МОН маха “Тютюн”, “Моята молитва” и “До Чикаго и назад”

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
Knowing
Мнения: 43
Регистриран на: 30 окт 2010 18:49
Контакти:

МОН маха “Тютюн”, “Моята молитва” и “До Чикаго и назад”

Мнениеот Knowing » 20 юни 2013 18:44

Министерството на образованието променя драстично и на тъмно учебните програми по всички предмети за гимназиалните класове и по български език и литература и история за VII клас.

От учебната програма по литература отпада изучаването на произведения като ”Майце си” и „Моята молитва” на Христо Ботев, „Тютюн“ на Димитър Димов и „До Чикаго и назад“ на Алеко Константинов. От „Под игото“ ще се учи съвсем малко, всички по-обемни произведения са свалени от програмата или се учат оттук-оттам, с по една-две глави.

Няма да се учат още “Хамлет” на Шекспир и “Тартюф” на Молиер.

Вместо “Тютюн” ще се учи “Осъдени души” на Димов. Вместо с “До Чикаго и назад” Алеко Константинов ще се учи с “До Желюша с говежди вагони”.

В осми клас по литература ще се учи само малка част от това, което сега се учи в девети клас – антична литература, малка част от Библията, Ренесанс. Досега в този клас се изучаваше съвременна българска литература.

В девети клас пък ще се учат Виктор Юго (само с две глави от първа и втора книга на “Парижката света Богородица”), първите две глави на “Бел Ами” на Мопасан, Пол Верлен, “Куклен дом” на Ибсен, Карел Чапек, Иво Андрич.

Тези, явно незаслужаващи общественото внимание „незначителни“ промени в учебните програми за всички ученици, не са били обсъдени дори учители, по всяка вероятност не са минали и през рецензенти, не са били представяни пред медиите. Едва днес, провокирана от журналистически въпроси, министър Анелия Клисарова ги коментира.

Според нея така програмите ставали по-отворени, по-атрактивни, а децата щели да се научат да мислят. Учебният материал се намалявал, за да има повече упражнения. Такава била европейската тенденция. Според Клисарова проблем няма, защото не отпаднали автори, а само произведения.

Реших да споделя поредната простотия на тези .. и аз вече не знам как да им "викам".
Източник: http://offnews.bg/index.php/209534/mon- ... e-programi / БНТ
Изображение

Потребителски аватар
suburban
Мнения: 252
Регистриран на: 24 мар 2009 21:19
Skype: skype,skype,skype
Местоположение: Варна

Re: МОН маха “Тютюн”, “Моята молитва” и “До Чикаго и назад”

Мнениеот suburban » 20 юни 2013 18:47

Аз в тая тема предлагам да пишат само защитниците на кабинета Орешарски.

Потребителски аватар
hajitsu
Мнения: 16274
Регистриран на: 20 яну 2010 19:31

Re: МОН маха “Тютюн”, “Моята молитва” и “До Чикаго и назад”

Мнениеот hajitsu » 20 юни 2013 18:49

"Тютюн" трябва да остане обезателно! Същото се отнася и за останалите творби! ;)
[center]

Код: Избери всички

01001000 01100001 01101100 01100001
01001101 01100001 01100100 01110010 01101001 01100100
[/center]

Потребителски аватар
Eminem
Мнения: 12891
Регистриран на: 11 апр 2011 17:25
Контакти:

Re: МОН маха “Тютюн”, “Моята молитва” и “До Чикаго и назад”

Мнениеот Eminem » 20 юни 2013 18:50

Това турско правителство, когато и да се махне все ще е късно.

Потребителски аватар
Levskar_90
Мнения: 4214
Регистриран на: 05 авг 2009 10:40
Местоположение: Варна

Re: МОН маха “Тютюн”, “Моята молитва” и “До Чикаго и назад”

Мнениеот Levskar_90 » 20 юни 2013 18:50

Творбите на Ботев да не ги пипат.
ЛЕВСКИ - ОТБОРА НА НАРОДА

Потребителски аватар
Old_death
Мнения: 6751
Регистриран на: 01 авг 2008 16:56
Местоположение: София
Контакти:

Re: МОН маха “Тютюн”, “Моята молитва” и “До Чикаго и назад”

Мнениеот Old_death » 20 юни 2013 18:59

Следващата стъпка ще е изучаването речите на Ататюрк или Корана на изуст !
В резултат на това председателят счита, че въз основа на информацията и документацията, които са на разположение, няма друга алтернатива, освен да се заключи, че новият клуб ЦСКА-София изглежда е спортният наследник на първоначалния длъжник, ЦСКА София.

Потребителски аватар
Tommi
Мнения: 17535
Регистриран на: 24 апр 2010 22:42
Контакти:

Re: МОН маха “Тютюн”, “Моята молитва” и “До Чикаго и назад”

Мнениеот Tommi » 20 юни 2013 19:06

Ако идеята е да се намали обемът на изучаваната художествена литература, за да се увеличат упражненията по български език - подкрепям!
Времето е твърде недостатъчно, за да се изучават изцяло обемните произведения, така че е напълно нормално да се учи само част от тях.
"Осъдени души" е един от най-добрите български романи и определено има място в учебния план. Не че "Тютюн" е лошо произведения, но като че ли отстъпва на "Осъдени души".
Стихотворенията на Ботев не бива да отпадат. Също и "До Чикаго и назад" и Шекспир.
Ибсен, Чапек и Иво Андрич можеше да се спестят.

Аз имам едно много хубаво предложение, но едва-ли някой ще се сети да го направи. Задължителната матура да е по Български език, а не по БЕЛ.
Георги Аспарухов - Гунди към ръководството на Милан: "Има една страна България, в тази страна България има един отбор Левски, може и да не сте чували за него, в този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!

daydreamer
Мнения: 777
Регистриран на: 14 авг 2011 17:58
Местоположение: Стара Загора, БЕРОЕ!
Контакти:

Re: МОН маха “Тютюн”, “Моята молитва” и “До Чикаго и назад”

Мнениеот daydreamer » 20 юни 2013 19:06

Аз съм твърдо ЗА махането на Моята молитва, Майце си и Тютюн- тези прозиведения имат наглостта да са актуални и днес и да карат децата да се замислят. Не може така.

Потребителски аватар
ЕМИЛ
Мнения: 51313
Регистриран на: 20 юни 2009 16:17
Местоположение: У некоя кръчма
Контакти:

Re: МОН маха “Тютюн”, “Моята молитва” и “До Чикаго и назад”

Мнениеот ЕМИЛ » 20 юни 2013 19:07

hajitsu написа:"Тютюн" трябва да остане обезателно! Същото се отнася и за останалите творби! ;)

+1914

Потребителски аватар
Avrameca
Мнения: 4921
Регистриран на: 13 авг 2010 18:00
Skype: имам :)
Контакти:

Re: МОН маха “Тютюн”, “Моята молитва” и “До Чикаго и назад”

Мнениеот Avrameca » 20 юни 2013 19:14

дълбоко съм потресен ... всички творби трябва да останат !!
[offtopic][wrapimg=]http://i.telegraph.co.uk/multimedia/archive/02474/SL-carragher0_2474548b.jpg[/wrapimg][/offtopic]
[offtopic][wrapimg=]http://4.bp.blogspot.com/-O3uFSSdTI5g/TuDx_ggXNNI/AAAAAAAAAJg/gS86TiPiXZA/s1600/%D1%81%D0%B8%D1%80.gif[/wrapimg][/offtopic]


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта