Петият елемент на Хип-Хоп културата...

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
Drunken_Master
Мнения: 19608
Регистриран на: 30 май 2012 15:50
Местоположение: TD Garden
Контакти:

Петият елемент на Хип-Хоп културата...

Мнениеот Drunken_Master » 13 яну 2019 16:44

Изображение

Такаааа...От доста време се надъхвах да създам подобна тема,отдаваща нужният респект към този велик музикален жанр,но между семейните задължения и работата ми,все не ми оставаше нужното време.Както и да е...Моля модераторите,да не местят или трият темата,защото баскетболът и рап музиката вървят ръка за ръка !

Изображение

Корените на хип-хоп културата се залягат в западноафриканската и афроамериканската музика.Със сигурност едновремешните джаз,рок и соул музиканти имат огромно влияние в създаването й,но тъй като дори и в Уикипедия не са особено конкретни в това,кой е създателя на хип-хоп музиката,ще бъда по-конкретен и обстоятелствен...
Хип-хоп културата си има своят създател и неговото име е Клив Кембъл.Клив е роден в Кингстън,Ямайка и неговият артистичен псевдоним бил Kool Herc (Kool - защото по това време е било модерно да се добавя към името,а Herc - от Херкулес,понеже негов приятел го наричал така,заради физическата му сила).Клив е наричан още и "Бащата на Хип-хопа" и той е създателят на т.н. четири елемента в хип-хопа - МС-инг,DJ-инг,Брейк денсинг и Графитинг.

Изображение

През годините DJ Kool Herc е бил обект на много критики,относно това,дали изобщо е бил дал началото на тази култура.Някои негови критици смятат,че хип-хопа се състои всъщност,не от четири елемента,а от пет...считайки,че стилът на обличане също е от особено значение.


Каква е историята с тези "четири елемента" и до колко са важни те в хип-хоп културата ?

Историята свързана с брейк денсингът е доста спорна,но е ясно,че част от движенията и стъпките са взаимствани от древните латиноамерикански племена.Други пък смятат,че са откраднати от "лунната походка" на Майкъл Джексън и другите му подобни движения.Този стил добива широка популярност за кратко време и тук отново е намесен Клив Кембъл,който през седемдесетте години,създава в Бронкс първите брейк формации.По негова "вина" започват и т.н. "надигравания" между B-Boys или B-Girls,които при победа имали възможност да откраднат името на победената група.Понеже "надиграванията" събирали страшно много привърженици,започват и да се записват по стените на сградите,кога и къде ще бъде следващата битка,кой е победителят и т.н. като по този начин се създава и графитингът.С течение на времето "анонимните" подписи развиват облик(style–композиции от преплетени и въртящи се линии и bombing техника)и прерастват в пъстри спрейкартини,разказващи за случки,мечти и реалности.Заформят се съревноваващи се групи,както в брейкинга,но тук те се наричат crews,или самостоятелни творци като най-често ги съблазняват цели от рода на подземни паркинги,стените на градския канал и най-вече гари и вагони на влакове.

Изображение

Стигаме и до най-интересната част...Както ви написах по-рано Клив е родом от Ямайка,но израства в Бронкс,където с родителите си емигрира,когато бил на дванадесет години.В началото на седемдесетте Kool Herc бил един от малкото популярни диско водещи в Ню Йорк.Всъщност той не бил точно "диско водещ",защото не е пускал в клуб,а...пред домът си.Най-честите тракове,които пускал на грамофонът си били тези на Джеймс Браун,защото Кембъл му бил огромен почитател.Как се заражда MC-инга и DJ-инга ?

Понеже Kool Herc започнал да събира публика пред домът си и започнал да печели добри пари от това свое начинание решил,че е редно и да разнообрази малко траковете,въпреки огромният брой почитатели на легендата - Джеймс Браун.По време на поредната страхотна музикална вечер Kool Herc забелязал,че публиката направо подивява от кеф,когато в една част от песента се "изключват" всички музикални инструменти и остава само чист бийт.ОК,но във всяка песен този момент траел не повече от десет-петнадесет секунди.Кембъл,обаче намерил решение и за този "проблем"...За целта използвал ръцете си като движил грамофонната плоча назад-напред и по този начин "увеличил" значително еуфорията на своята публика.Години след това DJ Grandmaster Flash и Grand Wizzard Theodore,започнали да използват грамофоните като музикален инструмент...
МС-инга се зародил долу-горе по същото време.Кембъл започнал да поздравява част от хората,а после да повтаря текстовете на песните,които пускал,а публиката му трябвало да му отговаря.В последствие си назначил свои хора,които да измислят текстове като карат и публиката да се включва "римирайки"...Смята се,че по време на репетиция и доусъвершенстване на словесните умения,МС от седемдесетте с псевдоним Lovebug Strarski изтананиква фразата hip-hop,докато диджеят сменя плочите за своите „паузи“ от късчета ритъм.Обикновено в такива моменти МС-тата запълват липсата на лирика със странни и дори нелогични фрази,за да поддържат непрестанно „словесното“ пространство. Така се ражда думата „хип-хоп“...


Изображение

В последствие "новото звучене" започва да придобива широка популярност като покрай Kool Herc и DJ Grandmaster Flash се зараждат и първите рап групи.Често текстовете им били доста кратки,но и изпълнени с нецензурни рими,които използвали за да бъдат максимално оригинални.
Рап музиката си има своят крал и неговото име не е,нито 2Pac,нито Biggie...Казва се Къртис Блоу,а неговият трак "Basketball" го държи на върха на списание "Billboard" през 1984-та цели дванадесет седмици !
Той е и един от първите MC-та,които сключват мултимилионен договор с музикална компания.Де факто Блоу е първият комерсиален рапър...
В последствие Къртис Блоу използва огромното си изградено влияние в хип-хопа и с идеята на Afrika Bambaataa и Kool Herc,решава да създаде и продуцира своя собствена група,отлично познавайки качествата на дългогодишният си приятел и един от групата Джоузеф Симънс.А групата била - Run DMC,които поставят началото на "Златната ера" на рап музиката.Блоу дори става "Продуцент на годината" цели три пъти през осемдесетте години.

Изображение

И така...Годините си минават,а хип-хоп културата започва да придобива все по-голяма популярност.Ритъмът става забързан,както и лириката – нападателна и описваща,но най-вече осмиваща,дори саркастична.Засяга социални проблеми и преминава в сферата на артистичен социален протест.Темите се поднасят много горделиво с поучителна жестикулация.Тонът в гласа на рапъра е далеч по-надменен и уверен в убежденията, зад които застава,а понякога словото му звучи като това на глашатай,разгласяващ новина.Записите биват скъсявани до няколко минути,за да се излъчват възможно по-често в ефир...
В краят на осемдесетте хип-хоп културата е много близо до достигане на своят апогей ! Заражда се т.нар. "гангстерски рап" с групи като N.W.A. и Comptons Most Wanted.И докато през седемдесетте и осемдесетте влиянието идва от Изтока,тук вече говорим за "западно звучене"... Западните рапери започват дори да си имат проблеми с властите,поради текстовете на песните си.N.W.A. например са били привикнани,за да дават обяснения за текстовете си и са предупреждавани от прокуратурата "да внимават следващият път".Те римуват за пушенето на марихуана,използването на жените като непотребна вещ,убийства и...много цинизми спрямо американските политици.


Изображение

Започват и битки между Източните и Западните рапъри,които са започнати от Tim Dog,който нарича "гангстерският рап" - тотална глупост,а в отговор на изказването му MC Eight в една от песните си срещу него...му пожелава смъртта.
Всички тези битки,обаче довеждат и до все по-голяма популярност в САЩ и по този начин и се появяват все повече и повече рапери.Появяват се легенди като GangStarr,Rakim,KRS One...Особено с появата на Wu Tang Clan,които са момчета от Бруклин и Стейтън Айлънд,повечето с роднински връзки по между си настава същински хип-хоп апогей ! С едва двеста долара,те издават дебютният си албум и продават над два милиона копия в САЩ.Дори все още има носталгици като мен,които си тъжат за "старото звучене"...


Изображение

Надявам се,че съм бил интересен...Не съм ползвал почти никакви материали и съм карал по памет...Единствено за годините съм поглеждал тук-там !
Последна промяна от Drunken_Master на 13 яну 2019 17:59, променено общо 1 път.
ivan56 написа:Когато се говори за Украйна удобно винаги се слага период около 17-18 век, украинци по тези места е имало още от 10 в. Историята им е доста сходна с нашата, дълги периоди са били под шапката на някой, но това не значи, че няма такава държава.

НЕдебил!

plmar
Мнения: 3985
Регистриран на: 05 дек 2016 15:13
Контакти:

Re: Баскетболът - Петият елемент на Хип-Хоп културата

Мнениеот plmar » 13 яну 2019 17:33

За разбиращите хип-хопа идеята ти със сигурност е страхотна! Пожелавам успех! След като се оказа че интересът към Евролигата е нулев,то тема за НБЛ, надявам се би била интересна.Особено след вчерашният неуспешен опит за ритуално клане на който и да било отбор срещу ЛукойлЛевски!
Изображение

Потребителски аватар
Red_Neck
Мнения: 13726
Регистриран на: 08 яну 2013 10:05
Skype: armenski_pop.bg
Контакти:

Re: Петият елемент на Хип-Хоп културата...

Мнениеот Red_Neck » 13 яну 2019 18:10

От доста време се надъхвах да създам подобна тема,отдаваща нужният респект към този велик музикален жанр ....

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Еми, ...... успех с темата ;)
"Левски срещу мракобесието - борба на волята срещу системата, доброто срещу злото! Това е заложено при нас. Отборът на народа срещу апарата, най-общо казано."
Из размислите на един „Дисидент“, или Как отборът на МВР и ДС пребори комунизма.

pill
Мнения: 1831
Регистриран на: 12 яну 2019 12:55
Контакти:

Re: Петият елемент на Хип-Хоп културата...

Мнениеот pill » 13 яну 2019 18:23

GZA, MF Doom и Rakim са най-големите. BIG L е по тях.
“Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion.”

https://youtu.be/6kARhdu_yqk

Потребителски аватар
Drunken_Master
Мнения: 19608
Регистриран на: 30 май 2012 15:50
Местоположение: TD Garden
Контакти:

Re: Петият елемент на Хип-Хоп културата...

Мнениеот Drunken_Master » 13 яну 2019 19:30

Red Neck,благодаря за пожеланието...

П.П.
Пак ще напиша,че "историята с прасето",буквално ме разглоби от смях !
Нека си я припомним...
[offtopic]
Red_Neck написа:Имам приятел, живее в градче до Мюнхен. Миналата Коледа решили с компания да си купят живо прасе от близка ферма. Теглили му ножа и си го оправили (както си му е реда, даже си изкопали дупка за огнище) на моравата пред къщата :) Вика ми: "Събра се целия квартал да гледа и снима!"В късния следобед дошъл собственикът на имота и се хванал за главата. Нашите хора пияни на мотики, моравата - бойно поле :) Обещали да покрият щетите и се разминало без полиция :)

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:[/offtopic]
ivan56 написа:Когато се говори за Украйна удобно винаги се слага период около 17-18 век, украинци по тези места е имало още от 10 в. Историята им е доста сходна с нашата, дълги периоди са били под шапката на някой, но това не значи, че няма такава държава.

НЕдебил!

Потребителски аватар
Captain Stottlemeyer
Мнения: 9979
Регистриран на: 02 окт 2009 16:25

Re: Баскетболът - Петият елемент на Хип-Хоп културата

Мнениеот Captain Stottlemeyer » 14 яну 2019 12:47

plmar написа:За разбиращите хип-хопа идеята ти със сигурност е страхотна! Пожелавам успех! След като се оказа че интересът към Евролигата е нулев,то тема за НБЛ, надявам се би била интересна.Особено след вчерашният неуспешен опит за ритуално клане на който и да било отбор срещу ЛукойлЛевски!

Никой не обича силните!... :lol: Иначе и на мен ще ми бъде интересен коментар за публиката на "Берое", особено след помията, която се изсипа неотдавна върху "синята" публика след един баскетболен мач в София... :roll: 8-)
П.П. За протокола: Баскетболът слабо ме интересува, хип-хоп културата - още по-малко, но давам едно рамо на темата... ;)
"Има една страна България и в тази страна България има един отбор „Левски”. В този отбор съм се родил, в този отбор ще умра!" Георги АСПАРУХОВ

plmar
Мнения: 3985
Регистриран на: 05 дек 2016 15:13
Контакти:

Re: Петият елемент на Хип-Хоп културата...

Мнениеот plmar » 14 яну 2019 15:39

Captain Stottlemeyer написа:
plmar написа:За разбиращите хип-хопа идеята ти със сигурност е страхотна! Пожелавам успех! След като се оказа че интересът към Евролигата е нулев,то тема за НБЛ, надявам се би била интересна.Особено след вчерашният неуспешен опит за ритуално клане на който и да било отбор срещу ЛукойлЛевски!

Никой не обича силните!... :lol: Иначе и на мен ще ми бъде интересен коментар за публиката на "Берое", особено след помията, която се изсипа неотдавна върху "синята" публика след един баскетболен мач в София... :roll: 8-)
П.П. За протокола: Баскетболът слабо ме интересува, хип-хоп културата - още по-малко, но давам едно рамо на темата... ;)


Капитане няма проблем да коментираме но с две уточнения:

" Никой не обича силните"- кои са силните, разчитащите на себе си и феновете си Берое и Балкан, или имащите съдииски гръб и нямащи фенове Тити и Тодор?

"Помията" изсипана неотдавна срещу 70 лица, никой от които не знае повече от едно име от стартовата петица на Левски, си беше живо галене с перце. 5000 лв....понеже т'ва бил максимума по правилник. И срам и смях!
Изображение

Потребителски аватар
galin56
Мнения: 2510
Регистриран на: 01 мар 2010 15:52
Местоположение: Ботевград
Контакти:

Re: Петият елемент на Хип-Хоп културата...

Мнениеот galin56 » 14 яну 2019 16:40

Red_Neck написа:
От доста време се надъхвах да създам подобна тема,отдаваща нужният респект към този велик музикален жанр ....

:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Еми, ...... успех с темата ;)

:) :) :)
И аз не знам колко е велик, и определено не беше изгубил много че не я беше направил тази тема. Прочетох информацията набързо, не бе нещо особено иннтересно, още повече нямаше и нищо свързано с баскетбола.
Но определено не съм против рап-а, щом има хора да го слушат значи си залужава мястото под небето. Даже и аз имам някои любими парчета дето си ги слушам, нищо че главно са вулгаризми повечето "песни".

pill
Мнения: 1831
Регистриран на: 12 яну 2019 12:55
Контакти:

Re: Петият елемент на Хип-Хоп културата...

Мнениеот pill » 14 яну 2019 17:16

Ей тва е човек с никнейм galin56 да говори за музика. Вулгаризми много, но олицетворяват света, в който живеем. Рап музиката не е за хора, които няма и не могат да я разберат!
“Never say never, because limits, like fears, are often just an illusion.”

https://youtu.be/6kARhdu_yqk

Вълчан
Мнения: 4265
Регистриран на: 13 май 2014 16:13

Re: Петият елемент на Хип-Хоп културата...

Мнениеот Вълчан » 14 яну 2019 17:47

За човек писал по памет и не използвал почти никакви помощни средства направо ме разби.Браво. :!: Доста стегнато написано.


Върни се в “Баскетбол”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 3 госта