Военната операция е проведена от Военновъздушните сили на САЩ в хода на Втората световна война.
В утрото на 6 август американският бомбардировач B-29 „Енола Гей”, с командир на екипажа полковник Пол Тибетс, излита от военната авиобаза Норд Фийлд, разположена на остров Тиниан, в западната част на Тихия океан. Полетът продължава около шест часа. При излитането времето било добро, екипажът и оборудването работели изправно. Флотският капитан Уилям Парсънс поставя детонатора малко преди излитането на самолета.
Около час преди бомбардировката японските радари за ранно предупреждение фиксират приближаването на няколко американски самолети, които се отправят в посока Южна Япония. Била обявена тревога, направено е радиообръщение в много градове, включително Хирошима.
Около 8.00 ч. операторът на радара в Хирошима обаче определил, че броят на приближаващите самолети е много малък - не повече от три, и въздушната тревога била отменена. Японците решили да не прехващат такова малко формирование, за да спестят и гориво, и самолети. По радиото било предадено стандартно съобщение, че е разумно населението да се отправи към бомбоубежищата, „ако врагът атакува, но това не се очаква”.
Трите самолета B-29, нанасящи удара, били „Енола Гей” (главен самолет, кръстен на майката на полковник Тибетс), „The Great Artiste” и неназован тогава B-29 (по-късно кръстен „Necessary Evil”, в превод „Необходимото зло”).
В 8.15 ч. местно време „Енола Гей” хвърля ядрената бомба - 50-килограмово ядро от уран-235 с взривен еквивалент от около 13 килотона тротил в центъра на Хирошима. Бомбата се взривява на около 600 м над повърхността, на място загиват около 70 000-80 000 души. Зоната на пълно разрушение е около 1,4 км в радиус. Пожарите, избухнали след взрива, засягат около 11,4 кв.км. 90% от зданията в града са унищожени или силно повредени.
В дните преди бомбардировката Хирошима е град с развита тежка промишленост. Във и около града са разположени няколко военни лагера и щаба на Пета дивизия и Втора основна армия на фелдмаршал Сунроку Хата, командващ защитата на Южна Япония. Освен това Хирошима е и важна продоволствена база за армията, важен транспортен и сборен възел. Той е един от няколкото града, при които бомбардировката би дала идеална представа за действието на новото оръжие.
САЩ, ползвайки се с поддръжката на Великобритания и Канада, проектират и построяват първите атомни бомби в рамките на т.нар. Манхатънски проект. Първоначално проектът бил започнат по инициатива на учени - бежанци от Европа и америкаци, които се съмняват, че нацистка Германия също разработва проект за атомна бомба. Проект „Манхатън”, в пика на своето развитие, е разработван от около 130 000 души, от 30 учреждения в САЩ, и струва приблизително 2 млрд. долара, което го прави един от най-крупните и скъпи изследователски програми в историята.
Първата ядрена бомба, наричана просто „Устройство”, била взривена в рамките на изпитанията на „Тринити” близо до Аламогордо в щат Ню Мексико, на 16 юли 1945 г.
Почти 200 000 от оцелелите все още се лекуват от последиците в болниците на Японския Червен кръст 70 години след атомните експлозии в Хирошима и Нагазаки.
„Даже след толкова десетилетия, все още са факт катастрофалните последствия върху здравето на хората от употребата на ядрените оръжия в тези два града“, заяви председателят на Международния комитет на Червения кръст Петер Маурер. „Какъв по-неоспорим аргумент би могло да има за пълното им елиминиране, особено като се има пред вид, че днешните ядрени оръжия са още по-силни и разрушителни?“
„Това възпоменание ни напомня за хуманитарните последици от ядрените оръжия, които преодоляват времето и пространството и веднъж допуснати, не могат да бъдат овладени“, каза Тадатеру Коное, председател на Международната федерация на Червения кръст и Червения полумесец, който представляваше Движението на Червения кръст и Червения полумесец на церемониите в Хирошима и Нагазаки.
Японският Червен кръст има болници за лечение на оцелелите от ядреното оръжие в Хирошима от 1956 г., а в Нагазаки от 1969 г. През тях са преминали над 2.5 милиона амбулаторни и над 2.6 хоспитализирани пациенти от оцелелите от ядрените бомбардировки. Само през изминалата година болниците на Японския Червен кръст в Хирошима и Нагазаки са приели за лечение съответно 4 657 и 6 030 души.
Седемдесетата годишнина за възпоменание на жертвите на атомните бомбардировки се отбелязва само месеци след неуспеха на Конференцията във връзка с Договора за неразпространение на ядрени оръжия, чиято цел бе стъпка напред към пълното им елиминиране.
http://fakti.bg/zdrave/152195-200-000-s ... i-nagazaki
Толкова за добрите намерения на американската сволоч и техните еврейски господари, които правят всичко по силите си и не се спират пред нищо, за да саботират преговорите с Иран в настоящия момент

