Пловдивска Православна Телевизия (ППТВ)

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

rudiger
Мнения: 81
Регистриран на: 03 май 2016 20:34
Контакти:

Re: Пловдивска Православна Телевизия (ППТВ)

Мнениеот rudiger » 06 окт 2020 17:07

Лайтмотивът на Новия Завет е, че "Всичко ми е позволено, ала не всичко е полезно." (1 Кор.6:12)
Тоест неразбраната свобода носи своите последствия...

Потребителски аватар
Eminem
Мнения: 12944
Регистриран на: 11 апр 2011 17:25
Контакти:

Re: Пловдивска Православна Телевизия (ППТВ)

Мнениеот Eminem » 06 окт 2020 18:45

ogrizko написа:
Eminem написа:Чакай малко. Дарил ни е със свободна воля, но ни плашат с ада. Нещо тука.......

Но пък Бог не те плаши ........щото ако те плашеше щеше да ти прати едни гръмотевици и светкавици покрай теб и нямаше една година да излезеш от църквата, но това никога не е била целта.... целта е свободно да избереш с Бог или без Бог..... а следствие от избора е дали ще си в рая или ада.... само че ти в момента просто не избираш, или ако избираш бихме го нарекли по-скоро неинформиран избор .....все едно да идеш на избори да гласуваш без да знаеш каква е предизборната програма на партиите, тук виждаш брадите - казваш не става и готово, решението е взето :P

Човешкият живот е едно мигване на очите, в сравнение с вечността. Адекватно ли е душата да се пърже в ада за цяла вечност заради един миг ? А душата идва ли подготвена на Земята, има ли опит в това ? Дали може да се справи с емоциите и ума от първия път ? Като излезеш на улицата, какво виждаш - хора, управлявани от своята душа или от емоциите и ума ? Ако душата не е успяла да вземе контрола, защо трябва да бъде съдена?
Правилно ли е да се осъди душата за вечността след само един живот, който както казах е един миг ?

И защо по....опа... :) Защо сме създадени ? За да бъдем съдени ? Какъв е смисълът да създаваш живот, за да осъждаш на вечни мъки?
Питал ли ме е дали искам да бъда създаден, за да бъда съден? Не.

Потребителски аватар
pomiqrat
Мнения: 17812
Регистриран на: 20 юни 2009 14:57
Контакти:

Re: Пловдивска Православна Телевизия (ППТВ)

Мнениеот pomiqrat » 06 окт 2020 19:10

Хората са създадени по образ и подобие на Бог. Ако има Рай и Ад, то едното място е празно, защото хората сме създадени по образ и подобие на Бог. Каквото прави Бог и ние го правим. Няма как да има души на двете места. Няма логика всемогъщият и всезнаещ Бог да създава две места, които се изключват едно с друго. Следователно едното е измислица или и двете не съществуват и са проектирани от създателите на църквата, за да плашат хората и да извличат ползи от страха на човека. Господ никога не е искал да се създаде храм, в който хората да се молят и същите хора да плащат сметките на обитателите на храма, които са "свръзката" на Земята с Бог. Дори не желае подобни места и хората да си създават идоли. Демек всички, които ходите на църква и почитате светци сте по-зле от атеистите, защото уж сте вярвщи, а в същото време нарушавате най-важната част от вярата си.
2 000 и пак ми задай същия въпрос.

Става въпрос за 1989 г. :lol: :oops: :lol:
Drunken_Master написа:а доходът на глава от населението - 7500 долара годишно (повече, отколкото през 2011 г.)


Drunken_Master написа:България щеше да е 50-60 млн., ако не бяхме под Османско робство.

rudiger
Мнения: 81
Регистриран на: 03 май 2016 20:34
Контакти:

Re: Пловдивска Православна Телевизия (ППТВ)

Мнениеот rudiger » 06 окт 2020 20:16

Eminem, човек не може винаги да има контрол над емоциите и ума си. Но трябва да прави каквото му е по силите, за да придобие с Божията помощ надмощие над земните си страсти и желания. И да се кае в случаите, когато се проваля...

pomiqrat, моментът на създаването на душите предшества грехопадението. Тоест ние сами сме избрали да бъдем съдени, когато сме "опитали от плода на дървото за познаване на добро и зло"...

Потребителски аватар
pomiqrat
Мнения: 17812
Регистриран на: 20 юни 2009 14:57
Контакти:

Re: Пловдивска Православна Телевизия (ППТВ)

Мнениеот pomiqrat » 06 окт 2020 20:49

Бог е създал дървото, за да яде от него и ние с него. Аз не съм избрал да бъда съден заради някаква фуста и чехльото й. Бог ще да е голям изрод, ако е създал само Адам и Ева и всички сме изроди плод на кръвосмешение.
2 000 и пак ми задай същия въпрос.

Става въпрос за 1989 г. :lol: :oops: :lol:
Drunken_Master написа:а доходът на глава от населението - 7500 долара годишно (повече, отколкото през 2011 г.)


Drunken_Master написа:България щеше да е 50-60 млн., ако не бяхме под Османско робство.

Потребителски аватар
Eminem
Мнения: 12944
Регистриран на: 11 апр 2011 17:25
Контакти:

Re: Пловдивска Православна Телевизия (ППТВ)

Мнениеот Eminem » 06 окт 2020 21:01

rudiger написа:Eminem, човек не може винаги да има контрол над емоциите и ума си. Но трябва да прави каквото му е по силите, за да придобие с Божията помощ надмощие над земните си страсти и желания. И да се кае в случаите, когато се проваля.

А дали един живот стига, за да го направиш ? Защо трябва да бъдеш съден за вечността след само един човешки живот ? Усещаш ли справедливостта или не ? Аз не. И отново повтарям, никой не ме питал дали искам да бъда създаден, за да се боря къде да отида - в ада или в рая.
Тоест ние сами сме избрали да бъдем съдени, когато сме "опитали от плода на дървото за познаване на добро и зло"...

СМЕ ? Тук не съм наясно, затова ще питам. Адам и Ева прехвърлят греховете на всички хора или И аз директно ям от ябълката и затова съм грешен ? Ако е първото, усещаш ли колко е нелепо да те съдят заради нещо, което друг е направил ?

Потребителски аватар
Thsmith
Мнения: 23494
Регистриран на: 27 юли 2010 15:24
Местоположение: СТОЛИЧНО
Контакти:

Re: Пловдивска Православна Телевизия (ППТВ)

Мнениеот Thsmith » 06 окт 2020 21:05

A Летящото спагетено чудовище кого и какво е създало и каква воля му е дарило? :lol: :lol:
[center][wrapimg=]https://s31.postimg.cc/edpbxz4ob/Avatar_250.png[/wrapimg]

Sometimes democracy must be bathed in blood.

A.Pinochet[/center]

rudiger
Мнения: 81
Регистриран на: 03 май 2016 20:34
Контакти:

Re: Пловдивска Православна Телевизия (ППТВ)

Мнениеот rudiger » 06 окт 2020 21:12

Момчета, Свещеното Писание е изпълнено с метафори. Аз вярвам, че ние всички сме съгрешили съвсем съзнателно, а хрупането на ябълка от страна на Адам и Ева под давлението на говореща змия... е просто една метафора/алегория.

Eminem, дали имаме само този живот или сме се прераждали и ще се прераждаме за мен не е от съществено значение. Важното е да живеем така, сякаш тук и сега е единственият ни шанс за спасение...

Real
Мнения: 2954
Регистриран на: 15 юли 2008 08:37
Контакти:

Re: Пловдивска Православна Телевизия (ППТВ)

Мнениеот Real » 07 окт 2020 01:08

Thsmith написа:
Real написа:Що ми кривиш думите, кат' социолог - данни? Къде видя да искам да вярваш в нещо? :roll:
И какво точно разбираш под "фанатик", щото аз не се смятам за такъв в никое направление, може и да пропускам нещо?

Не говоря в единствено число, а в множествено. Ето, нека да дам пример с така шумния въпрос с абортите в САЩ и Полша, преди и в раша.
Една група религиозни фанатици се опитва да наложи абсурдното си виждане на други хора. Това е навсякъде от както Август е проспал проблема и не го е ликвидирал в началото, та после същия проблем му е ликвидирал империята, люлката на цивилизацията :lol:
И не, не говоря за онези 97 или 99% ортодоксални в БГ, които просто си попълват някаква отметка и казват две приказки на великден и коледа, а за онзи малък процент, който реално вярва в тези глупости и следва някакви измишльотини на хиляда-две хиляди години.

Лошото е, че дори ти да не се имаш за фанатик, пак говориш "господ (при това точно определен господ, а не Зевс, Один, Ра, или някой от другите еквиваленти на твоята измишльотина) ви е да", създал, бла бла бла". Това са си твой теории, но се опитваш да ги представиш като факт и да ги набиеш в главата на останалите. Точно това имам предвид.

Не те разбирам. Ако аз вярвам, че именно Христос е Господ и Спасител, тебе що ти е? Преча ли ти да вярваш в Один, Ра, спагетеното чудовище, Големия взрив или Американския Долар? Ако аз вярвам, че сме творение на Всемогъщия, с какво това наранява самочувствието ти на Потомък на Маймуната? Преча ли ти да упражниш правото си да смяташ Бог за "измишльотини", та така фанатично ми набиваш в главата, че това са дивотии и глупости? Кой всъщност е фанатика, и по-интересно - защо? ;)

П.П. Благодаря ти за мнението, че "това са си мои теории", но все пак... Не съм толкова голям, че да измисля... Бог. :oops:
П.П.2 Римската империя е ликвидирана не от християнството, а от собствения си морален упадък, боричкания за власт и алчност. Както и всяка друга империя. Американската включително.

Real
Мнения: 2954
Регистриран на: 15 юли 2008 08:37
Контакти:

Re: Пловдивска Православна Телевизия (ППТВ)

Мнениеот Real » 07 окт 2020 01:20

Eminem написа: Идеята за свободна воля изчезва, когато сложиш ограничения или отговорности, както си го нарекъл.

Не съм съгласен. Свободната воля определя някакви действия. Те имат някакви резултати. Тези резултати влияят на съществата и вселената около теб. Как искаш да не носиш отговорност, все едно си единствен в тази вселена? Свободната воля е правото да избереш пътя си. И да поемеш отговорност за избора си.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта