Честит празник, София!

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
FLANKER
Мнения: 9086
Регистриран на: 14 апр 2013 09:40
Местоположение: София
Контакти:

Re: Честит празник, София!

Мнениеот FLANKER » 17 сеп 2015 10:18

bai Momchil написа:Кои са тия факти Фланкер?

Фактите са:

София – столицата на България, е град с многовековна история, познат с различни имена през вековете: Сердика, Средец, Триадица, София. С последното име е известен едва от средата на ХІV в. и то му било дадено от тогавашния катедрален храм "Св. София".

Самият храм възниква насред източния езически некропол на Сердика като гробищна църква. Преди това на неговото място последователно е имало няколко по-малки гробищни църквици, първата от които е от началото на ІV век. Предполага се, че още след архитектурното й преустройство по време на управлението на император Юстиниан тя е посветена на Божията Премъдрост, т. е. името й е Света София. Това било пряко влияние от величествения столичен катедрален храм "Св. София" в Константинопол (днес Истанбул, а наричан от българите Цариград), който бил посветен от Цариградската вселенска патриаршия на Божията Премъдрост.

Богословите свързат Божията Премъдрост с Второто лице на Света Троица – Бог-Слово. Тази идеологема има връзка с Боговъплъщението, чийто начален момент точно е фиксиран в новозаветната книжнина с благовестието на св. архангел Гавриил. Православната църква отбелязва този ден като Свето Благовещение и го празнува на 25 март. В такъв смисъл единственото молитвено и богослужебно честване на Божията Премъдрост е на 25 март.


http://www.pravoslavieto.com/hramove/sofia/sv_sofia.htm

Всичко останало са наложени заблуди от невежи и необразовани хора. Дай ми само един факт как името на град София е свързан с майката на сестрите Вяра, Надежда и Любов, чийто празник е днес и ще се съглася с теб.

Бай Момчиле ,аз нищо не отричам ,но това е по закон.По закон празникът е днес.
пп.Прочете ли подзаглавието, постнато от мен по горе? И видя ли някакво друго име освен гореопоменатите три?
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили „Титаник“.
Изображение

Потребителски аватар
Player
Мнения: 4371
Регистриран на: 28 фев 2014 14:31
Местоположение: София
Контакти:

Re: Честит празник, София!

Мнениеот Player » 17 сеп 2015 10:21

Честит празник на София и на всички които са и се чувстват софиянци!
Изображение

Потребителски аватар
bai Momchil
Мнения: 350
Регистриран на: 16 окт 2008 12:01
Контакти:

Re: Честит празник, София!

Мнениеот bai Momchil » 17 сеп 2015 10:24

FLANKER написа:Бай Момчиле ,аз нищо не отричам ,но това е по закон.По закон празникът е днес.
пп.Прочете ли подзаглавието, постнато от мен по горе? И видя ли някакво друго име освен гореопоменатите три?


Така било по закон и трябва да се съгласим, щото банда невежи от общинският съвет са неграмотници и не познават историята, така ли? Ми те могат да приемат със закон, че националният празник на България е 26 Април, щото тогава избухва Чернобил например. И какво аз трябва да се съглася с това ли? Докато всичко дружно не им кажем - Тапири, оправете си датата, ще е все така.

И какво визираш от заглавието - майката на сестрите мъченици е кръстена София на божията премъдрост. Какво общо има това с град София???

Потребителски аватар
FLANKER
Мнения: 9086
Регистриран на: 14 апр 2013 09:40
Местоположение: София
Контакти:

Re: Честит празник, София!

Мнениеот FLANKER » 17 сеп 2015 10:30

bai Momchil написа:
FLANKER написа:Бай Момчиле ,аз нищо не отричам ,но това е по закон.По закон празникът е днес.
пп.Прочете ли подзаглавието, постнато от мен по горе? И видя ли някакво друго име освен гореопоменатите три?


Така било по закон и трябва да се съгласим, щото банда невежи от общинският съвет са неграмотници и не познават историята, така ли? Ми те могат да приемат със закон, че националният празник на България е 26 Април, щото тогава избухва Чернобил например. И какво аз трябва да се съглася с това ли? Докато всичко дружно не им кажем - Тапири, оправете си датата, ще е все така.

И какво визираш от заглавието - майката на сестрите мъченици е кръстена София на божията премъдрост. Какво общо има това с град София???

Приятелю,няма да спорим. Всичко това ,което казваш е вярно,но аз какво мога да направя в случая.
То ,както е тръгнало ,ще сменят и датата на националния празник.
Обществото ни боледува ,за съжаление...
Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили „Титаник“.
Изображение

Потребителски аватар
Sardukar
Мнения: 19988
Регистриран на: 21 юни 2008 06:55
Местоположение: Карлово
Контакти:

Re: Честит празник, София!

Мнениеот Sardukar » 17 сеп 2015 10:31

Не е нужно да си професор, за да знаеш, че името на града е свързано със света София - Божия Премъдрос, на която е посветен храма, който дава името на днешния град. Но все пак сме страна пълна с ...... Да кажем, че са припознали грешния празник за патрон на града :lol: Все пак, сегашния облик на София е пряко свързан с пропагандата на предишния режим, в която кодовата дума може би е "Балкантурист".
[rimg]https://media.giphy.com/media/9vIL25IitVIoU/giphy.gif[/rimg]
[rimg]https://media.giphy.com/media/UuWYtmkzvT68w/giphy.gif[/rimg]
[rimg]https://media4.giphy.com/media/GCp2YAIRzqV9K/200.gif#19[/rimg]

Потребителски аватар
СВОБОДЕН
Мнения: 1824
Регистриран на: 25 сеп 2009 21:26
Контакти:

Re: Честит празник, София!

Мнениеот СВОБОДЕН » 17 сеп 2015 10:36

Честит празник на всички граждани на София. Факт е, че празника не трябва да е на тази дата. Името София идва от храма Св.София-Божията премъдрост и няма нищо общо със Св.Ссфия и дъщерите й Вяра, Надежда и Любов. Честито и на тези които днес имат имен ден. На кмета и общинските съветници препоръчвам да преместят празника на София час по скоро на правилната дата.
СТО ГОДИНИ, СТО ГОДИНИ, СЛАВЕН ЛЕВСКИ СОФИЯ! СТО ГОДИНИ СЛАВЕН ЛЕВСКИ, ХИЛЯДИ СМЕ НА СВЕТА!

Потребителски аватар
bai Momchil
Мнения: 350
Регистриран на: 16 окт 2008 12:01
Контакти:

Re: Честит празник, София!

Мнениеот bai Momchil » 17 сеп 2015 10:46

Радвам се че се появиха разумни мнения в тази тема и разбира се пропуснах да честитя празника на всички именници!

Потребителски аватар
nib
Мнения: 797
Регистриран на: 22 окт 2010 22:24
Контакти:

Re: Честит празник, София!

Мнениеот nib » 17 сеп 2015 12:05

Дай ми само един факт как името на град София е свързан с майката на сестрите Вяра, Надежда и Любов, чийто празник е днес и ще се съглася с теб.


Абе то взехме да празнуваме Св. Валентин, децата масово се включват вече на Хелоин. Скоро ще почнем и деня на благодарноста да празнуваме , ти се хващаш за дребни детайли. Ми незнам още как не са измислили имен ден за Чавдар, Страхил, Борил и т.н. Може и да има знам ли. Като се замисля Бориславовците взеха да празнуват на 2 май а името Борислав и Борис нямат нищо общо освен еднаквото звучение разбира се. То пък що да няма поводи за напиване...

Потребителски аватар
veni__85
Мнения: 6851
Регистриран на: 07 окт 2008 17:30
Местоположение: Плевен
Контакти:

Re: Честит празник, София!

Мнениеот veni__85 » 17 сеп 2015 12:15

Честит празник на всички столичани и столичани в повече. ;).Поаздрави от Плевен.

Потребителски аватар
Captain Stottlemeyer
Мнения: 9979
Регистриран на: 02 окт 2009 16:25

Re: Честит празник, София!

Мнениеот Captain Stottlemeyer » 17 сеп 2015 12:43

Честит празник на всички съграждани! :)
"Има една страна България и в тази страна България има един отбор „Левски”. В този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!" Георги АСПАРУХОВ


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Der Schmarotzer, ivan56, metodito и 24 госта