Трагедиите в английския футбол

Модератори: paceto, kartago, SkArY_9, slavia_forever, vaskonti, Madridist

georgi bancov
Мнения: 350
Регистриран на: 01 апр 2008 13:33
Местоположение: ТроЯн4е съм си аз
Контакти:

Трагедиите в английския футбол

Мнениеот georgi bancov » 04 юли 2008 12:04

”Бебетата на цър Мат Бъзби”

Големият отбор на Манчестър Юнайтед известен с прозвището “Бебетата на Бъзби” на 6 февруари 1958 загива в самолетна катастрофа в Мюнхен. Това лишава клубът е цветът на футболната младеж на Острова по това време. Мнозина смятат, че това е краят на Юнайтед, но сър Мат Бъзби създава нов отбор, който печели КЕШ 10 години по-късно за да опровергае критиците си.

georgi bancov
Мнения: 350
Регистриран на: 01 апр 2008 13:33
Местоположение: ТроЯн4е съм си аз
Контакти:

Re: Трагедиите в английския футбол

Мнениеот georgi bancov » 04 юли 2008 12:04

Хейзел – убитите футболни мечти на цяла нация

Финалът за КЕШ през 1985 година завършва с победа на Ювентус над Ливърпул с 1-0. Но както в много случай, така и тогава резултатът е бил без значение. 39 души, повечето италианци, загиват преди началото на срещата при хулигански прояви на феновете на Ливърпул, които според някои източници са били провокирани от италианските тифози. Мачът се състои въпреки трагедията, която е най-абсурдното в тази черна страница от световния футбол. Всички английски клубове са наказани с изваждане от европейските турнири за 5 години, а за „Мърсисайдци“ е оповестено допълнително наказание от още 3 години, което бива намалено на 1 допълнителна година. Слухове и непотвърдени източници твърдят, че освен фенове на Ливърпул във фаталните хулигански сцени са взели участие и фенове на Челси и Уест Хям Юнайтед пристигнали в Брюксел с цел единствено да мерят сили с италианските запалянковци, а не за да гледат мача. Жестокото наказание довежда английсия футбол до изолация и довежда неизбежно до тежка криза на Острова. Феновете на Евертън проклинат този момент, защото тимът им е шампион на Англия през същата година и според заради градските им съперници клубът е пропуснал златната си възможност за триумф в КЕШ. Трагедията оставя незабравим белег и едва не погубва футбола в страната негова създателка.

georgi bancov
Мнения: 350
Регистриран на: 01 апр 2008 13:33
Местоположение: ТроЯн4е съм си аз
Контакти:

Re: Трагедиите в английския футбол

Мнениеот georgi bancov » 04 юли 2008 12:04

Хилсбъро – споменът за "Хейзел" възкръсва с пълна сила

5 години след печалният финал за КЕШ на Хейзел, драмата се повтаря този път в мача Ливърпул - Нотингам Форест за ФА Къп игран в Шефилд. Стадион Хилсбъро става арена на потресаващи събития. 95 англичани намират смъртта си след като са премазани от тълпата. Смъртта на невинни хора и зачестяващото футболно хулиганство стават едни от най-черните страници в историята на английския футбол.


Върни се в “Футбол - Свят”



Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Ponko и 11 госта