Путин явно съвсем е онагледял, сега пък е решил да щурмува демократичният свят през Северният ледовит океан, предварително блокирайки северния морски път. Наблюдатели са регистрирали безпрецедентно струпване на войски и атакуваща техника в Арктика, откъдето лесно би могъл да проникне в Северна Америка и Северозападна Европа. Дали не е време за предварителен възпиращ защитен контраудар от страна на НАТО? Ако светът закъснее, трагедията в Грузия и Украински Крим може да се потрети в огромни мащаби.
http://www.tvevropa.com/bg/news/world/view/120686Русия увеличава военното си присъствие в Арктика. Страната изгражда нови военни бази в най-голямото струпване на армейски части в региона от разпадането на Съветския съюз. Целта на президента Владимир Путин е да си осигури пълен достъп до Северния морски път, който вероятно скоро ще бъде годен за корабоплаване през цялата година.
Русия пое курс към засилване на военното си присъствие в Арктика, инвестира средства в ракети, строи ново поколение атомни ледоразбивачи, отваря нови бази в региона – действия, които напомнят военни маневри от времето на Съветския съюз. Преди повече от 30 години, Съюзът се готвеше за ядрена война със САЩ и беше разположил в Арктика бомбардировачи с далечен обсег и радарни станции. Сега Русия, под управлението на президента Путин, повтаря някои стъпки на бившия Съветски съюз.
Виктор Мураховский – главен редактор на сп. „Отечествен арсенал”: "Ако сравним със съветския период, все още не сме достигнали нивото на военно присъствие в Арктика. Но ако сравним с последните 10-15 години, растежът е много бърз, безпрецедентен, както го определят някои медии. Според мен причината за това военно струпване е стратегическа – гарантирането на морския трафик през Северния път".
Москва бърза да отвори изоставени от съветско време въздушни и радарни бази на отдалечени острови в Арктика, както и да построи нови, заявявайки териториални претенции към почти един милион квадратни мили площ. Една от целите ѝ е да съхранява там резервите си от петрол и природен газ. Друга е гарантиране на достъп до Северния морски път, който пресича Северния ледовит океан. Заради глобалното затопляне и топенето на ледовете, скоро този маршрут ще стане достъпен за корабоплаване почти през цялата година.
Виктор Мураховский – главен редактор на сп. „Отечествен арсенал”: "Нашите съседи, като Съединените щати и Канада, може и да повдигат вежди, но не смятам, че обмислят „военна надпревара”. Не вярвам да подготвят симетричен отговор с разполагане на техни сили в Арктика".
В момента се строят три нови атомни ледоразбивача, включително най-големият такъв плавателен съд в света, които ще засилят капацитета на флота. В момента той разполага с 40 ледоразбивача, на 6 от които са разположени ядрени ракети. Северният флот на Русия, базиран край Мурманск в Колския залив, ще бъде снабден със собствен ледоразбивач и две корвети, въоръжени с крилати ракети.
Засилването на военното присъствие на Русия в Арктика, огледално на ходовете ѝ в Крим, Калининград и Далечния изток, се следи с тревога от съседните държави и от НАТО.