20 декември 1943 г., подвигът на Димитър Списаревски

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
CTAHKO
Мнения: 25662
Регистриран на: 29 апр 2010 00:45
Контакти:

Re: 20 декември 1943 г., подвигът на Димитър Списаревски

Мнениеот CTAHKO » 20 дек 2015 18:01

DANS написа:Това е статията, която съм цитирал, в нея няма посоченото от теб!
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0 ... 0%BA%D0%B8

Сериозно :? Интересна работа :roll: И аз както писах по-горе съм цитирал от същата статия 8-) Ами нека някой страничен потребител провери дали го има или го няма цитатът, който съм дал и който ти умишлено си отрязал 8-) Пък да видим кой лъже 8-)
delqnski47 написа:Трябва да има бой до посиняване

Потребителски аватар
DANS
Мнения: 2797
Регистриран на: 06 юни 2008 13:02
Контакти:

Re: 20 декември 1943 г., подвигът на Димитър Списаревски

Мнениеот DANS » 20 дек 2015 18:21

CTAHKO написа:
DANS написа:Това е статията, която съм цитирал, в нея няма посоченото от теб!
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0 ... 0%BA%D0%B8

Сериозно :? Интересна работа :roll: И аз както писах по-горе съм цитирал от същата статия 8-) Ами нека някой страничен потребител провери дали го има или го няма цитатът, който съм дал и който ти умишлено си отрязал 8-) Пък да видим кой лъже 8-)



Има го, но хронологично е преди другото, а ти ги беше поставил наопаки, все едно са спасени от репресията!

Това, което си цитирал става веднага след 9 ти септември, но няколко месеца по-късно се случва това, което аз съм цитирал:

В първите месеци на настъпилите събития, след 09.09..1944 г. , бащата Светозар Списаревски, е уволнен вече от службата, работил в Община гр. Добрич от управляващия орган, Околийския комитет на Отечествения фронт гр.Добрич. В протокол № 33 на ОК на ОФ от 5.12.1944 г. фигурира следното решение : “ Не се дава служебна бележка на СветозарСписаревски, бивш контрольор при Добричката община, уволнен като фашист." (ф.11, оп 2, а.е. 3А) От 12-те участници в това заседание, четирима са бъдещи кметовена гр. Добрич, управлявали го общо над 15 години. На майката на Димитър Списаревски Ветка (Елисавета) Списаревска за дълго време е отнета пенсията, защото синът й бил "царски офицер" занмавал се с "фашистка дейност", а брат му е изхвърлен от армията.[34] Във филма за него негов сродник с горчивина споделя: “Списаревски е щастлив, че е загинал, защото след 9 септември 1944 г. комунистите положително щяхя да го убият.”
Наско Сираков: "Ще бъде огромен успех за българския футбол ако ЦСКА вземе точка от Динамо!" ха ха ха :mrgreen:
Link: САМО ЗА ЛЕвСКАРИ!!!!!! ;-)

Потребителски аватар
DANS
Мнения: 2797
Регистриран на: 06 юни 2008 13:02
Контакти:

Re: 20 декември 1943 г., подвигът на Димитър Списаревски

Мнениеот DANS » 20 дек 2015 18:46

В статията съм пропуснал да почета и паметта на поручик Георги Кюмюрджиев, който геройски загива на същата дата
Изображение

Това е снимка от траурната церемония на ГЕРОИТЕ Кюмюрджиев и Списаревски
Изображение
Наско Сираков: "Ще бъде огромен успех за българския футбол ако ЦСКА вземе точка от Динамо!" ха ха ха :mrgreen:
Link: САМО ЗА ЛЕвСКАРИ!!!!!! ;-)

Потребителски аватар
diplomat
Мнения: 9418
Регистриран на: 27 яну 2014 18:22
Контакти:

Re: 20 декември 1943 г., подвигът на Димитър Списаревски

Мнениеот diplomat » 20 дек 2015 18:48

Поклон и вечна слава за българските герои!

Потребителски аватар
DANS
Мнения: 2797
Регистриран на: 06 юни 2008 13:02
Контакти:

Re: 20 декември 1943 г., подвигът на Димитър Списаревски

Мнениеот DANS » 20 дек 2015 22:50

ЦЕНЗУРАТА

А някои се опитваха десетилетия наред, посмъртно да заличат името на Димитър Списаревски от историята на България и българската авиация. Все пак защо?
Казват, че Димитър Списаревски бил водач на легионерите от Втора мъжка гимназия в София. Разправят, че при една демонстрация срещу Ньойския мирен договор, който орязва и онеправдава България, бил залепил няколко шамара на неговия съученик, ремсиста Стоян Гюров (по-късно член на ЦК на БКП и посланик в Москва), който участвал в контра-демонстрация (т.е. в подкрепа на Ньойския договор?!?). Говорят, че се отличил в акция срещу партизаните… Лично аз не съм видял нито един документ, потвърждаващ легионерското минало на Списаревски, или пък за „подвизите” му срещу партизаните, макар че съм виждал да се размахват някакви листчета с „доказателства”. Кой знае защо обаче тези „документи” никога не ни бяха показвани, за да се убедим в тяхната достоверност. В замяна на това пък цензурата бе непробиваема. Навремето не успя да я разбие нито писателят Емилиян Станев, нито Серафим Северняк, нито Слав Караславов, които искаха да пишат за подвига на Списаревски… Нещо повече, след една кратка публикация за Списаревски във в. „Поглед” посланикът ни в Москва занимава с този „международен проблем” самия Тодор Живков. Какво пък, изглежда че шамарите на Спаича са били доста тежки и са звъняли в нечии уши десетилетия наред.

ИВАН СПИСАРЕВСКИ – брат на героя: „Искам да сме наясно, брат ми никога не е бил легионер. Той беше просто знаменосец на гимназията, за което някои му завиждаха. Димитър беше националист и никак не обичаше ремсистите и комунистите, но това е съвсем друга работа. А аз не само че му бях брат, но и учех в същата гимназия, тъй че знаех всичко за него. Виж, след геройската му смърт и „Легионът” и „Бранник” се опитаха да го присвоят заради пропагандните си интереси. И това е обяснимо!”

О.З. ПОДПОЛКОВНИК ЛЕТЕЦ СТЕФАН КОНЗОВ: „Когато служихме в Бургас, там имаше много офицери от армията на Райха. Списаревски знаеше добре немски език, но никога не общуваше с тях. Казваше, че ги е намразил още в Германия, когато се обучавал в изтребителната школа Верньойхен… В Карловското летище не е имало случай, както го обвиняват, да вдига ротата си на акции срещу партизаните, а така също да използва самолета си срещу тях. С чиста съвест мога да кажа, че в Карловското летище Димитър Списаревски няма прояви на реакционен офицер, каквито имаха някои други.”

О.З. КАПИТАН ЛЕТЕЦ БОГДАН ИЛИЕВ: „Списаревски загина и много хора се опитаха да стоварят вината си върху него. Тъй че обвиненията срещу Спаича в голямата си част са неоснователни и глупави. Докато бяхме заедно, поручик Списаревски никога не е излитал да се бие срещу партизаните. Този, който твърди противното, нека да има смелостта и доблестта да излезе в пресата с тези твърдения. Но дано има предвид, че Спаича не цепеше никому басма, а особено на дърдорковците и клеветниците. В това отношение няма да му простим и ние, неговите приятели и бойни другари!”

Разполагам с много писма и спомени от бойните другари на Димитър Списаревски, в които още преди повече от десетилетие са се обсъждали тези обвинения срещу него. С повечето от тях съм разговарял и аз лично. Ето защо сега ми се иска да споделя следното: дори в ученическите си години Димитър Списаревски и да е членувал в Българските национални легиони, дори и при изпълнение на офицерските си задължения да е излизал с ротата си на акция срещу партизаните (нещо в което съм убеден, че никога не се е случвало), нима тази „тежка вина” няма своето разумно, човешко обяснение? Ако ученикът е симпатизирал на „Легиона”, то е било само защото в средата на 30-те години единствено тази организация се е опълчвала открито срещу решенията на Ньойския договор, от които семейството на Списаревски е било засегнато лично. А българските офицери от въздушни войски са извеждали войниците си в планината само по изрична заповед от командването. Както изглежда, години наред, може би съвсем преднамерено, някои хора са подменяли името на поручик Шишков – началник на РО-2 в 6-и изтребителен полк – с това на Списаревски. И напразно, защото винаги идва часът на истината!
Наско Сираков: "Ще бъде огромен успех за българския футбол ако ЦСКА вземе точка от Динамо!" ха ха ха :mrgreen:
Link: САМО ЗА ЛЕвСКАРИ!!!!!! ;-)

buratinoo
Мнения: 8
Регистриран на: 05 дек 2015 02:41

Re: 20 декември 1943 г., подвигът на Димитър Списаревски

Мнениеот buratinoo » 21 дек 2015 11:45

Слава на Димитър Списаревски, който прояви смелост да се изправи срещу англосаксонските и американски агреори! Никога няма да бъде забравен! :!:

Потребителски аватар
wannabe
Мнения: 2984
Регистриран на: 04 яну 2012 20:07
Контакти:

Re: 20 декември 1943 г., подвигът на Димитър Списаревски

Мнениеот wannabe » 21 дек 2015 16:28

Няма сталин малин, путкин муткин! Има Димитър Списаревски!
88 години СЛАВА
slash1912 написа:"Христо Ботев" побираше 30 000.На този мач има поне 15 000,тоест 4 пъти повече,отколкото на двете трибуни във вторник ;)
НАПОЛОВИНА ПРАЗЕН СТАДИОН :cry:

Потребителски аватар
Вал
Мнения: 1091
Регистриран на: 02 дек 2014 21:29
Контакти:

Re: 20 декември 1943 г., подвигът на Димитър Списаревски

Мнениеот Вал » 21 дек 2015 17:27

DANS написа:
CTAHKO написа:
DANS написа:Това е статията, която съм цитирал, в нея няма посоченото от теб!
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0 ... 0%BA%D0%B8

Сериозно :? Интересна работа :roll: И аз както писах по-горе съм цитирал от същата статия 8-) Ами нека някой страничен потребител провери дали го има или го няма цитатът, който съм дал и който ти умишлено си отрязал 8-) Пък да видим кой лъже 8-)



Има го, но хронологично е преди другото, а ти ги беше поставил наопаки, все едно са спасени от репресията!

Това, което си цитирал става веднага след 9 ти септември, но няколко месеца по-късно се случва това, което аз съм цитирал:

В първите месеци на настъпилите събития, след 09.09..1944 г. , бащата Светозар Списаревски, е уволнен вече от службата, работил в Община гр. Добрич от управляващия орган, Околийския комитет на Отечествения фронт гр.Добрич. В протокол № 33 на ОК на ОФ от 5.12.1944 г. фигурира следното решение : “ Не се дава служебна бележка на СветозарСписаревски, бивш контрольор при Добричката община, уволнен като фашист." (ф.11, оп 2, а.е. 3А) От 12-те участници в това заседание, четирима са бъдещи кметовена гр. Добрич, управлявали го общо над 15 години. На майката на Димитър Списаревски Ветка (Елисавета) Списаревска за дълго време е отнета пенсията, защото синът й бил "царски офицер" занмавал се с "фашистка дейност", а брат му е изхвърлен от армията.[34] Във филма за него негов сродник с горчивина споделя: “Списаревски е щастлив, че е загинал, защото след 9 септември 1944 г. комунистите положително щяхя да го убият.”


Хубаво е направил човекът. Поставял е на място и Фашистите и Демократите. Изводът, е че не етикета прави човека. Можеш да си сложиш всякакъв аватар. Тове не те прови по-различен от това, което си.


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта