ФОРЕКС и фондови пазари

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
pampi
Мнения: 4429
Регистриран на: 05 юли 2011 12:03
Контакти:

Re: ФОРЕКС и фондови пазари

Мнениеот pampi » 20 фев 2016 09:22

alchemist написа:
pampi написа:Всяка една игра с пари, за да е печеливша дългосрочно трябва да отговаря на две условия:
А. Стратегия на игра, която да отговаря на условието - P(W/SL + 1) > 1, P- вероятност, W - очаквана печалба, SL - вероятна загуба
Б. Правилно управление на капитала

ФОРЕКС не прави изключение .


Това Кelly criterion ли е ? Ако да - много добра формулка за риск мениджмънт :)

Да не бъркаме и смесваме т. А и т. Б, защото те са абсолютно различни. Дали ще използваш Мартингейл или Кели е предмет на т. Б. В конкретния случай на Кели, той използва условието, при което, една търговска система има положително математическо очакване P(W/SL + 1) >1 за да намери най-добрата крива на растеж на печалбата. Но... за целта трябва да имаш печалба нали, ако системата ти на игра дава загуба, никакво управление на капитала не ще те спаси от разорение.
...Мы ебали все на свете,
кроме ежа и гвоздя,
потаму что еж колючий,
а гвоздя ебат нелзя...

Потребителски аватар
pampi
Мнения: 4429
Регистриран на: 05 юли 2011 12:03
Контакти:

Re: ФОРЕКС и фондови пазари

Мнениеот pampi » 20 фев 2016 09:51

Какво прави Кели? Преобразува неравенството P(W/SL + 1) - 1 >0 . Това в ляво го взема за числител на дроб [P(W/SL+ 1) - 1]/(W/ SL), чийто отговор дава F или частта от банката, която може да вложим в дадената сделка. При P= 0,6; W=1; SL=1 получаваме F= 0,2 , тоест при банка от 100 долара трябва да вложим 20 долара. При по малка сума печалбата в дългосрочен план ще расте по-бавно, при по-голяма сума, !!!!! може да фалираме при недлагоприятна поредица от последователни загуби
...Мы ебали все на свете,
кроме ежа и гвоздя,
потаму что еж колючий,
а гвоздя ебат нелзя...

alchemist
Мнения: 204
Регистриран на: 31 мар 2008 14:44
Контакти:

Re: ФОРЕКС и фондови пазари

Мнениеот alchemist » 20 фев 2016 11:39

Защо да търгуваме опции ?
Ако закупите дадена акция, валутна двойка или фючърс, какъв е шансът Ви за успех ?
Независимо какъв анализ използвате и какво e мнението Ви за даден продукт, шансът Ви за успех е 50/50. Ако трябва да сме точни шансът е приблизително 53/47 ако сте закупили акцията. Знам, че доста от Вас, които използват много популярният технически анализ няма да се съгласят, но това не е мое мнение. Статистическите модели са категорични! Целта ми не е да Ви убеждавам в това. От опит знам, че само чрез практика може да се уверите. Това е едно от предимствата да търгувате с опции вместо с акции, валути и фючърси. Защото опциите позволяват да откриете сделка с шанс за успех какъвто Ви приляга. С други думи, може да контролирате риска още при откриването на позицията си. Можете да откриете позиция с шанс за успех 60% или 70%, дори може да конструирате сделка с шанс за успех над 90%. Зависи от Вашият риск толеранс, желания и очаквания. Разбира се, това си има цена. По-висок шанс за успех = по-малък риск = по-ниска доходност. Какво предпочитатe? Висок риск и ниска вероятност за успех или контролиран риск и по - стабилен доход? Изборът е Ваш!
Друго предимство, е че опциите изискват по-малко капитал и използвате капитала си много по-ефективно. Например, ако искате да закупите 100 акции на Apple трябва да разполагате с 11 620$ (100* 116,20$ ). Ако обаче използвате опции и закупите една кол опция (АТМ), то ще Ви трябват само 4 150$ (4,15$*100). Голяма разлика! Опциите дори предлагат възможност да намалите и тази необходима сума ако използвате опционни стратегии. От тук става ясно, че чрез опциите можете да използвате капитала си много по-ефективно и да постигнете по-добра доходност.

При инвестиране в акции(валути,фючърси), Вие печелите само ако акцията се движи в прогнозираната от Вас посока. Нагоре, когато купувате акции или надолу, когато "шортвате" акции. Няма начин да печелите ако акцията стои относително на едно място или да печелите от двете посоки(нагоре и надолу) едновременно. При опциите това е възможно! Има стратегии, които печелят при всякакво движение на пазара и дори ако пазара не се движи! Важно е да се уточни, че за да бъдат печеливши тези сделки трябва да са построени и управлявани правилно и да се спазва набор от правила. Нека за пример "шортнем" един ОТМ пут (дори и това да не ви говори нищо в момента, само разгледайте възможните варианти за печалби/загуби), кога тази елементарна стратегия ще е печеливша? Тя ще печели ако:
- цените на акциите се покачват независимо колко
- цените на акциите стоят относително стабилни т.е. на едно място, близо до цената при откриване
- цените на акциите спадат, но не с много (колко е много е трудно да обясня с няколко думи)
При всички тези сценарии позицията Ви ще бъде на печалба. А кога ще бъде тази позиция губеща?
- ако цените на акцията спаднат с много
Само при този сценарии Вашата позиция е губеща т.е. имаме три печеливши варианта и един губещ. Nice,a?
Опциите са стратегическа игра. За разлика от другите финансови инструменти, чрез тях можете да постигнете целите си по много, много различни начини. Опциите добавят трето "измерение" при търгуване. Можете да се възползвате не само от двете добре познати посоки, нагоре и надолу, но и да печелите от промяна на волатилността на пазара и изтичане на времето. Простичко казано, единственото сигурно в нашият живот е, че времето тече и всеки ден минава. И Вие може да печелите от този факт. Да, знам, объркващо е, но не е толкова непосилно трудно за разбиране колкото изглежда.

Опциите позволяват да откривате къси позиции без маржин. Ако искате да "шортнете" дадена акция, то тогава ще е необходим маржин. Използвайки опции може да откриете същата позиция без маржин. Необходимо е само да се закупи пут опция. Освен това има и други начини да бъдете "шорт" чрез опционни стратегии. Добавете към това и обсъжданото по-горе - по-високият шанс за успех на сделката и имате един високовероятен "шорт" с по-малък изискуем капитал за откриване на позиция.
Опциите Ви дават шанса да приемате високовероятен залог. Опростено казано, да действате като застраховател. Това означава да приемате "застрахователна" премия срещу залог, че цените на даденият базов актив (акция) ще изпълнят някакво условие - например няма да надхвърлят определена цена или че ще останат в определен интервал и т.н. Това са високовероятни сделки и шансовете ви да запазите цялата премия или част от нея са наистина добри.

Опциите могат да бъдат и по-малко рискови от другите финансови инструменти. Но зависи как ги използвате! В някои случаи позиция в опции може да е по-малко рискова спрямо притежаване на акциите. Опциите много често се използват и за намаляване на риска при вече открити позиции в други активи (акции, валути, фючърси). Към това трябва да се отбележи, че опциите могат да не реагират толкова катастрофално при новини за дадена компания, когато цените на акциите се променят драстично само за една нощ.

Друга съществена разлика, е че опциите предлагат ливеридж. При опциите стандартно ливериджа е *100 т.е. срещу малка част от цената на акцията инвеститорът конторлира 100 акции. При акциите инвеститорът може да направи печалба от 1% от вложеният капитал при 1% при движение на акцията. При опциите от друга страна, потенциалната печалба може да бъде 10% или дори много повече при същото движение от 1% на акцията. За разлика от фючърсите, при опциите ливериджът може да бъде променлив. Може да увеличите ливериджа т.е. риска или да го намалите чрез избор на различен страйк или падеж.

Накратко, опциите са една нова изключително разнообразна вселена. Наистина жалко е да не се използват всички предимства и възможности, които те ни предоставят. А как ще ги използвате, зависи изцяло от Вас!
„Те знаят как съм се измъчвал, аз не съм чичко Паричко. Аз съм ходил една седмица с 5 лева в джоба, за да давам пари тук. Колата ми е на 9 години. Аз не съм като тях“, допълни благодетелят на „червените“.

alchemist
Мнения: 204
Регистриран на: 31 мар 2008 14:44
Контакти:

Re: ФОРЕКС и фондови пазари

Мнениеот alchemist » 20 фев 2016 11:47

Техническият анализ е най-разпространената форма на анализ на финансовите пазари. Вероятно само тези, които никога не са се докосвали до пазара нямат представа от него. И по-добре за тях! Нямам идея защо се нарича анализ, вероятно за да звучи по-научно, но техническият анализ има точно 0 (НУЛА) научна стойност. Той е все едно да Ви се паднат 23 червени числа на рулетка от 30 завъртания и Вие да си мислите, че рулетката “връща” повече червено. И да залагате парите си на червено.. Ако Ви се паднат 10 поредни ези, какъв е шансът за ново, единадесето ези? Не знам какъв е отговорът според принципите на техническия анализ, но реалният/статистическият отговор е точно 50/50. Точно толкова!

Ако не знаете какво е технически анализ, то мога да кажа, че това е едно от най-вбесяващите неща в този бизнес. Обикновено се твърди, че чрез него се постигат по-добри резултати т.е. побеждавате пазара. Дали? Наистина ли си мислите, че да изкараш пари от пазара е толкова лесно? В него няма нищо сложно и бих добавил логично. Можете да научите много за няколко часа. И това е наука? Вероятно затова всички начинаещи се насочват към него. Учи се лесно и чрез него лесно се губят пари. За всичките 15 години, в които се занимавам активно с трейдинг, смятам единствено времето изкарано в изучаване на всякакви теории като Elliot Wave Theory, Gann, Fibonacci lines, Trend Lines, Pivot Points, и много, много други за наистина безмислено и изгубено време. А отделни “индикатори” не искам и да споменавам, защото няма да ми стигнат много страници.
Например:
RSI = 100 – 100/(1+RS)
където
RS = Average gain / average loss (on 14 day period …. 14 дни защото? Защото..?)
RSI = въздух, нищо, няма никаква практична стойност.
Да споменавам ли така обичаният Death Cross и Golden cross? Пълна загуба на време! И все пак:

Това е един скромен тест на Death Cross върху SPX от 1998 г. до 2014. Вижда се доходността на “сигнала” за период 1 месец, 3 месеца, 6 месеца и 1 година след появяването на “сигнала”.Ако разчитате на това, по-добре подарете парите си на някой нуждаещ се.
Нека да използваме и малко логика. Само една от големите трейдинг компании разполага със стотици, че дори и хиляди компютри. Всеки от тях лесно може да достигне и цена от няколко десетки хиляди долара. Тези фирми нямат никакъв проблем, наистина никакъв, да наемат най-гениалните програмисти и математици и да създадат най-сложният “индикатор”, който някога е съществувал. Вероятно нямате идея какви пари харчат тези фирми за техника, за да намалят времето за изпълнение на ордерите си с няколко милисекунди, да милисекунди, а вероятно вече се борят и за наносекунди, да наемат най-добрите специалисти (понякога по-добри и от тези в НАСА), да изплащат чудовищни бонуси на трейдърите си. Тези фирми изпращат милиони ордери за времето, което на Вас Ви е необходимо да натиснете бутона “Купува”, да изтестват милиони (и повече) вариации и комбинации на всеки един индикатор в реално време и т.н
Наистина ли мислите, че Вашата глупава пълзяща среда или индикатор от рода на RSI и модел “глава и рамене” може да се конкурира с тези фирми? Нали не мислите, че така наречените “Умни пари” и “Big Boys” се взират в екрана на компютъра си и чертаят линийки? Дано не мислите така! В противен случай сте поставили парите си под огромен риск.

Picture
Аз ли съм в грешка или цените на акциите на APPLE много точно следват контурите на връх Еверест? Много точно, нали? Почти перфектно. Ех, да знаех това преди няколко години..

Техническият анализ от друга страна, много лесно се продава на масите (бих казал на идиотите, но се старя да не обидя някого :) ) Няма значение графиката на коя акция разглеждате, винаги може да намерите комбинация от “ индикатори”, които са предсказали вярно за определен период от време. Това прави трейдинга да изглежда лесно и достъпно, а човешката алчност върши останалата част от работата. Не случайно масите губят парите си разчитайки на "Цените паднаха под 200 дневната пълзяща средна, ами това е сигнал да продаваш! RSI е твърде ниско? Тогава купувай! Виж, формира се триъгълник на графиката. Ако цените го пробият отгоре, тогава купуваме, ако го пробият отдолу - продаваме. Лесно нали?"

Разбира се, техническият анализ работи – от време на време, понякога. Той е като въздушна възглавница, която работи винаги освен когато имаш нужда от нея. Утре може да изтичате до казиното с Вашата специална система и да имате шанс да спечелите. За кратко, за няколко дни, ако имате късмет ще се почувствате като локалният гуру. Основният въпрос в този случай е: Колко големи ще бъдат загубите Ви след като Вашата тайна и специална система спре да работи? Знам за покъртителни случаи и във финансовият свят и при хазарта.
Техническият анализ може да Ви изкара пари. Да, и този кристал, който държа в ръката си сега, може да Ви излекува от всички познати и непознати болежки. Може. Евентуално.
През октомври 2009 беше публикувано изследване направено от New Zealand Massey University, в което са тествали повече от 5 000(!)стратегии от техническият анализ в 49 различни страни. Резултатът? Нито една стратегия не генерира възвращаемост различна от случайност. Нито една!

И все пак живеем в свободна държава(надявам се). Всеки има право да взима решенията си, базирайки се на каквато си пожелае основа – фундаментален анализ, технически анализ , tape reading.. можете да използвате каквото поискате, но знайте, че вероятността Ви за успех използвайки тези методи е 50/50!
„Те знаят как съм се измъчвал, аз не съм чичко Паричко. Аз съм ходил една седмица с 5 лева в джоба, за да давам пари тук. Колата ми е на 9 години. Аз не съм като тях“, допълни благодетелят на „червените“.

alchemist
Мнения: 204
Регистриран на: 31 мар 2008 14:44
Контакти:

Re: ФОРЕКС и фондови пазари

Мнениеот alchemist » 20 фев 2016 11:49

Кой най-добре може да се погрижи за Вашите деца? Мисля че отговорът тук е еднозначен – Вие, независимо на чия помощ разчитате за отглеждането им. Как да отгледаме децата си не се преподава в училище. И да се погрижите за детето си е не по-малко сложно и отговорно от това да се погрижите за парите си. Въпреки това маосво се разчита на банки, инвестиционни, пенсионни и други фондове. Представителите на тези институции Ви убеждават, че Вие нищо не разбирате от финанси, говорят сложно и Ви убеждават, че те са най-добрият Ви избор – единственият избор, когато става дума за Вашите пари. Дали това е така? Нека проверим.

- Натрупаната инфлация за периода от юли 2004г. до ноември 2014г. е 54.8% или около 5.48% средно годишна инфлация. Това е важна информация, спрямо която ще проверим дали финансовите институции управляват качестено парите ни.
- Лихвеният процент по 10-годишните ДЦК за същият период е 4,81% средно годишно. Един добър инвеститор (управляващ парите ни) би трябвало да изкара поне колкото е тази доходност.
- Доходността от депозити за физически лица с падеж 6 – 12 месеца за периода юли 2004г. - ноември 2014г. е 5.78% средно, между една и две години е 6.34% и над две години е 6.72%.

Това е базата, спрямо която ще сравним фондовете.

Доходността на най-големите пенсионни фондове у нас за периода юли 2004г. до днес, 9 януари 2015 г. се движи в рамките от 3,83% до 6,17%, като само два пенсионни фонда успяват да победят инфлацията с малко и само един дава по-добър доход от банков депозит. Излиза, че тези фондове имат гарантиран бизнес от държавата без да правят нещо значимо. Ако Вие разполагахте с парите си щяхте да имате приблизително същата доходност ако ги вложите в банков депозит. Не, това не е добър вариант и никак не искам да кажа, че парите Ви трябва да стоят в банка. Все пак, банковият депозит едвам успява да покрие загубите Ви от инфлацията.

Тук възниква и въпросът относно таксите, плащани за управлението на парите ни. По закон тези такси имат таван от 5% и, разбира се, фондовете са на този таван или близо до него. Отделно има и други такси, като такса от 1% годишно от всички привлечени активи. Обърнете внимание, че тези такси се събират винаги, дори когато даденият фонд е на загуба! За кризистната 2008 година тези фондове масово имат отрицателна доходност т.е. губят пари от около минус 10% , минус 15% , че и по-лоша доходност. В същото време тези фондове взимат такса от 5% и 1% въпреки загубите. Защо? Защото са управлявали парите ни? Ами по-добре да не го бяха правили!

За жалост тук промени не може да очакваме. Държавата е гарантирала този хубав бизнес за шепа избрани. Нека обаче видим какво е положението при инвестиционните фондове. От началото на създаването си (публичното предлагане) до днес ( декември 2015г.) Петте най-добре представили се инвестиционни фондове имат доходност в размер на 5,46% до 6,90%. Отново забелязваме, че тези “професионалисти” реализират доходност, покриваща или близка до средногодишната инфлация и приблизително колкото е доходността от банков депозит.
Picture
В таблицата е използвана само най-високата доходност! Има инвестиционни фондове, които реализират доходност от порядъка на минус 10% до минус 21% от създаването си до сега! И въпреки това таксуват в порядъка от 1% до 3% от нетната стойност на активите годишно.
Picture
Плюс други такси! Отново възниква въпроса: защо ни таксуват? За некадърно управление на нашите пари? Наистина ли сме такива наивници, че да позволяваме някой да изкарва пари за себе си без да е свършил някаква значима работа в замяна?

За да бъде коректно трябва да отбележа, че някои от инвестиционните фондове нямат 10 годишна история от създаването си.
Нека отново задам познатият въпрос: Кой може да се погрижи за вашите пари най-добре? Банките? Фондовете? Не! Единствено Вие! Необходимо е малко отделено време и желание за да се проучат възможонстите. Вие сте отговорни за Вашето здраве. Вие сте отговорни за Вашите деца. Вие сте отговорни за Вашата кариера. Вие трябва да сте отговорни и за Вашите пари!
„Те знаят как съм се измъчвал, аз не съм чичко Паричко. Аз съм ходил една седмица с 5 лева в джоба, за да давам пари тук. Колата ми е на 9 години. Аз не съм като тях“, допълни благодетелят на „червените“.

Потребителски аватар
pampi
Мнения: 4429
Регистриран на: 05 юли 2011 12:03
Контакти:

Re: ФОРЕКС и фондови пазари

Мнениеот pampi » 20 фев 2016 12:14

Успя да ме провокираш! :lol:

Единственият начин да се направи модел на даден процес, който да гарантира някакъв успех, е чрез използване на математиката, а това го позволява само Техническият анализ. При Техническият анализ въпросът е, какво точно разбираме под Технически анализ? По въпроса за индикаторите ще отбележа, че те са просто едни инструменти и както това, че притежаваш камертон не те прави добър пианист, така и наличието на няколко индикатора върху монитора не те прави добър трейдър.
За "Библията" на Техническия анализ се приема Теорията на Дау. Създадена е от Чарлс Дау, тогава съсобственик и главен редактор на Уолстрийт Джърнъл. Както знаем тогава не е имало телевизия, радиото тепърва е прохождало, така че печатните медии са били главен източник на информа-ция, а без съмнение Уолстрийт Джъръл най-влиятелната финансова медия в света. Без да издава отделна книга, Дау публикува многобройни статии, които предизвикват засилен интерес сред спекулантите. През 30-те години на XX век двама велики технически анализатори Робърт Риа и Уилиям Хамилтан добавят от себе си и и издават "Теорията на". Дау се интересува от поведението на пазарните индекси на фондовата борса, които като агрегирани величини дават цялостна представа за състоянието на даден пазар и поведението на цените.

Основни принципи на Теорията на Дау:

1. Всичко е калкулирано в цената - т.е. всички икономически и статистически данни, природните бедствия и катаклизми, слуховете и който и да е друг фактор извън графиката. Когато се случи нещо неочаквано, то се отразява незабавно и води до промяна в цените.

2. Пазарите винаги се движат в тренд, най-краткото и точно определение за тренд е - основна преобладаваща посока на движение на цените.

3. Съществуват три вида тренд - възходящ, низходящ и sideways :
- възходящ, известен още като bull trend, up trend, upward - необходимо е всеки следващ връх и всяко следващо дъно да са по-високи от предходните; технически анализ
- низходящ, известен още като bear trend, dawn trend, dawnward - необходимо е всяко следващо дъно и всеки следващ връх да са по-ниски от предходните;
- sideways, известен още като flat market, trendless и незнайно защо превеждан от някой колеги като хоризонтален пазар, което само по-себе си е абсурдно - при сайдуейса нямаме ясно изразена посока на движение, т.е. поредица от по-високи или по ниски върхове или дъна.

4. Всеки главен тренд съдържа в себе си по-малки трендове, според продължителноста си трендовете се разделят на :
- първичен /главен, основен, main trend/ с продълцителност от 1 до три години, в последно време практиката показва, че главните трендове на Форекс могат да бъдат и по-дълги, примерно при USD/CAD имахме низходящ тренд от почти 5 години;
- вторичен, който се явява като корекция на първичния в съотношение 1/3, 1/2, до 2/3, което са всъщност ретрейсмънтите на Фибоначи, с продължителност от няколко месеца;
- третичен /малък, дневни отклонения/ с продължителност от един ден до няколко седмици.
...Мы ебали все на свете,
кроме ежа и гвоздя,
потаму что еж колючий,
а гвоздя ебат нелзя...

alchemist
Мнения: 204
Регистриран на: 31 мар 2008 14:44
Контакти:

Re: ФОРЕКС и фондови пазари

Мнениеот alchemist » 20 фев 2016 13:42

pampi написа:Успя да ме провокираш! :lol:

Единственият начин да се направи модел на даден процес, който да гарантира някакъв успех, е чрез използване на математиката, а това го позволява само Техническият анализ. При Техническият анализ въпросът е, какво точно разбираме под Технически анализ? По въпроса за индикаторите ще отбележа, че те са просто едни инструменти и както това, че притежаваш камертон не те прави добър пианист, така и наличието на няколко индикатора върху монитора не те прави добър трейдър.
За "Библията" на Техническия анализ се приема Теорията на Дау. Създадена е от Чарлс Дау, тогава съсобственик и главен редактор на Уолстрийт Джърнъл. Както знаем тогава не е имало телевизия, радиото тепърва е прохождало, така че печатните медии са били главен източник на информа-ция, а без съмнение Уолстрийт Джъръл най-влиятелната финансова медия в света. Без да издава отделна книга, Дау публикува многобройни статии, които предизвикват засилен интерес сред спекулантите. През 30-те години на XX век двама велики технически анализатори Робърт Риа и Уилиям Хамилтан добавят от себе си и и издават "Теорията на". Дау се интересува от поведението на пазарните индекси на фондовата борса, които като агрегирани величини дават цялостна представа за състоянието на даден пазар и поведението на цените.

Основни принципи на Теорията на Дау:

1. Всичко е калкулирано в цената - т.е. всички икономически и статистически данни, природните бедствия и катаклизми, слуховете и който и да е друг фактор извън графиката. Когато се случи нещо неочаквано, то се отразява незабавно и води до промяна в цените.

2. Пазарите винаги се движат в тренд, най-краткото и точно определение за тренд е - основна преобладаваща посока на движение на цените.

3. Съществуват три вида тренд - възходящ, низходящ и sideways :
- възходящ, известен още като bull trend, up trend, upward - необходимо е всеки следващ връх и всяко следващо дъно да са по-високи от предходните; технически анализ
- низходящ, известен още като bear trend, dawn trend, dawnward - необходимо е всяко следващо дъно и всеки следващ връх да са по-ниски от предходните;
- sideways, известен още като flat market, trendless и незнайно защо превеждан от някой колеги като хоризонтален пазар, което само по-себе си е абсурдно - при сайдуейса нямаме ясно изразена посока на движение, т.е. поредица от по-високи или по ниски върхове или дъна.

4. Всеки главен тренд съдържа в себе си по-малки трендове, според продължителноста си трендовете се разделят на :
- първичен /главен, основен, main trend/ с продълцителност от 1 до три години, в последно време практиката показва, че главните трендове на Форекс могат да бъдат и по-дълги, примерно при USD/CAD имахме низходящ тренд от почти 5 години;
- вторичен, който се явява като корекция на първичния в съотношение 1/3, 1/2, до 2/3, което са всъщност ретрейсмънтите на Фибоначи, с продължителност от няколко месеца;
- третичен /малък, дневни отклонения/ с продължителност от един ден до няколко седмици.


100% съгласен с подчертаното!

Нямам самочуствие , а и не искам да споря с Дау и неговата теория. Не искам да споря с никой - нямам какво да доказвам на никого! Знам какво съм научил и използвал през годините. Знам , че в момента в който разкарах всички видове индикатори и теории от тех. анализа успеваемостта ми се подобри значително. По-важното - изчезна несигурността и страха и за първи път тогава усетих, че имам увереност и знам какво правя. Оттогава не искам и да чуя за тех. анализ! Но да , математическите модели са единственото, което наистина работи! Поне за мен. А това е красотата на тази работа - разнообразието. Познавам хора (трейдъри ? ) които ползват за решенията си лунните и други планетарни цикли.... щом искат тяхна си работа. За мен комбинацията от вероятности и примерно Kelly е перфектна. За други хвърлянето на боб е перфектно!
И е логично да е така. Чрез опциите (ако ги продаваш/кредитни стратегии) ти се приближаваш до това да бъдеш нещо като застраховател. А застрахователните компании работят почти изцяло с вероятности. Каква е вероятността един 30 год бял мъж да живее още 1 година? Застрахователите имат отговор на този въпрос и на тази база изчисляват застрахователната премия. С опциите е почти същото. А това много ми харесва защото дава шанс да изградиш бизнес, а не спекулации базирани в повечето случаи на късмет.
В момента например, разучавам възможността чрез монте карло симулатор да изведа каква е вероятността опцията да ми даде Х% от максималната възможна печалба преди падежа. Интересни резултати получвам.

Успя да ме провокираш! :lol:


Надявам се провокацията да е позитивна, макар че не съм търсил никакви провокации :)
„Те знаят как съм се измъчвал, аз не съм чичко Паричко. Аз съм ходил една седмица с 5 лева в джоба, за да давам пари тук. Колата ми е на 9 години. Аз не съм като тях“, допълни благодетелят на „червените“.

alchemist
Мнения: 204
Регистриран на: 31 мар 2008 14:44
Контакти:

Re: ФОРЕКС и фондови пазари

Мнениеот alchemist » 20 фев 2016 13:49

@Pampi, може ли един личен въпрос? Виждам , че разбираш от мат. , вероятно и статистика. Какво работиш ?
Ако не е удачно или не искаш - не ми отговаряй!
„Те знаят как съм се измъчвал, аз не съм чичко Паричко. Аз съм ходил една седмица с 5 лева в джоба, за да давам пари тук. Колата ми е на 9 години. Аз не съм като тях“, допълни благодетелят на „червените“.

The Macallan
Мнения: 15
Регистриран на: 19 юли 2014 01:26
Контакти:

Re: ФОРЕКС и фондови пазари

Мнениеот The Macallan » 20 фев 2016 15:34

интересна тема, за съжаление пак има тук там провокативни глупости като това, че усд/руб била най-популярната двойка в света, но здраве да е.

аз работя в тази сфера и смея да твърдя в един от най-големите quant hedge funds в света, такаче с удоволствие ще се включа в темата. моят съвет към хората, които искат да постигнат дългосрочен успех е да си направят едно оптимално портфолио, което да не пипат често. това разбира се е по-лесно да се каже, отколкото да се направи, но мисля, че има доста информация в интернет.

ако ви се 'играе' с парите си и сте окей да ги загубите тогава трейдинг е по-подходящо, но наистина, както беше спомената вече хората, които професионално се занимават с това правят пари доста трудно, което означава, че шансовете за печалба наистина са доста малки ако нямаш нужното образование, разбиране, време и късмет.

ако мога да препоръчам нещо на средно статистическия човек то е да си инвестира парите добре диверсифицирана стратегия - напоследък популярни са риск-перити стратегиите, въпреки че имаха кофти година миналата година и тази година също са зле за сега. идеята е, че инвестираш равна пропорция в акции, обглигации и съровини. мога доста да задълбая ако има интерес, но най-важно е какво се има предвид под "равни пропорции".

послендо нещо - работи от сорта на Дау и какшо ли още не не работят. пазарите като цяло са "ефикасни" (efficient markets), но има изключения. важното е, че щом са ефикасни през повечето време, значи не мове да се направят пари само като гледаш графика на цената или волуме-а. въпреки това, има изключения като например тренд-следващите стратегии. те обаче не са така популярните кросове и какво ли още не. обикновено тренд стратегиите работят използвайки промяната в цената в последните 6-12 месеца. отново много важно е как да се разпредели риска в позициите. ако използваш тренд-следване в 1/2/3/4 инструмента ще си загубиш парите, но една добре диверсифицирана стратегия има шанс да проработи. например най-големите печалбни в последно време на тези стратеии идват от петрола и долара, НО няма как това някой да го знае преди да стане - да може да го нацелиш един/два пъти, но накрая ще си изгубиш парите.

с удоволствие бих препоръчал няколко research papers, които задълбават в това, което описах. ако пък има по-млади хора тук, които все още се чудят къде и каква да учат, за да са в тази сфера също бих се радвал да го обсъдим.

поздрави и дано наистина се получи готина тема.

Потребителски аватар
CTAHKO
Мнения: 25662
Регистриран на: 29 апр 2010 00:45
Контакти:

Re: ФОРЕКС и фондови пазари

Мнениеот CTAHKO » 20 фев 2016 17:34

В един от постовете на алхимика стана въпрос за мощните компютри на големите компании, ето една интересна статия по темата :) Само дето не мога да разбера къде е престъплението 8-)

Мъжът, който подплаши Dow Jones

Пет години след внезапния срив с над 600 пункта на индекса на 6 май 2010 г. сега е арестуван и виновникът - Навиндер Син Сарао

http://www.investor.bg/analizi/91/a/myj ... es-193395/
delqnski47 написа:Трябва да има бой до посиняване


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ivan56 и 20 госта