Боян Петров

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

4au6
Мнения: 329
Регистриран на: 01 сеп 2008 13:52
Контакти:

Re: Боян Петров

Мнениеот 4au6 » 08 май 2018 23:06

galin56 написа:По принцип съм много състрадателен и жаловит човек, и винаги ме е натъжавало като прочета или науча някоя трагична вест. Примерно Трифон Иванов никога не съм го виждал на живо но почти ми тръгнаха сълзи от очите като разбрах че е починал, защото си спомних като малко дете колко много мачове съм гледал в които играе. Обаче като прочета нещо за алпинисти .... Това са единствените хора на които сне съчувствам грам. Дори самоубийците по ме натъжават защото тях нещо ги е отчаял живота, нищо че сами си слагат края. А алпинистите млади(сравнително повечето) здрави, пълни с енергия и сами си търсят белята, в безмислени "разходки" на места които не са пригодни за хора, като 8 хилядни планини. Дано го намерят въпреки всичко, но те първоначално казаха от 3-4 дена го няма после се оказаха почти 10. 99% лежи някъде в снега мъртъв и замръзнал.

Подкрепям мнението ти напълно. За жалост преценката ни понякога е грешна и започваме да се мислим за Безсмъртни.

Потребителски аватар
Странджата
Мнения: 3984
Регистриран на: 07 дек 2009 21:29
Контакти:

Re: Боян Петров

Мнениеот Странджата » 08 май 2018 23:30

Дано да стане чудо! Колкото до това защо и как - не е рискувал нищо повече от своя собствен живот. Ако нещо е искал да докаже - доказвал го е на себе си. За алпинистите най-много се пише, когато те изчезнат нейде в снеговете над 8 000 метра. За това, кое ги кара да предизвикват природата и човека в себе си, може да ни каже само истински алпинист. Аз не бих могъл да съдя, но по принцип всеки екстремен опит да наскочиш себе си, да надделееш над ограничеността на човешкото, за мен е достоен за уважение.

Martin_K
Мнения: 175
Регистриран на: 01 яну 2017 18:41

Re: Боян Петров

Мнениеот Martin_K » 08 май 2018 23:40

Стиховете на Висоцки са вечни, а този е специално написан за останалите вечно при мечтата си алпинисти:


https://www.youtube.com/watch?v=HLByZVai0Kk

Здесь вам не равнина,
здесь климат иной —
Идут лавины
одна за одной
И здесь за камнепадом ревёт камнепад.
И можно свернуть,
обрыв обогнуть,
Но мы выбираем трудный путь,
Опасный, как военная тропа!

Кто здесь не бывал,
кто не рисковал —
Тот сам себя не испытал,
Пусть даже внизу он звёзды хватал с небес:
Внизу не встретишь, как ни тянись,
За всю свою счастливую жизнь
Десятой доли таких красот и чудес.

Нет алых роз и траурных лент,
И не похож на монумент
Тот камень, что покой тебе подарил.
Как Вечным огнём,
сверкает днём
Вершина изумрудным льдом,
Которую ты так и не покорил.

И пусть говорят,
да, пусть говорят,
Но — нет, никто не гибнет зря!
Так лучше — чем от водки и от простуд.
Другие придут,
сменив уют
На риск и непомерный труд, —
Пройдут тобой не пройденный маршрут.

Отвесные стены...
А ну — не зевай!
Ты здесь на везенье
не уповай —
В горах не надежны ни камень, ни лёд, ни скала.
Надеемся только на крепость рук,
На руки друга и вбитый крюк
И молимся, чтобы страховка не подвела.

Мы рубим ступени...
Ни шагу назад!
И от напряженья
колени дрожат,
И сердце готово к вершине бежать из груди.
Весь мир — на ладони! Ты счастлив и нем
И только немного завидуешь тем,
Другим — у которых вершина ещё впереди.

[offtopic]Дори и само заради един такъв стих си заслужава човек да научи руски.[/offtopic]

Алпинистите са хора, достойни за възхищение. И не ние, седящи пред компютъра, имаме морално право да изказваме критики за вършеното от тях. Би могъл да го прави само някой от същата категория, тоест човек, рискуващ живота си за своя идеал. Такива тук едва да има.

Потребителски аватар
защо
Мнения: 4748
Регистриран на: 05 мар 2009 13:47
Контакти:

Re: Боян Петров

Мнениеот защо » 09 май 2018 01:18

Captain Stottlemeyer написа:
chocho1980 написа:Велик човек, истински пример за постигане на целите въпреки всичко - диабет, рак и катастрофа! Учуден съм, че е тръгнал в лошо време за атака, защото разполага с изключително разумна преценка, дано оцелее за пореден път!

Не разбирам, кое е великото тук - спасил е човешки живот ли, или пък е изпълнявал своите служебни задължения!? Разбирам две неща - първо, че той като алпинист много добре знае рисковете, на които е изложен и които поема съвсем съзнателно и на своя отговорност, и второ, че очевидно в този случай е надценил своите възможности, тръгвайки към върха САМ (!?!?!?) след като негови колеги са се отказали заради лошото време!
Все пак, дано да имат късмет - и той, и семейството му.
П.П. Можеш да преживееш диабет, рак и катастрофа и да се опиташ да бъдеш по-полезен на обществото и на семейството си, вместо да си чешеш крастата.

Той винаги е правел така - включва се в експедиции, за да му излезе по-евтино, обаче си катери сам и без да се съобразява с тях. Тоя връх минава за сравнително лесен и той може би не е искал да се бави много, за да не изпусне италианците за Еверест, който беше следващата цел. И може би да е подходил с повече самочувствие, след толкова успешни изкачвания. Иначе, и на мен ми е странен спорт алпинизмът, правиш нещо, което стотици са правили преди теб, а на Еверест са се качвали хиляди, включително 80-годишно бабичка. Ясно е, че Боян Петров не е някакъв изключителен атлет, а човек на средна възраст, на когото най-добрите години са зад гърба и ако алпинизмът беше по-комерсиално занимание, нямаше да е звезда в него.
Когато Пенев говори, боговете си водят записки. Когато Пенев пърди, боговете си записват нотите.

Потребителски аватар
Лимонадения Джо
Мнения: 591
Регистриран на: 05 яну 2013 09:42
Контакти:

Re: Боян Петров

Мнениеот Лимонадения Джо » 09 май 2018 11:50

Спомням си, преди години на един финал между Левски и Доростол, дикторът съобщи, че Христо Проданов е покорил Еверест. Дано днес чуем новината за спасението на Боян.

Потребителски аватар
Sstefanov
Мнения: 1888
Регистриран на: 25 ное 2013 17:01
Контакти:

Re: Боян Петров

Мнениеот Sstefanov » 09 май 2018 12:19

Много ги разбирате нещата всичките тук. Сами си търсели белята алпинистите, много хора били го качвали този връх. Абсолютни деграданти, боже какви хора сте не знам. Боян някъде да е казал, че му трябва вашата подкрепа, изобщо не си правете труда да го коментирате, защото през това което той е минал, 7 милярда на тази планета не са. Това, което той и другите алпинисти правят, не е за слава а за адреналина, за емоцията, за това да докажеш, на себе си, че можеш да се надскочиш, че можеш да преминеш границите на нормалното и да победиш, нещо чуждо за повечо овце в тази страна и изобщо по целият свят. За повечето от вас е успех да седнеш в петък и събота да пиеш ракия и да казваш, колко добре живееш и колко си постигнал, а реално сте постигнали едно нищо.
Боян, където и да си добрите и умни българи сме с теб. Дано да се върне и да продължи живота си!

Varnauser
Мнения: 389
Регистриран на: 27 юли 2012 17:34
Контакти:

Re: Боян Петров

Мнениеот Varnauser » 09 май 2018 13:05

"Свестните у нас считат за луди,
глупецът вредом всеки почита..."

Само за невежите - Христо Ботев, "Борба".

Не мога и не искам да повярвам, че са написани толкова пошли неща за този човек. От Бояновци имаме нужда. Наистина ли не го осъзнаваме!? Векове ли трябва да минат още?

Потребителски аватар
Pichichi
Мнения: 13793
Регистриран на: 28 окт 2010 11:43
Контакти:

Re: Боян Петров

Мнениеот Pichichi » 09 май 2018 13:41

Не мога и не искам да повярвам, че са написани толкова пошли неща за този човек. От Бояновци имаме нужда. Наистина ли не го осъзнаваме!? Векове ли трябва да минат още?


Съгласен съм!
Не се сещам за по-симпатична обществена личност от Боян Петров.
Дано стане чудо!

Потребителски аватар
galin56
Мнения: 2510
Регистриран на: 01 мар 2010 15:52
Местоположение: Ботевград
Контакти:

Re: Боян Петров

Мнениеот galin56 » 09 май 2018 15:41

rane написа:
galin56 написа:...Обаче като прочета нещо за алпинисти .... Това са единствените хора на които сне съчувствам грам. Дори самоубийците по ме натъжават защото тях нещо ги е отчаял живота, нищо че сами си слагат края. А алпинистите млади(сравнително повечето) здрави, пълни с енергия и сами си търсят белята, в безмислени "разходки" на места които не са пригодни за хора, като 8 хилядни планини. Дано го намерят въпреки всичко, но те първоначално казаха от 3-4 дена го няма после се оказаха почти 10. 99% лежи някъде в снега мъртъв и замръзнал.
Човек по тази логика не трябва да излиза от дома си.
Нима стотици хиляди хора не си търсят белята по пътищата всяка година? Всъщност май над 1 млн. са тези, които загиват всяка година по пътищата из света?!
Алпинизмът е категорично един от най-трудните и рискови спортове! Тези хора следват мечтите си.
Всеки човек принципно би следвало да мечтае и да преследва мечтите си.
На мен лично много би ми се искало да съм алпинист. Уви, най-обикновен турист съм, при това пълен аматьор. Обаче тръпката да тръгнеш из планината, удоволствието да катериш върховете, гледките, тишината, спокойствието, предизвикателството за душата и тялото ти...ами несравним кеф е, да му се невиди.Планинарите са много повече хора от масата народ, които познавам. Човек би следвало да изпитва състрадание към всяко живо същество!

Този човек към момента е най-голямата легенда на родния алпинизъм. Дано го намерят и най-вече да е жив и здрав. Дано, дано, дано! Дано и един ден да изпълни мечтата си и да постигне "Хималайската корона".

Ми не, реалността няма нищо общо с твоята теза. Да всеки ден кати излизаш от дома си, караш колата си, но ако не ги правиш тези неща няма да живееш нормален живот. Излизаш да идеш на работа, да си купиш храна, да видиш някой друг човек, неща без които няма да живееш нормално. А ако не се кача на Еверест няма да изгубя нищо, и гледал съм снимки от там, не ми се ходи дори, даже и пари да ми дават. Иначе туризма и аз си го обичам, сандвичи, грилче на природа - супер. Миналата година ходих до рилските езера и Мусала. Това лято ще видя къде. Иначе и на мен ми е жал за него дано го намерят, въпреки че вече няма шансове за положителна развръзка. И въпреки това аз екстремните алпинисти не ги харесвам, не говорим за планинари, те нямат нищо общо.

Martin_K
Мнения: 175
Регистриран на: 01 яну 2017 18:41

Re: Боян Петров

Мнениеот Martin_K » 09 май 2018 15:51

galin56 написа: Иначе туризма и аз си го обичам, сандвичи, грилче на природа - супер.

На прав път си, само забрави да споменеш за изстудената бира или ракийка. Чудомир го е разбрал и показал най-добре от всички:
http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID= ... 55&Level=1


Върни се в “Други спортове”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта