Моето родно място - моята гордост!

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
Кашчей
Мнения: 40045
Регистриран на: 27 сеп 2008 23:36

Re: Кашчей

Мнениеот Кашчей » 08 юни 2016 00:10

Странджата написа:Чудомир е от Турия - Голо бърдо е фикция.
Не бих казал, че е нещо подобно, защото Чудомир си беше казанлъшки интелигент, символ на града - за Казанлък страдаше, а Турия го захранваше с образи и сюжети, така, както и нашенците, с които редовно си общуваше на пазара в петък.
От мене до Чудомир колкото от ЦСКА до Ловеч :)


Ок
Да съм чел за Чудомир и Голо бърдо... за Дечо Пора и Лъжлив Съби...Черна Гана, Назлъм Станка и кой ли още не..
Чудомир трябва да се изучава в училище, но нашата образователна система не е достигнала до хумора, освен, ако не е от Ботев.
Не знам дали в САЩ имат часове върху Марк Твен и О` Хенри, но ако имат, то Чудомир трябва да стане задължителен у нас..и Ивайло Петров.
Ний армейци сме големи,
на "Литекс" верни сме чеда.
Със съдиите-наше знаме
мачкаме навред сега.

Разговор в "Спорт Депо":
-Имате ли фланелки на "ЦСКА-София"?
-Каква ви трябва-на вратар, на полеви играч, или на съдия?

Потребителски аватар
damyanov1963
Мнения: 14299
Регистриран на: 13 сеп 2010 19:28

Re: Кашчей

Мнениеот damyanov1963 » 08 юни 2016 00:16

Кашчей написа:
Странджата написа:Чудомир е от Турия - Голо бърдо е фикция.
Не бих казал, че е нещо подобно, защото Чудомир си беше казанлъшки интелигент, символ на града - за Казанлък страдаше, а Турия го захранваше с образи и сюжети, така, както и нашенците, с които редовно си общуваше на пазара в петък.
От мене до Чудомир колкото от ЦСКА до Ловеч :)


Ок
Да съм чел за Чудомир и Голо бърдо... за Дечо Пора и Лъжлив Съби...Черна Гана, Назлъм Станка и кой ли още не..
Чудомир трябва да се изучава в училище, но нашата образователна система не е достигнала до хумора, освен, ако не е от Ботев.
Не знам дали в САЩ имат часове върху Марк Твен и О` Хенри, но ако имат, то Чудомир трябва да стане задължителен у нас..и Ивайло Петров.

И за Нено Сенегалеца :lol:
За ЛЕВСКИ - ПОПУЛЯРНОСТТА, за останалите - злобата и завистта!
https://www.vbox7.com/play:8de06dae
Голям
Умен
НE достигнат
До сега
Играч

Потребителски аватар
Кашчей
Мнения: 40045
Регистриран на: 27 сеп 2008 23:36

Re: Кашчей

Мнениеот Кашчей » 08 юни 2016 00:18

damyanov1963 написа:
Кашчей написа:
Странджата написа:Чудомир е от Турия - Голо бърдо е фикция.
Не бих казал, че е нещо подобно, защото Чудомир си беше казанлъшки интелигент, символ на града - за Казанлък страдаше, а Турия го захранваше с образи и сюжети, така, както и нашенците, с които редовно си общуваше на пазара в петък.
От мене до Чудомир колкото от ЦСКА до Ловеч :)


Ок
Да съм чел за Чудомир и Голо бърдо... за Дечо Пора и Лъжлив Съби...Черна Гана, Назлъм Станка и кой ли още не..
Чудомир трябва да се изучава в училище, но нашата образователна система не е достигнала до хумора, освен, ако не е от Ботев.
Не знам дали в САЩ имат часове върху Марк Твен и О` Хенри, но ако имат, то Чудомир трябва да стане задължителен у нас..и Ивайло Петров.

И за Нено Сенегалеца :lol:


Дамянов, а замислял ли се защо след Победата на 9-ти, Чудомир спира с фейлетоните.. и доживява старините си, за разлика от Щъркелов, примерно?
Ний армейци сме големи,
на "Литекс" верни сме чеда.
Със съдиите-наше знаме
мачкаме навред сега.

Разговор в "Спорт Депо":
-Имате ли фланелки на "ЦСКА-София"?
-Каква ви трябва-на вратар, на полеви играч, или на съдия?

Потребителски аватар
damyanov1963
Мнения: 14299
Регистриран на: 13 сеп 2010 19:28

Re: Кашчей

Мнениеот damyanov1963 » 08 юни 2016 00:21

Кашчей написа:
damyanov1963 написа:
Кашчей написа:
Странджата написа:Чудомир е от Турия - Голо бърдо е фикция.
Не бих казал, че е нещо подобно, защото Чудомир си беше казанлъшки интелигент, символ на града - за Казанлък страдаше, а Турия го захранваше с образи и сюжети, така, както и нашенците, с които редовно си общуваше на пазара в петък.
От мене до Чудомир колкото от ЦСКА до Ловеч :)


Ок
Да съм чел за Чудомир и Голо бърдо... за Дечо Пора и Лъжлив Съби...Черна Гана, Назлъм Станка и кой ли още не..
Чудомир трябва да се изучава в училище, но нашата образователна система не е достигнала до хумора, освен, ако не е от Ботев.
Не знам дали в САЩ имат часове върху Марк Твен и О` Хенри, но ако имат, то Чудомир трябва да стане задължителен у нас..и Ивайло Петров.

И за Нено Сенегалеца :lol:


Дамянов, а замислял ли се защо след Победата на 9-ти, Чудомир спира с фейлетоните.. и доживява старините си, за разлика от Щъркелов, примерно?

Честно казано не. На Чудомир само съм гледал от хумористичната страна, за това ми е любимия писател.
За ЛЕВСКИ - ПОПУЛЯРНОСТТА, за останалите - злобата и завистта!
https://www.vbox7.com/play:8de06dae
Голям
Умен
НE достигнат
До сега
Играч

Потребителски аватар
Странджата
Мнения: 3994
Регистриран на: 07 дек 2009 21:29
Контакти:

Re: Моето родно място - моята гордост!

Мнениеот Странджата » 08 юни 2016 00:35

Доколкото си спомям като дете, Чудомир беше една легендарна личност - беше авторитет за по-големите, но не беше отъждествяван с новата власт - поне не изцяло. Ние се криехме из храсталаците по Тюлбето, за да слушаме неговат еротична поема в стихове, която мисля, че не видя свят. Ние също кой знае какво от нея не разбрахме, но си мечтаехме как ще намерим неговата дружинка някой ден, когато той я чете, а другите се заливат от смях. Естествено, че не се случи.
Чудомир е явление, което остана в сянка, защото не беше, както сега се казва, част от мейн стрийма. И картините му, и разказите му са един разголен образ на манталитета на човека от малкия градец, с неговата провинциална суета, и на здравия дух на човека от селото, който винаги има сили да се посмеме със себе си и със себеподобните си.
А записките му от болницата са покъртителни със силата на духа на този човек, който е свидетелство, макар че не е бил набожен, че тялото е смъртно, но душата - не.

Потребителски аватар
damyanov1963
Мнения: 14299
Регистриран на: 13 сеп 2010 19:28

Re: Моето родно място - моята гордост!

Мнениеот damyanov1963 » 08 юни 2016 00:43

Странджата написа:Доколкото си спомям като дете, Чудомир беше една легендарна личност - беше авторитет за по-големите, но не беше отъждествяван с новата власт - поне не изцяло. Ние се криехме из храсталаците по Тюлбето, за да слушаме неговат еротична поема в стихове, която мисля, че не видя свят. Ние също кой знае какво от нея не разбрахме, но си мечтаехме как ще намерим неговата дружинка някой ден, когато той я чете, а другите се заливат от смях. Естествено, че не се случи.
Чудомир е явление, което остана в сянка, защото не беше, както сега се казва, част от мейн стрийма. И картините му, и разказите му са един разголен образ на манталитета на човека от малкия градец, с неговата провинциална суета, и на здравия дух на човека от селото, който винаги има сили да се посмеме със себе си и със себеподобните си.
А записките му от болницата са покъртителни със силата на духа на този човек, който е свидетелство, макар че не е бил набожен, че тялото е смъртно, но душата - не.

Аз не мисля, че Чудомир някога е бил в сянка. Само се чудя, защо нашите кинематографисти не направиха повече филми по негови разкази. Гледал съм два, но можеше спокойно да се направят поне няколко десетки от неговите произведения. Пак казвам - за мен лично Чудомир си остава един гениален писател и художник.
За ЛЕВСКИ - ПОПУЛЯРНОСТТА, за останалите - злобата и завистта!
https://www.vbox7.com/play:8de06dae
Голям
Умен
НE достигнат
До сега
Играч

Потребителски аватар
Кашчей
Мнения: 40045
Регистриран на: 27 сеп 2008 23:36

Re: Моето родно място - моята гордост!

Мнениеот Кашчей » 08 юни 2016 00:50

Странджата написа:Доколкото си спомям като дете, Чудомир беше една легендарна личност - беше авторитет за по-големите, но не беше отъждествяван с новата власт - поне не изцяло. Ние се криехме из храсталаците по Тюлбето, за да слушаме неговат еротична поема в стихове, която мисля, че не видя свят. Ние също кой знае какво от нея не разбрахме, но си мечтаехме как ще намерим неговата дружинка някой ден, когато той я чете, а другите се заливат от смях. Естествено, че не се случи.
Чудомир е явление, което остана в сянка, защото не беше, както сега се казва, част от мейн стрийма. И картините му, и разказите му са един разголен образ на манталитета на човека от малкия градец, с неговата провинциална суета, и на здравия дух на човека от селото, който винаги има сили да се посмеме със себе си и със себеподобните си.
А записките му от болницата са покъртителни със силата на духа на този човек, който е свидетелство, макар че не е бил набожен, че тялото е смъртно, но душата - не.


Странджа, имам спомен че по БНТ(с тогавашното и име) излъчиха филм за Чудомир, в памет, малко след смъртта му през 67-ма. нямам големи спомени, но едно ми е останало..като отворя вратата на двора и влиза вътре, а отгоре едни асми са надвиснали.. това е което помня.естествено и него, но защо едва тогава са го снимали.. един Господ Знае!
Ний армейци сме големи,
на "Литекс" верни сме чеда.
Със съдиите-наше знаме
мачкаме навред сега.

Разговор в "Спорт Депо":
-Имате ли фланелки на "ЦСКА-София"?
-Каква ви трябва-на вратар, на полеви играч, или на съдия?

Потребителски аватар
BAT UGOR
Мнения: 232
Регистриран на: 26 сеп 2009 15:31
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Моето родно място - моята гордост!

Мнениеот BAT UGOR » 08 юни 2016 01:05

fcb_bg написа:[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=-FlnQf_ejeE[/youtube]

Заринато е с боклуци, ядат се по улиците от глад и т.н.

А, да, бех забравил, че бордюрите се боядисват в черно-бяло, щото просто са маркировка за края на пътното платно.


ехехех бил съм там в далечната 1983г. Леля и свако работеха в Стари Оскол .Най яркия спомен е че нямаше улични чешми заради желязната руда а имаше автомати за вода и сок , водата копейка сока 3.Автоматите бяха със стъклени чаши (миеха се като ги натиснеш надолу) и нямаше апарат без чаша :mrgreen:
През 1875г. Стара Загора има 4 419 дома с 25 550 жители и е най-големият град на територията на днешна България ,до 21 юли 1877г. когато Сюлейман паша (Соломон Леви Явиш ) изкла и изгори над 14 000 българи и унищожава Стара Загора.

Потребителски аватар
NOMER14
Мнения: 22817
Регистриран на: 21 сеп 2009 19:22
Контакти:

Re: Моето родно място - моята гордост!

Мнениеот NOMER14 » 08 юни 2016 01:13

[quote="fcb_bg"][/quote]

Благодаря за инфото - бях забравил за КМА, а големината на "градчето" е по-голяма от половината ни областни градове.

Потребителски аватар
pesho_1913
Мнения: 6785
Регистриран на: 24 фев 2011 20:28
Контакти:

Re: Моето родно място - моята гордост!

Мнениеот pesho_1913 » 08 юни 2016 01:31

Роден съм в София и си я обичам !
Лятото на 2014г. се преместих в Глазгоу(Шотландия), където карам образованието си. А къде ще се намирам след примерно 5 години, не знам :)
СЛАВИЯ е любов, а не бизнес - ВЪН боклуците от любимия отбор !
[offtopic][wrapimg=]http://orig07.deviantart.net/a121/f/2013/147/3/b/bvb_by_syndikata_np-d66tj6i.gif[/wrapimg][/offtopic]


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта