Тема за политика - България

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
metodito
Мнения: 21347
Регистриран на: 15 авг 2008 14:46
Местоположение: На хубава трапеза, под сянка на Трапезица.
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот metodito » 22 яну 2019 08:37

Смити: София не е България. Разликите вече са все едно сме различни държави.

Непринуден
Мнения: 1654
Регистриран на: 16 мар 2015 21:27
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот Непринуден » 22 яну 2019 14:08

Контекст, контекст.. и колкото и да ги режеш и смяташ, 2700 леи не са 1000 или 1600 евро, а 500


Може ли да говорим по същество. Не ми се гадае къде си гледал, ЦРУ, Световната банка, МВФ или просто Уикипедия, но я кажи откъде вземаш тази цифра?
Аз веднага ти отговарям за 1000-та евро. Дойче Веле, 16 януари 2019 година. Можеш да им пратиш запитване защо лъжат.

Румъния отчита огромен икономически ръст – благодарение на чуждите инвеститори. За да задържат работниците си, те им плащат средно по 1600 евро на месец. Средната заплата при румънските фирми е 1000 евро.

Във видеото се дава Тимишоара. Не (столицата) Букурещ.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Ами ако им е толкова акъла, кой им е виновен?

Искаш ли да поработиш над един реален казус? Министър-председателя не отговаря, президента на страната няма правомощия и прехвърля нещата към инспекцията по труда, тя пък не намира нищо нередно при работодателя, въпреки че не е трудно да се открие. Кой ще ми препоръчаш като следващо ниво към което да се обърна? Европейската комисия, Съвета за сигурност към ООН, някоя междупланетна институция? От извън София аз няма да срутя Народното Събрание и не е нужно някой да ми обърне внимание. Било то и парадоксално да звучи така явно от ръководните институции поведение тип "ми кво ме интересува" не се и прикрива. Нищо не мога да направя. Утре могат да дойдат и двама цигании без да се крият да ми счупят главата. Нищо няма да последва. Нали не става в София.

Накрая се появяваш ти и казваш "ми толкова ви е акъла". Какво препоръчваш като по-умен? Да дойда в софия и да поубия малко софиянци, че следващия път да се задействат институциите, за да няма във вечерните новини сводка "някакъв провинциалист с неплатени заплати дошъл и поубил малко софиянци".

Пишеш пълни глупости. За 50 лв не можел да намери пазач. Я пусни тази офрта в страната и май няма безработен да остане. Те и за 20 лв на смяна ще ти се навият. Пази боже сляпо да прогледа. Уродливо невежество.

София източвана от провинциалистите :lol: Тук вече спирам. Няма да падна на нивото ти. Все таки малко акъл имам.
"В началото на 1969 година Левски пък бе превзет от милиционерите и техния клуб Спартак"(Жаклин Михайлов)
50 години без софийския Левски (1914-1969), мир на праха му.

Потребителски аватар
fcb_bg
Мнения: 15563
Регистриран на: 10 окт 2008 08:57
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот fcb_bg » 23 яну 2019 00:42

metodito написа:Смити: София не е България. Разликите вече са все едно сме различни държави.

Aз от години апелирам София град да се отдели в отделна държава за благото на България, ама - глас народен, глас в пустиня.
- Г-н Петков, чий е Крим?
- А изчегъртахте ли Борисов и Пеевски?

Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 23321
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот Thsmith » 23 яну 2019 01:05

Непринуден написа:Аз веднага ти отговарям за 1000-та евро. Дойче Веле, 16 януари 2019 година. Можеш да им пратиш запитване защо лъжат.

Няма нужда да им пращам никакво запитване, особено ако Барбара Вейзър е замесена : 0 Бях достатъчно ясен да гледаш контекста. Статистически заплата е 2700 в леи или 500 евро. Пък ти ако искаш си смятай и 27 000 :lol:



---
Непринуден написа:
Ами ако им е толкова акъла, кой им е виновен?

Искаш ли да поработиш над един реален казус? Министър-председателя не отговаря, президента на страната няма правомощия и прехвърля нещата към инспекцията по труда, тя пък не намира нищо нередно при работодателя, въпреки че не е трудно да се открие. Кой ще ми препоръчаш като следващо ниво към което да се обърна? Европейската комисия, Съвета за сигурност към ООН, някоя междупланетна институция? От извън София аз няма да срутя Народното Събрание и не е нужно някой да ми обърне внимание. Било то и парадоксално да звучи така явно от ръководните институции поведение тип "ми кво ме интересува" не се и прикрива. Нищо не мога да направя. Утре могат да дойдат и двама цигании без да се крият да ми счупят главата. Нищо няма да последва. Нали не става в София.

Накрая се появяваш ти и казваш "ми толкова ви е акъла". Какво препоръчваш като по-умен? Да дойда в софия и да поубия малко софиянци, че следващия път да се задействат институциите, за да няма във вечерните новини сводка "някакъв провинциалист с неплатени заплати дошъл и поубил малко софиянци".

Пишеш пълни глупости. За 50 лв не можел да намери пазач. Я пусни тази офрта в страната и май няма безработен да остане. Те и за 20 лв на смяна ще ти се навият. Пази боже сляпо да прогледа. Уродливо невежество.



Ами ето... Още от началото си личи на къде отиваме. Защо трябва да се обръщаш към някого? Защо пилотчето или ПМ да трябва да се намесват за твоята заплата, защо ООН или който и да е друг да е отговорен за нея? Я ми кажи как почна работа и как се съгласи да работиш за под минималната заплата? Някой хвана една пушка и те поведе към работното място ли? :lol: Никой не те кара да работиш за толкова пари. Ако имаш 2 грама мозък, няма да го правиш. Ето и на мен не ми се дават пари, но като няма кой да работи за 20, 30, 40 и трябва да дам повече. Без да ме интересува колко е минималната заплата, пазара сам регулира това. Ако има някой мухльо да се хване на 20 лв, няма да плащам 3 пъти повече. Е да, но няма.
Иначе ако желаеш... заповядай за 20 лв. Още утре ти намирам работа.


Непринуден написа:Тук вече спирам. Няма да падна на нивото ти. Все таки малко акъл имам.
:lol:
Съмнявам се. Ааа и да уточня, че офертата за работа важи само ако не използваш "таки" и правиш разлика между "е" и "и" в устна форма. Иначе няма да се получат нещата. :lol:


Иначе най забавния въпрос при интервю с някой проявяващ претенции за заплата е "ти какво ще направиш за тези пари и как смяташ да ги изкараш, колко смяташ, че ще изработиш". Обикновено всички гледат тъпо като комунист при връчена сметка. :lol:

* И има един бутон едит. Използва се за добавяне на нещо в поста без да се поства един след друг.
Последна промяна от Thsmith на 23 яну 2019 04:04, променено общо 3 пъти.
[center][wrapimg=]https://s31.postimg.cc/edpbxz4ob/Avatar_250.png[/wrapimg]

Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet[/center]

Потребителски аватар
Groucho
Мнения: 17132
Регистриран на: 30 май 2012 22:17
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот Groucho » 23 яну 2019 02:28

Thsmith написа:Иначе най забавния въпрос при интервю с някой проявяващ претенции за заплата е "ти какво ще направиш за тези пари и как смяташ да ги изкараш, колко смяташ, че ще изработиш". Обикновено всички гледат тъпо като комунист при връчена сметка. :lol:

И аз съм на мнение, че работникът трябва да си отстоява сам исканията за по-добри условия на труд, включително финансовите, а не да чака държава и институции да му увеличат заплатата, ама това е мегатъп въпрос за 99 процента от работните позиции, които съществуват на тая планета. Ти задаваш ли го на интервюта :?: :lol:
Да речем си търсиш продавачка за магазин за цигари, решил си, че ще даваш 1000 лв месечно и имаш някакви изисквания: да мете, да е комуникативна, с добра външност, да знае чужд език и прочие каквото си решил, че трябва да може да прави новата ти продавачка. Идва кандидатка, която покрива всичките ти изисквания и ти казва искам 1300 лв. Ти какво очакваш да ти отговори на въпроса "как смяташ да ги изкараш, колко смяташ, че ще изработиш"? Ами ще ги изкара, като ти свърши работата, за която я наемаш, ако я наемеш. За разликата от 300 лв какво трябва да прави още? Да ти върти свирки в обедната почивка, каквато няма :?: :lol:
Или ти трябва шофьор примерно. Питаш го същото, ако ти заяви 1000 лв над това, което си решил, че ще дадеш. Какво очакваш да ти каже на горния въпрос? Лекар, програмист, учител, каквото се сетиш... Какво трябва да отговорят на горния въпрос, като имат претенции за по-висока заплата според теб, че да не "гледат тъпо като комунист при връчена сметка"? Защото подобен тъп въпрос не заслужава и такъв поглед.

Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 23321
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот Thsmith » 23 яну 2019 03:17

Groucho написа:Ти задаваш ли го на интервюта :?: :lol:
Принципно не, аз си карам по същество. Нямам желание да карам хората да ми говорят колко искат да работят заради някакви глупости, нито им обяснявам какъв сплотен екип им предлагам и други подобни глупости. Явно е, че идват да работят заради пари, а не от любов към работата. Обаче като дойде някой и ми каже, че иска 2500 лв начална заплата и тогава непременно го питам за да го видя как си представя изкарването на тези пари. Просто един вид леко жегване преди да го пратя да си ходи от където е дошъл.
[center][wrapimg=]https://s31.postimg.cc/edpbxz4ob/Avatar_250.png[/wrapimg]

Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet[/center]

Непринуден
Мнения: 1654
Регистриран на: 16 мар 2015 21:27
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот Непринуден » 23 яну 2019 03:40

Статистически брутната заплата е 2700 в леи или 500 евро. Пък ти ако искаш си смятай и 27 000


В голяма грешка си, но е напълно логично. Логично е да си невежа щом си работодател и това обяснява защо България е на път да изчезне и е трагедия. Не би било логично да си някой умник и да се чуди човек защо България е циганска махала. Така обаче всичко си е по местата. Парите попаднали в несретници и съответно и страната е жалка. Освен това разсъжденията ти са толкова плитки, елементарни и детски (без никаква мисъл), че само можеш да се радваш, че не можеш да се видиш отстрани.

1. Това не е брутната заплата, а нетната заплата в Румъния. Погледнал си набързо някъде ама не съвсем добре, а може би и си по-простичък и не разбираш чужди езици.
Според румънския статистически институт по последни данни (септември 2018) нетната средна заплата е 2720 леи, а брутната средна заплата е 4532 леи. Първото е 570 евро, второто е 950 евро. Цифрата, която ти даваш (500) е по-скоро британски паунда.
2. В България средната брутна заплата (октомври 2018) е 1135 лева. Около 580 евро, около 2765 леи. Тоест средната нетна в Румъния е приблизително равна на средната брутна в България.
3. Има и още по-лоша новина. Ножицага между брутната и нетната заплата е по-голяма в Румъния отколкото в България. При това чувствително. Това означава, че някои сектори в Румъния са заплатени (от държавата, която преди това ти го е взела като данъци), а в България не. Напълно или в някаква по-голяма степен. Дали това е образованието, здравеопазването или нещо друго не ми се гадае, но за нещо ние вадим пари, а румънците не (примерно операции, които не се поемат от здравната каса тук, а там да). Това идва от други данни, събрани от различни източници, които показват Румъния с 1000 евро и 600 евро (брутна и чиста средна заплата) спрямо 580 и 455 евро в България............Ха, ето ги и 1000-та евро на Дойче Веле. Значи не са лъгали. Не са уточнили, но виждаме за кое става дума. За средната брутна месечна заплата.
В България всичко е логично. В унисон с мозък като теб, други тъпанари сред политиците и великата харизма "държавата да се меси по-малко в икономиката, иначе е комунизъм" и ето, тя направо не се меси. Такава свобода е дала на индивида. От 580 взема само 125 евро, а останалите 455 ние определяме за какво да си ги даваме. В Румъния е ужасно, див комунизъм. От 1000 евро цели 400 държавата ги насочва без да те пита, а ти определяш пътя на само 600 евро. Изключително малоумие за разлика от нас, които отговаряме на северо атлантическите принципи, да си прост и беден, спазващ някакви неясни и не точно дефинирани правила (държвата с по-малка роля, ОК, но така ли както в България водещо до по-ниски нива на доходи?).

Хайде сега обратно на чина и смени цифрата. 1000 евра са им заплатите. В смисъла на който се говори за 1135 лв в България (имащо предвид също брутните заплати). Дори и нетните им обаче ги закръгляай по-скоро на 600, а не на 500 евро.
"В началото на 1969 година Левски пък бе превзет от милиционерите и техния клуб Спартак"(Жаклин Михайлов)
50 години без софийския Левски (1914-1969), мир на праха му.

Непринуден
Мнения: 1654
Регистриран на: 16 мар 2015 21:27
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот Непринуден » 23 яну 2019 04:00

Ами ето... Още от началото си личи на къде отиваме. Защо трябва да се обръщаш към някого?


А какво да направя? Да се усмихна и да се откажа от моите пари (заработени от мен)? Ти какво предлагаш? Да взема бухалката и да отида и да раздавам правосъдие без да се обръщам към никого?

Защо пилотчето или ПМ да трябва да се намесват за твоята заплата, защо?

Мислех, че официалните институции разполагат с тази власт. Ти Джаро и Иво Андонов ли предлагаш? В такъв случай моя е вината. Съжалявам, но не познавам мафията, а и погрешно съм бил възпитан да спазвам общо взето правната норма.

Я ми кажи как почна работа и как се съгласи да работиш за под минималната заплата? Някой хвана една пушка и те поведе към работното място ли? Никой не те кара да работиш за толкова пари. Ако имаш 2 грама мозък, няма да го правиш.

Аз не съм се съгласил да работя за под минималната заплата. Вчера имах предвид други хора. В моя случай не получавам това което трябва да получа.

Обаче мисленето ти е елементарно и лишено от мисъл. Не всички неща в икономиката са еластични. Хората се хващат и за под минималната заплата не защото според теб са глупаци с 2 грама мозък, а защото търсенето в случая е нееластично. Когато няма какво да яде детето му и за 300 лева ще работи нищо че официално няма такава ниска заплата в България. Ти хубаво ги редиш западните идеи за свободния капитализъм ана реално нещата не са съвсем като в книгите. Ако имам зад гърба си примерно социални помощи за бедност да речем от 500 евро и аз ще го ударя на чест и няма да се хващам за по-ниско платени работи не отговарящи на справедливото възнаграждение на труда. Ама не е така. Ако в ситуацията работодател-наемник не намерим общ език (заплащане на труда) ти лесно можеш да си биеш чукалата с аргумента "ами просто няма да давам такива заплати и това е, ще насоча парите в друга посока", но другата страна обикновено разсъждава "не мога да се прибера ида прочета присъда на семейството си, ще приема работата, но понеже не я намирам за справедливо оценена моментално започвам да търся друга и ако намеря ще се махна". Малко по-различно е. Свали малко дебелашкия си софиянизъм и работодателство, защото при равни стартови условия за избор може би мнозина няма да ти отстъпят на глупостите и малко ще поспадне заблудата ти колко си велик, а те не знаели за какво да работят, как да си го изработят и как да си поискат. Ако имат твоята свобода сигурно и те много няма да те бавят и ще ти теглят една майна. Заблуждавай се обаче колко си велик и как ги поставяш натясно на интервютата.

Иначе най забавния въпрос при интервю с някой проявяващ претенции за заплата е "ти какво ще направиш за тези пари и как смяташ да ги изкараш, колко смяташ, че ще изработиш". Обикновено всички гледат тъпо като комунист при връчена сметка.


За това ти говоря. Не гледа тъпо, а е пред опасната дилема да не получи работата. Ако на тебе ти е все тая и тоя не се впише с това което си готов да заделиш и си винаги готов да се отдръпнеш, то той е в по-различна ситуация. Ще придобие и той твоята смелост ако примерно взема 800-1000 лв социални помощи. Тогава ще разсъждава "Ха, някакъв си софийски тъпанар ще ме рекетира да работя за жълти стотинки, аре да бега от тука тоя малоумник, който дори няма подход с жените, а трябва да плати 200-300 лева, за да върже".
Последна промяна от Непринуден на 23 яну 2019 04:05, променено общо 1 път.
"В началото на 1969 година Левски пък бе превзет от милиционерите и техния клуб Спартак"(Жаклин Михайлов)
50 години без софийския Левски (1914-1969), мир на праха му.

Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 23321
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот Thsmith » 23 яну 2019 04:02

Непринуден написа:
В голяма грешка си, но е напълно логично. Логично е да си невежа щом си работодател

Принципно е обратното. Особено в приказката в която единия се оплаква, че някой трябва да го защити за да не взима по малко от минималната заплата.

Пределно добре знам разликата между брутна и нетна заплата и умишлено ти поставям тази цифра, но понеже затопляш като албански реотан, явно трябва да има пояснение спрямо ключови думи от горните постове, а именно манипулация и контекст.

И ще те светна и нещо друго. Данъците са различни. При над 1600 лв бруто, ти получаваш едно 1250 и отгоре евро. При това тук влизат огромна цифра хора водещи се на минимална заплата, които не получават толкова и изкривяват статистиката. При 4500 леи, удръжките те пращат точно на 2600 нетно или 500 евро :lol:

Непринуден написа:примерно операции, които не се поемат от здравната каса тук, а там да

То само това оставаше. Още повече да почнат да вкарват в тази черна дупка. Трябва индивидуални партиди и частно застраховане, а не тази публична дивотия.


едит:
Аз не съм се съгласил да работя за под минималната заплата. Вчера имах предвид други хора. В моя случай не получавам това което трябва да получа.


Кой определя това което "трябва" да получиш? Ти ли? Ми върви го получи от някого бре, защо чакаш? : )

Нямам нужда да се заблуждавам в нищо. Никой не карам с пушката. Всеки е свободен да си вземе куфарчето и да си намери по-добра работа. Всичко друго са кухи оправдания и селски комплекс, че някой ти е длъжен да ти ДАВА Х пари. Работодатели много, хора се търсят навсякъде. Всеки е свободен да покаже умения, които се търсят и носят някакви пари.

едит2: И не е коректно да се трият така постове за да изглежда, че някой си говори сам.


едит:3 А да... сега и до социалните помощи за паразити опряхме. Тило Сарацин между другото има една много добра теория за тях и какво бедствие са. Развъдник на паразити, които нямат желание да работят, а лежат на гърба на работещите. 1000 лв социални помощи, направо щях да падна от стола.
[center][wrapimg=]https://s31.postimg.cc/edpbxz4ob/Avatar_250.png[/wrapimg]

Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet[/center]

Непринуден
Мнения: 1654
Регистриран на: 16 мар 2015 21:27
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот Непринуден » 23 яну 2019 04:16

Ясно. За теб нещата са бели и черни. Някакви твърди обосновани на много спорни принципи.

Ако за мен е нормално да помагам на малкото си дете и възрастен родител, защото и аз съм бил дете и съм бил гледан, а като стана възрастен дай боже някой ще ми подаде ръка в този труден момент, за теб нещата трябва да са чисти, без комунизъм, без държава, без провинциалисти на интервюта. Трябва някак си сам да се спасявам на 3 години, както и на 73 години. За награда като съм на 33 в разцвета на силите си нищо на никого няма да давам (един вид без намеса на държавата и да ми определя задължения). Нито някой ще ми помага като съм невръстен или стар, нито аз на друг когато е лесно и много неща мога. Детето ми и майка ми да се спасяват.....като на търсещи работа попаднали на интервю при теб. Ще им гледам сеира, нали така беше?

Присъдата на България е подпечатана. Щом държавата се движи от такива като теб няма никакъв шанс. Ни-ка-къв.
"В началото на 1969 година Левски пък бе превзет от милиционерите и техния клуб Спартак"(Жаклин Михайлов)
50 години без софийския Левски (1914-1969), мир на праха му.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 41 госта