Четец за слепи хора

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
stefani
Мнения: 8101
Регистриран на: 01 юни 2008 15:37

Четец за слепи хора

Мнениеот stefani » 04 мар 2014 18:54

Слушал съм , че съществува четец на бг текстове в помощ на слепи хора, но така и не съм се заинтересувал да разбера как става магията :) Сега обаче се сетих покрай "повестите" които пишат някои колеги тук и че ще е много полезно докато го слуша човек примерно да се обръсне :) Така че ако някой има имфо нека сподели :)
Изчезнали са динозаврите и неандерталците, сега идва ред на комунистите, фашистите и расистите !

Потребителски аватар
Tommi
Мнения: 17535
Регистриран на: 24 апр 2010 22:42
Контакти:

Re: Четец

Мнениеот Tommi » 04 мар 2014 18:59

Има такива неща. Аз лично познавам хора с проблеми със зрението, които свободно използват компютър и телефон и ако не знаеш, дори няма да разбереш, че имат такива проблеми.
Георги Аспарухов - Гунди към ръководството на Милан: "Има една страна България, в тази страна България има един отбор Левски, може и да не сте чували за него, в този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!

ss_killer
Мнения: 723
Регистриран на: 22 юли 2008 16:12
Skype: rooney391
Местоположение: сектор Б
Контакти:

Re: Четец

Мнениеот ss_killer » 04 мар 2014 19:09

аз ползвам всичкия софтуер за слепи, за компютри, за смартфони, разбира се щото съм със 100% загуба на зрение. Ползват се две програми за компютър- jaws, като основна и речев синтезатор на български, тва е най- общо. За хората без зрителен проблем знам че е уморително за очите да четат книги, при нас е слуха и концентрацията, заради синтезирания глас, иначе много ни помагат и не знам без тях кво щяхме да правиме.
Последна промяна от ss_killer на 04 мар 2014 19:30, променено общо 1 път.
Завинаги оставам аз Левскар, Левскар дори и след смъртта

urkoto
Мнения: 3894
Регистриран на: 25 апр 2010 11:54

Re: Четец

Мнениеот urkoto » 04 мар 2014 19:20

ss_killer написа:аз ползвам всичкия софтуер за слепи, за компютри, за смартфони, разбира се щото съм със 100% загуба на зрение. Ползват се две програми за компютър- aws, като основна и речев синтезатор на български, тва е най- общо. За хората без зрителен проблем знам че е уморително за очите да четат книги, при нас е слуха и концентрацията, заради синтезирания глас, иначе много ни помагат и не знам без тях кво щяхме да правиме.


А в един сериал, в който главния герой е сляп, та там той използва една пръчка от която свети лазерче, но не концентрирано в един сноп, а такова което се разпръсква нашироко към насочената повърхност. Запознат ли си дали наистина съществуват подобни уреди като алтернатива за традиционните бастуни или е измислица?
Краен костовист за сведение на всички герберастки псета.

http://vbox7.com/play:9c1d258e8b - най-великия 3-секунден клип в историята на човечеството

ss_killer
Мнения: 723
Регистриран на: 22 юли 2008 16:12
Skype: rooney391
Местоположение: сектор Б
Контакти:

Re: Четец

Мнениеот ss_killer » 04 мар 2014 19:29

urkoto написа:
ss_killer написа:аз ползвам всичкия софтуер за слепи, за компютри, за смартфони, разбира се щото съм със 100% загуба на зрение. Ползват се две програми за компютър- aws, като основна и речев синтезатор на български, тва е най- общо. За хората без зрителен проблем знам че е уморително за очите да четат книги, при нас е слуха и концентрацията, заради синтезирания глас, иначе много ни помагат и не знам без тях кво щяхме да правиме.


А в един сериал, в който главния герой е сляп, та там той използва една пръчка от която свети лазерче, но не концентрирано в един сноп, а такова което се разпръсква нашироко към насочената повърхност. Запознат ли си дали наистина съществуват подобни уреди като алтернатива за традиционните бастуни или е измислица?


относно бастуните, те в основна част са два вида- за напълно незрящи, за ходене и сигнални за хора с частично зрение, да могат да пресичат безопасно, има всякакви бастуни, чувал съм за такива, които имат сензори за дупки, препядствия и прочие, но в България са неприложими, аз в момента ползвам английски бастун от графит, олекотен е и здрав, но хората като го настъпват и ритат не знам до кога ще издържи.
пс: бях си взел един много хубав бастун от САщ- карбонов, супер олекотен много готин, ама уви издържа 1 месец само, защото като отивах на тренировка по голбал на вратата на 280 автобус беше счупен след като шофьора затвори вратата и го премаза. Мъчих да си искам парите от градския транспорт ама не стана и за това, като ползвам бастун гледам да е доста здрав и трудно чуплив.
Завинаги оставам аз Левскар, Левскар дори и след смъртта

ss_killer
Мнения: 723
Регистриран на: 22 юли 2008 16:12
Skype: rooney391
Местоположение: сектор Б
Контакти:

Re: Четец

Мнениеот ss_killer » 04 мар 2014 20:20

Tommi написа:Има такива неща. Аз лично познавам хора с проблеми със зрението, които свободно използват компютър и телефон и ако не знаеш, дори няма да разбереш, че имат такива проблеми.


да нямаш преки наблюдения, колега?
Завинаги оставам аз Левскар, Левскар дори и след смъртта

Потребителски аватар
Tommi
Мнения: 17535
Регистриран на: 24 апр 2010 22:42
Контакти:

Re: Четец

Мнениеот Tommi » 04 мар 2014 21:16

ss_killer написа:
Tommi написа:Има такива неща. Аз лично познавам хора с проблеми със зрението, които свободно използват компютър и телефон и ако не знаеш, дори няма да разбереш, че имат такива проблеми.


да нямаш преки наблюдения, колега?

Знаеш как е. :) Но някои неща не ги знаех.
Георги Аспарухов - Гунди към ръководството на Милан: "Има една страна България, в тази страна България има един отбор Левски, може и да не сте чували за него, в този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!

Потребителски аватар
Captain Stottlemeyer
Мнения: 9979
Регистриран на: 02 окт 2009 16:25

Re: Четец за слепи хора

Мнениеот Captain Stottlemeyer » 04 мар 2014 21:57

Заинтересувах се от темата и съвсем случайно попаднах на тази информация в мрежата, дано да съм полезен:
"Ученици от Русе са на път да представят на света таблет за незрящи. Чрез него хората със зрителни проблеми ще могат да четат текстове навсякъде и по всяко време. Младежите работят по проекта абсолютно доброволно, без каквато и да било финансова подкрепа от държавата или от частни фирми.
На изобретението на учениците ще може да се качва текст, който с помощта на стотици цилиндърчета ще се показва релефно. Така незрящите ще могат да четат, пипайки текста, докато например пътуват в автобуса. Пътят до готовия таблет обаче е много дълъг. "
Тук е целият текст:

http://novanews.bg/news/view/2014/03/04 ... ign=latest
"Има една страна България и в тази страна България има един отбор „Левски”. В този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!" Георги АСПАРУХОВ

ss_killer
Мнения: 723
Регистриран на: 22 юли 2008 16:12
Skype: rooney391
Местоположение: сектор Б
Контакти:

Re: Четец за слепи хора

Мнениеот ss_killer » 04 мар 2014 22:15

Captain Stottlemeyer написа:Заинтересувах се от темата и съвсем случайно попаднах на тази информация в мрежата, дано да съм полезен:
"Ученици от Русе са на път да представят на света таблет за незрящи. Чрез него хората със зрителни проблеми ще могат да четат текстове навсякъде и по всяко време. Младежите работят по проекта абсолютно доброволно, без каквато и да било финансова подкрепа от държавата или от частни фирми.
На изобретението на учениците ще може да се качва текст, който с помощта на стотици цилиндърчета ще се показва релефно. Така незрящите ще могат да четат, пипайки текста, докато например пътуват в автобуса. Пътят до готовия таблет обаче е много дълъг. "
Тук е целият текст:

http://novanews.bg/news/view/2014/03/04 ... ign=latest


капитане, това освен че е много трудоемко а е и много скъпа технология, понеже както посочих по- горе съм заинтересован от нея, но изобретения брайлов дисплей е много удобен за употреба, но е много скъп и едни от най- евтините започват от 6 хиляди евро. Така че добре, ама не вярвам да имаме достъп до технологията, която се изработва. За това най- достъпния вариант остава аудио направлението на компютъра, пък и братята руси дават безплатни каркове.
Завинаги оставам аз Левскар, Левскар дори и след смъртта

Потребителски аватар
batmanlevski
Мнения: 3611
Регистриран на: 11 авг 2009 13:41
Местоположение: софия
Контакти:

Re: Четец за слепи хора

Мнениеот batmanlevski » 04 мар 2014 22:36

знам,че българската програма за незрящи хора се казва Гергана
http://www.reader.bg/forum/2----/573.html
нека бъдем отново свободна и независима страна , а не подлога на сащ и турция !

[wrapimg=]https://scontent-b-fra.xx.fbcdn.net/hphotos-xpf1/t1.0-9/10301117_1432328167037561_8238237856843780182_n.jpg[/wrapimg]


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта