Книга, която всеки Българин да прочете

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Nate
Мнения: 131
Регистриран на: 25 юни 2012 14:37
Контакти:

Re: Книга, която всеки Българин да прочете

Мнениеот Nate » 04 ное 2015 10:45

Riverr Plate, аз съм израстнал с теорията че е имало робство(макар не както го дават по американските филми) и да ти кажа нямам грам робскиманталитет, а още по-малко съм комплексиран. Дори може да се каже че ми подейства по обратния начин, но тва си е до човека, манталитета не се натрапва, той е породен от средата.
DrAvalange, да ти кажа по принцип правя обратното на това което такива като теб ми казват...

Потребителски аватар
Red joker
Мнения: 6993
Регистриран на: 11 авг 2013 16:59

Re: Книга, която всеки Българин да прочете

Мнениеот Red joker » 04 ное 2015 10:59

petrov93 написа:Задължително ще си я купя и прочета непременно. Аз ще препоръчам на всеки българин да гледа филмите "Козия рог", "Време Разделно","Записки по българските въстания" и "Капитан Петко войвода"!

Що пък точно тия :?
С ВРАГ ВРАГУВАМ-МЕРА СПОРЕД МЕРА,С БЛАГ БЛАГУВАМ -ВЕРА ЗАРАД ВЕРА!

Потребителски аватар
Странджата
Мнения: 3996
Регистриран на: 07 дек 2009 21:29
Контакти:

Re: Книга, която всеки Българин да прочете

Мнениеот Странджата » 04 ное 2015 11:03

Видрица е мемоарна книга, писана безизкусно и затова покорява със своята искреност и неподправеност. "Записките" също са мемоарни, но Захари Стоянов, когато я пише, е вече почти в пантеона на дейците от Априлското въстание, въвлечен е в политическите борби, обременен е от миналото си и затова книгата му е колкото правдива, толкова и противоречива като документ на една славна за историта ни епоха. Вазовото "Под игото" със самото противопоставяне между заглавие и съдържание показва определната идеологическа основа на изображението му, което не е историческо, а е художествено. В училище трябва тези книги да се четат като част от един разговор за това, какво е България, а не да се прославя "пиянството на един народ" защото това води само до национален махмурлук и тъжната жертва на Колчо Слепеца.

Потребителски аватар
petrov93
Мнения: 126
Регистриран на: 01 ное 2015 19:25

Re: Книга, която всеки Българин да прочете

Мнениеот petrov93 » 04 ное 2015 11:03

DrAvalanche написа:Прочетете "Светът на мегамитовете" и С"анстефанските митове и българските комплекси" на покойния професор Пламен Цветков.

Щом прочетох само заглавието на втората книга веднага ми стана ясно, че самата книга не си заслужава да я чета, защото е пълна с измишльотини най-вероятно. Българите сме имали комплекси - а англичаните , германите, американците, французите , италианците и т.н. сякаш нямат комплекси? Поредната българофобска книга, целяща да срине националното самочувствие на българина! Стойностна книга е например на Иван Вазов "Под Игото"!

Потребителски аватар
Red joker
Мнения: 6993
Регистриран на: 11 авг 2013 16:59

Re: Книга, която всеки Българин да прочете

Мнениеот Red joker » 04 ное 2015 11:06

petrov93 написа:
DrAvalanche написа:Прочетете "Светът на мегамитовете" и С"анстефанските митове и българските комплекси" на покойния професор Пламен Цветков.

Щом прочетох само заглавието на втората книга веднага ми стана ясно, че самата книга не си заслужава да я чета, защото е пълна с измишльотини най-вероятно. Българите сме имали комплекси - а англичаните , германите, американците, французите , италианците и т.н. сякаш нямат комплекси? Поредната българофобска книга, целяща да срине националното самочувствие на българина! Стойностна книга е например на Иван Вазов "Под Игото"!

Националното самочувствие на българите е сринато много отдавна и книгите нямат вина за това ,повярвай ми ;) :idea:
С ВРАГ ВРАГУВАМ-МЕРА СПОРЕД МЕРА,С БЛАГ БЛАГУВАМ -ВЕРА ЗАРАД ВЕРА!

Потребителски аватар
petrov93
Мнения: 126
Регистриран на: 01 ное 2015 19:25

Re: Книга, която всеки Българин да прочете

Мнениеот petrov93 » 04 ное 2015 11:07

Red joker написа:
petrov93 написа:Задължително ще си я купя и прочета непременно. Аз ще препоръчам на всеки българин да гледа филмите "Козия рог", "Време Разделно","Записки по българските въстания" и "Капитан Петко войвода"!

Що пък точно тия :?

Защото това са истински и български филми ,първите три филма показват истината за турското робство, а "Капитан Петко войвода" освен че показва истината за турското робсто, но и показва живота на един велик българин!

Потребителски аватар
dafquezz
Мнения: 1171
Регистриран на: 06 мар 2010 17:25
Контакти:

Re: Книга, която всеки Българин да прочете

Мнениеот dafquezz » 04 ное 2015 11:07

Робство не е имало в класическия смисъл на думата, който всеки професионален историк би вложил. Трябва да се прави разграничение между чисто научни термини и популярен език.
Това разбира се не значи, че българите са живели райски и не са били тормозени всячески, или че в определени моменти не е провеждан геноцид срещу тях.

petko.h.markov
Мнения: 6096
Регистриран на: 27 окт 2009 11:04
Skype: Petko Markov
Контакти:

Re: Книга, която всеки Българин да прочете

Мнениеот petko.h.markov » 04 ное 2015 11:18

Странджата написа:Видрица е мемоарна книга, писана безизкусно и затова покорява със своята искреност и неподправеност. "Записките" също са мемоарни, но Захари Стоянов, когато я пише, е вече почти в пантеона на дейците от Априлското въстание, въвлечен е в политическите борби, обременен е от миналото си и затова книгата му е колкото правдива, толкова и противоречива като документ на една славна за историта ни епоха. Вазовото "Под игото" със самото противопоставяне между заглавие и съдържание показва определната идеологическа основа на изображението му, което не е историческо, а е художествено. В училище трябва тези книги да се четат като част от един разговор за това, какво е България, а не да се прославя "пиянството на един народ" защото това води само до национален махмурлук и тъжната жертва на Колчо Слепеца.

За турците имал ли е стойност живота на българина,има ли осъден турчин за убит от него българин?

Потребителски аватар
River Plate
Мнения: 1989
Регистриран на: 25 мар 2008 19:06
Местоположение: София
Контакти:

Re: Книга, която всеки Българин да прочете

Мнениеот River Plate » 04 ное 2015 11:19

dafquezz написа:Робство не е имало в класическия смисъл на думата, който всеки професионален историк би вложил. Трябва да се прави разграничение между чисто научни термини и популярен език.
Това разбира се не значи, че българите са живели райски и не са били тормозени всячески, или че в определени моменти не е провеждан геноцид срещу тях.


Именно, точно това написах и аз. Българите (както и дпугите християни) не са били равнопоставени на мюсюлманите в имеприята, но робство със сигурност не е имало, като изключим малък период от време при превземането ни и продаването в робство на населението на градовете и крепостите, които се съпротивляват.
Но ако твърдим, че сме били роби, то какво могат да кажат негрите в английските, френските и испанските колонии или руснаците до 1861г? Прочетете "Мъртви души" на Гогол.
Последна промяна от River Plate на 04 ное 2015 11:21, променено общо 2 пъти.
[center]Не се гаси туй, що не гасне!
ЦСКА ЗАВИНАГИ
[/center]
[center]Чавдар (Етрополе) + Литекс (Ловеч) ЦСКА (София)[/center]
[center]МИКРЕ ВЪН![/center]

[center]
golemia написа:...Там в Софийското полЕ играе тим от ЕтрополЕ.На Ловеч с играчите и на ЦСКА припознавачите... :)
[/center]

Потребителски аватар
Red joker
Мнения: 6993
Регистриран на: 11 авг 2013 16:59

Re: Книга, която всеки Българин да прочете

Мнениеот Red joker » 04 ное 2015 11:19

petrov93 написа:
Red joker написа:
petrov93 написа:Задължително ще си я купя и прочета непременно. Аз ще препоръчам на всеки българин да гледа филмите "Козия рог", "Време Разделно","Записки по българските въстания" и "Капитан Петко войвода"!

Що пък точно тия :?

Защото това са истински и български филми ,първите три филма показват истината за турското робство, а "Капитан Петко войвода" освен че показва истината за турското робсто, но и показва живота на един велик българин!

Според мене ,точно такива творби,насаждат страх,гняв,чувство за безизходица ,омраза и реваншизъм, „качества“ ,които пречат много за нормалното развитие на индивида и обществото,като цяло :!: :idea: Робството ,като начин на съществуване,мислене и оцеляване,трябва да бъде забравено и изтрито от колективната памет на нацията,за да се развива тя що годе нормално :idea: Робството е по-скоро,душевен, психологически и ментален феномен,особено в наши дни :idea:
С ВРАГ ВРАГУВАМ-МЕРА СПОРЕД МЕРА,С БЛАГ БЛАГУВАМ -ВЕРА ЗАРАД ВЕРА!


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: ReBorn1982 и 25 госта