Тема за политика - България

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 23314
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот Thsmith » 18 окт 2018 12:28

garfield22 написа:
Thsmith написа:Няма нищо подобно. И при Перон (който разсипва държавата) и при Галтиери, който довършва нещата.
Аз съм минархист, най дясната степен на либертарианството. Не съм обаче идеалист, а практичен.
Първо трябва да се защитиш от голямото зло и да го унищожиш и чак след това да градиш своя дом. Не правиш още един етаж на къщата преди да се отървеш от термитите, нали? :lol:

Принципно аз винаги поставям защитата на частната собственост (и на материалните активи като цяло) на първо място.
След това поставям защитата от религията и от нейното пряко влияние върху живота. Вече след това поставям всичко останало.

Любопитно ми е дали би назовал 10 личности свързани с политиката и обществения живот от последните 200 години(грубо). Имам предвид предизвикващи възхищението ти. Вярвам, че това като цяло рисува добра картина върху политическите и личностите ти предпочитания и виждания. /ако не ти представлява трудност/.

пп Само в международен план.

Политиката на режима на Галтиери е много подобна на чилийската - неолиберални икономически реформи и много сериозни репресии срещу комунистите и социалистите.
Ако къщата, за която говориш е демокрацията, то тя бе срината напълно.
В такъв случай ти би бил съгласен да живееш и в авторитарен режим, стига да са спазени споменатите от теб условия?

Няма нищо общо. Политиката при Галтиери е като организирана престъпна група правеща нужното за да се задържи на власт, а не да изгради държава.
Рим не е построен за един ден. Трябва да се приеме, че едно символично Ел Дорадо не може да се създаде с магическа пръчка, а трябва време и търпение. Преход от бандитски режими към демокрация е много трудно осъществим без преди това да разчистиш къщата и да отстраниш вредителите.

metodito написа:
За както трябва, не мисля. Казах го това за частните защото една лобистка група в Парламента искаше точно това. Самите частни училища искат помощ от държавата, което ми е малоумно... Иначе и сега с делегираните бюджети един ученик е равен на Х пари. И това не е правилно, защото така правят паралелки с по 30 деца, а отпада от училище само в случай на убийство, едва ли не. Просто защото този ученик е Х пари на бюджета и правиш-струваш, той трябва да е в училище. Или поне записан да е. :mrgreen: Още една слабост на системата - имаше измами и в това отношение. Много неща трябва да се променят, защото системата, а не друг е виновен.


Възможно ли е да прочетеш още един път написаното (при нужда) и тогава да отговаряш?

Какво не разбра в идеята за определяне на финансиране спрямо резултат. Резултат Х от ученик би трябвало да е равен навсякъде. Резултат F не е нужно да ти носи какъвто и да е приход. Това обезсмисля държането на ученик заради самото присъствие и неефективен метод на обучение.



metodito написа:Човек, каква ти е каша не е истина. Подкрепяш свободната инициатива и право и в същото време кастовата система. Наистина ти е голяма каша в главата.


По скоро ти не възприемаш достатъчно експедитивно.

Едното не е пречка за другото, естествено при умерени условия с възможност за изкачване на отделни индивиди. Кастовата с-ма не е равна на крепостни и господари, жалко ако разбираш това. Не е нужно да е и официална политика, но носи своята стабилност. Същото е с апартейда.
След малко ще потърся една книга за Корнелиъс Вандербилт. Имаше много добро негово мнение за така наречените "касти" в Англия. При това от човек, който е self made man преди да стъпи ВЪРХУ света. Нещо ми се върти, че съм чел негови изказвания и около инвестицията/дарението му за университети и за какво точно трябва да се използват, но ще трябва да погледна по-дълбоко. Почти сигурен съм, че ще намеря нещо и за горната тема.
[center][wrapimg=]https://s31.postimg.cc/edpbxz4ob/Avatar_250.png[/wrapimg]

Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet[/center]

Потребителски аватар
metodito
Мнения: 21345
Регистриран на: 15 авг 2008 14:46
Местоположение: На хубава трапеза, под сянка на Трапезица.
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот metodito » 18 окт 2018 12:41

Thsmith написа:

По скоро ти не възприемаш достатъчно експедитивно.

Едното не е пречка за другото, естествено при умерени условия с възможност за изкачване на отделни индивиди. Кастовата с-ма не е равна на крепостни и господари, жалко ако разбираш това. Не е нужно да е и официална политика, но носи своята стабилност. Същото е с апартейда.
След малко ще потърся една книга за Корнелиъс Вандербилт. Имаше много добро негово мнение за така наречените "касти" в Англия. При това от човек, който е self made man преди да стъпи ВЪРХУ света. Нещо ми се върти, че съм чел негови изказвания и около инвестицията/дарението му за университети и за какво точно трябва да се използват, но ще трябва да погледна по-дълбоко. Почти сигурен съм, че ще намеря нещо и за горната тема.

Остави книгите и теоретизациите, Смити. В една кастова система родиш ли се плебс си оставаш плебс, и какъвто и багаж да имаш в главата и в ръцете, някои врати остават затворени по дефолт за теб, колкото и да драпаш към тях. Иначе, ако искаш можеш да ми приведеш и "Беднякът - милионер". :lol: Кастовата система си е измислена специално за едни хора и пая им да не бъде бутан от "други". Странно, предполагах, че ще си за американското free enterprise и тъ нъ, а не за системата на британската корона...

Потребителски аватар
metodito
Мнения: 21345
Регистриран на: 15 авг 2008 14:46
Местоположение: На хубава трапеза, под сянка на Трапезица.
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот metodito » 18 окт 2018 12:53

Thsmith написа:[
Възможно ли е да прочетеш още един път написаното (при нужда) и тогава да отговаряш?

Какво не разбра в идеята за определяне на финансиране спрямо резултат. Резултат Х от ученик би трябвало да е равен навсякъде. Резултат F не е нужно да ти носи какъвто и да е приход. Това обезсмисля държането на ученик заради самото присъствие и неефективен метод на обучение.



Как така да е равен навсякъде? Това да не са ти машини. Финансирането спрямо резултатите е правилно да се прилага в една фирма, защото там служителят Х си скъсва за..ника и изкарва реален приход на фирмата, докато служител Z си чеше м...дите
и получава същото. Това не е справедливо. Училището не е фабрика и там няма материален продукт. С което стигам до това, което ти казах: обобщаваш ангро и смятам, че не знаеш за какво говориш. Да, системата е покварена в момента, защото плаща за количество, а не за качество - колкото повече ученика имаш, толкова повече пари получаваш. И едно училище в София, винаги ще получава повече пари от едно училище в провинцията. Независимо от качеството на обучението. Това създава напрежение в системата и куп проблеми.

Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 23314
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот Thsmith » 18 окт 2018 12:56

Не е нужно да са машини. Теста е еднакъв за всички, резултатите са според знанията и възможностите и най-добре отразяват свършената работа.
[center][wrapimg=]https://s31.postimg.cc/edpbxz4ob/Avatar_250.png[/wrapimg]

Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet[/center]

Потребителски аватар
blue avalanche
Мнения: 22754
Регистриран на: 23 ное 2009 11:23
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот blue avalanche » 18 окт 2018 15:14

Както всички системи, така и стандартизираните тестове си имат своите минуси. И то не малки...
1. Тестовете предизвикват сериозен стрес в учениците. Те го усещат, когато трябва да правят тестове и това се отразява на техните резултати, оттам на самочувствието, оттам на вярата в собствените възможности, оттам на отношението към училището.
2. В крайна сметка, учителите почват да учат учениците "по теста". Само това, което е в теста и нищо повече.
3. Тестовете оценяват способностите на ученика без да се съобразяват с външните фактори. Стрес от тестове, положението в къщи или факта, че някои блестящи ученици просто не правят добре тестовете.
4. Тестът прави "моментна снимка" на ученика, но не дава представа за неговото израстване през годината. Като прогрес... Това вреди както на учителите, така и на учениците.
5. Тестът дава силно ограничена представа за способностите на един ученик. Той НЕ ДАВА представа за неговата креативност, мотивация, работа в екип и т.н.
Това е мнение на специалисти. А не на лаладжии като др.Смит. От който могат да се чуят само клишета.
И стига с тая Англия!!!
Егати и големите "специалисти", които вадят с тяхната система!

Потребителски аватар
metodito
Мнения: 21345
Регистриран на: 15 авг 2008 14:46
Местоположение: На хубава трапеза, под сянка на Трапезица.
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот metodito » 18 окт 2018 15:49

Thsmith написа:Не е нужно да са машини. Теста е еднакъв за всички, резултатите са според знанията и възможностите и най-добре отразяват свършената работа.

Сложно е, човек. А и отдавна вече тестовете са опорочен начин за универсална оценка. Най-добрият тест за нивото на обучение е входа в университет. - какъв процент от кандидатстващите във ВУЗ от това училище влизат в университет. Там пък има друга поредица от проблеми. Днес масово децата ходят на частни уроци, и то още от десети клас. Причините за това пък също са различни, и не става въпрос за некадърни даскали - дисциплина, надути по обем паралелки, силата на индивидуалния подход и тъ нъ. Просто, Смити, нещата наистина са сложни и не може просто така дефинитивно да се отсича. Това имам предвид. Образователната система е консервативна, и това е за добро. Скандинавските образователни системи са най-добрите в света, но това не е станало изведнъж. Това са последователно следвани политики, ДЕСЕТИЛЕТИЯ наред. При нас политиките са от едно правителство до друго. А с тези смени през две-три години, хаосът е пълен. Всички искат да са реформатори, от тях почва и свършва света. В резултат на което, даскалите стават луди калинки, а децата просто заeбават всичко, защото единия срок учат едно и се готвят за него, втория срок всичко се променя с новия министър и те просто вдигат ръце.

garfield22
Мнения: 365
Регистриран на: 29 юни 2015 18:31
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот garfield22 » 18 окт 2018 18:24

Thsmith написа:Няма нищо общо. Политиката при Галтиери е като организирана престъпна група правеща нужното за да се задържи на власт, а не да изгради държава.
Рим не е построен за един ден. Трябва да се приеме, че едно символично Ел Дорадо не може да се създаде с магическа пръчка, а трябва време и търпение. Преход от бандитски режими към демокрация е много трудно осъществим без преди това да разчистиш къщата и да отстраниш вредителите.

Напротив, в политиките на двата режима има много сериозна прилика. На мен ми се струва, че си против аржентинския единствено защото нападат Великобритания.
Прав си, че за сериозни промени е необходимо време, но в Чили по-скоро стана обратното - от дългогодишна демокрация се премина към авторитарен (ако искаш го наричай и бандитски) режим.

pomiqr272
Мнения: 1730
Регистриран на: 24 ное 2015 15:41
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот pomiqr272 » 18 окт 2018 20:08

Как така държавата ще финансира частник? Като искаш да учиш в частно училище или градина се отказваш от държавна помощ. Дори и стотинка не трябва да получават. Имам приятел, който учеше в частно училище, защото баща му го беше спрял от училище след осми клас. Там няма нужда да се присъства в час. Плащаш и минаваш в следващ клас и не ти се налага да общуваш с разлигавени мамини детенца. Вече има и висше. Там не си е плащал :-D Добре, че беше госпожа Славова да ни преподава до трети клас, че да научим нещо в училище. Останалото беше загуба на време.

Ако професорът ми по търговско право прави тестовете ще се самоубиете. Четири отговора. Може четирите да се верни. Няма отговор, че няма верен отговор или и четирите са верни. Може нито един да не е верен. Може два или три да са верни. Може и един да е верен. Никой никога не е имал отличен. Ако изкараш петица те изпитва по желание за шестица, ако имаш желание да ти спадне оценката на четворка :-D в повечето случаи. Решил, че не е уместно само един верен отговор да има. Ако не си заградил всички верни отговори въпросът е изцяло грешен :-D

Веднъж разказва как студент заградил на първата страница все отговор "а" и те били верните отговори. На втората страница не оградил нито един отговор. Писал му тройка на теста и го привикал да го пита каква е причината да не отговори на въпросите от следващата страница. Помислил, че не е обърнал страницата. Момчето казало, че не учило и просто ей така заградил отговор "а" и му писал четворка за честността :-D.

Потребителски аватар
NOMER14
Мнения: 22630
Регистриран на: 21 сеп 2009 19:22
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот NOMER14 » 22 окт 2018 21:43

Факт е Хибридната война срещу правителството.
Сидеров отдавна го активираха, но изпусната реплика на Валерката Им дойде дюшеш.
Бат'Бойко като се върне, ще оправи работата, иначе летчикът ще прави кабинет.
Апропо оная "Радева" е Втора дама. Първа е майката на децата на Радев.

Потребителски аватар
pampi
Мнения: 4429
Регистриран на: 05 юли 2011 12:03
Контакти:

Re: Тема за политика - България

Мнениеот pampi » 22 окт 2018 23:17

NOMER14 написа:Факт е Хибридната война срещу правителството.
Сидеров отдавна го активираха, но изпусната реплика на Валерката Им дойде дюшеш.
Бат'Бойко като се върне, ще оправи работата, иначе летчикът ще прави кабинет.
Апропо оная "Радева" е Втора дама. Първа е майката на децата на Радев.


М-да, не миряса тоя Путин, бе, не спря с тази хибридна война срещу нас! Не му стига на Путин, че ни направи най-бързо изчезващата нация в света, най-бедните в ЕС, унищожи образованието ни, спорта ни, икономиката ни, армията ни и т.н. , а сега е решил да ни лиши и от нашата последната надежда, от нашето бъдеще, от нашия вожд, от човека учил се лично от Бай Тошо как се управлява държава( лъжа е, че го е охранявал, не го е охранявал,бил е на стаж при него). Долу ръцете от бат Бойко, долу ръцете и от неговия наместник , рицаря на тишината Валерката
Не щем ний генерал-летец да ни управлява, най си искаме нашия генерал-пожарникар-милиционер-футболист-тенисист. Так де, вече ни е похванал, нека ни довърши и ... да се свърши. 8-)
...Мы ебали все на свете,
кроме ежа и гвоздя,
потаму что еж колючий,
а гвоздя ебат нелзя...


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта