Качеството на живот в наши дни и преди това

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
Blue1914
Мнения: 2067
Регистриран на: 25 фев 2012 14:59
Контакти:

Re: Качеството на живот в наши дни и преди това

Мнениеот Blue1914 » 12 сеп 2013 17:59

джугашвили написа:
Blue1914 написа:Само излагам факти. Тогавашния стандарт на живот е бил доволно нисък. Просто хората са били равно бедни НО поради ЖЕСТОК дефицит на стоки са получавали ниски заплати, но и са купували доста скромно и пределно семпли продукти. Жестоката истина е лъсвала в моментите, в които все пак се добираш до някоя по "луксозна" стока в магазина и се оказва, че си бачкал поне половин месец за едните чепици. :oops: Това обаче не ти е особен проблем и си ги купуваш на драго сърце, тъй като в близките години надали ще имаш достъп да си харчиш парите за подобни "луксове" ;)

Те хората в коментарите под статията са провели доста рзумна дискусия... "Висок" стандарт при средна заплата под 100 долара... айде моля ти се. ;)

В момента лукс е, не да си купиш хубави чепици, а да си платиш тока! Лукс е да си купиш кашкавал или сирене, направени от истинско мляко! Лукс е да си купиш салам, направен от истинско месо! Лукс е да отидеш по време на отпуската си 14 дена на море и след това 14 дена на балкан! Все нормални за живота през социализма неща! Изобщо това са си нормални неща, независимо дали е социализъм или демокрация! Въпросът е, че по време на "демокрацията" не можем да си ги позволим!



Хаиде, хайде! Ако я караш лимонада, на вафли и на лукчета, на кренвирши и на покупка на един що-годе хубав електроуред и маркова дреха на 15 години ще можеш да си плащаш сметките и да ходиш на море... да се "глезиш" с плодове във ведомствената станция. ;)

Още помня разни култови моменти от битието ни как гледахме като паднали от марс разни нови продукти и се чудихме като на осмото чудо на света как е възможно купешкото кисело мляко от кофичка да не прилича по-скоро на айрян на буци и как е възможно да съществува прясно мляко, дето да не виждаш ясно през чашата, в която е била налята обищайната водниста помия. А ако излезем от сверата на основните хранителни продукти положението става тотално нелепо... Стига сте лъгали хората!

Потребителски аватар
CSKA 78
Мнения: 10220
Регистриран на: 16 юни 2011 12:23

Re: Качеството на живот в наши дни и преди това

Мнениеот CSKA 78 » 12 сеп 2013 18:23

Жестоката истина е лъсвала в моментите, в които все пак се добираш до някоя по "луксозна" стока в магазина и се оказва, че си бачкал поне половин месец за едните чепици. :oops:



Е,нищо сега работиш три месеца(в повечето случаи) за едни маратонки Nike или аdidas(а доста от българите си купуват китайските им "заместители",пак на същият период от време :oops: ),защото трябва да се плащат други неща!(като храната на масата). :shock: ;)
[rimg]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/CSKA_Sofia_logo_2018-19.png/611px-CSKA_Sofia_logo_2018-19.png[/rimg]
Вече тече 76-тата година от създаването на ЦСКА! ЦСКА ще пребъде!

Потребителски аватар
Blue1914
Мнения: 2067
Регистриран на: 25 фев 2012 14:59
Контакти:

Re: Качеството на живот в наши дни и преди това

Мнениеот Blue1914 » 12 сеп 2013 19:03

CSKA 78 написа:
Жестоката истина е лъсвала в моментите, в които все пак се добираш до някоя по "луксозна" стока в магазина и се оказва, че си бачкал поне половин месец за едните чепици. :oops:



Е,нищо сега работиш три месеца(в повечето случаи) за едни маратонки Nike или аdidas(а доста от българите си купуват китайските им "заместители",пак на същият период от време :oops: ),защото трябва да се плащат други неща!(като храната на масата). :shock: ;)


Едни маркови маратонки струват 150 лева във времена, в които 5-600 лева не се имат за добра заплата. Просто има хиляди магазини, от които да те "гледат" и да ти казават "купи ме", докато едно време са си стояли кротко под рафта в милисекундите преди някой връзкар или роднина даги налази. :lol: Така и моят баща се е сдобил с въпросните вносни обувки-роднина е дължала услуга не семейството... Освен това такава покупка е била 1-2 пъти в живота ти. :oops: Абе доста нисък е бил стандарта... но продуктовото предлагане е било още по-лошо и хората не е имало за какво да изхарчат и малкото пари, които са взимали. ;) Да- имали са покрив над главата и (в общия случай) основни хранителни продукти, имали са един от 5-те модела връхни дрехи на раменете си и двете седмици "глезене" със "светло пиво" и плодове на плажа до ведомствената станция. Всичко друго обаче е било доста скромно и сивичко.

Да не говорим, че дори и този скромен стандарт е било невъзможно да бъде поддържан без огромни външни, а и вътрешни кредити и дългове в милата ни социалистическа държава.

Потребителски аватар
CSKA 78
Мнения: 10220
Регистриран на: 16 юни 2011 12:23

Re: Качеството на живот в наши дни и преди това

Мнениеот CSKA 78 » 12 сеп 2013 19:19

Едни маркови маратонки струват 150 лева във времена, в които 5-600 лева не се имат за добра заплата. Просто има хиляди магазини, от които да те "гледат" и да ти казават "купи ме",.... Всичко друго обаче е било доста скромно и сивичко.



Е,айде сега!Настоящето ни е толкова пъстро и цветно ,като в "Лас Вегас",от толкова ярки цветове на човек му идва да полудее(то си има и поговорка,луд на шарено се радва :lol: ).Въпросът е, че повечето хора могат само да се радват на цветовете,без даси "играят" с тях(да си купят нещо).


ПП Стига обаче спорове!Предложете нещо ,така че да има промяна в живота на повечето българи.(едва ли политиците четат сайта,но си струва да опитаме).
[rimg]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/CSKA_Sofia_logo_2018-19.png/611px-CSKA_Sofia_logo_2018-19.png[/rimg]
Вече тече 76-тата година от създаването на ЦСКА! ЦСКА ще пребъде!

Потребителски аватар
doktora25
Мнения: 7867
Регистриран на: 29 окт 2011 21:55
Контакти:

Re: Качеството на живот в наши дни и преди това

Мнениеот doktora25 » 12 сеп 2013 19:38

Ето този абзац ми се стори най-полезен от целия текст и мисля че можем да се възползваме от тази практика, само че към сумите да се добави една нула.

"През 1970-те детските добавки били: За първо дете 5 лева на месец, за второ дете 15 лева на месец, за трето дете 50 лева на месец, а за четвърто, пето и пр. деца по 5 лева месечно, до навършване на 18 години на детето, без оглед на доходите на родителите. Освен това семействата с дете не плащали ергенски данък. Аналогичен на ергенския данък по време на комунизма в България, в Западна Европа семействата с деца ползват данъчно облекчение"
Само Левски шампион!
Упамекано вън от Байерн!
Не на зимното часово време!
Не на здравния фашизъм!
Да на референдума за мир и суверенитет! Никога подлоги на САЩ!
Вън ПП, ИТН, ДБ, ГЕРБ и ДПС от България! Не на санкциите и цензурата!

Потребителски аватар
Adrian Monk
Мнения: 807
Регистриран на: 26 сеп 2010 10:47
Контакти:

Re: Качеството на живот в наши дни и преди това

Мнениеот Adrian Monk » 12 сеп 2013 20:07

CSKA 78 написа:
...ПП Стига обаче спорове!Предложете нещо ,така че да има промяна в живота на повечето българи.(едва ли политиците четат сайта,но си струва да опитаме).

Сега депутати и общественици мътят новия изборен кодекс. Ако зависеше от мен, в него бих включил 2 неща: задължително гласуване и образователен ценз. Правото на глас поражда и задължението да го упражниш. От друга страна, не е редно човек, който не е изпълнил конституционното си задължение да изкара поне основно образование, да определя съдбините на страната наред с много по-образовани от него (а в много случаи дори взима пари за гласа си).
"... Знаете, че преди победата на деветосептемврийската революция в спорта и най-вече във футбола преобладаваха буржоазно-фашистки елементи. Народната власт не можеше да допусне това. Затова създадохме нашия ЦСКА". Д. Джуров

Потребителски аватар
CSKA 78
Мнения: 10220
Регистриран на: 16 юни 2011 12:23

Re: Качеството на живот в наши дни и преди това

Мнениеот CSKA 78 » 12 сеп 2013 21:39

Ако питат мен,щях да предложа всички,които са без работа(стоят по цял ден на компютъра и се "изявяват" в различни сайтове или пълнят кафенетата).Изключвам тези,които работят на компютър.Да им се даде работа(като събират кофите за боклук или в озеленяване),по този начин ще помогнат на България да стане по-чиста,а и ще направят някой лев(да си довършат образованието например).
[rimg]https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/99/CSKA_Sofia_logo_2018-19.png/611px-CSKA_Sofia_logo_2018-19.png[/rimg]
Вече тече 76-тата година от създаването на ЦСКА! ЦСКА ще пребъде!

Потребителски аватар
grasiani
Мнения: 2105
Регистриран на: 08 авг 2009 20:58
Контакти:

Re: Качеството на живот в наши дни и преди това

Мнениеот grasiani » 12 сеп 2013 22:37

Хлапашки разбирания било сивичко ще кажеш че най важно са дрехите и купуваш всеки ден дрехи хайде стига с тия пишлегарски разбирания,татко му, майка му ами, като са били балъци станал на 22 години и за първи път имал нещо по така ами тогава се е отракал човека до тогава е бил захлюпен проста работа.Баща ми вземаше 500-600 лева майка ми 180лева аз не съм носил панака и тем подобни джинси такива джинси носеха само шматките,аз носех RIFLE ,даже имаше SUPER RIFLE,US TOP,CARRERA цената им беше около 60-70 лева,маратонките ромика си бяха наистина много добри и много качествени,обувки за зимата също много добро качество ботуши боти аз не знам ако някои родителите им са живеели на село и са били задръстени това е друг въпрос.Тука пък някакъв ми говори за луканки салами какво приказваш ве пич хладилника ни беше зареден до горе с такива работи даже някога ми е омръзвало, а и нашите правеха домашни суджуци в промишлени количества ходех всеки ден на училище с по една подкова в джоба така че тука някакъв измислен ще ми говори неща които аз съм видял с очите си и съм преживял.В мазето ни беше пълно с всякакви видове буркани така наречената зимнина големи вкусотии имаше,баща ми винаги имаше по 2 каси бира,2 каси пепси, как винаги имаше по две като постоянно се пиеше, и имахме гости не знам,за ракии и вина домашни да не говорим,отделно всякакви други купени троянски ракии отлежали,вина,водки ама хубави,шампанско,уискита и то не ментета ,коняци,.Шкафове те в секцията винаги имаше поне 5-6 кутии различни шоколадови бонбони и бонбониери е майка ми беше медицински работник може и затова да е било така но имаше много хубави бонбони аз като ценител мога да кажа че съм хапвал доста добри работи.А тука някакъв ще ми говори сивичко не знам си кво все едно тогава е било пещерната ера хайде няма нужда. А и като гледах тогава като съм ходил в мои приятели имаше семейства къде -къде по напред от нас, така че май реалността не е била точно такава както искат да я изкарат някои лапищаци чули нещо от баба си дядо си,баща си които кой знае в кое село са живели. Друго да попитам а манджата ли е най важното къде остават книгите киното .театъра,душата,колко хора могат да отделят да си купят книга да отидат на театър,балет, опера,да отделят време за изложби,имам библиотека с над 10 000 книги купувани повечето от майка ми през комунизма,тя купуваше по 3-4 книги на седмица,отделно библиотеките също бяха заредени с нови книги,сега за да отидеш на кино при 4-нно семейство колко пари струва това примерно 3D или обикновена прожекция от 30 до 40 лева а едно време колко струваше максимум 2-3 лева,книгите с твърда корица 2-4 лева сега колко 25-до 50 да не говорим че има и книги по 300 лева.много си зле момче купували си нещо по така 2 пъти в живота ха-ха голям смях я се гръмни ве майка ми имаше 2 гардероба дрехи и то не боклуци китайски като сега които си купуват повечето хора,да не говорим за обувки кожуси и тн,ходеше всеки ден различно облечена на работа ех,ех какво облъчване са направили на тия млади хора не е истина.
Последна промяна от grasiani на 12 сеп 2013 23:05, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
stn
Мнения: 2236
Регистриран на: 04 май 2012 13:38

Re: Качеството на живот в наши дни и преди това

Мнениеот stn » 12 сеп 2013 22:40

Маратонки можеш и за 60-80 лв да си купиш с намаление или от интернет.
Умира бавно този, който бяга от страстта и водовъртежа на чувствата, които връщат блясъка в очите и спасяват тъжните сърца...

Потребителски аватар
stn
Мнения: 2236
Регистриран на: 04 май 2012 13:38

Re: Качеството на живот в наши дни и преди това

Мнениеот stn » 12 сеп 2013 22:43

grasiani написа:Хлапашки разбирания било сивичко ще кажеш че най важно са дрехите и купуваш всеки ден дрехи хайде стига с тия пишлегарски разбирания,татко му, майка му ами, като са били балъци станал на 22 години и за първи път имал нещо по така ами тогава се е отракал човека до тогава е бил захлюпен проста работа.Баща ми вземаше 500-600 лева майка ми 180лева аз не съм носил панака и тем подобни джинси такива джинси носеха само шматките,аз носех RIFLE ,даже имаше SUPER RIFLE,US TOP,CARRERA цената им беше около 60-70 лева,маратонките ромика си бяха наистина много добри и много качествени,обувки за зимата също много добро качество ботуши боти аз не знам ако някои родителите им са живеели на село и са били задръстени това е друг въпрос.Тука пък някакъв ми говори за луканки салами какво приказваш ве пич хладилника ни беше зареден до горе с такива работи даже някога ми е омръзвало, а и нашите правеха домашни суджуци в промишлени количества ходех всеки ден на училище с по една подкова в джоба така че тука някакъв измислен ще ми говори неща които аз съм видял с очите си и съм преживял.В мазето ни беше пълно с всякакви видове буркани така наречената зимнина големи вкусотии имаше,баща ми винаги имаше по 2 каси бира,2 каси пепси, как винаги имаше по две като постоянно се пиеше, и имахме гости не знам,за ракии и вина домашни да не говорим,отделно всякакви други купени троянски ракии отлежали,вина,водки ама хубави,шампанско,уискита и то не ментета ,коняци,.Шкафове те в секцията винаги имаше поне 5-6 кутии различни шоколадови бонбони и бонбониери е майка ми беше медицински работник може и затова да е било така но имаше много хубави бонбони аз като ценител мога да кажа че съм хапвал доста добри работи.А тука някакъв ще ми говори сивичко не знам си кво все едно тогава е било пещерната ера хайде няма нужда. А и като гледах тогава като съм ходил в мои приятели имаше семейства къде -къде по напред от нас, така че май реалността не е била точно такава както искат да я изкарат някои лапищаци чули нещо от баба си дядо си,баща си които кой знае в кое село са живели. Друго да попитам а манджата ли е най важното къде остават книгите киното .театъра,душата,колко хора могат да отделят да си купят книга да отидат на театър,балет, опера,да отделят време за изложби,имам библиотека с над 10 000 книги купувани повечето от майка ми през комунизма,тя купуваше по 3-4 книги на седмица,отделно библиотеките също бяха заредени с нови книги,сега за да отидеш на кино при 4-нно семейство колко пари струва това примерно 3D или обикновена прожекция от 30 до 40 лева а едно време колко струваше максимум 2-3 лева,книгите с твърда корица 2-4 лева сега колко 25-до 50 да не говорим че има и книги по 300 лева.


Тодор Славков имал ник във форума.
Умира бавно този, който бяга от страстта и водовъртежа на чувствата, които връщат блясъка в очите и спасяват тъжните сърца...


Върни се в “Свободна зона”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 30 госта