Почина Жоао Хавеланж

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

Потребителски аватар
защо
Мнения: 4748
Регистриран на: 05 мар 2009 13:47
Контакти:

Почина Жоао Хавеланж

Мнениеот защо » 16 авг 2016 22:37

[wrapimg=left]http://www.snews.bg/files/site_data/Articles_1/31075/31075_gallery_main.jpg[/wrapimg]Пълното му име е Жан-Мари Фостен Гьодефроа "Жоао" де Хавеланж. Роден е през 1916 г. в Рио де Жанейро в заможно семейство на белгийски емигранти. Баща му е богат и проспериращ бизнесмен в областта на оръжейния бизнес.

Като малък Жоао се пробва в няколко спорта, включително и във футбола. С екипа на Флуминензе става градски шампион за юноши. Той обаче е сред резервите, а треньорите не му предричат добро бъдеше на футболния терен.
Пада си по бокса, а като юноша на няколко пъти му се налага да използва юмруците си, защитавайки се от представители на кварталните банди. И то повече от успешно. Паралелно с това се влюбва в плуването. През 30-те години е един от най-добрите плувци не само в Бразилия, но и в Южна Америка.

Записва се да учи право и през 1940 година се дипломира като юрист.

[wrapimg=right]http://static.blitz.bg/documents/editor/146288533307e259.jpg[/wrapimg]Четири години по-рано той се появява за първи път на голям спортен форум – част е от олимпийския отбор на Бразилия по плуване. Жоао пътува три седмици с кораб, пресичайки Атлантическия океан, за да стигне до Берлин. Там обаче се проваля в състезанията на 400 и 1500 метра свободен стил. Отчаян, той изоставя плуването. Решава да опита късмета си и на боксовия ринг, но и там не му провървява. Пуска се в около двайсетина мача, от които печели само пет.

През 1952 г. Хавеланж участва в още една олимпиада – тази в Хелзинки. Част е от състава на Бразилия по водна топка, където е най-възрастният състезател – по това време е на 36 години. Пак обаче няма късмет. „Кариоките” остават извън първите десет отбора в крайното класиране. Три години след това печели бронзов медал по водна топка на Панамериканските игри, проведени в Мексико.

След като приключва със спортната си кариера, Жоао работи на няколко места. Съветник е по правните въпроси на популярна в Бразилия автобусна компания, а след това е в Борда на директорите на мощен металургичен комбинат. След смъртта на баща му получава покана от белгийска компания за продължаване на семейния бизнес - търговията с оръжие. Там перспективата е отлична – пред бразилеца се открива идеалната възможност да натрупа пари. Жоао обаче отказва, признавайки, че, оръжията винаги са го отвращавали и че те са инструмент на смърт и насилие. „Никога през живота си не съм имал пистолет. Да, татко успя именно с този бизнес, но аз не искам да се занимавам с това. Знам, че ще загубя много. Може би милиони, но съм категоричен в избора си”, твърди Жоао.

Впоследствие се завръща в спорта, влизайки в Бразилския олимпийски комитет. Той води делегацията на своята страна на Олимпийските игри в Мелбърн през 1956 година, а през 1963-а става член на МОК.

През 1974 година Хавеланж печели по драматичен начин изключително оспорваната битка за трона във ФИФА със своя предшественик Стенли Роуз. И става седмият президент на световната централа.

[wrapimg=right]http://static.blitz.bg/documents/editor/1462885438b874cd.jpg[/wrapimg]Името му беше замесено в доста скандали, в съмнения за задкулисни игри, подкупи и пране на пари. Но е факт, че Хавеланж извърши редица промени в най-популярния спорт в света.

По негова инициатива е увеличен форматът на световните първенства. На Мондиала през 1982 година отборите стават 24, а през 1998 нарастват на 32.

По негова инициатива започват и различни международни надпревари: световното за юноши до 17 години (1985), за младежи до 20 години (1977), за жени (1991) и турнирът за Купата на конфедерациите (1992).

Хавеланж превръща световните финали в голям басейн от пари, основен източник на които са телевизионните права. Именно по негово време ФИФА се превръща в могъща организация.

[wrapimg=left]https://i.actualno.com/actualno_2013/upload/news/2013/04/30/0508887001380563701_423166_600x458.jpg[/wrapimg]През 1998 г. Жоао Хавеланж предава властта на дългогодишния си пръв помощник Сеп Блатер и стана почетен президент на ФИФА. През 2013 се оттегли от поста заради обвинения в корупция.

На 8 май 2016 той отпразнува своята стогодишнина скромно, в тесен семеен кръг. Даже сайтът на ФИФА забрави да го поздрави...
Последна промяна от защо на 17 авг 2016 00:48, променено общо 1 път.
Когато Пенев говори, боговете си водят записки. Когато Пенев пърди, боговете си записват нотите.

Потребителски аватар
anihilator
Мнения: 2228
Регистриран на: 29 юли 2009 01:44
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Почина Жоао Хавеланж

Мнениеот anihilator » 16 авг 2016 23:17

Знам , че много хора ще го псуват и обиждат щото виждаш ли съвременният футбол /на който е дал основа господина /е комерс и машина за пари и защото е модерно да псуваш всеки труд и всичко изградено за тях е даденост или просто тетка Ванга така е казала :!: Аз просто ще кажа благодаря!

Потребителски аватар
Балкански Орел
Мнения: 5382
Регистриран на: 21 юли 2013 15:18
Контакти:

Re: Почина Жоао Хавеланж

Мнениеот Балкански Орел » 16 авг 2016 23:57

Жалко, че добрите хора не живеят 100 години.
[center]Levski & Lazio[/center]

Потребителски аватар
damyanov1963
Мнения: 14197
Регистриран на: 13 сеп 2010 19:28

Re: Почина Жоао Хавеланж

Мнениеот damyanov1963 » 16 авг 2016 23:58

Лека му пръст на Жо! Не знам къв боксьор е бил, но с трикото на художествена гимнастичка, само циците дето са му малки.
За ЛЕВСКИ - ПОПУЛЯРНОСТТА, за останалите - злобата и завистта!
https://www.vbox7.com/play:8de06dae
Голям
Умен
НE достигнат
До сега
Играч

ShooterMan
Мнения: 7820
Регистриран на: 23 окт 2010 16:56
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Почина Жоао Хавеланж

Мнениеот ShooterMan » 17 авг 2016 00:11

Може да се е облажил човека покрай високия пост, но заслугите му са огромни. Първо - дава път на много отбори до Финалите. Благодарение на него т.нар. комерсиална машина за пари привлече телевизиите та да видим Марадона, Зико и сие. Примерно Батето Славков също се облажи, но беше типичния некъдърен комунист и последиците от управата му са видни и днес! Жоао Хавеланж има огромни заслуги за спорта и футбола, колкото и да го плюят и кълнат, макар, че и аз мисля например....1986 г. Божията на ръка на Марадона си беше чиста поръчка от най-високите етажи на ФИФА, но както и да е. Ако мислите как глобализацията или комерсиализацията е навредила на родния футбол - насочете гнева си към бившия президент на УЕФА, прасето Ленарт Йохансон, който 1992 направи ШЛ и изхвърли българските отбори от нея за сметка на 3тия или 4тия от пичка си лелина, Г 20 и други подобни футболни терористи :evil:
"Ако ние сме като ПСВ, то Черно море е като Байерн (Мюнхен)" - Славиша Йоканович,наставник на Левски.

Потребителски аватар
iliev72
Мнения: 9875
Регистриран на: 12 окт 2010 16:44
Контакти:

Re: Почина Жоао Хавеланж

Мнениеот iliev72 » 17 авг 2016 08:53

R.I.P , Жо ! Направи наистина много да популяризира игра. Интересно , че за облажването се говореше за първенствата след 1998.
И реално първото п-во със сериозно суми за тв права беше САЩ 94.Дори и да се облажил в сравнение с Блатер този е светец.За този само хубави думи феновете на играта бихме могли да кажем за разлика от неговият наследник.
[offtopic][wrapimg=]http://pic.cpa3y.net/images/72850495676373035823.jpg[/wrapimg][wrapimg=]http://pic.cpa3y.net/images/28875847901498354995.jpg[/wrapimg]
[wrapimg=]http://i67.tinypic.com/23tmws9.jpg[/wrapimg][/offtopic]
Тайната на вечната младост е да научаваш всеки ден по нещо ново.
Ако спориш с идиот, вероятно и той прави същото или си попаднал на партиен (непълен) член.

Потребителски аватар
защо
Мнения: 4748
Регистриран на: 05 мар 2009 13:47
Контакти:

Re: Почина Жоао Хавеланж

Мнениеот защо » 17 авг 2016 11:03

damyanov1963 написа:Лека му пръст на Жо! Не знам къв боксьор е бил, но с трикото на художествена гимнастичка, само циците дето са му малки.

Това е долна лъжа и инсинуация, много по-големи са му от на гимнастичка!Изображение
Когато Пенев говори, боговете си водят записки. Когато Пенев пърди, боговете си записват нотите.

Потребителски аватар
dreben23
Мнения: 14653
Регистриран на: 21 юли 2008 19:26
Skype: dreben23_anastas
Местоположение: Смолян, разбира се ;)
Контакти:

Re: Почина Жоао Хавеланж

Мнениеот dreben23 » 18 авг 2016 15:33

damyanov1963 написа:Лека му пръст на Жо! Не знам къв боксьор е бил, но с трикото на художествена гимнастичка, само циците дето са му малки.

Ей, хулиганин. :lol: И трупове ли оскверняваш? :lol: :lol: Да не вземеш да отваряш теми като онзи наш колега с призраците, които го посещаваха в квартирата ако те навести човека по нощите? Аз лично няма спомен за неговата дейност, а и бюрокрацията във футбола най-малко ме е интересувала затова съм и на друго ниво. Ама редно е да се каже бог да прости, а не като този индивид да се осквернява душата на човека. Нека си позволи да го направи и навън, па да го видим няма ли да си изяде и боя, представящият се за пенсионер тийн. :oops: :cry:
***САМО ЦСКА!***

***ШЕФЧЕТО НА ФУТБОЛА КАЗВА ИСТИНАТА! *** :)


Върни се в “Футбол - Свят”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта