ЛеБрон срещу Джордан

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
Drunken_Master
Мнения: 19480
Регистриран на: 30 май 2012 15:50
Местоположение: TD Garden
Контакти:

ЛеБрон срещу Джордан

Мнениеот Drunken_Master » 25 юни 2017 17:07

Изображение
Финалите на НБА през тази година приключиха.Голдън Стейт Уориърс са "новият стар" шампион и едва ли би имало много учудени. Привличането на Кевин Дюрант от Оклахома беше сравнявано от някои по-върли фенове на Тъндър,като "целувката на Юда",но въпреки всичко Джери Уест и цялото ръководство на "големите фаворити" хвърлиха всички сили за подписа на талантливото леко крило.
Тазгодишните плейофи,обаче биха се запомнили освен с тоталната доминация на Кливланд и Уориърс в двете конференции и с множеството рекорди,които ЛеБрон Джеймс успя да счупи в рамките на една кампания,като сравненията с Джордан не закъсняха.Едно е сигурно - Кралят е най-добрият баскетболист в света поне за последните 10 години,като за този период,той не спираше да подобрява статистиката си,да бъде тотален лидер на отборът си и за последните 7 години - да играе мачове през юни.
Затова ще се опитам да направя максимално точни сравнения и заедно да стигнем до въпросът - Кой е най-великият баскетболист за всички времена ?

Стрелба за две точки
Тук статистиката е в полза на ЛеБрон,който стреля 54,3%,а Въздушният - 51%.Държа да отбележа,че правилата в защита,когато Джордан е играл са били доста по-различни и по-ниските проценти могат да се дължат на т.н. "handcheck".

Стрелба за три точки
Отново Леброн,защото Джордан стреля 32.7% при 1.7 опита,а ЛеБрон стреля 34.2% при 4.0 опита.А и по-времето на Джордан (между 1995-та и 1997-та),линията за три точки беше преместена по-близо)

Стрелба от фаул
Джордан стреля 83.5%,а ЛеБрон - 74.0%,което не е много изненадващо при положение,че Майкъл е гард,а Леброн - крило.

Цялостни реализаторски способности
Разбира се,че тук победител е Джордан със своите десет награди за "Реализатор на годината".Джордан стреля 3.3 пъти повече от Джеймс и е реализирал 3.0 точки повече от него.

Асистенции
Определено в полза на Джеймс,като това е и причината той може би да има по-нисък PER rating от Джордан с 0.3 пункта.Просто не се стреми толкова да вкарва,колкото да изнася и да бъде плеймейкър.

Борби
Съвсем нормално статистиката е в полза на Кралят при внушителната му физика - 204 см и 113 кг.Взима 7.3 борби,а Въздушният - 6.2.

Защита
Според мен Джеймс има леко предимство над Джордан.Най-малкото защото поради физиката си може да пази на всички позиции,а и носи способността (като Кевин Гарнет),да ръководи защитата на своят отбор.Пълни глупости са,че бил "надценен" защитник.Може да питате Стеф Къри,колко нелепо изглеждаше на миналите финали,когато беше пазен от ЛеБрон.Да...знам,че Джордан е бил Защитник на годината.

Физически качества
ЛеБрон е по-бърз,по-силен,а някои казват (като журналистът от ESPN - Скип Бейлис),че бил с най-високото IQ,след Меджик Джонсън.

Инстинкт на убиец - Клъчър
Джордан! Заради стрелбата срещу Джаз през 1998-ма или срещу Кливланд през 1989-та.Въпреки всичко и ЛеБрон може да се запомни с доста клъч изпълнения,като чадъра срещу Игуадала от 2016-та.А и Джордан често разчиташе на своите съотборници и то успешно - Стив Кър,Джон Пакстън и др.

Лидерство
Тук трудно бих дал някаква оценка и за двамата,но бих казал,че никога не бих искал да имам съотборник,като Въздушният !
Заради ударът в лицето на Кър,заради начина по който се е отнасял с Кукоч...Наскоро Денис Родман сподели,че дълго време изобщо не си е говорил с него и Пипън,въпреки че били съотборници.

Статистика
/първото число е за Джеймс,а второто за Майкъл/

Редовен сезон:
Сезони: 14 срещу 15
MVP: 4 срещу 5
All NBA First Team: 11 срещу 10
All Defensive First Team: 5 срещу 9
Точки средно на мач: 27.1 срещу 30.1
Борби средно на мач: 7.3 срещу 6.2
Асистенции средно на мач: 7.0 срещу 5.2
Откраднати средно на мач: 1.6 срещу 2.3
Чадъри средно на мач: 0.8 срещу 0.8
Успеваемост: .501 срещу .497
Успеваемост за 3 точки: .342 срещу .327

Плейофи:
Участия: 12 срещу 13
Точки средно на мач: 28.4 срещу 33.4
Борби средно на мач: 8.9 срещу 6.4
Асистенции средно на мач: 6.9 срещу 5.7
Откраднати средно на мач: 1.8 срещу 2.1
Чадъри средно на мач: 1.0 срещу 0.9
Успеваемост: .485 срещу .486
Успеваемост за 3 точки: .330 срещу .332

Финали:
Участия: 8 срещу 6
Титли: 3 срещу 6
MVP: 3 срещу 6
Точки средно на мач: 27.7 срещу 33.6
Борби средно на мач: 10.1 срещу 6.6
Асистенции средно на мач: 7.5 срещу 6.0
Откраднати средно на мач: 1.9 срещу 1.8
Чадъри средно на мач: 1.6 срещу 0.6
Успеваемост: .499 срещу .481
Успеваемост за 3 точки: .379 срещу .368

Анализ

В първите си три сезона (1985-1987) Въздушният буквално е разбит в първият кръг на плейофите от Селтикс,а по-късно (1988-1990) и от "лошите момчета" - Пистънс.Джордан направи първият си "фрипийт" (1991-1993).Каква е разликата между първите шест сезона и по-късният период ? Разбира се - Фил Джаксън,който тотално променя дефанзивната стратегия на Булс, "да се подава постоянно към него",а и заедно с Текс Уинтър утвърждават "триъгълното нападение",което се оказва изключително успешно.Какви са съотборниците на Джордан ? Единият на който се разчита е Скоти Пипън,а другият е бъдещият хоу ъф феймър - Хорас Грант,като и двамата са страхотни защитници.Бих добавил и БиДжей Армстронг (All Star през 1994-та).Не може да се отрече и наличието на добрият стрелец от тройката - Крейг Ходжес.А на пейката е младият център Стейси Кинг,който в момента се изживява,като коментатор.В никакъв случай не бих казал,че Джордан е бил "човекът-оркестър" или е правил "one man show",след като имаш най-великият треньор за всички времена и добри съотборници.
През октомври 1993-та Джордан решава да се оттегли,като доказателство за това,че е имал добри съотборници е,че Булс завършват сезона (без най-голямата си звезда,който играе голф) с 55 победи и 27 загуби и се класират за плейофи,като отпадат изключително драматично от Никс (3-4) след страхотна игра на Патрик Юинг.
В краят на следващият сезон Джордан се завръща и след страхотен финален щурм Булс успяват да додрапат до плейофите (13-4),но там буквално са отнесени от Орландо на Шак и Пени (4-2),като личат проблемите на Чикаго в подкошието.Бившият играч на Булс - Хорас Грант тотално доминира над Пардю.И тук бих искал да разбуня духовете и да оборя тези,които твърдят,че Майкъл никога не е искал да напусне отборът си и е бил докрай лоялен.Доказателство са думите на Спайк Лий,който в книгата си твърди,че след загубата от Меджик,Джордан е бил готов да облече екипът на Ню Йорк,заедно с треньорът си Фил Джаксън,но в последствие поставеният му ултиматум към ръководството (да се намери доминиращ играч в боята),завършва с привличането на Денис Родман и преговорите пропадат.
Следва нов "фрипийт" (1996-1998),като отборът на Булс става още по-внушителен със Стив Кър,Тони Кукоч,Рон Харпър,Денис Родман и т.н.

Стигаме и до Джеймс.Преди пристигането си там,Кавс буквално са "боксова круша",като завършват сезон 2002-03 със 17 победи и 65 загуби.След като ЛеБрон пристига,в първите два сезона отборът е близо до класиране на плейофи,но в крайна сметка завършва 9-ти на Изток.През 2006-та Джеймс класира Кливланд на полуфиналите,но след обрат от 3-2 до 3-4 те отпадат от Пистънс на Рашийд и Бен Уолъс.На следващата година ЛеБрон играе първият си финал на НБА,но бива разбит от Спърс на Попович,което е абсолютно логично с оглед на тогавашните му съотборници,като Илгаускас и Варажао,които се водят най-класните.Между другото сравненията с Джордан започнаха още след 7-мият мач от финалите на Изток срещу Пистънс и "специалните 48".През 2008-ма и 2010-та ЛеБрон не успява да спре "голямата тройка" на Селтикс и Кливланд отпадат на полуфиналите след 3-4 и 2-4.
През 2011-та ЛеБрон напуска скандално в посока Маями,а Кливланд завършват 2010-11 с 19 победи и 63 загуби.Влиянието на Кралят си казва думата,след като предната година играят полуфинал на Изток,а на следващата са последни в конференцията.
Финалът срещу Далас на Новицки,като че ли спря сравненията с Въздушният,като Мавс сътвориха "сензацията на века",а Дирк стана "най-полезен играч на финалите".ЛеБрон игра доста слабо в серията.
В следващите две години Джеймс,Бош и Уейд направиха "бек ту бек",а през 2014-та Спърс отново успя да ги спре,а ЛеБрон отнесе доста критики въпреки,че постигна 28.2 точки,7.8 борби,4.0 асистенции и 2.0 откраднати.
Следва завръщането му в Кливланд,които загубиха драматично финалите срещу Уориърс (след контузиите на Ървинг и Лав),а Хийт даже не можаха и да додрапат до плейофи без звездата си.Оттам нататък е ясно.


Въпроси и отговори

Има ли случаи,когато само една суперзвезда спечели титлата ?
Аз лично се сещам само за Рокетс през 1994-та с Хакийм.Но пък той си имаше Кени Смит,дето вкарваше от тройката.
А иначе само за статистиката...
От 1980-та до 1988-ма Меджик Джонсън печели пет пъти титлата,като има в състава си - MVP на сезона (Карийм през 1980-та),Защитник на годината (Майкъл Купър през 1987-ма),5 All Star-a (Карийм,Уорти,Уилкис,Никсън и Грийн),на пейката има Боб МакАду и Байрън Скот,а на всичкото отгоре разполага и с един от най-великите треньори за всички времена - Пат Райли.
От 1981-ва до 1986-та Лари Бърд печели три титли.Като има хоу ъф феймъри за съотборници,като Денис Джонсън,Кевин МакХейл и Роберт Париш.Освен това на пейката е бившият MVP - Бил Уолтън,бившият All Star - Арчибалд,друг All Star - Дани Ейндж и Арчибалд.

Би ли имал същият успех Джеймс,ако играе при старите правила в защита ?
Според мен отговорът е ДА ! По простата причина,че има 27.1 точки за 13 сезона,като е висок 204 см и 113 кг с физика на културист.Не мисля,че би имал проблеми,ако не го дублират.Специално Коби Браянт беше на мнение,че старите правила "в известна степен биха били в техен плюс,особено ако си елитен стрелец,дори и при наличието на handcheck..."

След като Рей Алън свърши работата на ЛеБрон,той може ли изобщо да се смята за клъч играч ?
Доста е спорно,но аз лично съм гледал,как вкарва тройка през Тюрколю от финалите на Изток през 2009-та.Виждал съм и тройката срещу Булс от 2015-та,с които буквално си "спаси кожата",защото отборът му отпадаше."Специалните 48" също трябва да бъдат добавени в списъка.А ето и една интересна статистика,за решаващите мачове на Джеймс,когато "ножът опре до кокала":
2012-та срещу Оклахома (мач 5) от финалите на НБА: 26 точки,13 асистенции и 11 борби.
2013-та срещу Хийт (мач 7) от финалите на НБА: 37 точки,4 асистенции и 12 борби.
2016-та срещу Уориърс (мач 7) от финалите на НБА: 27 точки,11 асистенции и 11 борби.

Може ли изобщо Джеймс да се сравнява с Джоpдан,след този крах срещу Далас през 2011-та ?
Едно е сигурно.ЛеБрон игра доста слабо в серията,макар и в единият мач да завърши с трипъл-дабъл.Всъщност той игра добре,но не и толкова,колкото се очакваше от него.А когато и другите "суперзвезди",не могат да ти изнесат мача,съвсем логично губиш.В абсолютно всички финали,обаче ЛеБрон игра на извънземно ниво,като през 2007-ма и 2015-та силите просто нямаше как да му стигнат,поради контузии или поради некадърни съотборници.Примерът е от тазгодишните финали,като Джеймс завърши с трипъл-дабъл средно на мач,но Кливланд беше разбит с 4-1,а пейката на Кавс правеше средно по 3 точки и взимаше по 2 борби,което е смешно,а останалите "суперзвезди",се покриха като мишки.Единият заспа в последните 3 мача,а другият пък се събуди за тях.Интересен факт е,че Кливланд без ЛеБрон (от 2015-та насам) са 4-22,което е показателно.Но да обвинявате ЛеБрон за загубата от Далас е все едно да обвинявате Лари Бърд за загубата от Бъкс през 1983-та,Карийм и Меджик за загубата им срещу Рокетс от 1986-та или Коби и Шак за срамът срещу Пистънс през 2004-та...

та...Кой е най-великият играч за всички времена ?

Изображение
Последна промяна от Drunken_Master на 25 юни 2017 21:16, променено общо 1 път.
ivan56 написа:Когато се говори за Украйна удобно винаги се слага период около 17-18 век, украинци по тези места е имало още от 10 в. Историята им е доста сходна с нашата, дълги периоди са били под шапката на някой, но това не значи, че няма такава държава.

НЕдебил!

Warped
Мнения: 4897
Регистриран на: 28 яну 2015 14:40
Контакти:

Re: ЛеБрон срещу Джордан

Мнениеот Warped » 25 юни 2017 18:19

Много добре написано. Джордан....
Непринуден:
Нямам време за странични неща. В момента най-важното е това на снимката. Гледам го, любувам се и бия чикии.

fen1914
Мнения: 776
Регистриран на: 06 дек 2008 22:26

Re: ЛеБрон срещу Джордан

Мнениеот fen1914 » 25 юни 2017 18:56

Без никакво съмнение - Джордан.

Непринуден
Мнения: 1654
Регистриран на: 16 мар 2015 21:27
Контакти:

Re: ЛеБрон срещу Джордан

Мнениеот Непринуден » 25 юни 2017 23:58

Естествено, че Джордън въпреки пристрастния стил на статията. Джордън някак си не ми се вписваше да е губещия. Показва го и статистиката, 6 от 6 финала спечелени. Леброн 3 от 8.
Великите и особено най-великия в някой спорт обикновено е печеливш независимо дали разполага с добри съотборници. Аргумент използван като оправдание в горната статия. Същият добър треньор и/или добрите съотборници на Джордън въобще не правят същото преди или след него. Да не говорим, че дори и не наподобяват Чикаго с Джордън, тъй като не само намаляват титлите, а направо изчезват без Джордън.
"В началото на 1969 година Левски пък бе превзет от милиционерите и техния клуб Спартак"(Жаклин Михайлов)
50 години без софийския Левски (1914-1969), мир на праха му.

Потребителски аватар
stoyankd
Мнения: 968
Регистриран на: 31 мар 2009 17:29

Re: ЛеБрон срещу Джордан

Мнениеот stoyankd » 26 юни 2017 00:14

Джордан е на само най-великият баскетболист, той е на-великият спортист през последните 50ина години. Вярно, че имаше Шумахер, Марадона, Борг и Люис, но Джордан е друго нещо. Никога няма да забравя един финал срещу Финикс, когато се обърна срещу бъдещия кмет на Сакраменто Кевин Джонсън с въпроса: "Какво да направя, като съм толкова добър".

Потребителски аватар
1982
Мнения: 30287
Регистриран на: 13 юни 2012 15:17

Re: ЛеБрон срещу Джордан

Мнениеот 1982 » 26 юни 2017 00:19

ЛеБрон е прекалено малък, че да се сравнява с Джордан, който бе цяла една епоха в този спорт. ЛеБрон е толкова "добър", че избяга от Кливланд и отиде да се съюзи с други прекрасни играчи, като Уейд и Бош, за да може най-сетне да стане шампион.

Да не говорим едно време каква брутална защита се играеше, нищо общо с днешната боза. НБА промени правилата именно след напускането на Майкъл, с цел да направи играта още по-атрактивна и така да компенсира липсата му, за да не се отрази на маркетинга.

ЛеБрон дори с Коби не може да се мери.
A. ПРЕДСТВЯНЕ НА КАНДИДАТА

4. ЦСКА-София е футболен клуб, състезавал се преди това под името „Литекс Ловеч”, заявил кандидатура по същество да бъде лицензиран и да участва в ЛЕ.

Потребителски аватар
brovazogo
Мнения: 6
Регистриран на: 03 фев 2016 02:02
Контакти:

Re: ЛеБрон срещу Джордан

Мнениеот brovazogo » 26 юни 2017 00:41

Заради "Въздушния" започнах да гледам НБА, а заради ЛеБрон престанах да ги гледам!Мисля,че бях кратък и ясен!Иначе Шак и Джордан са най-добрите за мен,а какво мазало правеха-нямам думи!

organzata
Мнения: 554
Регистриран на: 11 окт 2014 15:20
Контакти:

Re: ЛеБрон срещу Джордан

Мнениеот organzata » 26 юни 2017 01:52

Чъки Митов е "по-голям" и от двата пръта! :lol:

Потребителски аватар
LokoMaina
Мнения: 635
Регистриран на: 05 авг 2008 16:17
Контакти:

Re: ЛеБрон срещу Джордан

Мнениеот LokoMaina » 26 юни 2017 06:49

Не може да бъдат сравнявани!!!
Единият е велик, а другият просто голям.
Журналисти задават въпрос на Джордан: "Ти нали си извънземен?", той отвръща: "Не съм", а разбира се никой не му вярва. Точка.
Валентин Михов: Играта на Локо срещу Тотнъм е гордост за българския футбол!

MJ23
Мнения: 238
Регистриран на: 14 май 2012 15:34
Контакти:

Re: ЛеБрон срещу Джордан

Мнениеот MJ23 » 26 юни 2017 09:55

По тенденциозно написан "анализ" трудно може да се сътвори. А всъщност тук дори няма спор или неяснота.

Един е G.O.A.T.

Много глупаво е да се сравняват най-великия спортист с един от многото добри баскетболисти. И както някой писа - Леброн не може да се сравнява с Коби, изобщо няма смисъл да се прави паралел с MJ.
ЛЕВСКИ ЗАВИНАГИ В НАШИТЕ СЪРЦА!!!


Върни се в “Баскетбол”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта