Бойко за сетен път потвърди поговорката: " Вълкът козината си мени, но нрава не". След като най-нагло през 2010 година отмъкнаха с Дянков милиард и половина от парите за здраве и обрече Здравната каса на фалит, сега е решил да посегне на личните, повтарям,
личните пари внасяни за пенсии от хората. За тези, които не са запознати, тези пари се изплащат на наследниците дори при смърт на титуляра и нямат нищо общо със солидарното пенсионно осигуряване. Ха сега тези, дето твърдят, че Боко не е комунист,национализатор и мутра да имат наглостта да го защитят. Видяха тарикатите 7-8 милиарда лева и веднага решиха да ги тафнат. За сведение, същата далавера врътна бай Тошо преди 40 и няколко години и резултатът е виден. Парите изядени, пенсиите мизерни. Както са я подкарали, утре може и към спестяванията на гражданите в банките да посегнат, че те тия пари от частните фондове ще свършат до една година, по следващата как ще закърпят бюджета гениите, зер и по 11 лева на глас субсидия имат да получават...
Ей за това сърбите и турците получават от 400 до 1000 евро пенсии, защото не позволяват на мошеници и мутри да им бъркат в джоба. Храним чешките пенсионери чрез ЧЕЗ, защото техните пенсионни фондове не са държавни, инвестират и прибират дивиденти. Робско мислене, робска държава, те това сме ние...
Далаверата е замислена отдавна, ама типично по комунистически лъгаха и се увъртаха до последно:
Има ли таен план за национализация на частните пенсионни фондове
Новината е видяна 340 пъти
Добавена на: 21.11.2014 14:03
Брой 285
Автор : Десант
В началото на седмицата общественото мнение бе разбунено от публикации в медиите, че се готви национализация на частните пенсионни фондове. Имало скандален план за пренасочване на част от вноските от тези фондове към държавния Национален осигурителен институт.
Това е било обсъждано на 17 ноември на среща между финансовия министър Владислав Горанов, шефа на Комисията за финансов надзор Стоян Мавродиев и председателя на бюджетната комисия в парламента Менда Стоянова, съобщава в. „Капитал“.
Целта на тайната сбирка е била държавата да получи по някакъв начин спешно пари, дори това да е в нарушение на Конституцията и на правата на осигурените лица. Затова управляващите хвърлили око на частните пенсионни фондове. Окончателно решение засега не е взето, но дори споменаването на думата национализация може да разклати цялата пенсионна система.
Съмнителната идея идва от финансовия министър и шефа на КФН, но е подкрепена и от заместник-председателя на осигурителния надзор Ангел Джалъзов. На обсъждането не са били поканени представители на сектора, синдикати или работодатели.
Междувременно от няколко работодателски организации обявиха, че от миналата седмица текат ударни проверки от КФН и ДАНС в пенсионните фондове, което може да се тълкува като подготовка за удар върху втория стълб на осигурителната система. Евентуално откритите нарушения биха били удобно оправдание на управляващите на национализацията на част от активите им.
Горанов и Мавродиев явно са се решили да вземат пример от действията на полските си колеги от преди година. Тогава правителството на Доналд Туск обяви, че близо 50 процента от активите на фондовете, които са основно в държавни ценни книжа, ще бъдат прехвърлени към държавата, а книжата – занулени.
Така през февруари тази година властта във Варшава получи извънредни приходи от 50 милиарда долара.
ГЕРБ не за първи път посяга на вноските на хората в пенсионните дружества. През 2011 г. първият кабинет на Бойко Борисов реши част от парите на осигурените в частните фондове, работещи тежък труд, да се национализира. Те бяха прехвърлени към НОИ, което да доплати изплащането на по-високи пенсии.
Впоследствие национализацията беше обявена от Конституционния съд за противоречаща на основния закон. Преведените пари бяха малко над 100 милиона лева, получени от НОИ в началото на 2011 г. След това изплащането на пенсии от професионалните фондове беше отложено за 2015 г.
Часове, след като изтече информацията за готвеното източване на вноските, от КФН се опитаха да замажат скандала с опровержение, пратено до всички медии. В него се казва, че „не е провеждана среща с участието на представители на КФН нито в посочения, нито в друг формат, на която да е обсъждана идея за промяна в тристълбовия пенсионен модел в България“.
По-късно пресцентърът на Министерството на финансите също обяви, че „подобна идея категорично не е предлагана от министъра на финансите Владислав Горанов и не е обсъждана“. В съобщението на ведомството се посочва, че намерение за национализация на средства от пенсионните фондове не съществува. Финансовият министър Владислав Горанов засега би отбой, но явно желанието му, подобно на неговия предшественик Симеон Дянков да сложи ръка върху парите на обикновените трудови хора, няма да свърши дотук. Ако това се случи, национализацията ще убие вярата у малкото останали оптимисти у нас, че има надежда един ден да получат съразмерна на стажа си пенсия.
Йордан Христосков - бивш дългогодишен управител на НОИ и бивш социален министър в две служебни правителства - подложи на остра критика идеята на ГЕРБ и синдикатите за унищожаване на втория стълб на пенсионната система, съществуваща от 15 години. Но не само по съдържанието и щетите, които би нанесла върху пенсиите на хората, а и заради скритите мотиви на "идеолозите" на промяната.
В предаването на БНТ "Референдум" във вторник Христосков описа вредите и ползите от решението:
Губят хората, защото ще бъдат подведени. Ще си върнат парите в НОИ, където нито ще има наследяване, нито ще има втора допълнителна пенсия, която в огромния случай ще бъде много по-висока отколкото основната.
Губи НОИ, защото към НОИ ще се прехвърлят задължения и очаквания, които не може да изпълни.
Печелят синдикатите, защото успяха да си наложат ината да се замрази възрастта за пенсиониране, вместо да нараства - макар и с 1 месец.
Печели и ГЕРБ, защото ще си осигури един ресурс, с който да закърпи бюджета сега и в следващите години - от това, че ще излъжат хората и част от парите ще потънат в НОИ.
Проектозаконът на ГЕРБ е бил написан преди срещата със синдикатите. В НОИ и в Министерството на финансите се е подготвял законопроект още в събота. И Вие (към вицепрезидента на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов) се събирате в неделя и се прегръщате и целувате с ГЕРБ?
Затова смятам, че има задкулисие. И то пролича при гласуването в Народното събрание.
Странна е коалицията: ГЕРБ, ДПС, Патриотичният фронт.
Нещо да ви говори това? Същата коалиция беше против премахването на плоския данък. Същата коалиция беше за премахването на семейните облекчения в данъците. Това е задкулисие за мен.
При актуализацията на бюджета тристранният диалог беше блокиран от синдикатите, защото искаха 2 работни дни, за да се запознаят с проекта.
Сега къде е тристранният диалог? Това е задкулисието.