Ето какви са ни правата, когато ни спре полицай за проверка!

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

kardiolog
Мнения: 113
Регистриран на: 14 май 2015 10:21
Контакти:

Ето какви са ни правата, когато ни спре полицай за проверка!

Мнениеот kardiolog » 28 юли 2016 16:12

Ето какви са ни правата, когато ни спре полицай за проверка!


Какви са правата на гражданите, ако полицай реши да ви спре за проверка и какви са задълженията на органа на полицията: Полицаят е длъжен да се легитимира: да покаже своята служебна карта или лична значка, за да знаете, че действително сте спрян от полицейски орган / а не от случаен човек, злоупотребяващ и лъжещ, че е полицай/ и за да бъдете информирани относно кой конкретно ви спира и какво работи в структурите на МВР.

Личната ви карта може да бъде изисквана в изрично изброени от закона случаи. Чл. 70 от Закона за МВР сочи в кои хипотези полицай и то след като се е легитимирал, може да поиска да удостоверите самоличността си:

ако сте лице, за което има данни, че сте извършили престъпление или някакво друго нарушение на обществения ред;

когато това е необходимо за разкриване или разследване на престъпления и при образувано административнонаказателно производство;

при осъществяване на контрол по редовността на документите за самоличност и пребиваване в страната;

на контролен пункт, организиран от полицейските органи;

по искане на друг държавен орган за оказване на съдействие при условия и по ред, предвидени в закон.

В никакъв друг случай, полицейски орган не може да ви разпореди да представите документ за самоличност.

Извън хипотезите по чл. 70 от ЗМВР, полицаят вече не действа като служител на МВР, а като обикновен гражданин, толкова обикновен колкото аз и вие.

Ако полицай ви поиска личната карта с аргумент, че го прави, за да се осведоми за данните ви, че да знае кого да съди, че не знам си какво куче и какво било станало с него, че има друг повод, та било то че не се чувства фотогеничен или пък сте красива дама и той желае да разбере коя сте, този полицай действа противозаконно, нарушава чл. 70 от ЗМВР и етичния кодекс за поведение на държавните служители в МВР, утвърден от със Заповед № 8121з-348 от 25 юли 2014 г. на министъра на вътрешните работи.

Самата Конституция на Република България забранява ограничаването на личната свобода и неприкосновеност /чл. 30 от КРБ/ и полицаят, който ви спира поради някаква си негова хрумка грубо не спазва на всичко отгоре и върховния закон на страната ни.

Накратко, спре ли ви орган на полицията за личната ви карта, без да е налице някой от случаите по чл. 70 ЗМВР, полицаят злоупотребява с власт.

Ако правата ви са нарушени и полицай е превишил служебните си права, вие имате право да подадете сигнал до Инспектората на МВР и до преките му началници, за да бъде образувано дисциплинарно производство срещу техния служител.

За всички вреди /имуществени и неимуществени/, които органът на МВР е причинил умишлено, можете да заведете дело, според конкретните особености на казуса – пред гражданския или наказателния съд.

Потребителски аватар
Red Warrior
Мнения: 9211
Регистриран на: 10 авг 2011 15:50
Местоположение: София
Контакти:

Re: Ето какви са ни правата, когато ни спре полицай за прове

Мнениеот Red Warrior » 28 юли 2016 16:21

Аз просто пиша отзад на фиша, че полицаят ми е поискал подкуп и всичко се нарежда. Къса фиша и ми вика - аре бегай! :mrgreen:
Пиеш ли вода, мисли за извора. - китайска мъдрост

bub
Мнения: 240
Регистриран на: 02 юли 2014 10:48
Контакти:

Re: Ето какви са ни правата, когато ни спре полицай за прове

Мнениеот bub » 28 юли 2016 16:27

Правата са за правовите държави. Нали ако не му дадете документ и се правите на интересни ще ви натрошат муцуната и после ще кажат, че сте паднали или сте ги нападнали и те са се защитили. На теория е много добре да си търсим правата. На практика няма как да стане

Потребителски аватар
Thomas Müller
Мнения: 217
Регистриран на: 10 сеп 2011 18:10
Контакти:

Re: Ето какви са ни правата, когато ни спре полицай за прове

Мнениеот Thomas Müller » 28 юли 2016 16:28

Някой няма ли да се сети веднъж да направи тема и за задълженията на гражданите, ами все за правата! Пиша това, защото все гледам и чета теми как на някой не му изнесло или как бил прецакан с някоя глоба( в повечето случай заслужена), а една тема не намерих за задълженията на всеки едни от нас!

Потребителски аватар
diplomat
Мнения: 9418
Регистриран на: 27 яну 2014 18:22
Контакти:

Re: Ето какви са ни правата, когато ни спре полицай за прове

Мнениеот diplomat » 28 юли 2016 16:30

Thomas Müller написа:Някой няма ли да се сети веднъж да направи тема и за задълженията на гражданите, ами все за правата! Пиша това, защото все гледам и чета теми как на някой не му изнесло или как бил прецакан с някоя глоба( в повечето случай заслужена), а една тема не намерих за задълженията на всеки едни от нас!

Пусни ти тема, като толкова ги знаеш, отворко!

По темата - трябва много да се внимава на какви полицаи сте попаднали, защото като нищо ще ви вкарат за 24-ка просто нарочно, ако им се репчите и си търсите правата. Прав е колегата над мен, права има само в правова държава... Тука или трябва да си с връзки, или трябва да си с наведена глава и да им се подчиняваш на мръсните свине. :evil:

Потребителски аватар
Thomas Müller
Мнения: 217
Регистриран на: 10 сеп 2011 18:10
Контакти:

Мнениеот Thomas Müller » 28 юли 2016 16:37

diplomat написа:
Thomas Müller написа:Някой няма ли да се сети веднъж да направи тема и за задълженията на гражданите, ами все за правата! Пиша това, защото все гледам и чета теми как на някой не му изнесло или как бил прецакан с някоя глоба( в повечето случай заслужена), а една тема не намерих за задълженията на всеки едни от нас!

Пусни ти тема, като толкова ги знаеш, отворко!

По темата - трябва много да се внимава на какви полицаи сте попаднали, защото като нищо ще ви вкарат за 24-ка просто нарочно, ако им се репчите и си търсите правата. Прав е колегата над мен, права има само в правова държава... Тука или трябва да си с връзки, или трябва да си с наведена глава и да им се подчиняваш на мръсните свине. :evil:

Още един, дето все му се нарушават правата и все е мачкан от всичко и всички! Все се чудя как за почти 40 г. един път някои не ми е искал лична карта или да са ми искали подкуп или да са ме спирали без причина и да са се заяждали( говоря за полицаи), нито пък са налитали да ме бият разни шофьори на МПС или случайни минувачи. За мен истината е винаги по средата и не може само от едната страна да се гледа, лично мнение!
Последна промяна от Thomas Müller на 28 юли 2016 16:41, променено общо 1 път.

bub
Мнения: 240
Регистриран на: 02 юли 2014 10:48
Контакти:

Re: Ето какви са ни правата, когато ни спре полицай за прове

Мнениеот bub » 28 юли 2016 16:37

Според конституцията, на народа му е позволено да прави всичко, което не му е забранено. В такъв случай, когато кажем какво ни е забранено, ще знаем и какво ни е позволено. Какво мрънкаш само?

Потребителски аватар
Долно уйно
Мнения: 5222
Регистриран на: 14 фев 2010 17:28
Контакти:

Re: Ето какви са ни правата, когато ни спре полицай за прове

Мнениеот Долно уйно » 28 юли 2016 16:49

kardiolog написа:при осъществяване на контрол по редовността на документите за самоличност и пребиваване в страната;

Накратко, спре ли ви орган на полицията за личната ви карта, без да е налице някой от случаите по чл. 70 ЗМВР, полицаят злоупотребява с власт.


По това изискване може да ни проверяват и по 10 пъти на ден без да ни нарушават личното пространство и да злоупотребяват с власт.
Пародийна Перуканова Лига a.k.a. ППЛ, Made in Bulgaristan

Потребителски аватар
diplomat
Мнения: 9418
Регистриран на: 27 яну 2014 18:22
Контакти:

Re:

Мнениеот diplomat » 28 юли 2016 17:28

Thomas Müller написа:
diplomat написа:
Thomas Müller написа:Някой няма ли да се сети веднъж да направи тема и за задълженията на гражданите, ами все за правата! Пиша това, защото все гледам и чета теми как на някой не му изнесло или как бил прецакан с някоя глоба( в повечето случай заслужена), а една тема не намерих за задълженията на всеки едни от нас!

Пусни ти тема, като толкова ги знаеш, отворко!

По темата - трябва много да се внимава на какви полицаи сте попаднали, защото като нищо ще ви вкарат за 24-ка просто нарочно, ако им се репчите и си търсите правата. Прав е колегата над мен, права има само в правова държава... Тука или трябва да си с връзки, или трябва да си с наведена глава и да им се подчиняваш на мръсните свине. :evil:

Още един, дето все му се нарушават правата и все е мачкан от всичко и всички! Все се чудя как за почти 40 г. един път някои не ми е искал лична карта или да са ми искали подкуп или да са ме спирали без причина и да са се заяждали( говоря за полицаи), нито пък са налитали да ме бият разни шофьори на МПС или случайни минувачи. За мен истината е винаги по средата и не може само от едната страна да се гледа, лично мнение!

Щото си от наведените глави. ;) Вечно следващ като овца нормативите от партията майка, както едно време са ви учили.

Messi_fan
Мнения: 1741
Регистриран на: 14 мар 2014 12:34

Re: Re:

Мнениеот Messi_fan » 28 юли 2016 18:04

Thomas Müller написа:
diplomat написа:
Thomas Müller написа:Някой няма ли да се сети веднъж да направи тема и за задълженията на гражданите, ами все за правата! Пиша това, защото все гледам и чета теми как на някой не му изнесло или как бил прецакан с някоя глоба( в повечето случай заслужена), а една тема не намерих за задълженията на всеки едни от нас!

Пусни ти тема, като толкова ги знаеш, отворко!

По темата - трябва много да се внимава на какви полицаи сте попаднали, защото като нищо ще ви вкарат за 24-ка просто нарочно, ако им се репчите и си търсите правата. Прав е колегата над мен, права има само в правова държава... Тука или трябва да си с връзки, или трябва да си с наведена глава и да им се подчиняваш на мръсните свине. :evil:

Още един, дето все му се нарушават правата и все е мачкан от всичко и всички! Все се чудя как за почти 40 г. един път някои не ми е искал лична карта или да са ми искали подкуп или да са ме спирали без причина и да са се заяждали( говоря за полицаи), нито пък са налитали да ме бият разни шофьори на МПС или случайни минувачи. За мен истината е винаги по средата и не може само от едната страна да се гледа, лично мнение!



Защото все чакате на готово. Все чакате държавата да ви дава, а сега вече и ЕС да ви дава на готово. Вечно бленуващ за заветната реституция обещана ви от сините шамани преди вече повече от четвърт век. И пак останали с ху* в уста.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 39 госта