? Предимно баби и дядовци защитават зимното часово време. Било естественото? Кое му е естественото?
На днешно време колко хора стават в 4 часа сутринта? Колко си лягат в 21-22:00? Лятното часово време си е супер :)
Кой знае де? Един ден, ако доживея пенсия и започна да се будя по първи петли, може да взема да харесвам повече зимното часово време. Докато съм под 60 години обаче ми се ще светлото да продължава един час повече в късните часове ;)

Потребителски аватар
Eminem
Мнения: 12791
Регистриран на: 11 апр 2011 17:25
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот Eminem » 26 ное 2018 22:58

Времето се определя от въртенето на Земята около оста си. Това е обективен фактор. Това е природното време и съвпада със зимното часово. Затова нашият организъм поначало е синхронизиран според природното време.
Ако променя месеца в телефона си и го направя на август, това не означава, че е лято. Така и лятното часове време не може да промени въртенето на Земята.

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7867
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Да спасим лятното часово време!

Мнениеот doktora25 » 27 ное 2018 00:30

Земята си се върти по един и същи начин, за едно и също време, независимо дали по лятно или по зимно часово време. Кое природно явление налага да бъде асоциирано с конкретна цифра от часовника, а не със друга съседна на нея? Кое налага слънцето през повечето пролетни и есенни месеци да изгрява в 6, а не в 7? Кой обективен фактор?
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 44 госта