1 Бока Хуниорс срещу Ривър Плейт


Улиците са покрити с отпадъци и вятърът вее парчета от вестници и цветна хартия. Чува се тътенът на стотици полицейски ботуши, мирише на газ и пепел. Баровете в центъра на Буенос Айрес затварят рано, а от прозорците на околните сгради не надниква никой. Това е един почти обикновен уикенд в най-футболния град на света. С една малка подправка в синьо-жълто и бяло-червено. Това е денят на Бока - Ривър.
По света го наричат Суперкласико. Туристи планират по цяла година пътуването си до Буенос Айрес, за да видят зрелището с дъх на омраза, но и много футбол. Да чуят оглушителните песни на ултрасите и да потънат под тоновете хартии и ленти, които заливат стадиона. Защото ако не си видял този мач, винаги ще те преследва празно квадратче в матрицата на футболната ти пристрастеност.Бока Хуниорс, отборът на аржентинските работници и италианските преселници, срещу Ривър Плейт, наричан "милионерите" с омраза, но и с обожание. Но ако стигнете до стадиона, не бива да сте безразличен. Ще ви презрат още повече, отколкото ако ви разкрият, че сте от врага.
Аржентинските ултраси са най-кръвожадните в света. За половин век в боеве на футболни агитки са загинали над 250 души. Това са тези, за които е сигурно. И тези, за които полицията все пак е обявила. Всеки водещ отбор има здрава хулиганска групировка, но най-големите са на двата най-популярни отбора. Бока има подкрепата на 41% от аржентинците, а Ривър - на 32. Статистиката е от 2008 г.Двата клуба са братя. Раждат се в началото на 20-и век насред мизерията на пристанищните квартали, обединени от наименованието Ла Бока. Само дето през 1923 г. Ривър се пренася далеч на север в предградието Белграно. Беличко и ново, чисто и просторно. Изоставеният брат намразва до смърт издигналия се такъв. И досега няма спор, че феновете на Бока мразят далеч по-горещо врага, отколкото обратното.През 30-те години Ривър купува и първата звезда в аржентинския футбол - Бернабе Ферейра, наричан Ужасния. Плаща за него голяма сума в чисто злато на Тигре и вече няма съмнение - това са "Милионерите"! Прякорът лепва на отбора, който играе в екип, напомнящ генералски мундир с червената си диагонална ивица през бялата фланелка.
От Ривър са писатели, военни лидери, политици и хайлайф персони. Червено-бялата банда - друг прякор на отбора, печели 33 шампионата на страната и е несравним №1 по титли и купи на домашната сцена. Но има във витрината само 2 трофея в Копа Либертадорес.Бока гордо показва шестте си купи в турнира и пъчи гърди за превъзходство. Въпреки че има с 9 титли у дома по-малко (25). Но "отборът на народа" сочи гордо и историята си, пълна с енигматични моменти и митове. А и още нещо - от Бока е великият Марадона!Петима италианци основават клуба през 1905 г., четири лета по-късно от врага Ривър. Дълго им отказват да се включат в лигата, защото тимът е само от преселници. Когато това става, Бока печели първата приятелска среща, в която съперник е... Ривър.Екипът на Бока е избран, след като основателите решават да копират флага на първия кораб, който навлезе в пристанището Ла Бока. Шведската фрегата "София" влиза в историята на футбола, след като жълто-синьото над палубата и оцветява фланелките на един от най-популярните отбори в света.Статистиката сочи, че Бока има повече победи в Примера Дивизион – 70 срещу 63 на Ривер и 59 равенства. Истинска трагедия за футбола в Аржентина и по-специално за Ривер се случи миналата година, когато милионерите изпаднаха за първи път в историята си. Това предизвика истинска война по улиците на Буенос Айрес. 26 Юни 2011 година ще остане завинаги като историческа дата.
2 Реал Мадрид срещу Барселона


Може би това е най-гледаното футболно дерби в света. Известно е като „Ел Класико”. Столицата на Каталуня срещу столицата на Кастилия и Испания. Каталуня е регион в източна Испания, който се чувства много различен и независим от останалата част на Испания. Един от начините по който го изразява е чрез своя клуб – Барселона. По времето на фашисткия диктатор Франко, за каталунците това е бил и единствния възможен начин да го изразяват, без да се страхуват за живота си. Оттогава е и мотото на Барселона – „повече от отбор”. Реал Мадрид представлява испанския национализъм, докато Барселона - каталунският такъв. Двата града – Мадрид и Барселона са най-големите в Испания. А двата им клуба са най-богатите, успешни и влиятелни клуба на света. Засега Барселона има 76 трофея, а Реал 75. В 219 директни двубои досега, Реал има 87 победи срещу 86 на Барселона. В Европа обаче Реал е много по – титулуван клуб, като има цели 9 европейски шампионски титли, срещу 4 на Барселона. Но пък напоследък Барселона наваксват доста бързо, печелейки КЕШ през 2006, 2009 и 2011 година. А последната европейска титла на Реал е от 2002 година. Сблъсъците между тези титани отдавна са преминали границите на Испания и се чакат със затаен дъх из цял свят.
3 Интер срещу Милан


Известно като „дербито на Милано” или „Derby della Madonnina” (в чест на статуята на Дева Мария – една от забележителностите на Милано). Е на повече от 100 години (първото такова е през 1910). Двата тима са много изравнени, както в директните двубои (66 победи на Интер срещу 60 на Милан при 52 равенства), така и в титлите на Италия – по 18 за отбор. Все пак в Европа със сигурност по-успешният отбор е Милан със своите 7 спечелени КЕШ, срещу само 3 на Интер. Милан бил създаден през 1899 година и бил съставен само от английски емигранти. През 1908 година обаче, някои членове не били съгласни, че само британци могат да бъдат бъдат приемани като футболисти и се разделили, основавайки клуб с логичното име Интернационале. В миналото Милан бил клуба на работническата класа, докато Интер бил дясно ориентиран клуб и феновете му били най-вече членове на миланската буржоазия. Днес обаче нещата съвсем не седят така. Нужно е да погледнем само президентите. Президент на Милан е консервативния Силвио Берлускони, а на Интер левият в своите убеждения бизнесмен Масимо Морати.
4 Ливърпул срещу Манчестър Юнайтед


Известно е като северозападното дерби. Двата клуба са най-успешните в Англия и едни от най-успешните в света. Първото дерби е играно през 1894 година в което Ливърпул побеждават с 2:0. Съперничеството е продължение на градското такова още от индустриалните времена. Тези два града винаги са се борили за доминация на северозапада. Така е и във футбола. И двата клуба претендират за титлата „най-велик британски клуб”, като всеки от тях е спечелил повече от 50 големи трофея. Докато Ливърпул е доминирал през 70-те, и 80-те, Манчестър доминира през 90-те и след 2000 година, най-вече благодарение на невероятния си мениджър сър Алекс Фъргюсън. Все още Ливърпул е с по – големи успехи в Европа със своите 5 титли срещу 3 на Манчестър. Но на вътрешната сцена в последните години, положението е отчайващо за отбора от града на Бийтълс. Най-голямото събитие се случи след края на миналия шампионат, когато Юнайтед спечели 19 си титла срещу 18 на Ливърпул. А само преди 21 години, когато Ливърпул взе 18 си титла, никой не се сещаше за Юнайтед. От Ливърпул бяха сигурни, че никой няма да може да подобри рекорда им. Поне в следващите 40-50 години. Манчестър по това време имат само 7 титли. И тогава на сцената се появява сър Алекс Фъргюсън, който предизвиква всички да му се смеят, заявявайки, че целта му е да задмине Ливърпул по спечелени титли. 21 години по – късно мисията е изпълнена. А болката на феновете на Ливърпул голяма. Манчестър вече води и в директните двубои с 72 победи срещу 62 за Ливърпул и 51 равенства.
5 Интер срещу Ювентус


Сблъсъкът на тези титани на италианския футбол засенчва градските им дербита с Милан и Торино. Именно този мач е наричан Дербито на Италия. Известният италиански журналист Джани Брера го назовава така през 1967 г, когато тези два клуба са водещите на Ботуша. В годините от тогава Милан изпревари Интер в Музея на славата, а „Старата госпожа" също има черно петно в биографията си след изпращането в Серия Б през 2006 г заради скандала „Калчополи".
Именно този скандал засили враждата между двата клуба, тъй като миланският гранд получи Скудетото на торинци за 2006 г. Търканията между тези грандове започват от сезон 1960/1961 г, когато Интер, Ювентус и Милан се борят ожесточено за първото място. „Бианконерите" и „нерадзурите" си дават решителна среща на 16 април, но мачът е отложен заради нахлуване на привърженици на терена. Първоначално Дисциплинарната комисия към Италианския футболен съюз присъжда служебна победа с 2:0 за миланци, но решението е ревизирано, ден преди последния кръг. Торинският клуб е на върха с аванс от две точки, благодарение на домакинско равенство с Бари, докато Интер сензационно загуби с 0:2 в гостуване на Катания. Новото решение обаче означава преиграване на прекъснатия мач.
Ювентус печели 12-ата си титла, но президентът на Интер Анджело Морати, баща на сегашния президент Масимо, напада Италианската футболна федерация. Според Морати-старши решението е повлияно от шефът й Умберто Анели, който симпатизира на „черно-белите". Президентът на Интер нарежда на треньора Еленио Ерера да пусне младежкия отбор в преиграването на 10 юни 1961 г, когато Ювентус вече е официално коронован като шампион. „Бианконерите" смазват младоците на противника с 9:1 и от този ден започва голямата вражда. Точката след която няма връщане назад между тези клубове идва на 26 април 1998 г.
Интер, воден от Луиджи Симони, гостува на „Деле Алпи", като само точка разделяше претендентите за титлата. Ювентус, воден от Липи, прекъсва амбициите на „нерадзурите", благодарение на капитана си Дел Пиеро. Този мач скандализира Италия с доказателство за авторитета на Лучано Моджи, тъй като торинци бяха остро критикувани през сезон 1997/1998 г за съдийска подкрепа. Съдията на дербито Пиеро Чекарини не отсъди дузпа за гостите за нарушение на Марк Юлиано срещу Роналдо в наказателното поле. Подминатата ситуация преля чашата на търпението за „нерадзурите".
Ювентус отново триумфира със Скудетото, но Интер отново има какво да каже относно начина на спечелването му. След избухналия през 2006 г скандал „Калчополи" за уреждане на мачове, двама от водещите футболисти на „бианконерите" Златан Ибрахимович и Патрик Виейра преминаха в лагера на врага. Торинският клуб записа най-черната страница в историята си. Две титли му бяха отнети, като втората беше връчена на Интер. Отборът беше пратен в Серия Б и претърпя сериозни финансови загуби, като много от спонсорите оттеглиха подкрепата си.
6 Лацио срещу Рома


Дербито на Столицата или Римското дерби. Смята се за най-свирепото дерби в Италия. Това дерби почти винаги преминава с големи тълпи, насилие, безредици и ранени, Тези агитки наистина се мразят. Хореографиите и пиротехниката на двете агитки винаги е на ниво, като не е рядко мача да бъде прекъсван.Как започва всичко? Рома е създадена като обединение, инспирирано от фашистите и Мусолини за обединен и мощен римски отбор, който да се противопостави на доминацията на северните клубове. Лацио е единственият римски клуб, който се противопоставя на обединението и оттам започва вечното съперничество. Първото дерби е изиграно на 8 декември 1929 година и е спечелено от Рома. Политиката също често присъства в това дерби, като феновете на Лацио са по-крайни, десни, националисти, докато мнозинството от тези на Рома са социалисти или поне по – умерени националисти. В Серия А, Рома има 48 победи срещу 37 на Лацио и цели 54 равенства. При титлите и двата тима са зле, заради продължаващата доминациия на северните гиганти – Интер, Милан и Ювентус. Рома има 3 титли, а Лацио само 2.
7 Селтик срещу Рейнджърс


Докато при другите дербита, човек все пак има някакъв избор кой отбор да поддържа, при тези два отбора хората се раждат като фенове или на единия или на другия. И двата клуба са от Глазгоу, но ги разделя почти всичко друго. Това е повече от футболен мач – това е сблъсък на религии,политика и социални възгледи. Едно от най-старите дерби датиращо от 1888 година, годината на създаване на Селтик. Феновете на Рейнджърс са протестанти, лоялни на Англия, докато тези на Селтик са католици, републиканци и националисти. Самият мач има дълги връзки и с конфликта в Северна Ирландия, като хиляди фенове от Северна Ирландия и Ирландия пътуват до Шотландия за тези мачове. След дербито избухват и безредици в Северна Ирландия. Привържениците на Рейнджърс са с шотландски призход, докато тези на Селтик са с ирландски такъв. Всъщност на дербито най-рядко може да се види шотландския флаг. От едната страна имаме британското знаме, а от друга ирландското.През 1980 година, около 9000 фенове се бият на терена, след победата на Селтик на финала за купата на Шотландия с 1:0. Това оставя най-масовото нахлуване и бой на терена в историята на футбола. Много ранени и убити хора съпътстват дербито през годините. През уикенда, когато се провежда обикновенно болниците се запълват с пострадали фенове. Най посещаваното Old Firm Derby е през 1969 година на финала за купата на Шотландия на Хемптън Парк, спечелен от Селтик с 4:0 – 132 870 фена. Досега двата отбора са изиграли 399 мача. Рейнджърс има 159 победи, Селтик 145, а 95 мача са завършили наравно. Рейнджърс са спечелили рекордните в световен мащаб 54 титли, а Селтик имат 43 титли на Шотландия.
8 Панатинайкос срещу Олимпиакос


Южната ни съседка е известно като "Дерби на вечните врагове"
Дербито е известно не само в Европа, а и по цял свят, с невероятната атмосфера на трибуните.Двата тима воюват на почти всички възможни фронтове - на терена, по трибуните, на улицата, в баскетболната зала, на волейболната мрежа, а също и във водата заради водната топка.Първият футболен мач между двата отбора е за Купата на Гърция на 13 ноември 1932 г. и завършва с победа на Олимпиакос с 6:1. Това е и най-голямата им победа до този момент. Най-големият успех на детелините пък е с 4:0, също за купата.В основата на ожесточеността на това дерби са заложени социалните различия между феновете на двата отбора. В древността Атина е била люлката на древногръцката цивилизация, докато Пирея е било главното пристанище в региона. След основаването на модерната гръцка държава Атина е обявена за столица, а Пирея става нейно пристанище, а по-късно, с разрастването на двата града, границите им се сливат.Като столица Атина е културен център и център на висшето общество, докато Пирея се развива като индустриален център. Затова в миналото голяма част от феновете на Панатинайкос, отбор от центъра на Атина, са били от аристокрацията, докато тези на Олимпиакос - отборът от Пирея, са били от работническата класа. В днешни дни това разделение вече не съществува.Враждата между двата отбора идва и от факта, че Панатинайкос и Олимпиакос са едни от най-старите отбори в Гърция и са най-успешните. Олимпиакос има общо 64 по-важни трофея, докато Панатинайкос е спечелил едва 39 и това е обект на закачки между феновете.До този момент двата тима са се срещали общо 142 пъти, като Олимпиакос има значително предимство в победите - 55 срещу 34, като 53 мача са завършили наравно.Олимпиакос е най-успешният клуб в историята на гръцкия футбол. Спечелил е 39 шампионски титли, 24 Купи на Гърция и четири Суперкупи - повече титли от всеки друг гръцки отбор.
В Европейските клубни турнири отборът два пъти достига до четвъртфинал – през сезон 1998-99 г. в турнира от Шампионската лига и през 1992-93 г. в турнира за КНК. Олимпиакос също е един от учредителите на Асоциацията на европейските клубове.
До края на 2010 година червено-белите имат близо 100 000 регистрирани фенове по цял свят.
Феновете на тима са предимно от Пирея, където е основан клубът, но също така има симпатизанти и из цяла Гърция. През 50-те години на ХХ век, поставяйки рекорди и печелейки титли, популярността на клуба се увеличава и впоследствие става и най - известният. Според информация в страната Олимпиакос се радва на подкрепата на между 29 и 37 процента сред футболните фенове и между 21 до 29 процента сред цялото население на Гърция. Популярността им в Атина достига 45 процента, което е доста сериозна цифра.Феновете на Олимпиакос са в много добри отношения с тези на Цървена звезда, наричайки се Православните братя. Към тези два балкански тима може да се прибави и руският Спартак Москва, чийто привърженици са в много добри отношения с Олимпиакос и Звезда.Една от най-мощните групировки на ПАО е Gate 13, чието седалище се намира зад единиято от секторите на клубния стадион. Тези ултраси на детелините са едни от най-лудите и преди време, през сезон 2003-2004, имаха доста противоречия с президента на тима - те не бяха допускани на трибуните, а в отговор феновете от тази фракция постоянно правеха проблеми.В края на 2010 година футболистите на Панатинайкос пък бяха на косъм от линч от страна на своите фенове след изненадваща домакинска загуба от новака Олимпиакос (Волос). Срещата завърши 0:1, а веднага след последния съдийски сигнал феновете на ПАО нахлуха бесни на терена на олимпийския стадион "Спирос Луис".
Играчи и треньори бързо успяха да се приберат към съблекалните, но разярените фенове започнаха да си изкарват яда върху резервните скамейки и рекламните пана.Привържениците на ПАО са известни с близките си отношения с унгарския Ференцварош, както и с австрийския Рапид Виена.
9 Аякс срещу Фейенорд


Мнозина в Холандия твърдят, че от доста време насам голямото дерби на страната е между Аякс и ПСВ. Щурмът на "филипсите" от Айндховен към трофеите през последните 20-30 години в Ниската земя го наредиха на второ място във вечната ранглиста веднага след недостижимия на този етап гранд от столицата, измествайки Фейенорд.
Ако отидете в Амстердам обаче и попитате който и да е привърженик на Аякс, особено от по-старото поколение затова кой е врагът, няма да има и секунда колебание - той е с адрес Ротердам.
Големите успехи на ПСВ напоследък няма как да притъпят органическата омраза, която взаимно изпитват амстердамци и ротердамци, и да застанат на което и да било тяхно място.
Като доказателство затова колко свиреп е този сблъсък, са умопомрачителните мерки за сигурност, които се предприемат от полицията.Като допълнителен щрих към всичко това е и начинът, по който се процедира при опазването на пристигащите на "Де Кайп" фенове на Аякс. За тях се прави специален тунел с дължина половин километър, който свързва гарата в Ротердам директно със сектора за гости на стадиона.Тонове мастило под формата на статии по вестници и списания, та дори и цели книги са изписани за "De Klassieker" (Де Класикер - Класиката) и битките покрай него в буквален смисъл. Смята се, че първата ръкопашна такава между фенове на Аякс и Фейенорд датира от далечната 1932 г.Като всяко едно дерби по света и това не е просто един мач. Сблъсъкът тук е на два коренно различни един от друг града, две съвсем различни култури и ако щете, два различни типа на поведение и мислене на жителите на Амстердам и Ротердам.От началото на своето създаване Фейенорд се е смятал за клуба на докерите от Южен Ротердам, където се намира най-голямото пристанище в Европа. Легендите Коен Мулийн, Вим ван Ханегем и Пол Босвелт са обожествени от феновете на Фейенорд, за които са олицетворение на здравия дух, характер и изключителна трудолюбивост на местното население.
Аякс пък е отборът на аристократите от столицата. Това в комбинация с факта, че Ротердам се е утвърдил като града на работническата класа, както и че Амстердам е световна столица на еврейската общност, се поражда голямото съперничество в годините след Втората световна война, скоропостижно прерастнало в изпепеляваща омраза.Каква всъщност е еврейската връзка с Аякс и защо клубът е толкова мразен от крайнодесните фенове на Фейенорд, имащи впрочем славата да са измислили и въвели популярното издаване на маймунски звуци срещу противникови чернокожи футболисти? Колкото и да е странно, реална такава няма.
През Втората световна война Амстердам става убежище на близо 200 000 евреи, а легендарният стадион "Де Меер", където до 1996 г. Аякс играе своите домакински мачове преди да се премести на новия "Амстердам Арина", е в близост до юдейския квартал.
Това се използва умело от ротердамските ултраси, които не пропускат възможността на всяко дерби да отправят антисемитски скандирания като "Hamas, Hamas, Joden aan het gas!" (от холандски "Хамас, Хамас, за евреите - газ!"), придружаващи го със съскане, напомнящо изтичането на газ при масовите екзекуции в концентрационните лагери.
Любопитното тук е, че това се използва умело и от привържениците от Амстердам. Феновете на Аякс виждат как "фактът", че са евреи, дразни изключително много тези на Фейенорд и умело обръщат нападките в свой голям плюс в психовойната между двете страни. По време на футболните срещи агитката от столицата развява израелски знамена и скандира "Joden, joden!" (Юдеи, юдеи).
"Фейенорд и други отбори като Утрехт и Адо Ден Хааг се дразнят на еврейските символи. Затова го правим. Ние не сме евреи, но познаваме и уважаваме историята на своя град. А вижте колко глупави са те - Ротердам е бил буквално сринат от фашистите, но те им се кланят. Тъпанари!", разяснява Робин, член на една от могъщите фен-групировки на Аякс - VAK410.В тази връзка амстердамци винаги припомнят на своите опоненти по време на "Де Класикер" датата, на която са предприети нацистките бомбандировки над Ротердам и пеят: "Когато дойде пролетта, ще хвърлим бомби над града".Във футболен аспект холандските фенове имат самочувствието да се самоопределят като "бразилците на Европа". В този смисъл Ротердам е оприличен на Сао Пауло, индустриалният град на Бразилия, докато Амстердам е сравнен с космополитния Рио де Жанейро.
Ето какво казва поетът от Ротердам Жюл Деедлер по темата: "Парите в държавата се печелят в Ротердам, поделят в Хага и изхвърлят в тоалетната на Амстердам!" Сравнението може би не е от най-изисканите, но е показателно за чувствата на феновете на Фейенорд към холандската столица.
Но да се върнем на зеления терен. Дербито на Холандия далеч не представлява само кървави сцени по трибуните и улиците на Амстердам и Ротердам. В сравнение с другите големи футболни сблъсъци по света "Де Класикер" е може би единственият, в който толкова често се получават рядко срещани резултати.На 29 ноември Фейенорд постига най-голямата си победа над Аякс с резултат 9:4. В началото на сезон 1983/1984 амстердамци отвръщат с 8:2, въпреки че впоследствие тимът от Ротердам постига дубъл и си връща частично за унижението с 4:1, като в редиците си е легендата Йохан Кройф, изиграл последния си сезон от своята знаменателна кариера на "Де Кайп".
Историята помни още резултати като 9:5 (най-резултатният мач в това дерби, като победител е Фейенорд), 7:3, 7:1, 6:3, 5:3, 6:1, 6:0 и 5:1, а резултат от типа на 5:0 се е получавал в цели пет случая.Като цяло дербито продължава да бъде резултатно и през новия век. Макар че в известен смисъл поизбледня. Дълбоката криза, в която изпадна Фейенорд се отрази и върху резултатите в холандската класика.За голямо съжаление в Холандия са забранени гостуващите агитки на рисковите мачове.До сега са изиграни 165 мача 73 победи за Аякс 54 за Фейенорд равенства 40
10 Бенфика срещу Порто


O Clássico" - дербито на Португалия, противопоставящо двата най-успешни местни клубове - Порто и Бенфика.Освен чисто спортното съперничество между двата гранда в историята на дербито е вплетена вражда на историческа и политическа основа между градовете, откъдето са отборите.Северното пристанище Порто е индустриален център, чието население в по-голямата си част принадлежи към работническата класа, а Лисабон е бляскавата и богата столица на страната. "Лисабон се хвали, а Порто работи" е популярен израз в Португалия, показващ разделението на Севера и Юга.В исторически план Бенфика е по-успешният клуб, който е рекордьор с 32 титли, а Порто е доста зад тях на второто място с 26 отличия. През последните 25 години обаче "драконите", както е известен отборът от Севера.Първият мач между Порто и лисабонските "орли" е приятелска среща, играна в далечната 1912 г., спечелена от Бенфика като гост с 8:2. Цели осем години минават, докато "драконите" най-сетне побеждават в дербито, и още девет след това, за да повторят успеха си.Въпреки това Порто е първият шампион в новосъздадената Първа лига през 1935 г. Бенфика обаче компенсира това с по три титли през 30-те и 40-те години, като заедно с другия столичен клуб Спортинг осъществяват доминация в годините около Втората световна война. Всъщност в цялата история на португалския футбол само пет отбора са ставали шампиони! "Лъвовете" от Спортинг са на трето място с 18 титли, а освен тях единствени Беленензеш (1946) и Боависта (2001) имат по едно първо място!50-те години принадлежат предимно на Спортинг, но през 60-те, водена от великия Еузебио, Бенфика осъществява смазваща хегемония, която се пренася и по европейските терени - две поредни купи на европейските шампиони през 1961 и 1962 г.70-те също са време на превъзходство за "орлите", като интригата е изцяло с градския съперник и когато през 1978 и 1979 г. Порто печели две поредни титли, те са една шеста и седма в историята на клуба, докато "орлите" има 23 до момента срещу 14 за Спортинг.През 80-те обаче Порто започва да надига глава и да се проявява като все по-сериозен фактор в португалския футбол. Въпреки че и през това десетилетие Бенфика има най-много златни медали - 5, срещу 3 на Порто и 2 на Спортинг, "драконите" се възползват по най-добрия начин от титлата си през 1986 и на следващата година, макар че завършват на второ място в Португалия, осъществяват международен требъл от КЕШ, Суперкупа на Европа и Междуконтинентална купа.От този момент нататък нещата се обръщат и през 90-те години Порто става шампион осем пъти, оставяйки само две титли за Бенфика.Новият век започва с лека криза за "драконите", като Спортинг става шампион през 2000 и 2002 г., а между двете титли на "лъвовете" сензационно се намества и Боависта през 2001 г.Нещата обаче си идват на мястото от гледна точка на Порто през 2002 г. с назначаването на един млад треньор, постигнал най-високото класиране в историята на скромния Униао (Лейрия) - пето място. Името на този 39-годишен специалист е Жозе Моуриньо и знаете историята - Купа на УЕФА и шампиони на Португалия през 2003, нова титла и победители в Шампионската лига през 2004 г.
11 Насионал срещу Пенярол


Това е на най-старото дерби в света извън Великобритания.Уругвайското класико” съществува от края на 19 век и е дреби между двата най-големи клуба на Мотевидео. И двата тима имат огромна роля за развитието на южноамериканският футбол и са уважавани както там, така и по цял свят, макар напоследък успехите им на международната сцена да липсват. Знаменателни мачове между двата отбора са този на 14 Април 1990 година с показани 22 червени картона – по 11 на отбор. Заради мелето и правилото за поне 7 играча в отбор, мача се прекратява при 0:0 в 85 минута. Още по – сериозен е мача на 26 Ноември 2000 година, след като след настаналото масово меле, удари и шутове, 9 играча от двата отбора заедно с един от треньорите излежават по един месец затвор. Две издания на дербито за играни в чужбина – в Ла Плата (Аржентина) през 1960 и в Ла Коруня (Испания) през 2005 година. Феновете са им разделени почти по равно, както е и нужно за всяко голямо дерби. 45 процента от уругвайците подкрепят Насионал, 45 процента подкрепят Пенярол. Можете да си представите колко фенове имат другите отбори. Сегашният баланс между двата клуба е 180 победи за Пенярол срещу 165 за Национал при 508 мача помежду им.