Сравнение за цените на горивата у нас и в страни от ЕС

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

kardiolog
Мнения: 113
Регистриран на: 14 май 2015 10:21
Контакти:

Сравнение за цените на горивата у нас и в страни от ЕС

Мнениеот kardiolog » 26 авг 2015 15:12

Българин направи отчайващо сравнение за цените на горивата у нас и в страни от ЕС


Не се смейте, когато Гърция се вдигне на протест, ние сме за смях, че не протестираме, ядосва се Йордан Дудински


Йордан Дудински, който твърди, че не е поредния специалист по – всичко се е обърна с писмо до petel.bg, в което прави сравнение на цените на горивата у нас и в някои страни от ЕС. "Това писание е насочено към малко, но не и по значимост, проблеми. Проблеми предизвикващи в мен смесени чувства, но от ония смесени между хубави и лоши, а смесица от гняв, възмута, отвращение, недоверие, страх. Чувства, от които ми се гади, плаче. Такива каращи ме да стискам зъби от „приятни“ емоции", пише Йордан.Ето и останалата част от писмото му:

Да, всичко се отнася до управляващите ни.

Не си мислете, че не харесвам родината си, аз я обожавам, но това което и се случва от векове наред, поражда именно тези гореспоменати чувства. България, самото име звучи дори величествено, но всъщност само слепец би харесал това, в което тя се е превърнала днес.

Претърпяла робство от османските нашественици, държавата ни днес търпи отново робство, робството на собствените си чеда. И докато другите страни имат своя мафия, при нас, мафията си има държава. Те продължават да дерат кожата на своите поданици по – злобно и безкрупулно дори от заптиетата на пашата. Не мислете, че говоря за физическо насилие, което би било по – поносимо.

Говоря за глада, страха и притесненията с които са обременени нашите съграждани. Както споменах няма да споменавам всички проблеми присъстващи в иначе така красивата ни страна.

Те са много и дори страниците в “Word” не биха ми стигнали да ги изпиша. Ще засегна четири въпроса, които личностно ме притесняват, а смятам и че засягат много от вас. Цени на горивата, пътна обстановка, образование, заплащане на хорския труд.

Не си мислете, че съм поредния специалист по – всичко, нямам си и на идея от търговия с горива, стойността да се преработят, да се транспортират. Но не съм и сляп в този ред на мисли. И за да не говоря празни приказки, от сорта колко по – скъпо е тук, в сравнение с другите европейски държави, смятам да покажа следната извадка, за моментните цени на горивата. Ще посоча тези в България, заедно с няколко от Европейските държави единствено за пример, нямам намерение да ви отегчавам с абсолютно всички държави, а цените са в Евро за бензина:

България – 1,176
Франция – 1,346
Германия – 1,439
Италия – 1,630
Холандия – 1,637
и т.н.


На пръв поглед ще си кажете „е сравнение с другите при нас е по – ниско“, но не се залъгвайте с това драги мой читатели. Направете малка съпоставка с минималните заплати там и тези при нас, а също така това, че при нас лев-а все още си е 2 пъти по – малко от Еврото. Минималните заплати в Евро са следните от последна извадка, както следва от реда изброените вече държави, са следните:

България – 174
Франция – 1457
Германия - 1473
Италия - (няма определение като минимална заплата, но статистически данни говорят за заплащане от сорта на 1300 евро)
Холандия - 1501


Разбира се, може да проверите данните дадени от мен, може да проверите и останалите членки на ЕС, но ще достигнете единствено до моите скромни заключения – българинът е „прецакан“. Обръщайки валутата на другите страни, обръщайки главите си, обръщайки погледа си, нищо няма да се е променило. По мои прости изчисления, редно е цената на горивата в България да бъдат не в Евро, а в Лев, т.е. да си останат 1.176 , но в наша валута. От една страна, нямаме въведена Евро валута, от друга цените са несъразмеримо скъпи.

За да се изравнят, излиза че Франция трябва да плаща по 13 евро за гориво… Заплащането не е единствената страна на проблема, „майната им на парите“ , както се казва в една жаргонна поговорка. Възмущението ми идва от това, че преди 2 години, когато цената на барел гориво варираше между 120-140 долара, в България цените бяха 2,67-2,72 + . Когато цените на барела паднаха на 40-60 долара цените в милата ни татковина спаднаха, факт, но само с 30-50 стотинки. По моите слаби аритметични сметки, щом на 120 долара се продаваше на 2.70, то на двойно по – ниска цена, сега братя българи, трябваше да зареждаме автомобилите си с гориво на стойност от порядъка на 1.325 – 1.360. Уви това е поредното прегърбване на народа.

Не стига това, но ни се налага да пътуваме по уникалните родни пътища. Вярно е, че те предлагат висок адреналин, какъвто бихте получили в „Дисниленд“, но и задвижват вътрешната икономика, намирайки работа на различни автосервизи. Разбирам, страна от третия свят не би могла да притежава луксозна пътна обстановка. Къде тогава отиват парите от данъците ни? Не стига, че трябва да плащаме тях, но и въведоха неуспоримо гениалната „винетна“ такса. Добре, съгласен съм! На всякъде в чужбина, за да се движиш по магистралата от град до град, плащаш магистрални такси.

Разликата обаче е, че там „камъче“ по пътя не ще да видиш, камо ли кратер, в който попаднеш ли, би могъл да те изведе на околовръстното в някой китайски град. Винетните такси варират в различен ценови диапазон, за различните превозни средства, но въпросът ми е, къде е резултата от купуването на винетки. Колко жертви взе магистралата към Провадия? И при това е магистрала, за второстепенни пътища е излишно да говоря, всеки живеещ и пътуващ в България, знае че те са професионално закърпени, а след кърпежа откъртени. Къде, къде, къде? Това е елементарният въпрос, който ме вълнува, а и всеки нормален сънародник. Къде отиват парите от тези такси?

При цени вариращи от 67-1300 лева за годишен стикер.

Не стига, че лукса да живееш тук е на ниво, но и трябва да се помъчиш. Със средно образование, ще ви бъде трудно. С висше става, но и то не е достатъчно в тази объркана държава. От една страна университетите се изродиха до такава степен, че от път и над път завършват студентите. Интерес са само парите за елитните ВУЗ-ове. Но хайде… висшист си и сега какво? Толкова жестоко си ударен от реалността, че ти се иска да се върнеш пак в „унито“ и да учиш още. Завършваш с отличен, кадърен си, мислиш бързо и си силно адаптиращ. Това е изключителен плюс и предпоставка за добре платен пост, но в чужбина, в другата Европа, не и в България.

Тук висшиста е подложен на изгнание от народната глупост. Младите кадри взимат от порядъка на 400-800 лв. и то в големите градове. Повечето от тях нямат и този късмет, понеже навсякъде практиката е да се търси опит. Как да се изгради такъв, след като не се предоставя шанс? Не е логично кадърните кадри в различни специалности да взимат неколкократно по – ниски заплати от своите сънародници, общи работници, в чужбина.

За заплащането открехнах, както при възгледите ми относно горивата, така и за „висшето“ заплащане. Тук темата ми е почти изчерпана. Отидеш във Великобритания, работиш 3 дни и хоп, изкарал си едномесечна българска заплата от порядъка на 700-800 лева. А всичко това с професия „общак“. Тъжно ми става да гледам, как нашите майки и бащи се трепят от работа, но пак тънат в нищета. Пак се правят сметки от сорта, колко да оставя за ток, вода, парно, антибиотик и ако е късмет храна.

До кога ще търпим това, НАРОДЕ!

Не разбирате ли, че щом вие сте се предали и сте се примирили да живеете в третия свят, няма кой да ви извади от него. А не заслужавате това, не защото сте борбени или работливи, а защото ни се полага. Не може хората, които спейки в парламента, да прибират заплати „таван +“. Не може хората, които ограбват държавата и вас, да живеят като царе. Не може вечно да сме СТАДО! Пенсионната тематика е нещо, което не мисля да подхващам, защото и там логиката нулева. Хората в България трябва да са безсмъртни, за да вземат цялата пенсия полагаща им се от всичките години труд.

Апелирам към всички, станете, отворете очи, продумайте! Не се смейте, когато Гърция се вдигне на протест, защото повярвайте, ние сме за смях. Ние не сме единни и това позволява на „управата“ да прави каквото си знае! Нека се вдигнем всички на протест, не само докторите, не само учителите, не само таксиметровите шофьори! ВСИЧКИ, ВСИЧКИ, ВСИЧКИ… !
http://www.blitz.bg/news/article/357489

kardiolog
Мнения: 113
Регистриран на: 14 май 2015 10:21
Контакти:

Re: Сравнение за цените на горивата у нас и в страни от ЕС

Мнениеот kardiolog » 26 авг 2015 15:18

А ето как се развиват нещата в Унгария при управлението на Орбан:

В първите 4 години на управление Орбан спази предизборното си обещание и намали цената на тока, газта, водата и сметта с 25% за домакинствата и с 11% - тока за бизнеса. Борбата с монополите бе обявена за национална кауза и за край на колониализма. Приватизацията бе определена като прекомерна в областта на комуналните услуги и днес Унгария изкупува дружествата в енергетиката и водоснабдяването, които са предимно германски и френски
Чуждестранните инвестиции, в това число и от САЩ, само миналата година са увеличени с 22%. Лично премиерът откри завода на „Мерцедес“ в Кечкемет. Възрастният г-н Сузуки подкара заедно с Виктор Орбан новия модел на тази марка в Естергом. Разшириха се заводите на „Ауди“ в Дьор и на „Опел“ по западната граница. Броят на туристите нараства до 23 милиона миналата година
Китай вече строи влака стрела Будапеща - Белград, както и карго такъв. Тръгна директната авиолиния Пекин - Будапеща четири пъти седмично. Има китайска банка, туристически и бизнес офис, а градът е залят от китайски туристи. Индия открива един от най-големите си заводи в унгарския град Дьондьош за автомобилни гуми, който ще даде работа на над 10 000 души. Унгария изнася за Китай годишно 2 милиона патици и над 60 000 тона свинско месо.
Руският пазар е залят с унгарски стоки, като започнем от лекарствата и консервите и стигнем до меса, колбаси, плодове и зеленчуци. Именно Русия инвестира 12 милиарда в построяване на 3-ти и 4-ти блок на атомната централа в ПАКШ, за което в крайна сметка ЕК даде съгласие
За четири години бяха открити 400 000 нови работни места. Немските фирми са около 6000, а японските - 150. Безработицата, е намалена на 7,1%. Инфлацията е най-ниска от 40 години насам. Предсрочно бе изплатен заемът от МВФ в размер на близо 3 милиарда евро и офисът на тази организация бе закри
Износът за миналата година наближи 100 милиарда евро (най-много за германския пазар), а икономическият растеж за първите четири месеца на тази година е 3,5% - един от най-високите в ЕС.
В областта на спорта бяха построени супермодерни стадиони на „Ференцварош“ и „Дебрецен“, Огромна 30 000 места спортна зала , строи се най-големият плувен комплекс в света, на който ще се проведе световното по плуване и водна топка през 2017-а. Страната ще кандидатства официално за домакинство за летните олимпийски игри в 2024 г.
и т.н.

Reckless
Мнения: 2218
Регистриран на: 02 мар 2010 18:32
Местоположение: DE

Re: Сравнение за цените на горивата у нас и в страни от ЕС

Мнениеот Reckless » 26 авг 2015 15:27

Имайте в предвид, че в Германия няма винетни такси ! Те влизат в цената на горивото !

Потребителски аватар
River Plate
Мнения: 1989
Регистриран на: 25 мар 2008 19:06
Местоположение: София
Контакти:

Re: Сравнение за цените на горивата у нас и в страни от ЕС

Мнениеот River Plate » 26 авг 2015 15:38

Какво общо има минималната заплата с цените на горивата? :shock:
Ако ние сами си вадихме петрола, разбирам, ама в случая не е уместно подобно сравнение.
[center]Не се гаси туй, що не гасне!
ЦСКА ЗАВИНАГИ
[/center]
[center]Чавдар (Етрополе) + Литекс (Ловеч) ЦСКА (София)[/center]
[center]МИКРЕ ВЪН![/center]

[center]
golemia написа:...Там в Софийското полЕ играе тим от ЕтрополЕ.На Ловеч с играчите и на ЦСКА припознавачите... :)
[/center]

toristo
Мнения: 288
Регистриран на: 30 мар 2015 12:41
Контакти:

Re: Сравнение за цените на горивата у нас и в страни от ЕС

Мнениеот toristo » 26 авг 2015 15:40

Съпоставката спрямо доходите е много глупава. Тук заплатите като са 6-7 пъти по малки от Германия да не мислиш, че и петрола ще ни го дават 6-7 пъти по-евтино.
Трябва да се съпостява цената преди акцизи и данъци, а в такъв случай наште горива са от най-скъпите в Европа, защото акцизът ни е по-нисък. За това трябва да благодарим на "братята" руснаци от Лукойл, които ни продават скъпи горива, но за сметка на това некачествени.

Потребителски аватар
Red_Neck
Мнения: 14411
Регистриран на: 08 яну 2013 10:05
Skype: armenski_pop.bg
Контакти:

Re: Сравнение за цените на горивата у нас и в страни от ЕС

Мнениеот Red_Neck » 26 авг 2015 15:42

Доста некоректно сравнение :!:
Освен всичко останало, кога сме били близо до стандарта в цитираните страни?
Какво е положението в Сърбия и Румъния например?
Към днешна дата в Евро:
БГ: 1,1450
Сърбия:1,1740
Румъния: 1,1720
източник: http://dvigateli.info/fuel_price/

Едит: Огромна тежест в цената на горивата имат данъците (акциз+ДДС). Стига пропаганда! Цената на горивата е такава, каквато е - доходите са ни ниски .... за съжаление.
Последна промяна от Red_Neck на 26 авг 2015 15:49, променено общо 1 път.
"Левски срещу мракобесието - борба на волята срещу системата, доброто срещу злото! Това е заложено при нас. Отборът на народа срещу апарата, най-общо казано."
Из размислите на един „Дисидент“, или Как отборът на МВР и ДС пребори комунизма.

Потребителски аватар
River Plate
Мнения: 1989
Регистриран на: 25 мар 2008 19:06
Местоположение: София
Контакти:

Re: Сравнение за цените на горивата у нас и в страни от ЕС

Мнениеот River Plate » 26 авг 2015 15:48

Какво им обясняваш, важното е да се пускат хейтърски теми?
Сигурно ОПЕК, Щатите и ко. са ни виновни, че не можем да си оправим държавата и трябва да ни субсидират с бензин и нафта :lol:
[center]Не се гаси туй, що не гасне!
ЦСКА ЗАВИНАГИ
[/center]
[center]Чавдар (Етрополе) + Литекс (Ловеч) ЦСКА (София)[/center]
[center]МИКРЕ ВЪН![/center]

[center]
golemia написа:...Там в Софийското полЕ играе тим от ЕтрополЕ.На Ловеч с играчите и на ЦСКА припознавачите... :)
[/center]

kabaka
Мнения: 194
Регистриран на: 28 авг 2014 11:27
Контакти:

Re: Сравнение за цените на горивата у нас и в страни от ЕС

Мнениеот kabaka » 26 авг 2015 15:53

Танов миналата седмица по Нова каза, че бензина отива в бензиностанциите след платените такси (ддс, акцизи и квото има там още да се плаща) на 1.82 лв.. До колко може да му се вярва е друг въпрос де. А на нас ни го продаваха по 2.30 до скоро. Правете си сметката с колко го надуват. Разбираемо е да си сложат някаква надценка, ама чак пък близо 0.50 лв си е абсурдно...

Потребителски аватар
Red_Neck
Мнения: 14411
Регистриран на: 08 яну 2013 10:05
Skype: armenski_pop.bg
Контакти:

Re: Сравнение за цените на горивата у нас и в страни от ЕС

Мнениеот Red_Neck » 26 авг 2015 15:54

..... и ще помоля, когато цитирате заплати в ЕС, сравнявайки ги с тези в БГ, да бъдете така любезни да цитирате и данни за производителността на труда :!:

Изображение

Ето я истинската причината за ниското ниво на заплатите :!:
"Левски срещу мракобесието - борба на волята срещу системата, доброто срещу злото! Това е заложено при нас. Отборът на народа срещу апарата, най-общо казано."
Из размислите на един „Дисидент“, или Как отборът на МВР и ДС пребори комунизма.

Потребителски аватар
Red_Neck
Мнения: 14411
Регистриран на: 08 яну 2013 10:05
Skype: armenski_pop.bg
Контакти:

Re: Сравнение за цените на горивата у нас и в страни от ЕС

Мнениеот Red_Neck » 26 авг 2015 16:00

kabaka написа:Танов миналата седмица по Нова каза, че бензина отива в бензиностанциите след платените такси (ддс, акцизи и квото има там още да се плаща) на 1.82 лв.. До колко може да му се вярва е друг въпрос де. А на нас ни го продаваха по 2.30 до скоро. Правете си сметката с колко го надуват. Разбираемо е да си сложат някаква надценка, ама чак пък близо 0.50 лв си е абсурдно...


Пълни глупости. Танов говореше за 22-23% по-висока крайна (потребителска) цена, отнесена към производствената .... без да спомене, че на веригата са: рафинерия - склад на едро - търговец на дребно. Т.е. 22-23% разпределени м/у тези 3 субекта е в сферата на нормалното.
В момента маржа на търговците на дребно е около 15 ст. на литър. Останалото е пушек за народа (подобно на пломбите по обектите).
"Левски срещу мракобесието - борба на волята срещу системата, доброто срещу злото! Това е заложено при нас. Отборът на народа срещу апарата, най-общо казано."
Из размислите на един „Дисидент“, или Как отборът на МВР и ДС пребори комунизма.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 5 госта