Йордан Лечков: Давам си парите за футбол, не за въргаляне

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, Madridist

7811293509
Мнения: 43
Регистриран на: 08 юни 2008 19:52
Контакти:

Йордан Лечков: Давам си парите за футбол, не за въргаляне

Мнениеот 7811293509 » 08 авг 2009 10:29

- Г-н Лечков, очертава се сезон на немотията. Доста клубове от "А" и "Б" група нямат пари, някои дори се отказаха от участие. Притеснява ли ви това?
- Разбира се, че ме притеснява. Само че пак ще кажа - всичко тръгва от базата. Без база не става. Има много президенти на клубове, които гледат на футбола като всичко друго, но не и като бизнес. А футболът трябва да е бизнес като всеки друг нормален бизнес. Друг е въпросът, че в България досега нямаше среда за нормален бизнес. Надяваме се, че новите управляващи ще я създадат най-сетне. Сигурен съм, че ще подредят добре приоритетите в спорта. Ето - аз например съм решил, че ще помагам на спорта и културата. На държавно ниво това може да бъде решено, като подпомагането на тези два сектора да води до някакви данъчни облекчения. Разбира се, това не може да стане веднага, но според мен това е пътят.

- Така е, но на повечето клубове им трябват пари, и то веднага. А пари няма.
- Дори да е така, за това едва ли вината е в БФС. Сега ще ви разкажа нещо интересно. С Борислав Михайлов съвсем скоро очакваме да бъдем приети от новия премиер, за да видим как държавата и футболът могат да си бъдат полезни. В тази връзка разпратихме писма до всички футболни клубове - да кажат какви претенции имат към държавата, от какво се нуждаят и така нататък. Знаете ли колко отговора получихме? Нито един! Затова нека да не се сърдят. Някой ще каже, че иска пари от държавата, тъй като държавата не помагала достатъчно на футбола. Окей, но нали същата тази държава ще каже - ето ви един милион лева, но преди това кажете къде и за какво ще ги изразходвате? Що се отнася до БФС, ние поехме съюза от Батето без нито една стотинка в касата. Намерхме спонсори, издържаме се сами, а разходите не са малки.

- Значи проблемът е в шефовете на клубове?
- Нещата не са толкова прости. Дайте си сметка, че от футбол в България в момента не се печели. Да кажем, че бюджетът на даден клуб за една година е два милиона лева, а вие сте президент и трябва да го осигурите почти сам. Давате за пет години десет милиона. А каква ви е възвръщаемостта? Никаква. Следователно работите на загуба. Така е в повечето клубове, но добре, че тези хора все пак ги има, за да финансират футбола. Иначе няма да има футбол.

- Прав сте, но сега се очертава някакъв псевдопрофесионализъм в "А" група. От една страна, има добре финансирани отбори, а от друга - сиромаси като Ботев, за които не се знае дали ще почнат сезона?
- Аз винаги съм твърдял, че "А" група трябва да бъде от 10 или 12 отбора. Бройката от 16 отбора също не е лоша, но виждате, че се получава голям дисбаланс във финансирането.

- Същото е и в двете "Б" групи, там още не се знае кой ще играе и кой - не?
- Така е, но според мен не е далеч моментът, когато съставът на професионалните групи ще се определя на базата на естествения подбор. Мисля, че трябва да се въведат по-високи изисквания за участие в първенството. Внасяш банкова гаранция, че си обезпечил някаква част от бюджета си, че си осигурил пари за заплати и премии и т.н. Защото сега какво става - забавят се две заплати, футболистите недоволстват, не дай си, Боже, да започнат да продават мачове.

- В Сливен бавят ли се заплати?
- Понякога да. Но ги изплащаме така или иначе.

- Как ще коментирате това, че съвсем малко стадиони бяха взети на концесия?
- В Сливен Лечков е концесионер на стадиона. Неправилно се смята, че футболният клуб е общински. Вярно е, че общината гласува една сума, но концесията е на частно дружество. Така трябва да бъде навсякъде. Досега как беше - ползват под наем стадиона за 10 години и не забиват дори един пирон на него. Ясно е обаче, че общините не могат да останат встрани от футбола. Вижте какви отбори влязоха в "А" група - Берое, Монтана и Своге. На всички тези места има добри взаимоотношения между община и клуб.

- Добре, но стадион "Българска армия" например е държавен. Очевидно е, че "Титан" в момента има някакви проблеми с финансирането на ЦСКА и едва ли има пари за концесия и строителство на ново съоръжение?
- За концесия чак толкова пари не трябват. Освен това съм убеден, че ще се разберат със спортното министерство. Новият министър е цесекар в крайна сметка...

- Като стана въпрос за пари, защо спряхме да продаваме играчи в чужбина? Трансферът на Манолев в ПСВ Айндховен е голямо изключение.
- Ами нали първо трябва да ги произведем. Аз това правя в Сливен - изграждам школа, назначавам треньори, правя футболисти. Видяхте, че ЦСКА взеха четирима наши играчи и съм сигурен, че през зимата ще питат за още.

- За какви още, като не остана кой да играе в Сливен?
- Вие си мислите така. Ще видите, че на полусезона пак ще искат да вземат наши играчи. Тези, които отидоха в ЦСКА, преди година също не бяха големи имена, но видяхте какво постигнаха в рамките само на един сезон. Сега ще бъде същото, целта пак е да играем хубав и открит футбол.

- Това не е ли малко странно - Сливен е 12-и в "А" група, но беше най-добрият продавач през летния трансферен период?
- Това значи само едно - че работим правилно.

- Кажете нещо за съдийството в новото първенство?
- Ще кажа да спрем да му обръщаме внимание. Разбрали сме се, че който съдия свири тенденциозно, ще бъде тежко наказван. Това е. Хайде сега да видим футболистите какво играят и треньорите как ги подготвят. Да видим могат ли да играят хубав футбол? Аз дори ще ви предложа нещо. В "7 дни спорт" направете една рубрика за това кои играчи най-много лежат на игрището. Разберете, това убива футбола! Нашата голяма цел трябва да бъде да се играе по-силен футбол, а не да следим под лупа дали имало тъч, или не. Аз като президент на клуб казвам така: Давам си парите за футбол, а не за лежане по терена. Какво е виновен съдията, че някои футболисти не играят нищо?

- Значи според вас дебатът трябва повече да се съсредоточи върху качеството на играта?
- Разбира се. След всеки кръг трябва да се казва - този отбор игра добре, а онзи другият беше слабо подготвен. И да се пита треньорът защо ги е подготвил така. Вижте, треньорите и особено футболистите са големи длъжници на футбола, няма какво да се заблуждаваме.

- Искате да кажете, че изкарват хубави пари, а играят слабо, така ли?
- А не е ли така? В "А" група футболистите изкарват доста добри пари и поддържат хубав стандарт на живот. Не мисля, че всички от тях полагат достатъчно старание, за да си ги заслужат. Някои ми се разсърдиха като казах, че сме се напълнили с футболисти ментета. Навъдили са се едни звезди, бедна ви е фантазията. Ами така си е, мисля че всички го виждаме, особено сега, след като почти всички мачове се излъчват пряко по телевизията.

- Все пак три наши отбора имат шанс да се класират в групите на Шампионската лига и Лига Европа?
- Аз искрено им пожелавам да влязат там. Това излизане в Европа е много ценно, освен че носи солидни приходи. Впрочем искам да вметна тук, че от мача Левски - Баку се видя колко е важно да имаш хубав терен. Така трябва да се работи. Всеки клуб трябва да има не по един, а по пет такива игрища. Иначе футбол като хората няма да имаме.



Върни се в “Сливен”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 3 госта